Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Mitsubishi Electric si Mitsubishi Heavy Industries,doua firme diferite

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Ga-life

Ga-life

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.04.2016
Astazi am primit 2 unitati de aer conditionat Mitsubishi Heavy SRK25ZS-S1/SRC25ZS-S1,si pentru lamuriri sunt fabricate in Malaezia,cumparate de la firma topaer,Bucuresti

View Postgall71, on 17 martie 2015 - 20:19, said:

In ultimul timp se fac foarte multe confuzii intre Mitsubishi Electric si Mitsubishi Heavy Indiustries de aceea m-am gandit sa atrag atentia asupra acestui fapt.Intre cele doua firme nu exista nicio asemanare in afara de sigla si de faptul ca au numele Mitsubishi prezent in denumire,in Japonia Mitsubishi este un nume frecvent intalnit,dealtfel peste 2000 de companii au acest nume.
Mitsubishi Electric este importat in Romania de Mit Clima Distribution Srl iar Mitsubishi Heavy Industries de Altimex,fostul importator Toshiba in Romania
Am atasat si cele doua logo ca sa fie totul mult mai clar
Tara de productie a produselor Mitsubishi Electric este UK,Japonia si Thailanda
Tara de productie a produselor Mitsubishi Heavy Industries,pe rezidential,banuiesc ca China
Tarziu dar e bine sa fim informati Mitsubishi Heavy Industries acest model- Mitsubishi Heavy SRK25ZS-S1/SRC25ZS-S1am cumparat 2 aparate de aer conditionat si scrie ca sunt fabricate in Malaezia nu China,

#20
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Felicitari cum merg pe incalzire?

#21
Ga-life

Ga-life

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.04.2016

View Posttataiepure, on 22 martie 2018 - 17:52, said:

Felicitari cum merg pe incalzire?
Acum au ajuns ,saptamana urmatoare le voi instala...eu de fapt pentru la vara le-am cumparat ca acum au preturi mai bune si nici nu astepti la montaj,dar am scris despre ele caci cineva aici pe forum spune ca sunt fabricate in China. Dar pe ele scrie Malaysia,fabricatie exact asa cum am scris

#22
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Da Malaezia este tara de provenienta.
Orice AC poate sa faca racoare..insa ce ai cumparat sunt capabile de incalzire..la consum similar cu centrala pe gaze.
Vezi topicul de incalzire cu AC.

Edited by tataiepure, 22 March 2018 - 19:13.


#23
Ga-life

Ga-life

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.04.2016

View Posttataiepure, on 22 martie 2018 - 19:10, said:

Da Malaezia este tara de provenienta.
Orice AC poate sa faca racoare..insa ce ai cumparat sunt capabile de incalzire..la consum similar cu centrala pe gaze.
Vezi topicul de incalzire cu AC.
Da mersi o sa vad

#24
automatic

automatic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 19.01.2009
Nu cred ca e cazul de pacali lumea ca ar fi  costul identic pe volum incalzit gaz versus curent electric. Calitatea este ok la Misu dar nu faci primavara in aceiasi bani. O spun din experienta proprie.

#25
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postautomatic, on 14 iunie 2018 - 15:27, said:

Nu cred ca e cazul de pacali lumea ca ar fi  costul identic pe volum incalzit gaz versus curent electric. Calitatea este ok la Misu dar nu faci primavara in aceiasi bani. O spun din experienta proprie.
Ce izolatie ai, ce Ac utilizezi pt incalzire?Sau experieata este cu o aeroterma ori calorifer cu ulei ce au COP=1?

#26
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
Azi, cautand diverse, am avut placuta surpriza sa vad ca si TORN HVAC (pana de curand furnizor doar de echipamente Mitsubishi Electric) a inceput sa comercializeze si aparate Mitsubishi Heavy Industry. Deocamdata doar cateva splituri.
https://torn-climati...avy-industries/

#27
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Interesant modelul asta
https://torn-climati...s-9000-btu-alb/

#28
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
Acolo pe site, in denumire, scrie gresit ca e de 9000btu.
Capacitate maxima racire: 12600 BTU/h
Capacitate maxima incalzire: 19700 BTU/h


#29
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Nu scrie nimic gresit capacitatea nominala este de 9000btu insa la nevoie te poti baza pe el de aici si pretul mai mare.

#30
automatic

automatic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 19.01.2009
@iepure  Izolatia e dusa la extrem adica 15 cm poliestiren , termopan triplu caramida 30 cm
Nu se compara eficienta, cost si confort.
5 buc mitsu Kriagama harakiri versus Ariston 35 kw. Sa ne intelegem ca vara sunt necesare si fac treaba cu brio dar atat.(harakirii din cauza pretului)
Poate ca in varianta pompa caldura sa fie mai eficient dar si atunci numai cand nu ai varianta de gaz natural.din pacate nu cred in reclame ci doar in probat produsul sau sistemul.
Nu pot nega calitatea produsului! Mitsu e ok! doar harakirii la pret

Edited by automatic, 29 June 2018 - 17:23.


#31
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
5 Mitsu Hara Nordic nu sunt ok ca si consum pe incalzire ? Ce sonsum ai avut pe sezon? Ce izolatie ai sub acoperis?Sub placa ai pus polistiren?Soclul casei este izolat?
Ai balcoane cu placi de beton neizolate la exterior sau terase care fac punti termice catre exterior?
Ciudat....

Edited by tataiepure, 29 June 2018 - 21:27.


#32
automatic

automatic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 19.01.2009
Daca am zis izolatie extrem atunci e extrem. Sunt de parerere ca izolatie bagi odata in viata dar carbuni in soba an de an pana crapi.
Acoperis 20 cm +10 tavan fals Soclul casei extrudat 8 cm balcoane izolate jos poliestiren 10 sus extrudat de 5 cm..... mai vrei nu e de ajuns?
Nu crezi ca e mai costisitor si in acelasi timp ne eficient pt ca nu poti incalzi totul uniform cu Ac? Consumul de energie electrica e criminal de scump fata de gaz raportat la suprafata de incalzit.
Nu vorbim de harakirii nordic pt ca dupa parerea mea e o prostie sa cumperi asa ceva in Ro. Diferenta intre cele doua variante clasic si nordic consta doar intro rezistenta electrica(iar electrica!!) care degivreaza unitatea exterioara la nevoie. Cauta doc tehnica de la echipament si o sa vezi diferenta. Oricum eu nu am inteles de ce un senzor si o rezistenta costa 1000 ron(diferenta clasic nordic)? Iti dai seama la o iarna tipic Ro ce consum ai ca sa mai incalzesti si in exterior unitatea exterioara? Cred ca atunci pica plusurile alea de la A+++ la greu.
La suprafata mea de incalzit factura pe electric a fost destul de mare ca sa nu se merite incalzire electrica, in schimb in momentul aparitiei gazului a fost parfum. Aerele le-am ales in special pt vara si varianta de backup pe viitor in caz ca se scumpeste gazul. Am ras de m-am prapadit de un roman fraierit de vanzatori de "electrice" care si- a facut incalzire in pardoseala electrica si in primul an a ramas socat de factura. Tot asa casa eficienta energetic echipament super economic....
Sfatul meu prietenesc si dezinteresat este pentru cine vrea sa aiba in vedere cost eficienta incalzire de la cel mai bun in ordine gaz, lemn, peleti si electric. Daca vrei un aer cond pt casa calitativ un mitsu harakirii clasic fara prosti nordice e f ok ca sa nu te doara capul cel putin 10 ani si daca vrei si jocuri pe smartphon poti sa iei interfata net dar sa nu dai mai mult de 200 ron pe ea pt ca oricum nu merita.

#33
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
izolatie extrema nu e, poate e dupa conceptia despre izolare a majoritatii din Romania,e izolare buna,dar nu stiu daca se incadreaza in normele europene

#34
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Exact este o izolatie buna extrema are Buhnici cu 30cm vata pe casa.
Ok am inteles ai suprafata mare pe care nu o poti incalzi uniform.Spunemi te rog codul aparatelor sa le evitam.Eu cred ca softul face diferenta de cost.

#35
automatic

automatic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 19.01.2009
Tot ce are specificatie NORDIC. Aparatele nu sunt proaste ci doar se cer bani in plus pentru ceva poate inutil si foarte scump. Nordic gasesti si pe low cost cu acelasi principiu. Toate ap de aer cond fac aceiasi treaba cald si rece dar diferenta o da calitatea si componentele folosite de fabricant. Repet Mitsu e f Ok ca aparat dar nu sunt de acord cu plata brandului si inflorituri gen nordic.
Recunosc exprimarea nefericita despre izolatie asa ca rectific : izolatie dusa spre extrem.

#36
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Ok ai platit mult pe ele dar impartaseste codul

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate