Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Cresterea caprelor II

- - - - -
  • Please log in to reply
858 replies to this topic

#829
dinca59

dinca59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.01.2011
Buna ziua !  Incazul asta nu conteaza cat de bine sunt ingrijite , aici este vorba despre gene !

Edited by scaiba, 23 March 2018 - 11:16.
Am eliminat citarea fara sens.


#830
Babyfarm

Babyfarm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.02.2016

Multumesc mult pt raspuns. Am citit ca este din cauza tapului,deoarece nu are coarne. Acum va intreb,asa va fi pe viitor daca il pastrez? Si cu iezii ce ma sfatuiti sa fac,sunt atat de frumosi( ei tot fara coarne au iesit). Nu este nimeni pe forum care are tap fara coarne ?

#831
bok_athos

bok_athos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.09.2010

 Babyfarm, on 23 martie 2018 - 16:05, said:

Multumesc mult pt raspuns. Am citit ca este din cauza tapului,deoarece nu are coarne. Acum va intreb,asa va fi pe viitor daca il pastrez? Si cu iezii ce ma sfatuiti sa fac,sunt atat de frumosi( ei tot fara coarne au iesit). Nu este nimeni pe forum care are tap fara coarne ?
Eu nu cred ca are vreo legatura coarnele tapului cu faptul ca s-au nascut iezi hermafroditi !!!   Si eu am tap fara coarne si caprele mi-au fatat iezi normali !

#832
romann

romann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 04.02.2015
Sunt un minicrescator de capre(3-4 capete) si ma confrund cu o problema structurala. Problema este pardoseala din adapost, care este din ciment si datorita faptului ca scara de furajare este amplasata la 0.7 m de la beton, am facut din scandura in sistem europalet un fel de podiumuri cu dublu rol: reducerea diferentei pana la scara si "inmagazinarea" sub aceste podiumuri a materiilor fecale. Scara este in sistemul celor pentru vaci, adica animalul introduce capul prin scara si mananca de la scara in jos furajul, am mers pe varianta asta pentru reducerea risipei de hrana si categoric curatarea adapostului care se efectua mai des din acelasi motiv.
Aceste podiumuri din scandura au tinut 3 ani, au putrezit, si acum vreau sa le inlocuiesc cu gratare de beton sau plastic din acelea care se folosesc la adaposturile pentru porci, dar nu stiu care material este mai bun pentru capre? Suprafata pe care o sa fie aceste gratare este de 60% din adapost, restul este ocupat de 3 cuburi din fier placate cu scandura deasupra pe care caprele urca si dorm acolo si o mica zona unde vreau sa fie paie.

#833
Lucre-zA_9

Lucre-zA_9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.06.2018
Buna dimineața.Am o ieduța de circa trei luni și de ieri nu mai este stabilă pe picioare,sta mai mult în genunchi chiar și când mănâncă;nu are alte simptome(ochi umflați,eczeme,escarii). Rog sfat.Caprita îmi este tare draga și nu știu ce să-i fac sa-i fie bine.

#834
cidaniel

cidaniel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.01.2015
Tapi cu pedigree are cineva de vânzare?

#835
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
Va salut iubitori și crescători de căprițe! Din decembrie 2017 am devenit și eu unul de-al vostru... Am cumpărat doua iedute saanen , gestante care, la data când le-am cumpărat, aveau 1an și 4 luni. Mi-au fătat în martie fiecare câte doi ieduti pereche...Pana în prezent nu am avut probleme cu ele și sper ca și pe viitor sa nu am. Voi încerca să pun câteva poze și aștept păreri...

#836
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
Astea sunt prințesele mele....

Attached Files



#837
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009

 cidaniel, on 21 august 2018 - 22:11, said:

Tapi cu pedigree are cineva de vânzare?
Ai găsit tap?

#838
Alfa43

Alfa43

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2018
Încântat de ce am găsit aici, pentru cei neexperimentați un ghid in toată regula, felicitări!!

#839
ilincaiustin

ilincaiustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.10.2010

View Postmaraskinos, on 21 noiembrie 2018 - 23:42, said:

Astea sunt prințesele mele....
frumoase, sa va traiasca .!

#840
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
Salutare, am o ieduta fatata de 3 sap care  nu poate sa se ridice de jos, piciorul din fata dreapta la genunchi e umflat și puțin îndoit, dacă încerc sa îndrept piciorul opune rezistenta și o doare. De mâncat ar vrea saracuta dar numai ajutata de noi. Ce pot sai fac?

Edited by danielalexandru, 12 March 2019 - 16:20.


#841
mariazet45

mariazet45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.02.2010

 maraskinos, on 22 noiembrie 2018 - 00:04, said:

Ai găsit tap?
As vrea sa întreb dacă sant tunse capritele sau așa sant ele .Sant fi frumoase

#842
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009


Astea nu se tund... Asa sunt ele din,, nascare"

Edited by maraskinos, 08 April 2019 - 18:39.


#843
adelinaelena93

adelinaelena93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.04.2016
Buna ziua.am si eu o problemă si sper sa gasesc raspunsul la voi...am o capră carpatină fătată de aproape 2 săptămâni.problema este că de vreo 5 zile are ugerul foarte tare si a scăzut foarte mult laptele asa deodată.alt simptom ar fi mameloanele care m-i se pare mie ca s-au invinețit.oare iadul sa fie vinovat?Am observat ca are dintii foarte tăioși si ma gândeam ca poate a muscat-o.multumesc anticipat!

#844
mariazet45

mariazet45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.02.2010

 maraskinos, on 22 noiembrie 2018 - 00:04, said:

Ai găsit tap?
As vrea sa întreb dacă sant tunse recent capritele sau așa sant ele .Sant fi frumoase

#845
naicu_cristina

naicu_cristina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 11.08.2006
Buna seara. Am un iedut in varsta de cateva zile si are paduchi. Am citit despre Butox, o sa incerc sa cumpar maine, dar este ok la o varsta atat de frageda?

#846
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007
Buna ziua,

Vreau un sfat in legatura cu o caprita tanara ~ 8-10 luni.
De vreo 2 saptamani nu mai sta pe picioarele din fata, doar in genunchi si asa se si deplaseaza si mananca.
Nu are nici un semn vizibil - leziuni sau altceva.

Cineva care mai are capre i-a taiat unghiile zicand ca ar fi problema asta, dar capra e fix la fel dupa 1 saptamana.
Fiind intr-o zona foarte izolata, nu exista medic veterinar in zona.

Va rog daca ati mai intalnit probleme asemanatoare, astept sfaturi.

Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate