Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nu pot rula jocurile clasice in Full Screen

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
salut, am instalat si eu fifa 2008 pe laptopul meu , un acer e15. problema e ca nu se vede pe tot ecranul ci doar minimizat. nu il potface fullscreen. am incercat mai mlte tweek-uri de pe net dar nu a dat roade. am instalat toate driverele deci nu e de la driver. am placa video integrata si una dedicata pe laptop, si e data pe atomat, adica cea dedicata intra in functiune doar in momentul cand e necesar. la advande seting apare insa doar placa integrata, un intel 4600 hd.
sistemul de operare este w8.1. laptopul este acesta http://www.emag.ro/l...c0fb0f46c9c3217

Attached Files

  • Attached File  Untitled.jpg   204.3K   20 downloads
  • Attached File  2.png   139.12K   19 downloads
  • Attached File  3.png   138.26K   18 downloads

Edited by Aladin66, 17 March 2015 - 15:57.


#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mutat de la topicul: http://forum.softped...8#entry16881604

Problema iti apare doar la jocul mentionat? Daca da, atunci voi muta acest topic in aria dedicata jocurilor, deorece nu este o problema specifica S.O. Windows.

Vrei sa spui ca ruleaza in fereastra (nu "minimizat").

In Windows 7 aceasta problema era cauzata deseori de Windows Aero sau de incompatibilitatea driverelor video.
Ai verificat daca jocul este compatibil cu Windows 8.1? Daca nu, atunci ai verificat daca exista vreun patch ca sa ruleze sub Windows 8.1?

Edited by _-_, 17 March 2015 - 16:14.


#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@Aladin66, din cate-mi amintesc eu trebuie sa micsorezi rezolutia display-ului de la laptop si atunci jocul FIFA '08 va rula in full screen  Posted Image

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Aveam si eu o problema oarecum similara cu un anumit joc (nu rula pe rezolutia nativa a monitorului meu in Full Screen). Am rezolvat problema cu Microsoft Application Compatibility Toolkit.

Attached File  Compatibility Administrator.PNG   51.44K   16 downloads

#5
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008

View Post_-_, on 17 martie 2015 - 16:21, said:

Mutat de la topicul: http://forum.softped...8#entry16881604

Problema iti apare doar la jocul mentionat? Daca da, atunci voi muta acest topic in aria dedicata jocurilor, deorece nu este o problema specifica S.O. Windows.

Vrei sa spui ca ruleaza in fereastra (nu "minimizat").

In Windows 7 aceasta problema era cauzata deseori de Windows Aero sau de incompatibilitatea driverelor video.
Ai verificat daca jocul este compatibil cu Windows 8.1? Daca nu, atunci ai verificat daca exista vreun patch ca sa ruleze sub Windows 8.1?
acum descarc call of duty sa pot face comparatia. Ms pt mutarea topicului

View Posttom_1133, on 17 martie 2015 - 16:21, said:

@Aladin66, din cate-mi amintesc eu trebuie sa micsorezi rezolutia display-ului de la laptop si atunci jocul FIFA '08 va rula in full screen  Posted Image
am incercat sa micsorez rezolutia dar tot nu merge in fullscreen. Ciudat e ca pe w7 rula perfect pe rezolutie hd. Dar cu w8 nu merge decat asa. As instala 7 dar nu am drivere compatibile

View Post_-_, on 17 martie 2015 - 16:28, said:

Aveam si eu o problema oarecum similara cu un anumit joc (nu rula pe rezolutia nativa a monitorului meu in Full Screen). Am rezolvat problema cu Microsoft Application Compatibility Toolkit.

Attachment Compatibility Administrator.PNG
incerc si varianta aceasta.

Edited by Aladin66, 17 March 2015 - 16:36.


#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In general ca sa iti functioneze jocurile vechi sub Windows 8.1 este necesar sa le rulezi in mod de compatibilitate cu Windows XP/ Vista/ 7/ 8 sau sa configurezi anumiti parametri in Compatibility Administrator sau sa cauti patch-uri create special pentru rularea aplicatiilor/ jocurilor respective sub Windows 8.1. Dar in primul si in primul rand ar trebui sa verifici daca nu exista versiuni mai noi ale aplicatiei/ jocului respectiv care sa fie actualizate pentru Windows 8.1.

#7
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008

View Post_-_, on 17 martie 2015 - 16:41, said:

In general ca sa iti functioneze jocurile vechi sub Windows 8.1 este necesar sa le rulezi in mod de compatibilitate cu Windows XP/ Vista/ 7/ 8 sau sa configurezi anumiti parametri in Compatibility Administrator sau sa cauti patch-uri create special pentru rularea aplicatiilor/ jocurilor respective sub Windows 8.1. Dar in primul si in primul rand ar trebui sa verifici daca nu exista versiuni mai noi ale aplicatiei/ jocului respectiv care sa fie actualizate pentru Windows 8.1.
Pai pentru inceput am dat clic drepta pe iconita-proprietati-compatibility-am ales windows vista. Aplicatia a ponit dar nu in full screen. am incercat sa setez rezolutia din joc dar surpriza, nu exista nici un fel de rezolutie acolo.

p.s. call of duty se pare ca merge. mai greu intr'adevar dar merge in fullscreen.deci se pare ca e vorba de o incompatibilitate software. ce pot face in cazul asta? Posted Image sincer

Attached Files

  • Attached File  4.png   849.63K   10 downloads
  • Attached File  5.png   545.84K   10 downloads

Edited by Aladin66, 17 March 2015 - 17:02.


#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Fifa 08 este un joc compatibil doar cu Windows 2000,  XP si Vista: http://gamesystemreq...games.php?id=27

Acum am observat ca exista un topic dedicat acestei probleme: Probleme cu Fifa 08 pe Windows 8.

Pentru Windows 8 exista Fifa 15 (gratuit): http://apps.microsof...61-0439e573d74c

Fixuri pentru Windows 8 par sa existe doar in legatura cu versiuni mai noi ale jocului: https://www.google.r...ifa windows 8.1
Versiunea 08 a fost creata pentru Windows 2000...

Edited by _-_, 17 March 2015 - 17:14.


#9
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
stii cumva cum pot face sa apara plca dedicata nvidia 840 in locul celei dedicate. adica sa apara acolo in setari, la rezolutie si rata de refresh a ecranului.

windowsul asta e ca un ghimpe , zau asa. daca aveam drivere compatibile pentru oricare alt windows renuntam la aceasta porcarie.

Edited by Aladin66, 17 March 2015 - 17:18.


#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In locul celei integrate vrei sa spui.
Pai seteaz-o ca default in nVidia CP!
Vezi in "Manage 3D Settings" la "Program Settings"...

View PostAladin66, on 17 martie 2015 - 17:17, said:

windowsul asta e ca un ghimpe , zau asa. daca aveam drivere compatibile pentru oricare alt windows renuntam la aceasta porcarie.

Asta pentru ca vrei sa il folosesti la jocuri antice. Iei un computer vechi cu Windows 2000 si joci Fifa 08...
Windows 8 este prea modern pentru asa ceva.
Eu nu as mai accepta o versiune de Windows sub Windows 8. Versiunea pe 32 biti imi ruleaza si aplicatii pentru Windows 3.1.
Problema la tine s-ar putea sa fie cauzata si de faptul ca incerci sa rulezi un joc pentru 32 biti in Windows pe 64 biti. In ceea ce priveste jocurile pe 32 biti, acestea in mod normal ar trebui sa le rulezi tot in Windows pe 32 biti.
Jocurile sunt mai pretentioase. In general este indicat sa le rulezi sub versiunea de Windows pentru care au fost scrise, desi peste 90% dintre ele ruleaza fara probleme sub Windows 8.

Strict referitor la problema rularii jocului Fifa 08 sub Windows 8 ai topicul dedicat de pe aria de Gaming unde poti continua discutia. Fifa nu este aplicatie nativa Windows.

Edited by _-_, 17 March 2015 - 17:32.


#11
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
multumesc de ajutor. o sa vad ce pot face.

Edited by Aladin66, 17 March 2015 - 17:32.


#12
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
am rezolvat. am pus versiunea de 64 de biti si l-am facut compatibil cu xpsp3 nu cu vista cu am procedat prima data.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate