Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Roman soft SF, postapocaliptic (fragment)

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Păcat de copertă? Nu cred că înţeleg ce vrei să spui.
Am în plan încă două volume, cel puţin. Numărul total e greu de estimat, vreau să lucrez la substanţa conţinutului (fiecare volum să aibă consistenţă), nu la număr de cuvinte/pagini/volume.

#38
hikingfan

hikingfan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.10.2016
Am si eu 2 nuvele terminate dar nu m-am obosit sa caut vreo editura. E profitabil ? Cat primesti din cei 29 de ron per volum ?

#39
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View Posthikingfan, on 12 octombrie 2016 - 08:59, said:

Am si eu 2 nuvele terminate dar nu m-am obosit sa caut vreo editura. E profitabil ? Cat primesti din cei 29 de ron per volum ?
Nu e o activitate din care să poţi obţine profit.
Publicarea unei cărţi trebuie privită ca un hobby. La fel cum unii investesc în undiţe, sau bilete la meciurile echipei favorite, cel care crede în scriitura sa investeşte în publicarea ei.

La debutul în volum trebuie să iei în calcul un deficit de minim 1000 EUR, dacă vrei să faci treaba cum se cuvine.  Redactare,  grafică, promovare, deplasări prin ţară.

#40
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Hm. Daca este doar din pasiune, atunci distruibui cartea gratuit pe internet si nu mai cheltui nimic.

#41
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
@XORIAN_L:  există un grup mare de pasionaţi ai lecturii (inclusiv subsemnatul), care consideră cartea în format electronic un fel de cafea fără cofeină, sau bere fără alcool. Adică merge, dar numai ca substitut.
Orice lucru trebuie să-l faci din pasiune, alftel vor veni alţii cu pasiune şi îl vor face mai bine ca tine. :)

Se generează ceva venituri din vânzarea de carte, dar puse în balanţă cu cheltuielile de marketing, ieşi pe plus cu bani de-o îngheţată.
Nu poţi să iei cartea şi zdrang! cu ea pe Internet. Aşa a procedat Andy Weir cu Marţianul, dar nu putem compara piaţa americană de carte cu cea românească.

Aici trebuie investit serios, timp şi bani, ca să te faci cunoscut. Indiferent cât de bună e cartea.

#42
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Eu sunt sigur ca daca pui cartea pe internet la 10 lei tu, ca autor, faci mai multi bani decat daca o vinzi tiparita prin editura la 29 de lei.

Si mie imi place hartia dar am si un e-reader si imi impart timpul intre ele.

Hugh Howey a inceput seria Silo urcand primul capitol gratis pe amazon, de unde l-am citit si eu si m-a impresionat. In consecinta am cumparat toate trei volumele pe hartie. Howey retains full rights to continue distributing Wool online himself.

Onlineul e viitorul, chiar daca unii se mai agata de hartie. Si marketingul, iar o coperta asa hidoasa nu vinde carti, nu stiu cine fost atat de prost inspirat sa foloseasca acea caricatura, ceva abstract si neutru era mult mai bun. Coperta de la postarea #20 e la ani lumina distanta.

#43
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
@Mizu: din punctul meu de vedere, sunt lucruri complementare. Varianta online nu o exclude pe cea tipărită, nici viceversa.
Am de gând să scot şi varianta e-book, ar fi trebuit deja să iasă, cam în acelaşi timp cu varianta print... asta e. Poate la următorul volum, le voi sincroniza mai bine.

Coperta are povestea ei. Să ştii că a vândut foarte bine la stand. Alături de alte cărţi lumea o alegea p-asta să o răsfoiască .
Oricum, am idei şi aici pentru cărţile viitoare. Voi alege coperta dintre mai multe variante, ţinând cont şi de părerile unui grup restrâns de cititori.

#44
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Salut, prieteni.
Vă aştept la Târgul de Carte Gaudeamus (Romexpo), în data de 25.11.2017, la ora 16.00.
Mai exact, la standul editurii Tritonic, unde voi lansa a doua carte scrisă de mine, aparţinând tot genului SF: "Un poliţist în spaţiu":

Attached File  Un-politist-in-spatiu_site.jpg   60.72K   6 downloads

Edited by Yoda, 15 November 2017 - 15:06.


#45
Saergius

Saergius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.09.2014
Fiul meu face pe 25 o excursie cu clasa la Targul de carte. O sa-l trimit sa-ti ceara un autograf, daca ajunge acolo in jur de ora 16.

#46
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View PostSaergius, on 22 noiembrie 2017 - 16:39, said:

Fiul meu face pe 25 o excursie cu clasa la Targul de carte. O sa-l trimit sa-ti ceara un autograf, daca ajunge acolo in jur de ora 16.

Mulţumesc! Posted Image
Dacă e mai devreme în zonă şi nu poate aştepta până la 16.00 îl rog să spună celor de la standul editurii Tritonic că vrea un autograf de la mine. Foarte probabil voi fi în zonă şi vom rezolva problema.
Excursie cu clasa la Târgul de carte... excelentă iniţiativă, felicitări celor care au gândit-o.

Edited by Yoda, 23 November 2017 - 07:21.


#47
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,111
  • Înscris: 03.07.2008

View PostYoda, on 15 noiembrie 2017 - 15:06, said:

Salut, prieteni.
Vă aştept la Târgul de Carte Gaudeamus (Romexpo), în data de 25.11.2017, la ora 16.00.
Mai exact, la standul editurii Tritonic, unde voi lansa a doua carte scrisă de mine, aparţinând tot genului SF: "Un poliţist în spaţiu":

Attachment Un-politist-in-spatiu_site.jpg

E continuarea cartii de la inceputul topicului?

#48
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View PostImperathor, on 23 noiembrie 2017 - 22:51, said:

E continuarea cartii de la inceputul topicului?

Nu. Tot cam acelaşi stil, dar e separată seria Ancestorilor. Firul narativ din al doilea volum are câteva momente dinamice încărcate de dramatism, am vrut să-mi "fac mâna" pe o carte intermediară, cu riscul de a supăra pe cei care aşteaptă continuarea.

A ieşit ceva fain, zic eu. Evident, sunt subiectiv. Care părinte ar spune despre copiii lui că sunt urâţi? Posted Image

Un mic fragment, chiar din primul capitol:
Attached File  fragment.png   1.35MB   14 downloads

Edited by Yoda, 23 November 2017 - 23:39.


#49
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,111
  • Înscris: 03.07.2008
Mi-am propus ca maine sa merg la targul de carte. Daca nu intervine nimic ne vedem acolo. ;)

#50
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
@Saergius: cred că am avut plăcerea să-ţi cunosc flăcăul. :) Fain băiat, să-ţi trăiască. Sper să-i placă romanul meu.
@Imperathor: fac o reverenţă virtuală în faţa ta şi a doamnei Imperathor. Mi-aţi făcut o mare bucurie, sper să aveţi o lectură plăcută!

#51
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View PostYoda, on 17 martie 2015 - 12:15, said:

Îl deranjase determinarea cu care învățătoarea încercase să-l convingă despre inutilitatea planurilor sale de viitor

...
Nimic nu se putea compara însă cu determinarea celor ce au plecat pentru prima dată spre Marte

Cuvîntul „determinare” îl folosești cu înțelesul din limba engleză.
E greșit.
determináre sf [At: SĂULESCU, GRAM. ROM. I, 27/5 / Pl: ~nắri / E: determina] 1 Stabilire a limitelor între care se situează un lucru, un fenomen, un fapt etc. Si: determinat1 (1), (înv) determinație (1), determinăciune (1). 2 (Pex) Identificare. 3 Operație logică prin care se trece de la noțiuni generale la noțiuni mai puțin generale și cu o sferă mai restrânsă, dar cu un conținut mai bogat
https://dexonline.ro...tie/determinare
Eu mereu cu aceste înțelesuri am folosit cuvîntul, de identificare, stabilire exactă a ceva. Am văzut că în ultima vreme mai mulți folosesc cu înțelesul preluat din engleză.

Aș zice
Îl deranjase SIGURANȚA cu care învățătoarea încercase să-l convingă despre inutilitatea planurilor sale de viitor
Nimic nu se putea compara însă cu HOTĂRÎREA celor ce au plecat pentru prima dată spre Marte

„Determinare” cu înțeles de hotărîre și „patetic” folosit cu înțelesul de „jalnic” (în loc de plin de patos) sînt englezisme care nu se foloseau în tinerețea mea.

#52
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Mulțumesc pentru observație, Marius1989.  Erau mai multe probleme în paragraful respectiv. Din fericire, observate înainte de a trimite varianta finală la tipografie. Altele, rămase neobservate de mine și de redactori, sunt acolo, pe hârtie.
Asta e. Cum spunea și Hemingway, "We are all apprentices in a craft where no one ever becomes a master". :)
Attached File  20171127_120228.jpg   318.04K   7 downloads

#53
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,111
  • Înscris: 03.07.2008

View PostYoda, on 26 noiembrie 2017 - 19:55, said:

...
@Imperathor: fac o reverență virtuală în fața ta și a doamnei Imperathor. Mi-ați făcut o mare bucurie, sper să aveți o lectură plăcută!

Placerea a fost de partea noastra.
Ne-a placut lansarea, ne-a placut discursul tau, ne-au placut si autografele; totul a decurs natural, firesc, parca esti la a 50-a carte lansata... Posted Image

________

Asa cum spune colegul Yoda mai sus am reusit sa ajung la Targ si sa achizitionez cele doua carti ale sale:

Caldura ghetarilor

[ http://static.elefant.ro/images/70/321970/caldura-ghetarilor-seria-ancestorilor-vol1_1_fullsize.jpg?w=120&h=120&crop - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://oi68.tinypic.com/wvvn1t.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i68.tinypic.com/wvvn1t.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Attached File  caldura-ghetarilor.jpg   174.95K   1 downloads

Quote

In secolul XXVI, un tanar nascut pe Marte, in coloniile supravietuitorilor Marii Glaciatiuni, vine pe Pamant. Aici lucreaza in echipele de reamenajare a zonelor in curs de dezghetare, pentru a le face din nou locuibile. Isi face noi prieteni, infrunta furtuni de zapada, pericolele ascunse in ruinele fostelor asezari umane. Afla lucruri noi, surprinzatoare, despre factorii care au declansat Marea Glaciatiune ce a adus omenirea in pragul extinctiei.

Un politist in spatiu

Attached File  un-politist-in-spatiu-nic-dobre.jpg   60.72K   1 downloads

Quote

Inspectorul de poliție spațială Arun Semock privi tablele suprapuse de trișah din holograma proiectată pe suprafața biroului, încercând să-și dea seama dacă mai avea vreo șansă să evite înfrângerea. Pe tabla superioară urma să fie făcut mat în câteva mutări, pe cea inferioară avea două piese mai puțin. Nici la mijloc lucrurile nu stăteau prea bine.
În mod convenabil, holofonul exilat într-un colț al biroului prinse viață. Privi ecranul dispozitivului, iar numele apelantului îi dădu fiori. închise cu un gest larg al mâinii partida de trișah, apoi activă convorbirea.
Era comandantul. Fața acestuia nu prevestea nimic bun.
- Să trăiți! încercă Arun să-i intre pe sub piele.
- Vino imediat la mine. Trebuie să vorbim despre un caz de-al tău.

O sa ma apuc de ele in vacanta de iarna si o sa va spun parerea mea de (maaaare) devorator de SF.

[ http://www.tritonic.ro/poze/mystery-and-thriller/un-politist-in-spatiu-nic-dobre.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Imperathor, aştept cu maaaare curiozitate părerea ta! Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate