Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Inscriere la gradinita

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,003
  • Înscris: 20.06.2005
Pai abuzul din partea celoralti copii daca e sa fie se intampla indirefent de gradinita , stat sau privata Odata cu cresterea o sa invete sa se protejeze.
La gradinita de stat primeste fructe intregi. Probabil au trecut gramaj mic din statistici, dar cred ca inseamna un fruct intreg.

Edited by wolfydRg, 03 May 2015 - 08:51.


#56
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
De miercuri merge piticul meu 5zile de proba la gradinita Tandarica. Pentru ca mi-e in drum dimineata si pentru ca au sectie engleza si pentru ca pana la 18:30 poate fi luat de la gradi deci l-as putea lua cand ma intorc de la uarc.

Am vazut pe la stiri ca s-au calcat parintii in picioare la inscrierile de la gradinitele de stat. Nu-mi explic. Nu se analizeaza dosarele dupa terminarea inscrierilor?

#57
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,294
  • Înscris: 07.02.2003

View Postshiva, on 18 mai 2015 - 14:56, said:

Am vazut pe la stiri ca s-au calcat parintii in picioare la inscrierile de la gradinitele de stat. Nu-mi explic. Nu se analizeaza dosarele dupa terminarea inscrierilor?
E nebunie mare normal... locuri putine, majoritatea nu vor private ca sunt scumpe si cu program de fitze cu costuri suplimentare etc...
Dosarele sunt ca si inscrise daca sunt in circumscriptie, daca mai raman locuri se redistribuie la toamna. Nu e nimic special de analizat, cerere, varsta, domiciliu (sa verifice circumscriptia/prioritatea) si gata.
Eu acu 4 ani cand m-am dus sa-l inscriu tarziu am mers cu recomandare si s-a rezolvat cu o simpla hartie :)

Edited by andreic, 18 May 2015 - 15:36.


#58
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Postshiva, on 18 mai 2015 - 14:56, said:

Am vazut pe la stiri ca s-au calcat parintii in picioare la inscrierile de la gradinitele de stat. Nu-mi explic. Nu se analizeaza dosarele dupa terminarea inscrierilor?

View Postandreic, on 18 mai 2015 - 15:34, said:

E nebunie mare normal... locuri putine, majoritatea nu vor private ca sunt scumpe si cu program de fitze cu costuri suplimentare etc...
Dosarele sunt ca si inscrise daca sunt in circumscriptie, daca mai raman locuri se redistribuie la toamna. Nu e nimic special de analizat, cerere, varsta, domiciliu (sa verifice circumscriptia/prioritatea) si gata.
Eu acu 4 ani cand m-am dus sa-l inscriu tarziu am mers cu recomandare si s-a rezolvat cu o simpla hartie Posted Image
Am auzit si eu de chestia asta cu nebunia inscrierilor, ba am si asistat la o discutie cu doua mame in parc si se cruceau ca era vara si io nu-mi inscrisesem copilu.
In toamna am mers la gradinita de langa noi si i-am facut dosar si inscriere in 2 zile. Dupa o perioada, in timp ce-l plimbam pe copil, am fost invitat de o educatoare de la o alta gradinita sa-l inscriu la ei. Aveau nevoie de copii.

Apoi, fiindca l-am retras, nu am mai dat pe la nici o gradinita o buna perioada. La reinscriere, abia prin martie, nici macar nu mi-au cerut sa am dosarul complet, avand documentele din dosarul anterior.

Totusi, de vreo 2 saptamani mi-au cerut sa-i fac dosar pentru anul urmator, ceea ce am si facut.

Poate nebunia cu inscrierea e doar in unele orase.

#59
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Noua ne-a lasat un gust amar contactul cu una din gradinitele de stat. Nimeni nu stie nimic doar directoarea; directoare care are program de la pranz pana la amiaz'.
Probabil in orasele mari sa fie batalie pe locuri.

#60
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
La noi nu cred ca e directoare care sa fie in permananta, am impresia ca gradinita si scoala din apropiere, apartin de un liceu, o fi ceva in legatura cu circumscriptia, dar s-ar putea sa gresesc.
Cert este ca la gradinita este o doamna administrator care incaseaza bani, alta tangenta nu am cu ea; mai este o coordonatoare a educatorilor care decide la cine merg copii care se inscriu acolo.

Dar au niste reguli ciudat de maleabile: Am intrat in sala dupa copil, sa vad ce desena si imediat mi-am cerut scuze ca am intrat incaltat in incaltaminte de strada iar educatoarea copilului a confirmat ca nu e voie sa intru asa. La doua secunde dupa ce m-am retras in usa sa astept copilul sa termine de desenat a intrat dupa mine un alt tatic fara nici un fel de problema, conversand si cu copilul sau si cu educatoarea, fara insa ca aceasta sa-i atraga atentia. Cum spunea un prieten: "straniu de ciudat"!

Edited by master_oz, 19 May 2015 - 10:24.


#61
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,294
  • Înscris: 07.02.2003
In primul rand in capitala e nebunia mare. E bataie si pe alea cu program lung unde intervin si costuri de masa etc... grupele sunt mari, pe alocuri peste 15-20 copii. S-ar putea sa conteze si cartierele, in unele sunt mai multe gradinite ca in altele...
La scoala incepe si acolo nebunia se pare, e un baby boom ceva nu stiu... dar desi anul trecut era o singura clasa pregatitoate, in toamna vor fi 2 si asta numai cu dosarele depuse in prima runda... mai mult de 2 nu pot face.

View Postmaster_oz, on 19 mai 2015 - 10:23, said:

Cum spunea un prieten: "straniu de ciudat"!
In functie de relatii, donatii etc... Posted Image

Edited by andreic, 19 May 2015 - 23:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate