Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

vignieta+ taxe Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
@beleios nu primesti nici un fluturas daca nu platesti in cele 7 zile,apoi intri intr-o baza de date,cam cum e la noi cu rovigneta.de la vama cred ca a vrut sa zica edirne-in realitate dupa edirne,dupa ce treci de centura orasului care este tot in regim de autostrda,la prima bariera cand se intra pe O3 spre istanbul.nu are rost sa te complici cu drumuri secundare-express,mai bine ia hgs.eu am evitat autostrada dupa izmir in 2013 si mi-am blestemat zilele.
legat de cazare spre vama kapikule am vazut o locatie arslanli,parcare mare,cu un magazin mare si restaurant.aici opresc si tiristii si autocarele care intra si ies.personal,nu cred ca se merita oprirea in turcia pentru cazare,distanta intre istanbul si bucuresti este de doar 800 km,insa fiecare e liber sa aleaga.mare grija sa ai la radare,insa chiar si daca te 'ciupeste' nu e nici un bai daca amenda nu este trecuta in pasaport.
pentru ruta pe bulgaria iti recomand ruse-veliko tarnovo-gurkovo-yambol-hamzabeyili(vama)
sau ruse-razgrad-omurtag-kotel-yambol-hamzabeyili traseu mult mai liber
http://www.booking.c...html#map_closed
https://maps.google....mra=ls&t=m&z=13
later edit:am inteles cu vama,daca mergi la istanbul e valabil ce am spus eu legat de bariere.acesta este sistemul,si daca iei hgs dupa o zi,5,7,ti se ia retroactiv.mi se pare cam mare ocolul prin lyubemets pentru o bucata din autostrada trakia pe bg.in fine,faci cum stii

Edited by leonktp, 16 March 2015 - 11:01.


#20
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011
iti multumesc ptr info dar cred ca eu voi intra in bg pe la vama veche sau negru voda (ca e cam departe ruse venind din CT). apoi nu stiu daca vorbim despre acelasi punct de traversare frontiera spre turcia , ma gandeam ca o cazare in lyubemets - unde au stat niste prieteni si au fost multumiti- ne-ar aranja ptr o noapte...
apoi la turci ma gandesc ca e efort mare sa cauti tu sa le platesti taxa, nu de bani imi e mie (ca nu e o suma mare) - daca tot nu-te intorc de la vama si nu iti trimit fluturasul acasa. in mod logic, ar trebui sa aiba o statie de taxare inainte de bariere sa poata omul corect sa isi ia hgs-ul fara bataie de cap si cozi si nervi - ca doar suntem in vacanta.
un 'prieten' zicea ca pot sa iau dupa ce ajung in istanbul - pai cum ma taxeaza, retroactiv? :)

#21
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

 beleios, on 16 martie 2015 - 10:57, said:

un 'prieten' zicea ca pot sa iau dupa ce ajung in istanbul - pai cum ma taxeaza, retroactiv? Posted Image
Da, retroactiv. La prima statie de taxare va citi automat sticker-ul HGS (eu nu l-am lipit pe parbriz, il tineam cu mana pe parbriz pana ce era citit - se aprinde un semafor de culoare verde si ti se afiseaza si cat s-a consumat din el).

Edited by florinbad, 16 March 2015 - 12:15.


#22
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
@beleios
Ca sa nu o mai lungim citeste topicul asta: http://forum.softped.../page__st__5544
Cred ca de pe la pagina 300 incepe epopeea HGS, ce este si cu ce se mananca, si cu ce se ocupa.
La pagina 312 vei gasi un "tutorial"  pentru creeare cont la PTT ca sa poti verifica ulterior situatia contului.

lectura placuta.

Dar inainte de lectura, daca mergi doar pana la Istanbul:
- nu are rost o noapte intermediara.
- nu are rost sa iei HGS si poti merge pe drumul national care merge aproape paralel

Renteaza sa cumperi HGS doar daca mergi dincolo de Istanbul si daca mergi si la anu'
Un dus intors pe autostrada pana/de la Istanbul te costa 13TL, suma minima cu care poti incarca HGS este de 30TL (parca)

It's your choice!

Edited by danutzu_1069, 16 March 2015 - 21:54.


#23
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011
e clar 'grolsh', multumesc - si mie imi place... berea.
si da- merg numai la Istambul...

#24
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
^^
Sa ai drumuri bune

(am savurat Grolsh in Olanda inainte sa apara la noi. It's the best!)

#25
meganezul

meganezul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.05.2010

 leonktp, on 16 martie 2015 - 10:31, said:

@beleios nu primesti nici un fluturas daca nu platesti in cele 7 zile,apoi intri intr-o baza de date,cam cum e la noi cu rovigneta.de la vama cred ca a vrut sa zica edirne-in realitate dupa edirne,dupa ce treci de centura orasului care este tot in regim de autostrda,la prima bariera cand se intra pe O3 spre istanbul.nu are rost sa te complici cu drumuri secundare-express,mai bine ia hgs.eu am evitat autostrada dupa izmir in 2013 si mi-am blestemat zilele.
legat de cazare spre vama kapikule am vazut o locatie arslanli,parcare mare,cu un magazin mare si restaurant.aici opresc si tiristii si autocarele care intra si ies.personal,nu cred ca se merita oprirea in turcia pentru cazare,distanta intre istanbul si bucuresti este de doar 800 km,insa fiecare e liber sa aleaga.mare grija sa ai la radare,insa chiar si daca te 'ciupeste' nu e nici un bai daca amenda nu este trecuta in pasaport.
pentru ruta pe bulgaria iti recomand ruse-veliko tarnovo-gurkovo-yambol-hamzabeyili(vama)
sau ruse-razgrad-omurtag-kotel-yambol-hamzabeyili traseu mult mai liber
http://www.booking.c...html#map_closed
https://maps.google....mra=ls&t=m&z=13
later edit:am inteles cu vama,daca mergi la istanbul e valabil ce am spus eu legat de bariere.acesta este sistemul,si daca iei hgs dupa o zi,5,7,ti se ia retroactiv.mi se pare cam mare ocolul prin lyubemets pentru o bucata din autostrada trakia pe bg.in fine,faci cum stii

parca anul trecut te laudai cu nu ai cumparat HGS iar acum incurajezi lumea sa isi achizitioneze HGS...Posted Image
se mai educa omul cu trecerea anilorPosted Image

Edited by meganezul, 20 March 2015 - 11:00.


#26
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
nu a fost o lauda din partea mea,era o simpla constatare ca nu mi s-a intamplat nimic,nu era un bai sa achit 27.5 ytl(din ce observ pe site pt numarul meu nu exista ceva).in ceea ce priveste educatia mea nu cred ca sunteti dvs. in masura sa o evaluati,de aceea este plin de verv spatiul carpato-danubiano-pontic;daca unii o considera o jignire,eu o iau ca pe un compliment.va salut respectuos si vacante cat mai placute.eu doar am incercat sa ajut interlocutorul cu informatiile pe care le detin.

Attached Files


Edited by leonktp, 20 March 2015 - 14:12.


#27
meganezul

meganezul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.05.2010

 leonktp, on 20 martie 2015 - 14:03, said:

nu a fost o lauda din partea mea,era o simpla constatare ca nu mi s-a intamplat nimic,nu era un bai sa achit 27.5 ytl(din ce observ pe site pt numarul meu nu exista ceva).in ceea ce priveste educatia mea nu cred ca sunteti dvs. in masura sa o evaluati,de aceea este plin de verv spatiul carpato-danubiano-pontic;daca unii o considera o jignire,eu o iau ca pe un compliment.va salut respectuos si vacante cat mai placute.eu doar am incercat sa ajut interlocutorul cu informatiile pe care le detin.

chiar nu am dorit ca acest mesaj sa fie o lauda si nici macar o jignire, am dorit doar sa punctez o schimbare radicala de atitudine cu privire la achizitia de HGS
toate cele bune si vacante placute in TR

#28
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
poate sa confirme cineva ca in acest moment sunt bariere la intrarea pe O31 izmir-aydin?

#29
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011
un update- nu are rost sa dati bani la vama pe hgs, se poate merge legal si gratis pan in istanbul de la granita (mergand pe litoralul bg pana la primorsko si de acolo mai e putin)- pe un drum prost si cu radare pana la turci. apoi se trece vama si puneti pe gps sa evite autostrada si mergeti paralele pana la Istanbul(cu 1-2 ora mai mult decat pe autostrada - dar te poti opri unde vrei).
drum bun si atentie la radare....

#30
pana

pana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.09.2006
daca vin din Grecia si nu intru pe autostrada, poate putin la intrarea in Istanbul, cumpar card HGS ?

#31
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011
din cate am vazut, autostrada merge in paralel cu strada fara taxa. eu spun ca nu e nici o problema daca ai 2 ore in plus si daca nu ajungi la ore de varf in Istanbul.

ptr ca intrebi - si ca am facut si drumul asta recent, in Grecia nu a meritat autostrada chiar deloc(am mers pan ain Atena). Noi aveam timp, si drumul paralel la intoarcere pan ala granita Turcia(cu evitare autostrazi pe program actualizat gps) ne-a luat cu 3 ore in plus dar zic ca a fost mai interesant.

#32
cobrax2

cobrax2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 06.12.2006
daca merg spre canakkale dinspre bulgaria, pe langa edirne, imi mai trebuie hgs? pentru centura de la edirne? merci

#33
meganezul

meganezul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.05.2010

 cobrax2, on 19 mai 2015 - 13:13, said:

daca merg spre canakkale dinspre bulgaria, pe langa edirne, imi mai trebuie hgs? pentru centura de la edirne? merci

nu iti trebuie HGS
nu apuci sa treci de bariere

#34
cobrax2

cobrax2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 06.12.2006
merci

#35
cobrax2

cobrax2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 06.12.2006
presupun ca rca-ul nostru e valabil in turcia, nu? :)

#36
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
e uiti pe rca,daca e barata turcia trebuia facuta extindere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate