Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Xiaomi MiBand

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
622 replies to this topic

#595
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View Postan_tonica, on 27 martie 2017 - 07:42, said:

A... asa e din constructie... Lasa si tu cureaua mai larga si nu o sa mai lase semne pe piele.


Teoretic ar trebui sa mearga pentru ca e rezistenta la apa. Am vazut review-uri in care posesorii o scufundau efectiv intr-un pahar cu apa, functionand si dupa.
Dada, nu-i nimic defect la ea. Daca o las mai larga nu mai merge sensorul de HR.
Miband2 este IP67, deci rezista minimum 30 de minute in apa de pana la 1 metru adancime. Eu am fost la innot cu ea de mai multe ori si n-a fost nicio problema.

#596
atanu

atanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 23.01.2008
Și eu am înotat cu mi 1 și mi 2. Rezista la apă și praf.

#597
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013
Rezista, dar 30 min, nu o noapte :)
Chiar ma mir ca merge. La fel ca in prima zi. Sincer o taiasem de pe lista. E ciudat ca nu o vazuse telefonul tinand cont ca eram la 2 metrii de ea. Dar probabil, fiindca era bagata toata in pamant, deh, am ai calcat-o la fotbal, pamantul fiind moale a intrat inauntru.. Apoi a dat ploaia torentiala o noapte si a doua zi am gasit-o in noroi :))
Cred ca daca nu intra in pamant, o lua apa sigur.

Bine ar fi daca si telefoanele xiaomi ar fi asa bune si confectionate din materiale rezistente.

#598
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Testul este pentru 30 de minute, nu mai mult. Ea probabil rezista chiar si saptamani (nu ar avea de ce sa nu reziste).

Edited by luci_flash, 27 March 2017 - 19:23.


#599
atanu

atanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 23.01.2008
Și la 1 m adâncime, nu in noroi. E ok că a rezistat la șocuri și presiunea încălțărilor.

#600
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013
Am fost putin norocos. E a 3-a noapte, merge bine.  Nici o problema. E ciudat la altii se strica pe mana si asta a mea a stat atat in apa si calcata... cred ca tine de noroc..

#601
an_tonica

an_tonica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 07.12.2009

View Postluci_flash, on 27 martie 2017 - 08:38, said:

Daca o las mai larga nu mai merge sensorul de HR.

Ba merge. Eu asa o folosesc din decembrie 2016 de cand am luat-o si citeste foarte bine si pulsul. Mai da erori cateodata dar atunci nu e problema. Mai citesc odata.

#602
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Cum trec de pe un telefon pe altul ca sa imi pastreze in Mi Fit history ul ?
Pur si simplu ii dau unpair de pe tel vechi si apoi ii dau pair pe noul telefon si cand ma loghez in cont isi ia el datele din cloud sau ceva ?

#603
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Da, daca te logezi in aplicatia Mi Fit cu contul tau. Am facut eu operatia cu ceva timp in urma (datele nu sunt stocate in Band ci in contul de MI Fit pe care l-ai creat).

View Postatanu, on 27 februarie 2017 - 21:44, said:

După câte am înțeles, colegului #cristianraduca nu i se conectează pe 6p, dar pe alte telefoane, da. La mine nu merge pe niciun telefon, de aia eram curios. În rest funcționează normal, afișează ora, vibrează dimineața (așa cum a fost setată acum 3-4 luni) dar nu se sincronizează cu nicio aplicație.
Pare o problema hardware (sau o incompatibilitate intre tipurile de BT ale telfonului si ale benzii - spun asta pentru ca nu stiu cu ce telefon ai testat).

Band 2-ul lui @cristianraduca a ajuns la mine. Problema lui era diferita - nu se mai conecta la aplicatia oficiala Mi Fit (spunea ca band-ul respectiv era deja deja imperecheat cu un alt cont; am incercat e sa o resetez si sa o imperechez cu un Nexus 6-le fiica-mii / pe Nexus 6P-ul meu era deja conectata banda mea asa ca nu puteam sa adaug inca una).
Confirm si eu insa ca Band-ul respectiv a functionat insa tot timpul cu aplicatia neoficiala "Notify& Fitness for Mi Band". Am incercat de mai multe ori sa resetez Band 2-ul si sa ii fac update de firmware.... fara succces. Ulterior am desperecheat Band-ul meu de la N6P si am repetat procedura (tot cu aplicatia neoficiala)... Dupa mai multe incercari am reusit sa rescriu firmware-ul si (cred eu) sa resetez Band 2-ul. A mers apoi imperecheat cu aplicatia Mi Fit asa ca acum e functional. Revin cu detalii pe threadul de Band 2 daca e nevoie.

Edited by danmerezeanu, 05 April 2017 - 14:59.


#604
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009

View Postatanu, on 27 martie 2017 - 21:00, said:

Și la 1 m adâncime, nu in noroi. E ok că a rezistat la șocuri și presiunea încălțărilor.
Exact. Pe de alta parte are suprafata de contact mica deci presupun ca imediat ce a fost calcata s-a afundat in noroi si gata. Lipiciul care etanseaza capacul nu avea de ce sa nu tina pentru ca nu s-a exercitat cine stie ce presiune asupra lui. E un dispozitiv mic totusi asa ca nu exista riscul de deformare daca se calca pe el.

#605
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013
Inca merge ca in prima zi :)

#606
atanu

atanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 23.01.2008

View Postdanmerezeanu, on 05 aprilie 2017 - 14:58, said:

Da, daca te logezi in aplicatia Mi Fit cu contul tau. Am facut eu operatia cu ceva timp in urma (datele nu sunt stocate in Band ci in contul de MI Fit pe care l-ai creat).


Pare o problema hardware (sau o incompatibilitate intre tipurile de BT ale telfonului si ale benzii - spun asta pentru ca nu stiu cu ce telefon ai testat).

Band 2-ul lui @cristianraduca a ajuns la mine. Problema lui era diferita - nu se mai conecta la aplicatia oficiala Mi Fit (spunea ca band-ul respectiv era deja deja imperecheat cu un alt cont; am incercat e sa o resetez si sa o imperechez cu un Nexus 6-le fiica-mii / pe Nexus 6P-ul meu era deja conectata banda mea asa ca nu puteam sa adaug inca una).
Confirm si eu insa ca Band-ul respectiv a functionat insa tot timpul cu aplicatia neoficiala "Notify& Fitness for Mi Band". Am incercat de mai multe ori sa resetez Band 2-ul si sa ii fac update de firmware.... fara succces. Ulterior am desperecheat Band-ul meu de la N6P si am repetat procedura (tot cu aplicatia neoficiala)... Dupa mai multe incercari am reusit sa rescriu firmware-ul si (cred eu) sa resetez Band 2-ul. A mers apoi imperecheat cu aplicatia Mi Fit asa ca acum e functional. Revin cu detalii pe threadul de Band 2 daca e nevoie.
Eu pe 6p am pierdut conectivitatea. Însă am rezolvat aČ™a cum am descris mai sus, respectiv descărcat complet, si lăsat asa 2-3 săptămâni. După, si-a revenit.
Nu Č™tiu dacă e vorba de soft sau hard.

Edited by atanu, 05 April 2017 - 17:36.


#607
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Da. Am intalnit si o astfel de solutie la un moment dat dar... nu eram in [ozitia sa o aplic... Band-ul mai avea cam 60% baterie si probabil si uitam de el pana se descarca complet....

#608
atanu

atanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 23.01.2008
Neputând să îl folosesc, a rămas în sertar. În fiecare dimineaČ›ă bazaia acolo alarma, până si-a dat duhul.

Edited by atanu, 05 April 2017 - 17:59.


#609
VlnLiviu

VlnLiviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 05.08.2014
Salut, am comandat si eu mi band 2 de pe gearbest la 23,11$ (cu tot cu 2 folii) imi arata la Shipping method: Switzerland Post Unregistered, o sa platesc TVA? Imi vine la posta de cartier sau la posta vamala?

#610
atanu

atanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 23.01.2008
Vine prin Posta Română - vama. Chinezii pun o valoare mai mica pe plic (10 $) astfel încât nu se plătesc taxe.

#611
VlnLiviu

VlnLiviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 05.08.2014

View Postatanu, on 06 aprilie 2017 - 10:22, said:

Vine prin Posta Română - vama. Chinezii pun o valoare mai mica pe plic (10 $) astfel încât nu se plătesc taxe.
Esti sigur ca nu o sa platesc? Am mai fost la posta vamala si m-a pus mereu sa ii arat ce am luat si sa scrie si suma...ai mai luat de pe gearbest si ti-a pus o suma mai mica? nu am vorbit deloc cu vanzatoru...

#612
an_tonica

an_tonica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 07.12.2009
Nu e sigur ca n-o sa platesti. Depinde de la judet la judet. In unele judete cateodata personalul de la posta punctul vamal mai face exces de zel si isi arata muschii dar de regula nu ar trebui sa platesti nimic pana intr-o anumita suma. In SV de regula n-am platiti nimic niciodata nici chiar cand am avut valoare declarata mult mai mare de 10 dolari. Am luat o data o lanterna de 79$. Le-am spus si eu ca aia e valoarea dar ca e cadou. Mi-au dat-o fara probleme. Nici hartii doveditoare nu prea cer la mine in oras. Fiind foarte aglomerat nu mai au timp sa faca nazuri.

Si eu am luat de la gearbest si mi-au pus valoare 10$ fara sa vorbesc cu ei.

Edited by an_tonica, 06 April 2017 - 10:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate