Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

SPANIA - Program Erasmus

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
sergiu9494

sergiu9494

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2014
Sunt foarte curios sa aud parerile celora care au fost sau care sunt in Spania in legatura cu niste chestii la care cel mai bun raspuns ar veni de la genul asta de oameni.

Nu stiu deloc spaniola, cat mi-ar lua sa o invat si cat de dificila e in comparatie cu alte limbi(engleza,etc)?
Cum e vremea acolo? Din ce am vazut pe net de destul de placut, adica in genul ca nu o sa am nevoie vreodata de haine de iarna pe acolo si ca nici nu prea ploua.
Cu cazarea cum e? Cat ma costa un apartament sa-l inchiriez?
Pretul mancarii cat ar fi pe luna?
As vrea sa merg cam peste 2 ani  acolo cu facultatea de informatica. Cat de greu mi-as gasi de lucru in domeniu ca si student?

#2
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View Postsergiu9494, on 15 martie 2015 - 00:51, said:

Sunt foarte curios sa aud parerile celora care au fost sau care sunt in Spania in legatura cu niste chestii la care cel mai bun raspuns ar veni de la genul asta de oameni.

Nu stiu deloc spaniola, cat mi-ar lua sa o invat si cat de dificila e in comparatie cu alte limbi(engleza,etc)?
Cum e vremea acolo? Din ce am vazut pe net de destul de placut, adica in genul ca nu o sa am nevoie vreodata de haine de iarna pe acolo si ca nici nu prea ploua.
Cu cazarea cum e? Cat ma costa un apartament sa-l inchiriez?
Pretul mancarii cat ar fi pe luna?
As vrea sa merg cam peste 2 ani  acolo cu facultatea de informatica. Cat de greu mi-as gasi de lucru in domeniu ca si student?

3 topicuri deschise pe acelasi subiect, doar contextul este schimbat.
Pana la urma unde vrei sa mergi? Germania, Anglia sau Spania??

#3
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postporcusoru, on 15 martie 2015 - 01:03, said:

3 topicuri deschise pe acelasi subiect, doar contextul este schimbat.
Pana la urma unde vrei sa mergi? Germania, Anglia sau Spania??

Vorba ta,cred ca nici el nu stie unde.  Mai bine scria Europa Posted Image cat despre limba exista vreo tara din cele 3 care sa nu se vorbeasca si engleza pe langa limba materna  ?

Edited by stlk, 15 March 2015 - 01:10.


#4
sergiu9494

sergiu9494

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2014
Cred ca am precizat ca anul viitor am sa merg in Germania si peste doi ani in Spania, si topicul cu Anglia l-am facut pentru ca ma intereseaza sa vad cum e acolo. Daca cascai ambii ochi si citeai pana la final fara sa dai un coment aiurea pe langa subiect vedeai ce am scris.

#5
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Mai urmează Ungaria,Belgia,Franţa?
Spaniola nu-i grea - eu cel puţin o înţeleg fără să fi încercat să o învăţ vreodată sau să mă fi uitat la telenovele :lol:

Am avut colegi care-au mers cu Erasmus în Spania.Le-a plăcut (n-au lucrat,doar au mers la cursuri şi dacă ţin bine minte,facultatea le-a asigurat cazarea)
Mai multe detalii n-am.

#6
sergiu9494

sergiu9494

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2014
Nu mai urmeaza altele. SI asa astea 3 variante sunt destule.

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postsergiu9494, on 15 martie 2015 - 01:10, said:

Cred ca am precizat ca anul viitor am sa merg in Germania si peste doi ani in Spania, si topicul cu Anglia l-am facut pentru ca ma intereseaza sa vad cum e acolo. Daca cascai ambii ochi si citeai pana la final fara sa dai un coment aiurea pe langa subiect vedeai ce am scris.
Tu deschizi subiect de acum ca sa afli ce se intampla Spania peste 2 ani ? pai poate Spania peste doi ani nici nu mai exista,se schimba clima sau poate limba oficiala a lor o sa fie limba romana .

Edited by stlk, 15 March 2015 - 01:17.


#8
sergiu9494

sergiu9494

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2014

View Poststlk, on 15 martie 2015 - 01:14, said:

Tu deschizi subiect ca sa afli ce se intampla Spania peste 2 ani ? pai poate Spania peste doi ani nici nu mai exista,se schimba clima sau poate limba oficiala a lor o sa fie limba romana .
Serios acuma? trezestete inainte sa scrii ceva, unde ai mai auzit tu asa ceva?
Daca nu poti sa raspunzi la topic, nu inteleg ce rost are sa zici altceva.

#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postsergiu9494, on 15 martie 2015 - 01:18, said:

Serios acuma? trezestete inainte sa scrii ceva, unde ai mai auzit tu asa ceva?
Daca nu poti sa raspunzi la topic, nu inteleg ce rost are sa zici altceva.
"ca nu o sa am nevoie vreodata de haine de iarna pe acolo si ca nici nu prea ploua." Stie cineva cum o sa fie macar cu aproximatie peste  2 ani in Spania ? Eu cred ca un subiect e de ajuns pentru tara in care o sa mergi la anu GERMANIA. Restul nu isi au rostul cel putin deocamdata. Nu ai plecat nici in prima tara dar vrei sa afli informatii legate si despre celalalte tari in care o sa pleci peste 2,3,4 etc ani. Cine iti raspunde, iti raspunde de ce stie in prezent. Cum poti pune intrebarea:  "Cu cazarea cum e? Cat ma costa un apartament sa-l inchiriez?" Acum poate costa 'X" Euro, cu ce te incalzeste ca afli ca acum este 'X" Euro anul asta iar peste 2 ani poate va costa dublu sau la de jumate' de pret . Chiar nu au nici o logica subiectele !

Edited by stlk, 15 March 2015 - 01:39.


#10
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Eu spun sa uiti de inchiriat apartament ptr ca nu-ti permiti ,este posibil doar daca parintii  sunt membri PSD care inca nu au fost saltati de DNA.Pretul minim este undeva pe la 500€, trebuie sa platesti un avans pe 2-3 luni, dovada ca muncesti (sa-i aduci fluturas de la munca).Apa si curentul se platesc separat o data la doua luni,eu platesc la curent in jur de 80-120 de euro asta cu strans din buci,apa cam 60 de euro si internetul 60 de euro.La moda si fara complicatii este inchiriatul de camere! pretul variaza intre 200-400 de euro cu cheltuieli incluse
camere: http://www.loquo.com...ared/barcelona/ http://www.fotocasa....mpartir/listado
apartamente: http://www.loquo.com...rent/barcelona/   http://www.fotocasa....raap=1&fss=true
  -   PRETUL SI CONDITIILE SUNT PTR BARCELONA,daca vrei Spania cauti incepand de aici http://www.fotocasa.es/en/

Edited by lik_lights, 15 March 2015 - 05:57.


#11
eduardf

eduardf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.03.2015
Se gaseste de inchiriat si mai jos de 500E. La 500E gasesti de inchiriat vila!!! ....... daca cauti Posted Image

preturile sunt aproape la fel ca si la noi in tara ....... insa diferentele sunt majore

http://www.fotocasa....9,8,0,0,0,0,0,0
http://www.fotocasa....,376,8019,0,0,0

Edited by eduardf, 15 March 2015 - 09:21.


#12
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Astia sunt pustii de castiga cu miile de euro si in Romania, absolventi de informatica.

Ce mai e de spus?

#13
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Cred c-ar trebui sa te-apuci sa inveti rusa ! Acolo e cea mai buna scoala de IT, poti face bani garla si nu te intreaba nimeni de sanatate.

#14
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postsergiu9494, on 15 martie 2015 - 00:51, said:

Sunt foarte curios sa aud parerile celora care au fost sau care sunt in Spania in legatura cu niste chestii la care cel mai bun raspuns ar veni de la genul asta de oameni.
...
As vrea sa merg cam peste 2 ani  acolo cu facultatea de informatica. Cat de greu mi-as gasi de lucru in domeniu ca si student?
Daca vrei IT si sa-ti faci un viitor in Spania mai bine uita, aici sunt de baza agricultura, pescuitul si constructiile. Nu zic ca nu se poate, insa majoritatea firmelor de IT sunt haiducesti. Mai bine mergi intr-o mai la nord, Franta, Germania etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate