Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salariile romanilor urca la cer

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC
 Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua
 Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Student Informatica prin Erasmus in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

sergiu9494

sergiu9494

Junior Member

• Grup: Members
Sunt foarte curios sa aud parerile celora care au fost sau care sunt in Germania in legatura cu niste chestii la care cel mai bun raspuns ar veni de la genul asta de oameni.

Nu stiu deloc germana, cat mi-ar lua sa o invat si cat de dificila e in comparatie cu alte limbi(engleza, spaniola ,etc)?
Cum e vremea acolo? Din ce am vazut si am citit pe net nu e chiar placuta, adica ai temperaturi de pana in 20 de grade maxima anuala si mai mereu e vreme ploioasa.
Cu cazarea cum e? Cat ma costa un apartament sa-l inchiriez?
Pretul mancarii cat ar fi pe luna?

As vrea sa merg anul viitor acolo cu facultatea de informatica. Cat de greu mi-as gasi de lucru in domeniu ca si student?

Edited by sergiu9494, 15 March 2015 - 00:50.

sergiu9494

sergiu9494

Junior Member

Am uitat sa precizez ca o sa merg cu programul Erasmus, ei imi dau in jur de 400-500 de euro pe luna si ar trebui sa ma intretin sigur cu banii astia.
Pai ma intereseaza si vremea pentru ca daca imi place tara si cum e pe acolo, poate dupa ce o sa termin facultatea am sa merg sa lucrez in Germania.
Pai am nevoie de un pat, bucatarie si baie, imi e suficient. Unde nu stiu exact Posted Image.

Edited by OriginalCopy, 15 March 2015 - 09:32.

OriginalCopy

OriginalCopy

I'm harmful, fear me please! :))

• Grup: Senior Members

sergiu9494, on 15 martie 2015 - 00:26, said:

Sunt foarte curios sa aud parerile celora care au fost sau care sunt in Germania in legatura cu niste chestii la care cel mai bun raspuns ar veni de la genul asta de oameni.

Nu stiu deloc germana, cat mi-ar lua sa o invat si cat de dificila e in comparatie cu alte limbi(engleza, spaniola ,etc)?
Cum e vremea acolo? Din ce am vazut si am citit pe net nu e chiar placuta, adica ai temperaturi de pana in 20 de grade maxima anuala si mai mereu e vreme ploioasa.
Cu cazarea cum e? Cat ma costa un apartament sa-l inchiriez?
Pretul mancarii cat ar fi pe luna?

As vrea sa merg anul viitor acolo cu facultatea de informatica. Cat de greu mi-as gasi de lucru in domeniu ca si student?
Nu inchiria apartament, stai laolalta cu colegii in camin - asa inveti si limba mai eficient.

Iar de lucru gasesti, daca stii deja sa programezi. Dar sa stii, nu labareala din scolile romanesti.

Limba in care poti vorbi ca informatician la locul de munca e engleza. Germana nu e vitala pentru un job - pe care il primesti doar daca esti bun (sau ai noroc).

sergiu9494, on 15 martie 2015 - 01:00, said:

Am uitat sa precizez ca o sa merg cu programul Erasmus, ei imi dau in jur de 400-500 de euro pe luna si ar trebui sa ma intretin sigur cu banii astia.
Pai ma intereseaza si vremea pentru ca daca imi place tara si cum e pe acolo, poate dupa ce o sa termin facultatea am sa merg sa lucrez in Germania.
Pai am nevoie de un pat, bucatarie si baie, imi e suficient. Unde nu stiu exact Posted Image.
400-500 eur iti ajung ca sa duci o viata decenta de student. In vest, studentii, prin definitie, nu au multi bani, deci nu vei fi singurul.

sergiu9494

sergiu9494

Junior Member

OriginalCopy, on 15 martie 2015 - 01:19, said:

Nu inchiria apartament, stai laolalta cu colegii in camin - asa inveti si limba mai eficient.

Iar de lucru gasesti, daca stii deja sa programezi. Dar sa stii, nu labareala din scolile romanesti.

Limba in care poti vorbi ca informatician la locul de munca e engleza. Germana nu e vitala pentru un job - pe care il primesti doar daca esti bun (sau ai noroc).

400-500 eur iti ajung ca sa duci o viata decenta de student. In vest, studentii, prin definitie, nu au multi bani, deci nu vei fi singurul.
Nu primesc loc la camin, cel putin la facultate mi s-a zis ca voi fi nevoit sa-mi inchiriez un ampartament, multe detalii nici aia nu stiu. Ma descurc binisor cu programare zic eu, nu pot sa zic ca sunt bun pentru ca mai am ceva pana sa ajung bun.

OriginalCopy

OriginalCopy

I'm harmful, fear me please! :))

• Grup: Senior Members

sergiu9494, on 15 martie 2015 - 01:23, said:

Nu primesc loc la camin, cel putin la facultate mi s-a zis ca voi fi nevoit sa-mi inchiriez un ampartament, multe detalii nici aia nu stiu. Ma descurc binisor cu programare zic eu, nu pot sa zic ca sunt bun pentru ca mai am ceva pana sa ajung bun.

Gaseste un WG, e mai ieftin. Despre ce oras vorbim?

Si vezi ca ti-am corectat titlul, "GERMANIA" e un titlu cel putin inexact. Ca informatician, ar trebui sa stii cum sa pui titluri reprezentative pentru topicurile pe care le deschizi.

carmenclara1

carmenclara1

Guru Member

• Grup: Moderators
http://www.intl.kit....tudies/3171.php

3user

3user

Junior Member

Ma incadrez si eu la topicul asta. Numai ca nu stiu germana si cursurile o sa fie in germana. Cu engleza nu am probleme. Daca incep acum sa invat, o sa imi fie greu sau imposibil? Nu vreau sa ma intorc acasa dupa o luna...

Edited by 3user, 29 March 2015 - 21:40.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate