Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Muscatura porcusor guineea - Periculosa?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
WrathOfRa

WrathOfRa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 17.12.2014
Zilele trecute am fost la o prietena acasa iar aceasta are ca animal de companie un porcusor de guinea. Nu gasesc aceste animale foarte simpatice, dar totusi, am incercat sa ma joc cu dansul. Jucandu-ma, scarnavul m-a capsat, mi-a lasat ceva urme si a curs putintel sange. As zice ca nu e nimic dar acum dupa vreo trei zile, google, a bagat frica lui dumnezeu in mine, cautand tot felul de simptome.

Acum ce as vrea sa aflu este prea tarziu sa ma duc sa ma vaccinez? Este necesar acest lucru, dat fiind faptul ca prietena m-a dat cu rivanol?

#2
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
N-ai pentru ce să te vaccinezi,stai liniştit că n-o să păţeşti nimic.

#3
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Google te omoara inaintea porcusorului. Data viitoare fi mai precaut cu animalele si nu te lasa muscat.

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostWrathOfRa, on 14 martie 2015 - 17:18, said:

Zilele trecute am fost la o prietena acasa iar aceasta are ca animal de companie un porcusor de guinea.
Jucandu-ma, scarnavul m-a capsat, mi-a lasat ceva urme si a curs putintel sange.
Trebuia sa-l capsezi si tu c-o palma pe scarnav, cand nu era atenta prietena  Posted Image

#5
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Is draguti astia , nu insa in casa cred ca miros urat .

#6
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

View PostgingisKHAN2015, on 14 martie 2015 - 17:31, said:

Is draguti astia , nu insa in casa cred ca miros urat .

Dacă le schimbi regulat rumeguşul,nu.Mai urât (şi mai puternic) miros hamsterii.
Am avut o grămadă de porcuşori de Guineea şi hamsteri când am fost mică :lol:

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostgingisKHAN2015, on 14 martie 2015 - 17:31, said:

Is draguti astia , nu insa in casa cred ca miros urat .

Nu miroasa urat de loc. Doar put a porcusori de Guineea. Si atat.Si musca numai pe ingramaditi. Cand se joaca cu dansii.In rest, nu musca decat morcovi si alte alea.

#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Si porcusorul de guinea ia confundat degetul cu un morcov de la capsat pe @initiator :lol:

#9
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View PostWrathOfRa, on 14 martie 2015 - 17:18, said:

Jucandu-ma, scarnavul m-a capsat, mi-a lasat ceva urme si a curs putintel sange.

sa te razbuni pentru ce ai patit ii bagi un mar in gura si il pui pe protap pana se  coace Posted Image.
revenind la problema ta, stai linistit ca nu patesti nimic de la o "capsare" de porcusor.

Edited by flavius18, 14 March 2015 - 17:51.


#10
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Nu înțeleg ce legătură este între mușcătura unei rozătoare și titlul postului (”Este periculos să trăiești așa?”)

Vaccinarea, de orice fel, se face înainte de eveniment. Iar dacă te gândești că animalul ți-a dat rabie... eh, ar fi trebuit să fie turbat înainte de a te mușca. Și este foarte puțin probabil să fie.

#11
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
@ initiator: Nu e grav, nu pateti nimic, poate o usoara inflamatie. Ca sa fi linistit ai putea merge sa ti se faca antitetanos, dar probabil va trebui sa ti-l cumpari, ca pe la urgenta e cam rar. Asta mi-a zis un medic care lucreaza la urgente si mi-a recomadat sa fiu mai atent cand lucrez cu fierul ruginit. Dar destul despre mine. Sa revin: am intalnit mai multi hamsteri agresivi in raport cu porcusori de guineea, sigur l-ai enervat.

Edited by master_oz, 14 March 2015 - 19:23.


#12
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Postati pe aria medicina, nu fun. Glumele proaste si offtopicul nu-si au locul aici.

#13
WrathOfRa

WrathOfRa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 17.12.2014

View PostPlasticBoy18, on 14 martie 2015 - 17:23, said:

Google te omoara inaintea porcusorului. Data viitoare fi mai precaut cu animalele si nu te lasa muscat.

View Postmaster_oz, on 14 martie 2015 - 19:23, said:

@ initiator: Nu e grav, nu pateti nimic, poate o usoara inflamatie. Ca sa fi linistit ai putea merge sa ti se faca antitetanos, dar probabil va trebui sa ti-l cumpari, ca pe la urgenta e cam rar. Asta mi-a zis un medic care lucreaza la urgente si mi-a recomadat sa fiu mai atent cand lucrez cu fierul ruginit. Dar destul despre mine. Sa revin: am intalnit mai multi hamsteri agresivi in raport cu porcusori de guineea, sigur l-ai enervat.

Nazdravanul mi-a facut-o!
In timp ce ma jucam cu el vorbeam si cu fata respectiva si atunci m-a muscat. Nu stiu ce l-ar fii putut deranja, ca am fost gentil. Dupa cateva zile de la incident m-a cuprins paranoia tot gandindu-ma la ceea ce se poate intampla in urma muscaturii.

#14
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Stiam ca porcusorii de guineea sunt foarte pasnici. Am avut unu care avea o problema la o labuta si cand il oblojeam nu a reactionat niciodata agresiv fata de mine. In total am avut vreo 3 dar i-am dat altora deoarece cam lasau par. Toti au fost foarte blanzi.

Poate ai mancat inainte si ai avut miros de mancare pe mana, e posibil sa fi vrut sa te guste. Oricum nu te-ai uitat la el sa iti dai seama daca te privea cu pofta sau cu rautate.

A trecut destul timp, in afara de o inflamatie nu cred ca ai patit ceva grav.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate