Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Este posibil sa am TBC?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#1
gaby964

gaby964

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.03.2015
Este posibil sa am TBC?Am 14 ani si invat dimineata...la pranz intra o alta clasa de la liceu.Ei bine,acolo s-a gasit o fata cu TBC.Asta s-a intamplat in decembrie.Ne-a trimis pe toti sa ne facem idr-ul si a iesit negativ.Doctora de acolo mi-a zis sa il refac peste 3 luni.
Acum,tusesc foarte tare.Am o tuse seaca,dar uneori si productiva.Am observat ca este productiva mai mult dimineata.Cand am tuse seaca si apuc sa tusesc,abia ma mai opresc.Pe langa tuse,mai am si o adenopatie generalizata(cervicala,axilara,inghinala).Citisem undeva,dar nu mai stiu unde ca in unele cazuri tuberculoza poate da adenopatie generalizata.Asa sa fie?Voi ce credeti?Sunt sanse sa am tuberculoza?

#2
Aniketos

Aniketos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.01.2015
Este perioada in care umbla clasicele viroze de sezon, agresive pe sistem respirator. Daca ai fost la medic, n-ai nici pe dracu.

#3
gaby964

gaby964

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.03.2015
Mi-am facut analizele si toate au iesit bine,dar ma ingrijoreaza tusea si mai tare ma ingrijoreaza ganglionii...Am uitat sa precizez ca ganglionii ii am de 3 saptamani ,iar tuse de 2 saptamani si jumatate.

#4
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Nu fi inchipuit ... Refa testul, fa raze la plamani, si acolo iti poate spune daca ai ceva...
Si eu ma suspectam la un moment dat dar mi-au gasit ceva pneumonie interstitiala bilaterala (o raceala mai puternica).

#5
gaby964

gaby964

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.03.2015
Multumesc...mai are rost sa fac si idr daca fac radiografie?

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgaby964, on 14 martie 2015 - 15:21, said:

Voi ce credeti?Sunt sanse sa am tuberculoza?
Doar daca ai un organism tarat, esti cu imunitate scazuta,  subnutrit, alcoolic si traiesti in conditii foarte proaste.
Bacilul Koch nu se transmite atat de usor, trebuie sa ai contact indelungat cu bolnavi de TBC ca sa contractezi boala.
Probabil ai o bronsita de etiologie virala sau micoplasmatica.
Cauzele adenopatiei ar trebui cautate, dar extrem de putin probabil sa fie TBC.

Edited by Karhu, 14 March 2015 - 16:00.


#7
gaby964

gaby964

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.03.2015
Si una dintre cele doua afectiuni se poate lega cumva de adenopatia generalizata?

#8
Aniketos

Aniketos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.01.2015
Desigur.

#9
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
incearca sa te concentrezi asupra respiratiei, sa respiri cat mai incet, rar pauze cat mai lungi intre respiratii!

#10
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Dar in astea 2-3 saptamani de cand ai adenopatii si tuse ai fost la un pneumoftiziolog, un pediatru sau macar la madicul de familie?
E cam greu ca niste straini, fara cunostint medicale sa iti stabileasca diagnosticul!

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgaby964, on 14 martie 2015 - 15:58, said:

Si una dintre cele doua afectiuni se poate lega cumva de adenopatia generalizata?
De regula nu prea...
Ziceai ca ti-ai facut analizele si-s bune.
Deci probabil e ceva de etiologie virala. Intre analize a fost si cea pt depistarea mononucleozei? :habarnam:

#12
gaby964

gaby964

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.03.2015
Am fost la medicul de familie care se gandea la leucemie si mi-a dat trimitere la Fundeni la hematologie.Am fost acolo,mi-am facut analizele,toate bune si nu a stiut ce sa imi zica.Mi-a facut si exudat si mi-a zis ca am faringita.Mi-a dat azitromicina 250 pentru 5 zile pe care am terminat-o duminica trecuta si Brufen 400 pentru 10 zile (antiinflamator pentru ganglioni) pe care l-am terminat ieri si nu se observa niciun rezultat...

Mi-a facut doar exudat,hemoleucograma si mai era ceva cu sange periferic,nu mai stiu exact...

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007
Deci leucocitele sunt in limite normale, proteina C reactiva sub 8 iar la exudat a iesit streptococ din grupele A, C, G pozitiv?

Daca a fost faringita streptococica ar trebui sa repeti exudatul, tabloul sanguine si pCr.
Apropo, ai pisica? Nu te-a zgariat cumva?

#14
gaby964

gaby964

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.03.2015
Analizele astea sunt super ciudate...eu pana acum imi faceam la diferite clinici si erau toate valorile aliniate frumos si era specificat tot.
Leucocite(WBC):8.26
Proteina C reactiva care cred ca este CRP2 este 0.174
La exudat scrie doar faringita acuta,nespecificata...
Asa sunt toate analizele din spitale?  Posted Image

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006
Stau si ma intreb:oare este vreo legatura intre tine si kilmo?

Aici este kilmo:

http://forum.softped...ele-sa-iau-hiv/

Nu de alta,dar s-ar putea sa va tratati una pe cealalta.

#16
gaby964

gaby964

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.03.2015
Sunt baiat...Posted Image
Si ce legatura as avea eu la 14 ani,cu hiv ca nu inteleg...

#17
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
La wbc 8.26 sunt la limita superioara  si sub antibiotic. Inflamarea ganglionara indica un proces infectios care poate fi bacterian sau viral .
Ar trebui un exudat faringian cu cultura si antibiograma pt un tratament corect , in cazul unei infectii bacteriene .
Pt tuberculoza  testul ppd ar trebui sa indice sensibilitatea si expunerea la tbc dar in acelasi timp poate da reactii fals negative , deci nu este totdeauna concludent, iar in practica s-au intalnit forme de tbc atipice dintre cele mai diverse .Tbc-ul la ora actuala din cauza rezistentei la antibiotice devine o problema serioasa si cu mortalitare din ce in ce mai crescuta,

#18
gaby964

gaby964

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.03.2015
Multumesc...miercuri ar trebui sa merg din nou la spital pentru a repeta analizele...oare pot sa ii cer eu sa imi fac analize in plus?
Medicul mi-a zis sa nu citesc pe internet,iar eu de 2 saptamani numai asta fac.Si ma macina un gand...ar putea fi o boala autoimuna gen lupus?De cateva ori pe zi simt pur si simplu cum ma doar oasele,dar durerea nu dureaza mai mult de cateva minute.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate