Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema e-mail yahoo

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Am gasit azi in contul meu de e-mail de pe yahoo vreo 200 de e-mailuri, toate primite in decursul zilei de ieri, de la "Facebook". Primul era ceva de genul "Contul tau de facebook a fost creat, fa clic aici sa il activezi". Evident n-am facut clic ! Urmatorul e-mail "Contul a fost activat, incepe sa-l folosesti". (Cum l-au activat ?!)  Dupa care urma activitate intensa: accepturi prietenii, mesaje, taguri de la utilizatori pe care i-am cautat ulterior si am gasit ca sint chiar reali (pitzipoance, cocalari, dubiosi).
Problema e ca EU NU AM FACEBOOK, nici nu vreau sa-mi fac. Adresa de yahoo e gen "nume_prenume" reale, pusa prin tot felul de CV-uri pe care le-am folosit de-a lungul vremii, iar contul asta fals de facebook sau ce-o mai fi, este, bineinteles, tot cu numele meu real. De aici va imaginati de ce treaba asta e neplacuta si foarte deranjanta pentru mine.
Ati patit si voi asa ceva ?
E virus sau mi-a fost hacuit e-mailul ?
Ce pot sa fac ?
Precizari: am antivirus care zice ca totul e ok, m-am uitat pe yahoo la "account activity" si nu apare nimica suspect. Nu las niciodata bifat "keep me logged in", am parole alfanumerice strong...

#2
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Cineva a făcut cont folosindu-se de emailul tău.

#3
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Eczact.....pardon exact.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007

View Postmeowth, on 14 martie 2015 - 13:56, said:

Ce pot sa fac ?
Fa si tu ca toata lumea, reposteaza postarile lui Tony Poptamas.... Posted Image

#5
mapost

mapost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 11.06.2002

View Postgerbil, on 14 martie 2015 - 14:04, said:

Cineva a făcut cont folosindu-se de emailul tău.
OK, dar mie nu-mi clar:
Pentru activare cont facebook nu ar fi trebuit sa-i fie accesat cont@yahoo ? iar initiator zice ca:

Quote

Precizari: am antivirus care zice ca totul e ok, m-am uitat pe yahoo la "account activity" si nu apare nimica suspect. Nu las niciodata bifat "keep me logged in", am parole alfanumerice strong...
Eu nu am cont facebook si de aceea intreb. Merci

#6
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
@mapost asta i-am intrebat si eu pe amicii cu Facebook, se pare ca trebuie sa activezi contul de Facebook prin cel de yahoo, ori n-aveau cum dupa parerea mea, contul de yahoo nu pare sa-mi fi fost spart...

@slai N-am auzit de Tony p, dar ma interesez :)

Intre timp, antivirusul m-a anuntat ca: "aceasta pagina web http//apps4fb.net/vedete/index.php?view=xzq..... A fost identificata drept pagina de fraudare care poate cauza furtul de identitate sau pierderI financiare ..."
Nu am intrat pe astfel de pagina.

Doar ca asta se intimpla dupa ce am descoperit cele 200 de mailuri, deci azi nu ieri.



@gerbil Mie nu mi-e clar cum a reusit ? Pentru ca avea activitate acolo, mesaje, poze, taguri... Am vrut sa intru pe acel cont de Facebook direct din email, dar imi cerea parola de facebook pe care evident n-o stiu, ca asa-I stergeam contul :-D ... Dupa ce I-as fi scris vreo doua pe acolo

#7
PS2RO

PS2RO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 18.08.2009
Intra pe fb.com, da recuperare parola. Vei primi parola pe mail, apoi poti dezactiva contul.
PS: Schimba si parola de la mail, pune ceva cumplex, gen F@s0l3^19~!

#8
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
@ps2ro buna idee, incerc !

@ps2ro Am incercat, apart mesajul "this account has been disabled". !!!
Ceea ce nu poate decat sa ma bucure, desi habar n-am cum si de ce Facebook l-a disabled. Bine a facut, in orice caz.

Sper sa n-o mai patesc iarasi, dar tot n-am priceput pana la capat cum au reusit sa activeze contul de la bun inceput.  Daca aveti vreo idee, sint in continuare curios !



#9
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Disabled inseamna ca poate fi enabled oricand :)
Recupereaza parola de la fb cu ajutorul mailului de pe yahoo si schimba parolele la ambele conturi cu ceva mai putin comun (vezi recomandarea colegului de mai sus)
Verifica la contul de fb cate si ce emailuri sunt folosite pt acel cont (poate asa iti dai seama si cine te-a matrasit) si de abia apoi da-i tu disable la cont ...
La contul de yahoo schimba intrebarile de securitate si emailul alternativ, daca mai apare altul pe care nu il sti - scoate-l.
Asta doar ca sa fi sigur ca nu mai incearca nimeni sa recupereze parola cu ajutorul altor conturi/parole compromise.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
OT:
@Initiator: Daca tot nu folosesti contul de fata de carte poti sa te loghezi pe rahatul ala de site si sa accesezi pagina
https://www.facebook.com/help/delete_account
care sterge de tot contul nu doar il parcheaza.

#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pe langa antivirus pe PC, ai incercat sa scanezi cu altceva, gen MBAM?

Probabilitatea ca al tau cont sa fi fost "hackerit" direct in serverele Yahoo este aproape nula, ramanand sa verifici tu ce "prieten" ai pe PC, pe SmartPhone sau pe orice alt dispozitiv unde ai folosit userul/parola.

Degeaba "repari" contul de FB daca parola ta este unde nu trebuie...

P.S. Ai putea incerca si activarea in 2 pasi folosind numarul de telefon, dar tot ar trebui sa te intrebi cum/pe unde a "plecat" parola ta.

#12
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
@Alucard n-am reusit sa intru pe contul fb ca sa-l sterg definitiv. Cind ii dau "forgot your password" apare mesajul cu account disabled. Doar dupa  nume e greu de gasit,  al meu e unul foarte comun in tara asta, sint zeci  ca mine in cartea de telefon :)
Astept sa il activeze individul din nou si mai incerc atunci ? Daca il mai activeaza  . Altceva nu stiu ce pot face. Intre timp am scanat pc-ul, am schimbat parole. Doamne-ajuta.

@dexterash m-ai pus pe ginduri. O sa incerc si cu mbam, poate gaseste ceva. Antivirusul (bitdefendr) zice ca totul e ok

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007

View Postmapost, on 14 martie 2015 - 14:48, said:

OK, dar mie nu-mi clar:
Pentru activare cont facebook nu ar fi trebuit sa-i fie accesat cont@yahoo ? iar initiator zice ca:

Eu nu am cont facebook si de aceea intreb. Merci

probabil merge activat si de pe un numar de telefon asociat contului.

#14
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Eu tot nu pot sa pricep de ce va mai bateti capul cu mail de la yahoo.

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Buna dimineata, stefane!

#16
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Asta ce vrea sa insemne?

#17
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010

View Postmapost, on 14 martie 2015 - 14:48, said:

OK, dar mie nu-mi clar:
Pentru activare cont facebook nu ar fi trebuit sa-i fie accesat cont@yahoo ? iar initiator zice ca:

Eu nu am cont facebook si de aceea intreb. Merci

pot folosi activare prin telefon parca, pune o poza cu mailul si continutul unuia doar text....

Edited by MooF2010, 15 March 2015 - 11:23.


#18
flowptz

flowptz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.11.2009
Am o problema cu messenger yahoo. Cand ma loghez imi spune ca parola este gresita. Cand intru pe mail cu aceeasi parola se deschide mailul. Ce sa mai fac? Am intrat pe google si am gasit cateva link-uri care spun cum sa procedam. Trebuie sa intru pe mail si sa introduc codul de siguranta CAPTCHA. Insa cand intru pe mail dupa ce bag parola ma duce direct pe pagina de mail, fara sa deschida locul unde sa introduc codul de siguranta CAPTCHA. Ma poate ajuta cineva?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate