Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Activitati extra-gradi baiat 6 ani Constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011
Va rog sa imi sugerati cateva activitati distractive, educationale si sportive care au fost incercate cu succes.
In afara de gradi noi incercam sa il invatam engleza(amandoi vorbitori), merge la inot de 1 an(acum inoata fara colac/pluta) 1-2 ori pe saptamana si la dans latino tot de 2 ori pe saptmana.

Am in vedere retragerea treptata de la cele mentionate si introducerea unui sport de echipa si/sau instrument muzical/pictura, etc.

Cum sa il fac sa citeasca? Stie litelele, nu a descoperit insa placerea cititului...

#2
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
La pictura o sa fie superincantat  sigur .Le place in general tot ce tine de asta ,asa cel putin au fost ai mei .

#3
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
de ce sa il grabesti in citire? NU e ok. Lasa-l sa aleaga singur drumul. Voi trebe sa il ghidati. CE castiga daca citeste la 6 ani? Am cunostinte cu copii care citeau perfect la 5 ani jumate, iar la 7 nu mai vor sa citeasca. Si sunt in clasa 0. Nu-i suprasolicita intelectul. Lasa-l sa aleaga si ce activitati sa faca. Tenis, baschet, fotbal, pian, etc.

Nu uita ce a zis Creanga - daca e cal, sa traga, daca e popa sa ceteasca si daca e copchil sa se joace!

#4
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postbeleios, on 14 martie 2015 - 12:07, said:

In afara de gradi noi incercam sa il invatam engleza(amandoi vorbitori),
merge la inot de 1 an(acum inoata fara colac/pluta) 1-2 ori pe saptamana
si la dans latino tot de 2 ori pe saptmana.
Parkour pe valea portului, de 7 ori pe saptamana. :)

#5
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
Dă l la tenis de cămp.eu regret că nu l am dat de la 5 ani.

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Placerea cititului la gradinita? Pe bune? Posted Image
Daca iti permiti (si nu e deloc ieftina investitia daca se tine) il poti da la tenis. Daca ii place, pe langa activitatea sportiva o sa invete si ce este disciplina.

Edited by Sef-chenko, 14 March 2015 - 12:24.


#7
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,679
  • Înscris: 09.11.2010

View Postbeleios, on 14 martie 2015 - 12:07, said:

Va rog sa imi sugerati cateva activitati distractive, educationale si sportive care au fost incercate cu succes.
In afara de gradi noi incercam sa il invatam engleza(amandoi vorbitori), merge la inot de 1 an(acum inoata fara colac/pluta) 1-2 ori pe saptamana si la dans latino tot de 2 ori pe saptmana.

Am in vedere retragerea treptata de la cele mentionate si introducerea unui sport de echipa si/sau instrument muzical/pictura, etc.

Cum sa il fac sa citeasca? Stie litelele, nu a descoperit insa placerea cititului...

Eu pana la 10 ani nu am citit o carte. Pana la 14 ani eram afara la joaca in fata blocului. La varsta de 6 ani ma jucam cu jucarii, invatam limbi straine de la tv (italiana si engleza) si ma uitam la desene animate. Cu alte cuvinte imi traiam copilaria. Nu incercati sa-i bagati pe gat anumite activitati in speranta ca isi va dezvolta vreun talent. Talentul se descopera singur in timp. Lasati-l sa-si traiasca copilaria si sa-si descopere singur pasiunile, nu i le impuneti voi. Astfel isi construieste viitorul.

#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Copilul a ales sa mearga la inot si la dans sau l-ati fortat voi?

#9
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
du-l la gradinarit

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcristianraduca, on 14 martie 2015 - 12:19, said:

de ce sa il grabesti in citire?
Pentru ca are o singura viata si trebuie sa-l pregatesti din timp pentru a putea ajunge in elita, nu sa stea in plutonul mediocritatii. Cu cat este mai bine pregatit cu atat are sanse sa ajunga in clasa conducatoare.

Edited by andreic, 14 March 2015 - 12:54.


#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007
Daca-i plac innotul si dansul, de ce sa-l retrageti?
Ce n-ar da unii la adolescenta, sau mai tarziu, sa stie dansa...

Ar mai fi de luat in seama sahul.

Edited by dani.user, 14 March 2015 - 12:54.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAutumn_Dream, on 14 martie 2015 - 12:29, said:

Eu pana la 10 ani nu am citit o carte. Pana la 14 ani eram afara la joaca in fata blocului.
Si asta e de lauda ? Posted Image Probabil multi au facut ca tine judecand dupa performantele slabe ale elevilor din ziua de azi...

View PostAutumn_Dream, on 14 martie 2015 - 12:29, said:

Lasati-l sa-si traiasca copilaria si sa-si descopere singur pasiunile, nu i le impuneti voi. Astfel isi construieste viitorul.
Cea mai mare greseala. Lasi in pare si construieste doar mediocritatea.

View Postdani.user, on 14 martie 2015 - 12:51, said:

Ar mai fi de luat in seama sahul.
Asta e foarte bun. Dezvolta inteligenta, capacitatea de decizie, chestii utile pentru un viitor lider.

Edited by andreic, 14 March 2015 - 12:55.


#13
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
Dacă nu l dai la sport în continuare poți să l laşi la calculatoare şi tablete.
Dupe astea sunt ei innebuniți în ziua de azi.
Metin uri ,league of legends etc etc ,rahaturi care le termină capurile.

#14
960616

960616

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.12.2012
Scrima. La cs farul sau oriunde. Eventual arte martiale. Vezi ca la UMC este un club bun. Disciplina, autodisciplina, educatie. La intrebarea "ce faci?", majoritatea raspunde"bine". Nu este suficient. Sanatate multa!

#15
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010

View Postandreic, on 14 martie 2015 - 12:50, said:

Pentru ca are o singura viata si trebuie sa-l pregatesti din timp pentru a putea ajunge in elita, nu sa stea in plutonul mediocritatii. Cu cat este mai bine pregatit cu atat are sanse sa ajunga in clasa conducatoare.
deci, sper ca tu glumesti!

#16
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009

View Postandreic, on 14 martie 2015 - 12:50, said:

Pentru ca are o singura viata si trebuie sa-l pregatesti din timp pentru a putea ajunge in elita, nu sa stea in plutonul mediocritatii. Cu cat este mai bine pregatit cu atat are sanse sa ajunga in clasa conducatoare.
Prostii. Elitele nu le poti forma prin educatie.

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
cum sa glumeasca? basescu, hrebenciuc, ponta, vanghelie, toti au fost elita de mici, sahisti la 4 ani, shakespeare la 6 ani, opere complete bineinteles, sportivi pluridisciplinari, nu mai spun.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcristianraduca, on 14 martie 2015 - 13:12, said:

deci, sper ca tu glumesti!
Nu cred ca am scris o gluma, am fost doar putin ironic recunosc. Ideea este sa tintesti sus si sa bati fierul cat e cald.

View PostXORIAN_L, on 14 martie 2015 - 13:32, said:

Prostii. Elitele nu le poti forma prin educatie.
Talent innascut nu exista, doar pregatire, dorinta, motivatie samd... in functie de capacitatile create poate ajunge oriunde. Asta inseamna sa fii intr-o elita, poate fi stiintifica, academica, politica, diplomatica, corporatista samd...

Edited by andreic, 14 March 2015 - 14:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate