Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Rodaj masina noua

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010
Este adevarat ca daca iei o masina noua trebuie sa ii faci rodajul cu un drum lung de 400 km?

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cititul manualului de utilizare al masinii nu mai e la moda?

#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu. Nu e adevarat. Rodajul, daca e necesar nu se face la drum lung.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Asa e, la drum lung moare precum cainele de drum lung.

#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Adica?

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 Kazmer, on 14 martie 2015 - 00:31, said:

Este adevarat ca daca iei o masina noua trebuie sa ii faci rodajul cu un drum lung de 400 km?
Vezi si tu in manual, eu stiam de pe vremea daciilor vechi ca rodajul inseamna mers cu 1 max 2 persoane un nr de km cu turatie constanta rezonabila, fara sa fortezi. Rolul rodajului este acela de initiere optima a uzurii, se mai netezesc asperitatile minuscule de pe cilindri, pinioane etc... cat despre distanta nu stiu, pe vremuri se facea de vreo 2 ori A1 dus-intors si era suficient. Dupa rodaj se fac verificari la ulei, lichide, bujii etc...

Edited by andreic, 14 March 2015 - 00:55.


#7
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Rodajul poti sa il faci unde vrei. Masina chiar daca ti se spune ca e rodata, fa-i 2500km fara sa treci de 4000rpm daca e benzina sau 3000rpm daca e diesel. Si fara accelerari bruste. Dupa poti sa faci ce vrei.

#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si eu la fel stiam (ca e bine sa faci un drum mai lung, cu viteza constanta si mai mica asa), dar se pare ca au un fel de pre-rodaj facut, si nu ar mai fi nevoie.
Intreaba si tu la service!

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu sa face fratilor la viteza constanta. Mai bine nu il faci deloc decat sa o tii la viteza constanta. Scrie si in carte (acolo unde mai e cazul sa se faca rodaj) sa se evite rularea cu viteza constanta.

#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 underb, on 14 martie 2015 - 01:11, said:

Nu sa face fratilor la viteza constanta. Mai bine nu il faci deloc decat sa o tii la viteza constanta. Scrie si in carte (acolo unde mai e cazul sa se faca rodaj) sa se evite rularea cu viteza constanta.

Pai ce fac? Ma joc cu acceleratia din 10 in 10 km/h?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
de evitat urcarea de dealuri si franele dese de motor. Vezi sa nu incarci masina plina ochi de bagaje cand pleci pe drum sa faceti rodajul. Masina trebuie sa fie cat mai usoara, iei o persoana sau 2 maxim in masina

#12
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
E masina noua. A dat o caruta de bani pe ea. Da-i bice cat poate si e in garantie si se repara totul gratis. Le dai cu firma in cap daca nu stiu sa faca masini decente sa se apuce de tricotat.

 MembruAnonim, on 14 martie 2015 - 02:01, said:

de evitat urcarea de dealuri

Asta asa este . La deal o duci tu in spate ca de-aia ai masina noua.

Edited by keta, 14 March 2015 - 02:13.


#13
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
La masinile moderne e facut din fabrica un rodaj chimic. In rest are grija ECU de rodaj, n-ai tu treaba.

#14
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Mergi cu maxim 500 ture la diesel  1000 de ture la benzina peste turatia la care se obtine cuplul maxim recomandat pana in 2500 km + las-o 1 sau 2 minute dupa ce ii dai cheie si apoi pleaca de pe loc !!! Apoi incepi cu accelerari usoare ! Pana in 5000 de km nu o tura excesiv si nu o incarca cu mai mult de 2 persoane cu bagaj minim ! Se recomanda drumuri lungi mai ales in primii 500 km si turatii constante !

Edited by FAP, 14 March 2015 - 02:17.


#15
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Ultima masina noua mi-am luat-o in 2008. La service-ul din reprezentanta mi s-a spus ca motorul e deja rodat si sa nu il menajez.

#16
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 ticusor, on 14 martie 2015 - 02:16, said:

Ultima masina noua mi-am luat-o in 2008. La service-ul din reprezentanta mi s-a spus ca motorul e deja rodat si sa nu il menajez.
Normal !!! Nu trebuie sa produca si ei bani ! Chestia e ca lipsa rodajului se vede in timp nu rapid !

#17
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 FAP, on 14 martie 2015 - 02:15, said:

Pana in 5000 de km nu o tura excesiv si nu o incarca cu mai mult de 2 persoane cu bagaj minim !
Nu te duci la mare in concediu , nici la soacra la tara, si daca esti nevoit iei doar nevasta si lasi copii acasa , ca sa faci un rodaj ca lumea sa nu strici bunatate de masina.

Si daca trebuie sa ai bagaj minim ia maxim un BAX de bere. Si nu-i fa plinul la masina ca si asta atarna greu. Si la greutate si la portofel.

Edited by keta, 14 March 2015 - 02:22.


#18
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 keta, on 14 martie 2015 - 02:21, said:

Nu te duci la mare in concediu , nici la soacra la tara, si daca esti nevoit iei doar nevasta si lasi copii acasa , ca sa faci un rodaj ca lumea sa nu strici bunatate de masina.
Daca nu ma insel , pe la "drujbe" erai fan rodaj ! Dar daca e masina altuia Posted Image ! Sa bage si rulota si sa-si ia si neamurilePosted Image !

Edited by FAP, 14 March 2015 - 02:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate