Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Facebook isi "aminteste" prietenii?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
AndreiMadaras

AndreiMadaras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 28.10.2014
Va salut oameni buni!

Deci mi-am sters contul de Faizbuc de cateva luni, faptul acesta fiindu-mi vezi Doamne garantat de link-ul lor special de stergere definitiva a profilului, si anume acesta https://www.facebook.../delete_account
asteptand bineinteles mai bine de 14 zile, asa cum se cere, ca nebunu sa fie sters de tot.

Ma rog, ideea a fost sa am o pauza consistenta pe acest gigant al "socializarii", fapt pentru care am ales sa-l sterg si nu doar sa il dezactivez temporar.
Acum mi-am facut un nou profil, evident, cu aceleasi date, dar...  toate frumoase pana cand am constatat faptul ca vechilor prieteni pe care-i aveam in lista cea veche, daca le dau acum solicitare se accepta automat fara a fi nevoie de confirmare din partea lor. Asta logic ca imi da de inteles ca profilul nu s-a sters de tot, confirmandu-mi chiar o prietena pe care o am de mult timp ca nu i-a aparut nici o solicitare recenta de la mine si ca ma are de mult in lista.

Va intreb pe cei care sunteti experti in Facebook. Care-i faza defapt cu respectul datelor personale si ce inseamna ca Facebook iti respect intimitatea in contextul in care gasesti astfel de ramasite de informatii personale dupa ce iti stergi profilul? Ce inseamna defapt a sterge un priofil de facebook daca in adevaratul sens al cuvantului nu prea exista efectul asteptat?

Nu vreau sa para ca ii dau atata importanta acestui serviciu, e doar o frustrare asupra mediului virtual Posted Image, or daca vreau sa il folosesc vreau sa il folosesc intr-un mod care nu imi starneste neincredere.

Edited by AndreiMadaras, 13 March 2015 - 23:05.


#2
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu se sterge niciodata ,nu se sterge nici pe forumuri ,trebuie sa stiti cand va inscrieti undeva in mediul acesta virtual  ,regulili se accepta initial   de asta esti pus sa confirmi ca esti de acord cu regulamentele .O sa se gaseasca sigur si aici vo doi care sa contrazica aspectul ,dar timpul va va demonstra adevarul .Se poate dezactiva ,dar postarile nu vor disparea niciodata din servere ,doar nu vor fi vizibile ,cel putin pentru fostii utilizatori .

#3
AndreiMadaras

AndreiMadaras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 28.10.2014
Pai atunci trebuie sa recunosc ca e vina mea ca nu am citit termenii si conditiile la inregistrare.

Totusi, cum zici tu postarile nu mai sunt vizibile, si legaturile sunt "taiate", dar ce face face ca legaturile sa reapara pe profilul meu actual?
Stergerea unui profil inseamna doar abstractizare ineficienta de informatii personale intre doua inregistrari, sau cum?

#4
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Continutul devine proprietatea lor ,a facebook ,a softpedia ,a oricarui tip de furnizor .E scris si stipulat inca de la inceput ,chestia ca e atat de mult de citit incat multa lume nu mai are rabdare  sa aprofundeze in totalitate .Similar unui contract bancar ,sunt o multime de pagini cu multe prevederi ,nimeni nu cred ca stie in totalitate ce semneaza ! Legaturile cu noul profil asa se si fac ,undeva in servere inca exista  profilul  anterior si automat recunoaste continutul .

Edited by gingisKHAN2015, 13 March 2015 - 23:26.


#5
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
"Facebook works in mysterious ways"
Eu mi-am şters contul şi după mult timp mi-am făcut altul,cu altă adresă de mail nouă.Chestia cea mai ciudată e că la "people you may know" îmi apar rude şi foşti colegi de liceu/facultate,cu toate că profilul nu mi-e completat deloc şi nu folosesc numele sau prenumele real. Posted Image
Dar cererile de prietenie trimise n-au fost acceptate automat.

#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca vrei sa "stergi" profilul, fa-o cand iti schimbi rutina zilnica. Adica schimbi jobul sau termini scoala sau te muti. Altfel ramai "agatat" si iti va sugera in continuare aceiasi prieteni.
Da, Facebook stie cand esti acasa si cand esti la job/scoala si te gabjeste rapid chiar daca iti faci alt profil. Se cheama acces la locatie si nu-s prea multi care au aceeasi rutina zilnica.
Nu, nu am profil (are sotia, din fericire cu numele de fata) si nu apar pe net decat intr-un loc dar intentionez sa rezolv pb (m-am inscris mai demult la un master).
Bineinteles ca nu am nici in buletin adresa reala ci una veche de 15 ani pe care intentionez sa o pastrez.

Edited by underb, 13 March 2015 - 23:37.


#7
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 AndreiMadaras, on 13 martie 2015 - 23:03, said:

Deci mi-am sters contul de Faizbuc de cateva luni...
Acum mi-am facut un nou profil, evident...
Deci e precum nicotina :)

#8
AndreiMadaras

AndreiMadaras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 28.10.2014
Ha :lol:

La mine e chestie de plictiseala...

Totusi am gasit ciudata noua mea "revenire"...

#9
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Fcbk este folosit de toate serviciile secrete si de securitate din lume ,asa cum se spune in amonte  da cu mare acuratete locatii ,date , si tot ce poate fi util .O sa va retin doua minute cu un caz real ,intamplat cuiva din anturaj .O doamna recasatorita ,dar cu o viata si mai grea acum lucreaza in afara .Avand doua saptamani libere  a venit in ro. ,dar a mers la o fata de a ei casatorita ,insa in alt oras .Din pacate ,nefiind prea priceputa in it . posta in continuare pe retea ca sa nu se afle ca e aici ., nestiind ca telefonul ,setat sa arate locatia   o da de gol ! Este sunata la un moment dat de sot : buna ,buna ,ce mai faci ,bla,bla bla ,is rupta de munca ,uite fac spaghete lui Claudia.Da ,zice ala ,da ,da   amore  apoi ma culc ca-s moarta .Bine amore mio ,zice omul ,cand ai timp vino pe acasa ,sa-ti iei toalele ,ca s-a terminat totul intre noi !Perche ,vai nuuuu .Ba da ,cand mai minti judeca ,,telefonul tau imi arata pe facebook  APROXIMATIV Calarasi ,romania ,nu treviso ,Italia ! Si ,au divortat .Ea nu voia in alea doua saptamani sa-l vada ,ar fi plecat inapoi !

Edited by gingisKHAN2015, 13 March 2015 - 23:55.


#10
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013

Quote

"Facebook works in mysterious ways"
Eu mi-am şters contul şi după mult timp mi-am făcut altul,cu altă adresă de mail nouă.Chestia cea mai ciudată e că la "people you may know" îmi apar rude şi foşti colegi de liceu/facultate,cu toate că profilul nu mi-e completat deloc şi nu folosesc numele sau prenumele real.
pai ei te identifica si altfel decat vrei tu. Adica prin locatie si altele cum ti-a mai zis cineva. Astfel masele vor fi sub control la o adica foarte usor. Mai ales ca astia sunt speriati cu vreun atac cibernetic de la rusi si chinezi, fac tot posibilul sa tina lumea in control si sa afle cat mai multe. Nu se stie ce copilas e folosit undeva sa faca vreo prostie sau chiar inventeaza sau nimereste ceva sensibil, deci pt "mai marii" chiar si pozele de la wc sunt importante si vor fi stocate.

Ati vazut ca si in cazul politiei sau teroristilor sunt importante pozele ca sa-i gaseasca

Eu nu am poze pe feisbuc, si totusi inca nu pricep cum unii sunt asa de perfizi si naivi sa-si posteze toata viata intr-un site

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Locatia nu are nicio valoare fara rutina. Identificare sa face dupa rutina. Ganditi-va cati dintre cei care va sunt aproape (geografic) la un mom dat au aceeasi rutina ca voi.

#12
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Foarte dramatic^

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pt unii.

#14
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Deci ,facebook este util  doar atunci cand vrei sa iti rezolvi cu o firma ,sa ai publicitate ,sa te faci cunoscut .Pentru legaturile familiale cu romanii de afara ,si cam atat .Mai poate ajuta sa reintalnesti amici ,colegi de care nu mai stii nimic .In rest ,cam nu-i vad rostul Am si eu un profil ,da nu intru cu lunile ,si nici notificari nu primesc ,le tin dezactivate .

Edited by gingisKHAN2015, 14 March 2015 - 00:02.


#15
AndreiMadaras

AndreiMadaras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 28.10.2014
Totusi, de ce facebook ar lasa goluri atat de evidente precum faptul ca prietenii se adauga automat ca sa pericliteze conspiratia? Posted Image

 gingisKHAN2015, on 14 martie 2015 - 00:01, said:

Deci ,facebook este util  doar atunci cand vrei sa iti rezolvi cu o firma ,sa ai publicitate ,sa te faci cunoscut .

Pai la mine asta e in mare parte...

#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu e nicio conspiratie. E doar un ajutor primit din partea lor. Ca pana la urma de aia te inscrii, sa-ti gasesti prietenii cu care ai pierdut legatura, nu? Pe aia din agenda telefonica ii gasesti si fara Facebook.

Edited by underb, 14 March 2015 - 00:18.


#17
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
La mine FB trimite in email toate cautarile care le-am facut, il cunosti pe cutare, dar pe ala, dar pe aia. Daca sterg un mail dinala, imi trimite inca unul identic de mai multe ori.

#18
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu-i vorba de conspiratie aici  asa este gandit si conceput .  Si isi face treaba ,utilizat in lupta contra terorismului ,drogurilor si traficului de diverse forme .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate