Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

solutii pentru protejarea mobilei de bucatarie din zona cuptorului?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
soryn20

soryn20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.05.2014
va rog frumos sa imi dati idei despre cum pot proteja partile laterale ale mobilei de bucatarie care vine in contact cu cuptorul incorporat .

- in aceasta privinta care este solutia practica  cea mai buna un cuptor incorporat sau un aragaz independent ( fac precizarea ca cuptorul va fi la mijlocul mobilei de bucatarie )

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cea mai buna solutie e sa n-ai cuptor... poti supravietui foarte bine fara... mai utila e o masina de spalat vase
daca totusi ai cuptor... cel mai bine pentru mobila e sa nu-l folosesti!

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
exista foi de AL gofrat care se pun pentru protectie, indiferent de tipul cuptorului.

#4
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Dacă ai un cuptor care încălzește pereții mobilei în care este încastrat, înseamnă că nu e de cea mai bună calitate sau nu este încorporabil.

Eu am cuptorul pus într-un corp de mobilă conceput anume, la nivelul ochilor. Nu am avut niciodată vreo problemă cu deteriorarea mobilei.

#5
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006
Pai d'aia ii si zice cuptor incorporat.  Sa- l pui intre lemne. Deci nu trebuie să îți faci griji.  Asta daca nu cumva e mobila f. Proasta. ...

#6
soryn20

soryn20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.05.2014

 plimbaretul, on 13 martie 2015 - 23:37, said:

Pai d'aia ii si zice cuptor incorporat.  Sa- l pui intre lemne. Deci nu trebuie să îți faci griji.  Asta daca nu cumva e mobila f. Proasta. ...


Ideea este ca nu am achizitionat nici cuptorul si mobila este inca pe hartie, suntem in faza de innebunit din cautari , intrebari si planuri. Am inteles ca poate fi si aceasta problema si am cautat sa vedem ce remedii sunt si cum poate fi preintampinata . Multumesc pentru raspunsuri.

#7
am4tor

am4tor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 27.10.2009
Pentru a putea folosi cuptorul INCORPORAT  in conditii optime trebuie sa faci mobila dupa cuptor adica sa respecti distantele minime de spatiu aerat intre cuptor si pereti si sus/jos spate prevazute in actele cuptorului. Eu am cuptor electric, tot la nivelul ochilor si n-am probleme cu el la folosirea pentru uz casnic (nu industrial).
Cuptorul electric are control mai bun al temperaturii de lucru si ventilatoare de racire. Plus ca iarna, cand sa faci cozonacii de Craciun n-ai presiune la gaz din cauze multiple.
Oricum si cuptorul pe gaz are nevoie de spatiu la pereti.
In rest orice folie ai pune nu rezolvi problema incalzirii/arderii mobilei. Trebuie bariera de aer si eventual un ventilator care "sa duca" caldura de acolo, sa n-o lase sa se acumuleze. Valabil si la un aragaz cu izolatie proasta sau mai slaba (pus prea aproape de mobila o va incinge).

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e vorba de fronturile aflate in imediata vecinatate a cuptorului... carora le cam sare cantul
in momentul in care deschizi usa cuptorului... iese din interior caldura... o temperatura destul de ridicata care afecteaza fronturile...
sau daca garnitura usii nu etanseaza corect (imbatranire sau mizerie acumulata)

#9
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013

 soryn20, on 13 martie 2015 - 23:53, said:



Ideea este ca nu am achizitionat nici cuptorul si mobila este inca pe hartie, suntem in faza de innebunit din cautari , intrebari si planuri. Am inteles ca poate fi si aceasta problema si am cautat sa vedem ce remedii sunt si cum poate fi preintampinata . Multumesc pentru raspunsuri.

Cuptoarele sunt concepute special pt a fi incastrate.
Nu necesita nici un alt izolator.
Singura problema este cand deschizi cuptorul si caldura vine in contact cu fronturile de mobila dar daca este un cant ABS pe pal nu sunt probleme.
Acesta este motivul din care nu sunt recomandate fronturile din MDF infoliat la mobila de bucatarie.

#10
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011
eu am aplicat o solutie simpla-am pus aragazul pe un 'carut' cu rotile - care imi da posibilitatea sa-l trag f usor cam 5 cm in fata planului dulapurilor. astfel nu se ard in veci lateralele. deasemena, ptr protejarea butoanelor(care altfel s-ar ingalbeni si deteriora din cauza caldurii, o carpa bumbac umeda subtire si o prind la gura cuptorului(cu usa inchisa). Exista si avantajul ca se poate trage 1-1,5 m aragazul cand se face curat avand furtun flexibil la retea gaz.

Nu stiu ce sa iti sugerez ptr cuptor incorporabil - imi imaginez insa ca si la tine corpul poate fi retras daca e prevazut cu role in acest scop.

#11
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005

 dany_beboide, on 14 martie 2015 - 10:34, said:

Cuptoarele sunt concepute special pt a fi incastrate.
Nu necesita nici un alt izolator.
Singura problema este cand deschizi cuptorul si caldura vine in contact cu fronturile de mobila dar daca este un cant ABS pe pal nu sunt probleme.
Acesta este motivul din care nu sunt recomandate fronturile din MDF infoliat la mobila de bucatarie.

Eu am fronturi de mdf infoliat, sus, jos si in lateralul cuptorului si nu am nici o urma din cauza asta.
Il folosesc de 3-4 ori pe luna, de vreo 3 ani.

Ca aspect, cantul mi se pare aiurea, la fronturi.

Edited by abru, 14 March 2015 - 19:29.


#12
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013

 abru, on 14 martie 2015 - 19:29, said:

Eu am fronturi de mdf infoliat, sus, jos si in lateralul cuptorului si nu am nici o urma din cauza asta.
Il folosesc de 3-4 ori pe luna, de vreo 3 ani.

Ca aspect, cantul mi se pare aiurea, la fronturi.

Depinde de firma care a produs fronturile si de lot.
Cunosc firma mare (si buna) care a avut o perioada in care fronturile produse au fost de proasta calitate.
Cantul ABS de 2 mm nu arata deloc aiurea.
Depinde insa de gusturi,culoare,etc.
Ca si rezistenta in timp oricum sunt superioare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate