Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

laptop 3000 lei, fiabil, nu pentru jocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 cosstica, on 25 martie 2015 - 17:42, said:

Am si eu o intrebare, de unde stiti ca un anumit laptop are o constructie mai buna sau nu? Asta zic ca s-ar vedea in timp, dupa ceva ani, in primul an mai toate laptopurile merg pefect.
Simplu: te duci si pui mana pe ele.
Daca ai plastic si tastatura in care iti intra jumatate din deget la apasare, e clar ca nu-i bun, nu?

Ce treaba are constructia cu "s-ar vedea in timp"?
O confunzi cu fiabilitatea din cate mi se pare mie.

#38
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010

 georgik12, on 25 martie 2015 - 18:20, said:

Simplu: te duci si pui mana pe ele.
Daca ai plastic si tastatura in care iti intra jumatate din deget la apasare, e clar ca nu-i bun, nu?

Ce treaba are constructia cu "s-ar vedea in timp"?
O confunzi cu fiabilitatea din cate mi se pare mie.


Macbookurile, pina in urma cu ceva timp, erau facute din plastic... Thinkpadurile si acum tot din plastic sint facute. Da, sigur, daca il iei de un colt si incepe sa scirtiie, e clar ca-i vai de el, dar altfel, poti spune ceva?

#39
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Tu vrei sa fii giga contra sau doar te plictisesti?
Iesi din casa, fugi in primul magazin cu profil IT pe care il gasesti, ia in mana un Asus X550 si apoi un K555 si vezi care-i mai solid.
Apoi ai dreptul sa vorbesti.

Seara faina.

PS: Invata sa nu mai citezi mesajul de deasupra ta.
Nu de alta, dar daca postezi fix sub mine, e clar ca mie mi te adresezi.

Edited by georgik12, 25 March 2015 - 19:04.


#40
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

 georgik12, on 25 martie 2015 - 16:20, said:

Programarea nu-ti cere neaparat un procesor Quad-Core, ca nu consuma atat de multe resurse pe cat ai crede.
Ai probleme cu actualul laptop atunci cand desfasori activitatea asta?

Asa, ai putea sa te uiti la K555, din aluminiu, cu o constructie mai ok si procesor Broadwell, pentru autonomie mai buna:
http://www.pcgarage....edos-dark-blue/

Eventual, daca poti creste bugetul si nu te joci prea multe, nu e necesar sa iei G551JM, cand ai N551JK in 4000 lei:
http://www.pcgarage....-850m-4gb-grey/
Se pastreaza totul, inclusiv ecranul FHD si contructia premium, alaturi de tastatura iluminata, doar ca-i grij, nu negru, si ai o placa video mai slaba, dar suficienta pentru jocurile actuale, daca nu vrei detalii maxime.

Eventual, ar mai fi asa ceva, ce ar trebui sa fie un N551JK fara ecran FHD si taste iluminate.
Desi programare pe 1366x768 nu-mi place cum suna:
http://www.pcgarage....b-freedos-gray/

Merci de sugestii.

Actualmente am un laptop Asus X550L cu procesor Core I5 varianta U si nu sunt multumit de performantele procesorului si vreau sa-l vand. Bine, asta a fost cumparat ca al doilea laptop (pt sotie), dar am ramas doar cu asta, pt ca celelalte le-am dus la garantie si in final mi-au dat banii inapoi pe ele (poveste lunga). Un Core I7 in varianta U chiar si Broadwell nu aduce un spor considerabil de performanta fata de I5 varianta U. In schimb intre Core I7 varianta U si unul quad core diferentele de performanta sunt foarte mari.

La serviciu avem desktopuri Core I7 Haswell si crede-ma chiar e nevoie de performanta lor. Hai sa zicem ca acasa as avea nevoie doar din cand in cand de performanta unui Core I7 quad core, totusi daca iau un laptop nou vreau sa fie cat de cat future proof ca performante.

Asus N551JK suna foarte bine, dar am citit mai multe review-uri pe net cum ca are probleme serioase la receptia WI-FI si asta e un impediment major pt mine. Nu stiu daca s-ar putea schimba placa WI-FI la el...dar sa dai 4000 RON pe un laptop si sa ai probleme cu WI-FI e nasol de tot.

Despre R555JQ nu prea am gasit review-uri...dar e demn de luat in seama si asta. Carcasa pare a fi tot din aluminiu. Rezolutia nu ar fi un impediment chiar asa de mare.

Edited by laurcj, 25 March 2015 - 19:55.


#41
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Nu, Georgica, doar intrebam. Pentru ca eu nu-mi dau seama de constructie, pot sa le tin in mina si o zi intreaga. Iar acum, ca a spus Shmu, vad ca si laptopul meu Asus N scirtiie rau in zona touchpadului. Dar probabil ca, dupa ce tii in mina sute de modele, poti avea o opinie, sa presupui ca un laptop are o constructie mai buna decit altul.

#42
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 laurcj, on 25 martie 2015 - 19:45, said:

.dar sa dai 4000 RON pe un laptop si sa ai probleme cu WI-FI e nasol de tot.
Si cine garanteaza ca ai probleme automat cu modelul ala? Posted Image
In plus, care sunt acele probleme? Ca in afara de un comentariu cu "semnal slab" in care nu stii ce pastaie de router avea omul, nu vad nimic altceva legat de probleme cu wi-fi-ul.

Edited by georgik12, 25 March 2015 - 20:03.


#43
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Din pacate si aici scrie acelasi lucru despre problema la WI-FI la N551JK: http://www.tlbhd.com...k-review-19227/ deci e o problema generala la modelul acesta.

Inca un criteriu major ar fi accesul usor la memorie si HDD si bateria detasabila. Nu am reusit sa aflu inca daca la R555JQ bateria este detasabila. Nu exista review-uri la acest model.

#44
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
R555JQ ar trebui sa aibe aceeasi structura ca N551JK, cel putin din poze.
Nu l-am vazut inca expus, iar pozele au mai mintit o data cu R510 (cu poze initale ce-l prezentau ca un N56, apoi s-a trecut la cere reale, de X550).

Oricum, daca ai 4000 lei, eu tot pe N551JK as merge.
Ecranul IPS, constructia sanatoasa si performanta buna cantaresc mult mai mult decat amarata aia de placa wi-fi, pe care o poti schimba la orice ora. Probabil e tot pastaia aia de Atheros AR9485 cu care m-am certat si eu pe R501-le meu.

#45
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Placa WI-FI este Mediatek la N551JK. Dar nu cred ca e asa simplu sa o inlocuiesti si probabil pierd garantia. In plus as prefera sa raman la un pret maxim de 3500 RON cu tot cu upgrade-ul de memorie.

In acest moment R555JQ mi se pare cea mai buna optiune, dar nu stiu daca slotul de memorie este liber sau nu. Pe site la PC Garage scrie ca slotul e ocupat de cei 4GB RAM si nu e integrat pe placa de baza, pe alte site-uri scrie ca ar avea 2 sloturi de memorie.

#46
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Placa de retea wireless se poate schimba fara pierderea garantiei, ca de aceea e facut acel capac, pentru accesul la RAM, HDD si Wi-Fi.
Legat de R555JQ, nu stiu exact ce si cum. Pana nu-l vad personal sau printr-un review, nu ma pot pronunta. La prima vedere, ar trebui sa fie la fel ca N551JK-ul, cu 2 sloturi RAM.

#47
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu cred ca exista laptopuri cu un singur slot de ram. exista laptopuri cu un singur slot de ram accesibil prin usita si inca un slot de ram "ascuns" - din ce am vazut la 2-3 modele ce mi-au trecut prin mana e "sub" tastatura.

#48
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
X555 / X550 / K555 .. toate au un singur slot. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate