Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

laptop 3000 lei, fiabil, nu pentru jocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Din pacate, nu.
Doar variante cu GPU, care in cazul de fata e cam degeaba. Dar in ceea ce priveste constructia, e printre cele mai ok noi in 3000 lei.

#20
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Zilele astea am vazut in Auchan un laptop Acer, carcasa de aluminiu, SSD de 120 parca, HDD de 1T, 8G memorie, ecran tactil, procesor i7 sau i5, nu mai stiu exact ... undeva la 3600 lei.

#21
alexandru_sever

alexandru_sever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.04.2014
Multumesc pentru recomandarile facute, da, placa video e degeaba in cazul asta, ca o va folosi numai pe aia integrata.

Edited by alexandru_sever, 13 March 2015 - 23:32.


#22
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
sa stii ca si thinkpadurile sunt ok...

ai putea sa dai o fuga prin magazine sa cauti modele similare (serie) si sa vezi cu ochii tai ce si cum...

#23
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Lenovo Thinkpad T440, i5-4300U, Windows 7 Pro-64Bit 1999,9 lei-resigilat
http://www.xdata.ro/...0-i5-4300u/P362

-Ori asa:  Lenovo Thinkpad T440s, i5-4200U, W8.1-Pro  2999,9 -resigilat
http://www.xdata.ro/...s-i5-4200u/P330

-Sau asta micut: Lenovo ThinkPad X240, 12.5 inch ISP, 4GB-DDR, 500GB-SSHD -tot de acolo

Edited by sandy76, 14 March 2015 - 10:56.


#24
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Dell Latitude E6430, tastatura iluminata.
http://www.evomag.ro...untu-94733.html

#25
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

View Postsandy76, on 14 martie 2015 - 22:32, said:

Dell Latitude E6430, tastatura iluminata.
http://www.evomag.ro...untu-94733.html

Faci ceva pe tastatura lui iluminata, procesorul e vechi de doua generatii.

#26
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013

View PostYukoto, on 14 martie 2015 - 23:14, said:


Faci ceva pe tastatura lui iluminata, procesorul e vechi de doua generatii.
Asta e ideea, faci pe el și tot vezi tastele. Că luminează.

#27
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View PostYukoto, on 14 martie 2015 - 23:14, said:

Faci ceva pe tastatura lui iluminata, procesorul e vechi de doua generatii.
-Bun asa, daca nu ai altceva de spus...atunci adu ceva mai bine construit decat Dell Latitude 6430 cu procesorul ala vechi!
-Eu cred ca ce este vechi de 1 sau 2 generatii  este inca bun,raportat la pret binenteles, mai ales intr-o constructie solida cum este la Thinkpad-uri ori Latitude sau Precision de la Dell.
Am ales procesorul ala vechi si unu care a aparut anul asta 2015,
implementarea in laptop mai are de asteptat, ori poate ca unele modele sunt deja in magazine!
http://cpuboss.com/c...re-i3-3110M  Posted Image


PS.
Am gasit un Dell Latitude la 4600 de lei, ce pot sa spun, sa fii la moda cu vremea costa cam piperat!
-Cam scump fata de 2400 lei gloaba aia veche cu i3 ivy bridge!

Edited by sandy76, 15 March 2015 - 13:16.


#28
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Salutare. Ai gasit ceva care sa te multumeasca ?
Si eu sunt in cautarea unui laptop mai rezistent  doar ca difera bugetul. Ideal ar fi   in jur de 4000 lei dar daca merita se poate urca pana la 5000.
Ceva sfaturi ? Stiu ca seria E6xxx de la DELL sunt foarte bine vazute  dar este foarte greu sa gasesti unul rezonabil ca pret si performante in pretul acesta. Pana acum cea mai acceptabila varianta este aceasta dar mi se pare ciudat cu tastatura germana..

@Initiator : Imi cer scuze ca "ma bag" peste topicul tau. Avand cerinte similare m-am gandit sa nu mai deschid alt topic. Multumesc.

#29
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008
Salutare,

Scriu si eu aici, pt a nu mai deschide inca un topic. As dori sa achizitionez un laptop cu procesor Intel Core I7 Quad Core.


M-am gandit la urmatoarele variante:
Asus X550JK
sau
Asus F550JK

Al doilea are avantajul ca are ecran Full HD si are 8 GB Ram. Totusi din review-uri am inteles ca ecranul nu este stralucit, chiar daca e Full HD. Cineva se plangea ca imaginea se vede cam in ceata. L-am butonat putin intr-un showroom si tastatura mi se pare mai aiurea ca si  la cele din seria X550, in sensul ca este cumva mai moale, plasticul se misca mai tare. In plus culoarea rosie a inscriptiilor tastelor nu ma incanta deloc. De ecran nu am putut sa-mi dau seama foarte mult.
Mai am acasa un Asus din seria X550 cu procesor mai slab, pe care intentionez sa-l vand. Intradevar rezolutia ecranului este mai slaba, dar nu este deranjant.

Memoria oricum intentionez sa o upgradez la 12 GB RAM, asa ca si la al doilea ar trebui sa scot placuta de 4 GB RAM, ca are doar un singur slot de memorie, restul fiind integrata pe placa de baza. HDD-ul il voi inlocui cu un SSD pe care il am deja cumparat.
Performantele placii video nu ma intereseaza in mod deosebit, caci jocuri foarte rar voi juca pe el. Vreau sa-l folosesc mai mult pt multimedia si programare.

Ma intereseaza sa fie cat mai fiabil, tastatura si balamalele sa fie cat mai ok, atat cat permite un buget de aproximativ 3500 RON. Am mai avut in ultimii 3 ani un Toshiba Satellite si un Dell Inspiron la care s-au defectat fie balamalele fie tastatura in primul an de cumparare desi le-am folosit 90% din timp in casa si am avut foarte mare grija de ele.

Ce parere aveti de aceste 2 laptopuri ?

Ar merita sa fac un efort sa iau un Asus G551JM avand in vedere ca nu-l voi folosi la jocuri? Totusi diferenta e de aproximativ 1000 RON fata de Asus F550JK, ceea ce e cam mult.

Multumesc !

#30
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Programarea nu-ti cere neaparat un procesor Quad-Core, ca nu consuma atat de multe resurse pe cat ai crede.
Ai probleme cu actualul laptop atunci cand desfasori activitatea asta?

Asa, ai putea sa te uiti la K555, din aluminiu, cu o constructie mai ok si procesor Broadwell, pentru autonomie mai buna:
http://www.pcgarage....edos-dark-blue/

Eventual, daca poti creste bugetul si nu te joci prea multe, nu e necesar sa iei G551JM, cand ai N551JK in 4000 lei:
http://www.pcgarage....-850m-4gb-grey/
Se pastreaza totul, inclusiv ecranul FHD si contructia premium, alaturi de tastatura iluminata, doar ca-i grij, nu negru, si ai o placa video mai slaba, dar suficienta pentru jocurile actuale, daca nu vrei detalii maxime.

Eventual, ar mai fi asa ceva, ce ar trebui sa fie un N551JK fara ecran FHD si taste iluminate.
Desi programare pe 1366x768 nu-mi place cum suna:
http://www.pcgarage....b-freedos-gray/

#31
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postgeorgik12, on 25 martie 2015 - 16:20, said:

Programarea nu-ti cere neaparat un procesor Quad-Core, ca nu consuma atat de multe resurse pe cat ai crede.
Ai probleme cu actualul laptop atunci cand desfasori activitatea asta?
actually - consuma. depinde ce fel de programare faci si in ce tool.

#32
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Eu invat sa programez pentru Android si nu vad diferente de performanta in Eclipse decat la timpul initial de incarcare intre un i7 si un athlon 64 x2,pe ambele sunt gatuit de I/O-ul jegos al hardidiskurilor.

#33
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eu stau in jurul programatorilor de aproape 8 ani.
mereu i-am auzit ca se plang de pc-uri si uneori la foarte rarele upgrade-uri de care aveau parte, se bucurau ca le merge mai bine.

spre exemlplu aici au dell optiplex 7010 cu I7 si 8gb ram si uneori tot se misca aiurea. folosesc VS 2013 si avem ditamai aplicatia, la care cand incerci sa faci un debug local il cam pune in fund. pe langa VS mai au si alte prostii deschise si mananca si alea memorie...

asadar, nu confunda programarea in care ai cateva librarii sau mai stiu eu ce, cu un sistem intreg cu mult mai multe librarii si conexiuni de date la alte servere.

daca el programeaza de acasa la alt nivel (poate nu ca aici, dar mai pe aproape) atunci da, are nevoie de mai mult.
mai ales daca are si un server de baza de date pe acelasi laptop.

PS: mai nou se plang ca ar dori si un ssd, iar cei care l-au primit sunt mai fericiti. i wonder why?

Edited by shmu, 25 March 2015 - 17:25.


#34
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Serverul nu e o problema,daca are w8 pro hyper-v il ajuta la ce vrea el.

#35
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010

View Postgeorgik12, on 25 martie 2015 - 16:20, said:


Asa, ai putea sa te uiti la K555, din aluminiu, cu o constructie mai ok si procesor Broadwell, pentru autonomie mai buna:
http://www.pcgarage....edos-dark-blue/

Eventual, daca poti creste bugetul si nu te joci prea multe, nu e necesar sa iei G551JM, cand ai N551JK in 4000 lei:
http://www.pcgarage....-850m-4gb-grey/
Se pastreaza totul, inclusiv ecranul FHD si contructia premium, alaturi de tastatura iluminata, doar ca-i grij, nu negru, si ai o placa video mai slaba, dar suficienta pentru jocurile actuale, daca nu vrei detalii maxime.


Am si eu o intrebare, de unde stiti ca un anumit laptop are o constructie mai buna sau nu? Asta zic ca s-ar vedea in timp, dupa ceva ani, in primul an mai toate laptopurile merg pefect.

#36
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
cand te duci in magazin si tastatura flambeaza cand o apesi, e un semn destul de clar al constructiei.
sau cand un laptop e inchegat bine, il iei de un colt (cu display-ul ridicat) si cand nu scartie deloc e ok. sau daca nu scartaie cand apesi pe langa touchpad...

si multe alte chestii care se observa in timp, dupa ce acumulezi ceva experienta.

in plus, gik e destul de citit de pe net - o gramada de reviews ale altora care au la randul lor experienta... si mai se plimba si prin magazine sa le observe fizic.

asadar, in concluzie: experienta personala si feeling-ul.

View Postlaurcj, on 25 martie 2015 - 15:17, said:

Am mai avut in ultimii 3 ani un Toshiba Satellite si un Dell Inspiron la care s-au defectat fie balamalele fie tastatura in primul an de cumparare
cat despre balamale - asta depinde foarte mult de lotul din care fac parte si uneori dupa cum ti-e norocul. si asta e cam unul din acele lucruri de care intr-adevar iti poti da seama abia dupa 1-2-5 ani de functionare.

Edited by shmu, 25 March 2015 - 17:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate