Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Bradut

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
AlexandersonM

AlexandersonM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.01.2013
Salut

Am un bradut cumparat din mega image, pentru craciun. El  era pus intr-un ghiveci mic si am zis ca e pacat sa il arunc dupa sarbatori.

Asa ca am cumparat un ghiveci mare si pamant si l-am transplantat. L-am pus pe balcon si cred ca s-a prins. Are cam 2 luni cel putin de la operatiune. Vad ca acum a imbobocit.

Ideea e ca eu sunt planta cu plantele :). N-am nici idee ce specie e, cum trebuie ingrijit etc. Eu il ud cam la 2-3 zile cu jumatate de litru de apa si cam atat. L-am tuns putin la baza si l-am pus la loc mai luminos.

Ma puteti ajuta cu sfaturi si ce specie e? Multumesc

Attached File  uploadfromtaptalk1426253907361.jpg   2.68MB   77 downloads

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
S-ar putea in afara de apa sa trebuiasca sa-i mai pui si ceva substante nutritive pentru a-i oferi ceva "hrana".
Iar, vara, sau cand va fi mai cald, ar fi indicat sa-l lasi in zone racoroase, poate pe un balcon, daca ai, sa fie "batut" de vant, dar ferit de razele directe ale Soarelui.

Edited by Ciubex, 13 March 2015 - 16:39.


#3
AlexandersonM

AlexandersonM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.01.2013
Mersi, e deja pe balcon. Are 7mp si bate si soarele cam toata ziua cam jumatate de balcon. Daca imi poti spune si ce substante...

Ps. A inmugurit, nu imbobocit hehe

Edited by AlexandersonM, 13 March 2015 - 16:52.


#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Exista la magazinele de specialitate, de bricolaj, flacoane pentru substante nutritive de tot felul si pentru tot felul de plante.
Pe fiecare dintre acestea este specificata pentru ce anume este indicat sa folosesti.
Asemenea substante se pun totusi rar, eu cel putin, la plantle verzi pun o data pe an. E de preferat sa schimbi pamantul, mai de graba decat sa ii torni substante dintr-astea, insa in cazul in care schimbatul pamantului nu este posibila, apelezi la ele.
Sper sa apara colegi de forum mai avizati decat mine, amator de apartament, si sa-ti ofere informatii utile.
Tu de asemenea te poti interesa la magazinele de flori si arbusti ornamentali, aia cred ca-s mai in masura sa-ti ofere informatiile corecte.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Esti sigur ca s-a prins? Eu am avut unul care vreo 5 luni arata ca s-a prins, pana cand au inceput sa-i cada acele. Asa rau mi-a parut de el.. Au brazii astia un caracter aparte. In fine, sper ca tu sa ai mai mult noroc.

#6
AlexandersonM

AlexandersonM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.01.2013
Nu sunt sigur dar asa pare, nu s-a mai uscat sau ceva. Sper sa fie ok. Ma gandeam ca daca i-au iesit si mugurasi...

Edited by AlexandersonM, 13 March 2015 - 18:13.


#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Alui meu, stiu sigur c anu i-au dat mugurasi, dar l-am plantat prin vara.

#8
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostAlexandersonM, on 13 martie 2015 - 15:38, said:

Salut

Am un bradut cumparat din mega image, pentru craciun. El  era pus intr-un ghiveci mic si am zis ca e pacat sa il arunc dupa sarbatori.

Asa ca am cumparat un ghiveci mare si pamant si l-am transplantat. L-am pus pe balcon si cred ca s-a prins. Are cam 2 luni cel putin de la operatiune. Vad ca acum a imbobocit.

Ideea e ca eu sunt planta cu plantele Posted Image. N-am nici idee ce specie e, cum trebuie ingrijit etc. Eu il ud cam la 2-3 zile cu jumatate de litru de apa si cam atat. L-am tuns putin la baza si l-am pus la loc mai luminos.

Ma puteti ajuta cu sfaturi si ce specie e? Multumesc

Attachment 20150313_152827.jpg
Nu e brad ...e cum se zice in popor molid.

#9
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
ar putea fi un molid pitic sau ceva dintr-o familie inrudita, poate o larice, pentru un molid normal imi pare ca are acele prea scurte si prea ramificat ca un tufis.

#10
AlexandersonM

AlexandersonM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.01.2013
Mie mi s-a spus la Mega Image cand l-am luat pentru Craciun ca e bradut din nu stiu ce tara. Acuma na... o sa va pun o poza cu el, e plin de muguri.

#11
AlexandersonM

AlexandersonM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.01.2013
. revin cu poza

Edited by AlexandersonM, 31 March 2015 - 21:48.


#12
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1427885003.903934.jpg   274.33K   48 downloadspoza

#13
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostAlexandersonM, on 28 martie 2015 - 14:10, said:

Mie mi s-a spus la Mega Image cand l-am luat pentru Craciun ca e bradut din nu stiu ce tara. Acuma na... o sa va pun o poza cu el, e plin de muguri.
Te-au pacalit. Pentru necunoscatori toti sunt brazi.

Asa arata un brad. Vezi diferenta la ace?

Edited by Clovis, 03 April 2015 - 18:51.


#14
AlexandersonM

AlexandersonM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.01.2013
Da, nenorociti. Macar sa fie rezistent si sa mai creasca putin. Arata binisor el asa.

Edited by AlexandersonM, 04 April 2015 - 13:50.


#15
dumimela

dumimela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.03.2008
Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu un sfat .
Am o casa langa Valenii de Munte si de Craciun bradului argintiu ,i-au taiat varful cam 1 m ..probabil sa aiba brad de Sarbatori . Acum e ciuntit si am inteles ca puterea de cresterea era in varf .Pot sa l ajut cu ceva ? se va usca sau nu va mai creste ?

#16
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postdumimela, on 10 mai 2018 - 23:19, said:

Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu un sfat .
Am o casa langa Valenii de Munte si de Craciun bradului argintiu ,i-au taiat varful cam 1 m ..probabil sa aiba brad de Sarbatori . Acum e ciuntit si am inteles ca puterea de cresterea era in varf .Pot sa l ajut cu ceva ? se va usca sau nu va mai creste ?


La una dintre ramurile de pe ultimul etaj ramas dupa ciuntire ii pui o atela ca s-o indrepti in locul varfului.
Ea va prelua rolul de varf si va creste, mai incet in primii 2-4 ani, apoi se va comporta aproape normal.

#17
dumimela

dumimela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.03.2008
Multumesc mult ..chiar imi parea rau de el.

asa arata acum

Attached Files


Edited by dumimela, 11 May 2018 - 21:43.


#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007
Care ar fi sa zicem principalele caracteristici pentru solul de conifere/pin/ brazi?
Am luat niste  braduti micuti in ghiceci, extrm de mici, 15cm maximum, si ar trebui transplantati in ceva mai mare. Pamant pentru conifere nu am gasit decat la saci maride 50 de litri, asa ca este exclus.
Alternative la pamant special? Ce as putea folosi sa ajute sa creasca?   La saculeti mici am vazut pamant de flori "de balcon" , de muscate, de legume, de orhidee, universal,  etc, numa de conifere nu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate