Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cancer ovarian. Chimioterapie. Radioterapie. Tratamente alternative

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007

View PostGabriela_B, on 13 martie 2015 - 12:38, said:

Am si eu cunostinte care s-au vindecat (ce poate insemna asta) prin chimioterapie dar in cazul lor cancerul nu era decat in stadiul 1 sau 2. La mama e 3 spre 4
Parerea mea este ca, pana vine rezultatul de la testele anatomopatologice, sa iei legatura de urgenta cu un oncolog. Ca unul care a trecut recent prin asa ceva cu soacra mea, iti pot spune ca timpul de reactie este vital. Faptul ca la primul test ti-au spus ca este gradul 4, nu este foarte relevant deocamdata. Relevant va fi gradul stabilit in urma testelor anatomopatologice. Ca exemplu, soacrei mele dupa operatie, au incadrat-o la gradul3, iar dupa test, s-a stabilit ca de fapt este gradul doi. Dar, dupa cum am mai spus, pana atunci oncologul trebuie sa-i recomande cateva analize, respectiv sa faca o scintigrafie osoasa (pentru a vedea daca sunt eventuale metastaze osoase), CT (pelvis, torace si abdomen), precum si markerii tumorali. In functie de toate aceste analize se stabileste tratamentul corespunzator, fie chimioterapie, radioterapie sau si una si alta. Parerea mea, este sa nu pleci urechea la tot ce auzi pe aici, ca durata de viata este de 6 luni, un an sau mai stiu eu cat. Cu un medic bun, tratament corect si, evident daca organismul reactioneaza corespunzator, poate trai foarte mult. Concluzia, trebuie sa te aduni rapid si sa faci primii pasi. Sanatate multa!

#38
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

View PostKarhu, on 13 martie 2015 - 13:14, said:

Iarasi prostii pseudostiintifice.
Iar cancerul de colon nu-i pe primul loc ca incidenta, la femei cel mai frecvent e cancerul de san iar la barbati cel pulmonar si si cel de prostata (depinde de tara care din ele).
Pseudostiintific? Te-a ros macar curiozitatea sa citesti despre nutritie si cum te ajuta ea in sanatate?
Daca tu crezi ca unul care mananca mereu fripturi si gratare stinse cu bere, va fi la fel de sanatos ca unul care are grija ce mananca, atunci esti...praf.
Stii cu cate procente iti creste riscul de cancer prin "dieta" Ducan? Stii ce efect are cafeaua asupra organismului...sau zaharul?
Stiti ca orice ai baga pe gura, se duce in sange? Stii ce efect are carnea asupra colinului sau cum apar polipii pe colon si cum se transforma ei in cancer?
Stiti cum apare cancerul, ce reprezinta el, de fapt? Cum este afectata celula, cum de celula defecta/ compromica nu moare ci continua sa se inmulteasca?
Ati auzit macar de cuvantul "asimilare"?

Nutritionismul este o stiinta exacta, sustinuta prin practica si analize.
Dupa ce ca sunteti ignoranti, mai sunteti si plini de figuri.

#39
Gabriela_B

Gabriela_B

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.03.2015

View Postoaspetele, on 13 martie 2015 - 14:47, said:

Nu vreau sa fac reclama, dar eu as trece si pe la Amethyst.
Experienta cel putin pana acum este buna.
http://amethyst-radi...ia-la-amethyst/

Apoi exista o intreaga pleiada de suplimente care ar ajuta in asa ceva.
Vitaminele B15 si B17, multe altele.
In cazul nostru am adus din Canda produsul Essiac - probabil ca e de gasit si pe piata romaneasca, atentie doar sa fie original.

Evident, dieta este foarte importanta,

Vitamina b17 este continuta de samburii de caisa nu?  Consuma aproximativ 10 samburi de caisa pe zi.

#40
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015

View PostLolopoco, on 13 martie 2015 - 15:09, said:

Pseudostiintific? Te-a ros macar curiozitatea sa citesti despre nutritie si cum te ajuta ea in sanatate?
Daca tu crezi ca unul care mananca mereu fripturi si gratare stinse cu bere, va fi la fel de sanatos ca unul care are grija ce mananca, atunci esti...praf.
Stii cu cate procente iti creste riscul de cancer prin "dieta" Ducan? Stii ce efect are cafeaua asupra organismului...sau zaharul?
Stiti ca orice ai baga pe gura, se duce in sange? Stii ce efect are carnea asupra colinului sau cum apar polipii pe colon si cum se transforma ei in cancer?
Stiti cum apare cancerul, ce reprezinta el, de fapt? Cum este afectata celula, cum de celula defecta/ compromica nu moare ci continua sa se inmulteasca?
Ati auzit macar de cuvantul "asimilare"?

Nutritionismul este o stiinta exacta, sustinuta prin practica si analize.
Dupa ce ca sunteti ignoranti, mai sunteti si plini de figuri.


sper doar sa nu vii cu tampenia aia de informatie cu ,,cancerul e acid si daca mananci alkalin, scapi"

#41
Gabriela_B

Gabriela_B

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.03.2015

View Postmulder_372000, on 13 martie 2015 - 14:55, said:

Parerea mea este ca, pana vine rezultatul de la testele anatomopatologice, sa iei legatura de urgenta cu un oncolog. Ca unul care a trecut recent prin asa ceva cu soacra mea, iti pot spune ca timpul de reactie este vital. Faptul ca la primul test ti-au spus ca este gradul 4, nu este foarte relevant deocamdata. Relevant va fi gradul stabilit in urma testelor anatomopatologice. Ca exemplu, soacrei mele dupa operatie, au incadrat-o la gradul3, iar dupa test, s-a stabilit ca de fapt este gradul doi. Dar, dupa cum am mai spus, pana atunci oncologul trebuie sa-i recomande cateva analize, respectiv sa faca o scintigrafie osoasa (pentru a vedea daca sunt eventuale metastaze osoase), CT (pelvis, torace si abdomen), precum si markerii tumorali. In functie de toate aceste analize se stabileste tratamentul corespunzator, fie chimioterapie, radioterapie sau si una si alta. Parerea mea, este sa nu pleci urechea la tot ce auzi pe aici, ca durata de viata este de 6 luni, un an sau mai stiu eu cat. Cu un medic bun, tratament corect si, evident daca organismul reactioneaza corespunzator, poate trai foarte mult. Concluzia, trebuie sa te aduni rapid si sa faci primii pasi. Sanatate multa!

Legat de acest test anatomopatologic si chimio/radioterapie... Sunt un pic confuza fiindca stiu cazuri in care s-a facut chimioterapie  sau radioterapie inainte de operatie sau imediat dupa. Rezultatul testului vine in 21 de zile timp in care medicul nu a zis nimic de terapie. Faptul ca in acest timp nu s-a facut poate fi grav?

#42
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003

View PostLolopoco, on 13 martie 2015 - 15:09, said:

Stii ce efect are cafeaua asupra organismului...?

ce efect?

#43
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007

View PostGabriela_B, on 13 martie 2015 - 15:14, said:

Legat de acest test anatomopatologic si chimio/radioterapie... Sunt un pic confuza fiindca stiu cazuri in care s-a facut chimioterapie  sau radioterapie inainte de operatie sau imediat dupa. Rezultatul testului vine in 21 de zile timp in care medicul nu a zis nimic de terapie. Faptul ca in acest timp nu s-a facut poate fi grav?
Din ce inteleg eu, nu a vazut-o niciun oncolog pana acum. Altfel, ar fi demarat pasii pe care i-am expus mai sus. Pana nu vede niste rezultate fie ca-i vorba de CT, scintigrafie, markeri, nimeni nu poate stabili un tratament. Repet, timpul este cel mai mare aliat, dar si dusman in asemenea cazuri. Orice zi pierduta poate avea consecinte pe termen lung. Fii increzatoare, mergeti la medic de indata si vei vedea ca va fi bine. Bafta!
P.S. Medicul care a operat-o nu este si cel care stabileste tratamentul. Acela este medicul oncolog, ca sa ma fac mai inteles.

Edited by mulder_372000, 13 March 2015 - 15:20.


#44
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

View PostCentOS_Operator, on 13 martie 2015 - 15:13, said:



sper doar sa nu vii cu tampenia aia de informatie cu ,,cancerul e acid si daca mananci alkalin, scapi"
Ai vrut sa zici ceva?

View Postoaspetele, on 13 martie 2015 - 15:16, said:

ce efect?
+1 message count.

Copchii astia.

#45
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015
da, Lolol ....sper doar sa nu ne impui si tu capul cu rahatul care tot circula pe net, cum ca daca mananci doar alkalin e bine, acid e rau si alte asemenea rahaturi

conform surselor alora de doi lei, alkalin inseamna doar vegetarian

deci te rog..nu cu informatii ce nu valoreaza cat hartia igienica proaspat folosita

#46
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Ai mancat vreodata o friptura mare, bine facuts, cu cartofi prajiti si cola sau bere?
Cum te simti dupa ce ai mancat? Nu bei multa apa, esti fara chef, chiar ai trage si un somn?
Dar cand mananci niste fructe sau legume?
Ti-ai pus intrebarea de ce?
Am dat un exemplu banal, usor de inteles de toata lumea.
Unii oameni ar manca si rahat daca ar avea gust bun.

Interventia mea se opreste aici. Nu stiu de ce-mi propun mereu sa deschid ochii unor ignoranti. Faceti cum stiti voi mai bine.

Edited by Lolopoco, 13 March 2015 - 15:43.


#47
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015
coane...eu mamanc de toate!

si friptura cu cartofi...dar si salata multa si fibre multe  ( + legume si fructe)

deci de toate!

sa elimin oricare dintre aceste grupre ar fi o idiotenie absolut crasa, in conditiile in care carnea detine o groaza de chestii absolut necesare corpului ce nu pot fi obtinute din nici o planta (nu fara produse chimice mai dubioase ca hamburgerii de la Mcdonalds...vezi asa-zisele suplimente nutritive, pe care nu le-as gusta nici sa imi pui vatraiul inrosit in foc pe globul ocular)

#48
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007
Baieti, vedeti ca o dati in off-topic. Fata a deschis un subiect la care asteapta raspunsuri concrete, nu ce mancati voi!

#49
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015
stiu,,,dar LOLOL a venit cu informatii de 2 lei, luate de pe site-uri de mai putin de 2 lei

pe scurt - desi exista si factori de risc (fumat, mancat prost etc), factorul esential sunt GENELE !

daca ai pierdut la loteria genetica, poti sa faci si clisma cu morcovi full-size...nu te ajuta la nimic!

daca esti insa sanatos genetic si ai si grija de tine (nu fumezi, nu bei, mananci echilibrat etc) ...o duci mult si bine si te imbolnavesti tarziu, spre moartea naturala

ii doresc sanatate deplina, dar daca e asa avansat ...e de rau!

mai ales la o persoana deja slabita (dupa cate am inteles)

Edited by CentOS_Operator, 13 March 2015 - 15:59.


#50
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View PostgingisKHAN2015, on 13 martie 2015 - 13:31, said:

Algocalmin iau eu acum la o banala cefalee ,dar la cancer ? Morfina nu era pt asa ceva ? repet nu sunt de meserie ,lex ,karhu ? ce ziceti dvs.?

Analgezicele sunt eficiente o perioada. Organismul incepe sa fie insensibil la ele. Incepi cu Algocalmin si dupa o perioada treci pe ketonal  (ca parca algocalminul nu mai are efect) si tot asa pana ajungi la morfina (este doar un exemplu pentru a fi inteles mai bine). La un moment dat nici morfina nu mai face fata, atunci iti doresti/isi doreste moartea. Daca intra in coma indusa, nu am vazut nicaieri ca nu mai simte durere persoana respectiva.
Pentru tine ar fi bine sa nu mai iei asa dupa ureche la o banala cefalee. Durerea respectiva are o cauza. Caut-o si trateaz-o.  

View Postmulder_372000, on 13 martie 2015 - 14:55, said:

Parerea mea este ca, pana vine rezultatul de la testele anatomopatologice, sa iei legatura de urgenta cu un oncolog. Ca unul care a trecut recent prin asa ceva cu soacra mea, iti pot spune ca timpul de reactie este vital. Faptul ca la primul test ti-au spus ca este gradul 4, nu este foarte relevant deocamdata. Relevant va fi gradul stabilit in urma testelor anatomopatologice. Ca exemplu, soacrei mele dupa operatie, au incadrat-o la gradul3, iar dupa test, s-a stabilit ca de fapt este gradul doi. Dar, dupa cum am mai spus, pana atunci oncologul trebuie sa-i recomande cateva analize, respectiv sa faca o scintigrafie osoasa (pentru a vedea daca sunt eventuale metastaze osoase), CT (pelvis, torace si abdomen), precum si markerii tumorali. In functie de toate aceste analize se stabileste tratamentul corespunzator, fie chimioterapie, radioterapie sau si una si alta. Parerea mea, este sa nu pleci urechea la tot ce auzi pe aici, ca durata de viata este de 6 luni, un an sau mai stiu eu cat. Cu un medic bun, tratament corect si, evident daca organismul reactioneaza corespunzator, poate trai foarte mult. Concluzia, trebuie sa te aduni rapid si sa faci primii pasi. Sanatate multa!

Testele vor spune cu exactitate care e situatia. Timpul de reactie e vital dar nici un oncolog nu o sa inceapa un tratament. O sa recomande analize specifice. Cum face asta ?
Te duci cu fisa de externare la el, discutati si vezi ce recomanda ca analize. Nu o sa inceapa nici odata tratamentul doar pe baza unor analize CT/markeri. Daca nu are anatomopatologicul, e greu sa utilizeze tratamentul corect (combinatie de chimio/radio/etc).
Durata de viata depinde foarte mult de statiul in care se afla si de starea fizica/psihica. Ce vedeti voi pe net sunt statistici.


View PostGabriela_B, on 13 martie 2015 - 15:14, said:

Legat de acest test anatomopatologic si chimio/radioterapie... Sunt un pic confuza fiindca stiu cazuri in care s-a facut chimioterapie  sau radioterapie inainte de operatie sau imediat dupa. Rezultatul testului vine in 21 de zile timp in care medicul nu a zis nimic de terapie. Faptul ca in acest timp nu s-a facut poate fi grav?

Ce stii tu s-a facut pe baza unor analize amanuntite. Acolo asa a fost cazul. In unele cazuri se prefera extirparea tumorii si aplicarea tratamentului. In altele, cand tumora/metastazele/tumorile sunt prea mari sau prea intinse sau in locuri unde nu se opereaza foarte usor se utilizeaza tratamente inainte de operatie.

Medicul nu a zis nimic de terapie pentru ca nu stie ce e acolo. Poate, in cel mai bun caz, sa estimeze ca e X sau Y pe baza experientei dar e importanta analizarea probelor astfel incat sa stabileasca natura tumorii.  Poti grabi rezultatul prin SPAGA ( nu sariti in capul meu ca stim bine ca in unele locuri asa merg treburile) ca sa o iei ceva mai repede.

Nu fii confuza! Nu e momentul sa devii tu o povara pentru cel in suferinta! Cauta sa gandesti fiecare pas si cere informatii, documenteaza-te. Bucura-te de timpul pe care il mai aveti impreuna. Odata inceput tratamentul cu chimio/radio vor veni vremuri grele in care moartea i se va parea o usurare. Nu detaliez ca n-are sens.

Ti s-a recomandat si mai sus sa inceapa un regim alimentar care sa nu contina: dulciuri/carne/lactate. De ce crezi ca ti s-a spus ?
Fiecare din cele enumerate au o anumita reactie in organism. Unele favorizeaza dezvoltarea celulelor canceroase pe langa dezvoltarea celor normale.
Nu te mai uita la statistici ca alea sunt facute dupa anumite criterii. Spre exeplu rata de supravietuire o gasesti la 5 ani in cele mai multe studii dar atentie mare  la calitatea vietii in astia 5 ani.

Cere sfaturi de cati mai multi doctori ( ma refer de la cei care au fost in legatura cu ea) si vezi ce parere au.

Un regim alimentar poate ajuta foarte mult organismul. Chimioterapia e devastatoare pentru organism dar e singura care poate ajuta. Nu te apleca pe ureche ca exista un tratament miraculos ca nu exista pentru cancer.

Trebuie sa fii tu si ceilalti impacata cu ideea si cu situatia si sa faceti tot ce va sta in putinta sa ii mentineti o viata la o calitate ridicata. Timpul conteaza acum. Agata-te de orice lucru de care poti: dieta, rugaciune, sfaturi medicale.
Citeste studii, invata sa o ajuti sa treaca cu bine peste ce va urma.

Imi cer scuze pentru postul foarte lung dar sper ca ai reusit sa intelegi ceva din ce am scris aici. Iti doresc multa sanatate si sa incerci sa rationalizezi tot ceea ce este de facut.

View PostCentOS_Operator, on 13 martie 2015 - 15:45, said:

coane...eu mamanc de toate!

si friptura cu cartofi...dar si salata multa si fibre multe  ( + legume si fructe)

deci de toate!

sa elimin oricare dintre aceste grupre ar fi o idiotenie absolut crasa, in conditiile in care carnea detine o groaza de chestii absolut necesare corpului ce nu pot fi obtinute din nici o planta (nu fara produse chimice mai dubioase ca hamburgerii de la Mcdonalds...vezi asa-zisele suplimente nutritive, pe care nu le-as gusta nici sa imi pui vatraiul inrosit in foc pe globul ocular)

Da carnea aia de contine de toate pe care nu le gasesti in nici o planta de unde provin ?
Animalul ala nu mananca tot plante ?

#51
Gabriela_B

Gabriela_B

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.03.2015

View Postpaso87, on 13 martie 2015 - 16:42, said:

Analgezicele sunt eficiente o perioada. Organismul incepe sa fie insensibil la ele. Incepi cu Algocalmin si dupa o perioada treci pe ketonal  (ca parca algocalminul nu mai are efect) si tot asa pana ajungi la morfina (este doar un exemplu pentru a fi inteles mai bine). La un moment dat nici morfina nu mai face fata, atunci iti doresti/isi doreste moartea. Daca intra in coma indusa, nu am vazut nicaieri ca nu mai simte durere persoana respectiva.
Pentru tine ar fi bine sa nu mai iei asa dupa ureche la o banala cefalee. Durerea respectiva are o cauza. Caut-o si trateaz-o.  



Testele vor spune cu exactitate care e situatia. Timpul de reactie e vital dar nici un oncolog nu o sa inceapa un tratament. O sa recomande analize specifice. Cum face asta ?
Te duci cu fisa de externare la el, discutati si vezi ce recomanda ca analize. Nu o sa inceapa nici odata tratamentul doar pe baza unor analize CT/markeri. Daca nu are anatomopatologicul, e greu sa utilizeze tratamentul corect (combinatie de chimio/radio/etc).
Durata de viata depinde foarte mult de statiul in care se afla si de starea fizica/psihica. Ce vedeti voi pe net sunt statistici.




Ce stii tu s-a facut pe baza unor analize amanuntite. Acolo asa a fost cazul. In unele cazuri se prefera extirparea tumorii si aplicarea tratamentului. In altele, cand tumora/metastazele/tumorile sunt prea mari sau prea intinse sau in locuri unde nu se opereaza foarte usor se utilizeaza tratamente inainte de operatie.

Medicul nu a zis nimic de terapie pentru ca nu stie ce e acolo. Poate, in cel mai bun caz, sa estimeze ca e X sau Y pe baza experientei dar e importanta analizarea probelor astfel incat sa stabileasca natura tumorii.  Poti grabi rezultatul prin SPAGA ( nu sariti in capul meu ca stim bine ca in unele locuri asa merg treburile) ca sa o iei ceva mai repede.

Nu fii confuza! Nu e momentul sa devii tu o povara pentru cel in suferinta! Cauta sa gandesti fiecare pas si cere informatii, documenteaza-te. Bucura-te de timpul pe care il mai aveti impreuna. Odata inceput tratamentul cu chimio/radio vor veni vremuri grele in care moartea i se va parea o usurare. Nu detaliez ca n-are sens.

Ti s-a recomandat si mai sus sa inceapa un regim alimentar care sa nu contina: dulciuri/carne/lactate. De ce crezi ca ti s-a spus ?
Fiecare din cele enumerate au o anumita reactie in organism. Unele favorizeaza dezvoltarea celulelor canceroase pe langa dezvoltarea celor normale.
Nu te mai uita la statistici ca alea sunt facute dupa anumite criterii. Spre exeplu rata de supravietuire o gasesti la 5 ani in cele mai multe studii dar atentie mare  la calitatea vietii in astia 5 ani.

Cere sfaturi de cati mai multi doctori ( ma refer de la cei care au fost in legatura cu ea) si vezi ce parere au.

Un regim alimentar poate ajuta foarte mult organismul. Chimioterapia e devastatoare pentru organism dar e singura care poate ajuta. Nu te apleca pe ureche ca exista un tratament miraculos ca nu exista pentru cancer.

Trebuie sa fii tu si ceilalti impacata cu ideea si cu situatia si sa faceti tot ce va sta in putinta sa ii mentineti o viata la o calitate ridicata. Timpul conteaza acum. Agata-te de orice lucru de care poti: dieta, rugaciune, sfaturi medicale.
Citeste studii, invata sa o ajuti sa treaca cu bine peste ce va urma.

Imi cer scuze pentru postul foarte lung dar sper ca ai reusit sa intelegi ceva din ce am scris aici. Iti doresc multa sanatate si sa incerci sa rationalizezi tot ceea ce este de facut.



Da carnea aia de contine de toate pe care nu le gasesti in nici o planta de unde provin ?
Animalul ala nu mananca tot plante ?

Multumesc din suflet pentru timpul dedicat. Ştiu acum cât de mult înseamnă acum fiecare clipă petrecută alături de ea. Speram să mai fie zeci de ani dar Dumnezeu ştie cât a mai rămas. Nu vreau să par o naivă care cade în capcana tuturor şarlatanilor care vând vindecare cancerului dar mă voi agăţa de orice ceai/planta/regim alimentar care îi va face bine şi care îi va prelungi viaţa. Am mai trecut prin experienţa cancerului acum 12 ani cu bunica şi ştiu în ce hal te poate aduce această boală. În ultimele ei zile rupea efectiv hainele de pe ea de durere însă nu a făcut chimio sau radioterapie. I se administra doar morfină dar nici aceasta nu şi-a mai făcut efectul...

Legat de chimioterapie mă îngrijorează lipsa unui tratament în acest timp fiindcă ulterior scoaterii tumorii celulele canceroase migrează imediat spre vasele de sânge şi mă îngrijorează faptul că s-ar putea localiza şi pe alte organe.

#52
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Singura solutie, singura iesire din aceasta boala rupta din Iad este sa nu se declanseze niciodata, sa nu faci cancer niciodata. Microbul toti il avem in noi, lipseste doar acel ceva care il declanseaza, ceva ce nu se va sti poate niciodata, poate fi o suparare mare sau chiar si o raceala puternica.

Dar legat de declansarea bolii, efectiv nu ai controlul, nu poti avea controlul, iti poti face colonoscopie acum, iese lacrima si peste 2 luni...ditai tumora maligna.

Cancerul tine de soarta la urma urmei, de voia Celui de Sus, este o boala parsiva, incurabila si letala.

Ca si ceilalti membri ai familiei, nu beau si nu fumez. dar sunt gurmand, imi plac mult dulciurile, sosurile, prajelile, chipsurile, shaorma, gratarul mai putin, deci factorul alimentatie cam e prezent 100%.

#53
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
bine e in belgia ..am auzit ca acolo cind vezi ca durerile te coplesec iti chemi familia si priteni iti ei adio si gata pleci pe tarimul fericiri fara sa mai treci prin acele luni de chin despre care se vb .aici la noi trebuie sa fii un om gospodar si chiar inainte sa nu mai poti merge ...funia si pomu...macar sa mori demn.
urata moarte canceru asta ..frumoasa e aia de inima bang ai cazut si gata ai plecat in locul cu verdeata...frumos !

#54
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003

View PostLolopoco, on 13 martie 2015 - 15:26, said:


+1 message count.

Banuiesc caz ai ceva de spus in plus fata de ce se cunoaste. Si eram curios sa aflu.
Sunt sigur ca nu era ceva de bine si recunosc ca dimineata beau o cana mare de cafea si pe parcursul zilei se poate sa mai consum 1-2 cani mai mici.
Deci?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate