Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cancer ovarian. Chimioterapie. Radioterapie. Tratamente alternative

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
Gabriela_B

Gabriela_B

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.03.2015
Bună ziua,

De curând mama (53 de ani) a fost diagnosticată cu cancer. În urma examenului CT  am primit următorul rezultat: "Aspectul descris la nivel pelvin este sugestiv pentru tumori maligne, posibil localizate ovarian bilateral care fac corp comun cu nodulii de carcinomatoza peritoneală. Carcinomatoză peritoneală. Lichid de ascită în cantitate mică. Uter mărit de volum".

Pe 25 februarie a fost internată la Institutul Regional de Oncologie Iaşi,pe 27 februarie a fost operată iar 5 zile mai târziu a fost externată cu următorul diagnostic:

Diagnostic principal: tumoră malignă a ovarului
Diagnostice secundare:
  • tumoră malignă secundară a retroperitoneului şi peritoneului

  • tumoră malignă secundară cu alte localizări specifice

  • tumoră malignă secundară a ficatului

  • ascită
Ca şi tratament postoperator  i s-a recomandat doar injecţii cu Fraxiparină 0.3 ml, 21 de zile

Momentan aşteptam rezultatele testului anatomopatologic. Menţionez că nu urmează încă radioterapie sau chimioterapie

Mi-aş dori să ştiu cât de eficiente sunt aceste tratamente şi dacă există alte tratamente alternative eficiente.

Edited by Gabriela_B, 13 March 2015 - 12:20.


#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Chimioterapia si radioterapia dau rezultate bune in 2% din cazuri...

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007

 Gabriela_B, on 13 martie 2015 - 12:12, said:

Mi-aş dori să ştiu cât de eficiente sunt aceste tratamente
Uite aici ratele de supravietuire la 5 ani in functie de de tip si stagiu: http://www.cancer.or...-survival-rates

 Gabriela_B, on 13 martie 2015 - 12:12, said:

şi dacă există alte tratamente alternative eficiente.
Nu exista.

#4
Gabriela_B

Gabriela_B

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.03.2015
Pentru mine este devastator gândul că mama poate pleca din această lume de aceea mă agăţ de orice speranţă. Am citit multe materiale legate de tratamente alternative, vindecări miraculoase, regim alimentar bazat pe fructe, legume şi sucuri de morcov, sfeclă, etc. Mi-aş dori să ştiu dacă aceste tratamente pe bază de plante chiar sunt eficiente.

Edited by Gabriela_B, 13 March 2015 - 12:27.


#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008

 Gabriela_B, on 13 martie 2015 - 12:25, said:

Pentru mine este devastator gândul că mama poate pleca din această lume de aceea mă agăţ de orice speranţă. Am citit multe materiale legate de tratamente alternative, vindecări miraculoase, regim alimentar bazat pe fructe, legume şi sucuri de morcov, sfeclă, etc. Mi-aş dori să ştiu dacă aceste tratamente pe bază de plante chiar sunt eficiente.

Si pentru mine era devastator gandul ca raman fara tata de care depindeau atatea suflete, dar te vei obisnui, crede-ma, viata asta e o mare gluma proasta.

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007

 Gabriela_B, on 13 martie 2015 - 12:25, said:

tratamente alternative, vindecări miraculoase, regim alimentar bazat pe fructe, legume şi sucuri de morcov, sfeclă, etc.
Smecherii pt jupuit banii oamenilor disperati...

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
Ca si Ioan Istrate care trata bolnavii de cancer in faza terminala cu seu de oaie.

#8
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Chimioterapia si radioterapia functioneaza pe principiul - "Te doare capul ? Da ! Ia un sut in zona intima ! Te mai doare burta ? Nu, ma doare zona lovita ! " ! Acestea mai mult distrug decat repara !
Exista o gramada de produse naturale recomandate iar excesul acestora nu poate face rau ! In plus exista multe recomandari de alimentatie , miscare si antistres recomandate ! Exista o gramada de metode bazate pe autosugestie ...care chiar functioneaza desi marii producatori de medicamente vor sa ascunda asta !
In plus studiaza asta (am inteles ca se face pe la Cluj) :
http://stirileprotv....-inghetare.html

Edited by FAP, 13 March 2015 - 12:35.


#9
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 29.03.2011
Gabriela, din pacate nu exista tratamente alternative sau cel putin n-am auzit eu de asa ceva. Poate are noroc cu chimioterapia, am un prieten care a scapat de cancer in acest mod.

#10
Gabriela_B

Gabriela_B

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.03.2015

 Neaceasca85, on 13 martie 2015 - 12:29, said:

Si pentru mine era devastator gandul ca raman fara tata de care depindeau atatea suflete, dar te vei obisnui, crede-ma, viata asta e o mare gluma proasta.

Nu pot astepta ca mama sa moara pur si simplu. Stiu ca sanse de vindecare nu mai are dar mi-as dori  sa mai ramana cu mine cat de mult se poate.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
@quantum te-am văzut comentând aiurea și la alte subiecte Din subarie.
Ai 2 optiuni: te abții sau argumentezi răspunsul tău, într-un mod civilizat și adecvat domeniului de discutie; evident.

Edited by lex404, 13 March 2015 - 12:36.


#12
Gabriela_B

Gabriela_B

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.03.2015

 DarkUser, on 13 martie 2015 - 12:35, said:

Gabriela, din pacate nu exista tratamente alternative sau cel putin n-am auzit eu de asa ceva. Poate are noroc cu chimioterapia, am un prieten care a scapat de cancer in acest mod.

Am si eu cunostinte care s-au vindecat (ce poate insemna asta) prin chimioterapie dar in cazul lor cancerul nu era decat in stadiul 1 sau 2. La mama e 3 spre 4

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
Cu cat ramane mai mult, cu atat se chinuie mai rau, ajungi sa iti doresti sa moara mai repede (mai ales ea va vrea asta) ca sa scape de acele dureri, tatal meu 4 luni de zile a urlat non stop de durere, la 30 de minute dupa moarte a zambit puternic si am ramas socati, se simtea foarte usurat, bineinteles pe lumea cealalta, zambea in sicriu dupa ce l-au aranjat, in ultimele 2 luni se ruga sa nu-i mai prelungim chinul, evident nu l-am ascultat.

 Gabriela_B, on 13 martie 2015 - 12:38, said:

Am si eu cunostinte care s-au vindecat (ce poate insemna asta) prin chimioterapie dar in cazul lor cancerul nu era decat in stadiul 1 sau 2. La mama e 3 spre 4

Am o vecina care l-a luat din gradul 1 spre 2 dar tot degeaba, acum e aproape 4, cancerul nu se vindeca, doar se mai amana.

#14
Gabriela_B

Gabriela_B

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.03.2015

 Neaceasca85, on 13 martie 2015 - 12:32, said:

Ca si Ioan Istrate care trata bolnavii de cancer in faza terminala cu seu de oaie.

Nu sunt chiar atat de naiva incat sa accept orice fel de pseudo-tratament insa asa cum spunea cineva pe forum, un regim alimentar sanatos, multe ceaiuri si sucuri naturale nu pot face rau.

#15
moldoveanca2000

moldoveanca2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.02.2015
Buna Karhu,

de ce credeti ca au relevanta statisticile americanilor? Cred ca putini de aici isi permit tratament in state

Edited by moldoveanca2000, 13 March 2015 - 12:43.


#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008

 DarkUser, on 13 martie 2015 - 12:42, said:

Off Doamne, nenorocita boala ! Te lasa fara cuvinte ceea ce patimesc saracii oameni Posted Image

Crede-ma ca efectiv sunt suparat pe Dumnezeu pentru chestia asta, atat de parsiva care loveste pe cine nu merita si cand e mai fericit ca oricand. Sa ma ierte Dumnezeu, dar e o gluma deosebit de proasta.

Oamenii buni fac cancer si mor in chinuri destul de prematur, oamenii rai raman mult si bine, vezi tortionarul Visinescu.

Consider stress-ul ca principalul factor (favorizant, cauzele exacte nu se cunosc), insa societatea de azi se bazeaza pe stress.

#17
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 29.03.2011
Te cred si stiu cum este, din pacate !

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007

 FAP, on 13 martie 2015 - 12:34, said:

Acestea mai mult distrug decat repara !
Corect, distrug celulele tumorale. Asta e si scopul!
Cat despre produsele naturale, rolul lor este paliativ.
Eficienta tratamentului medicamentos si al radioterapiei a fost dovedita prin nenumarate studii RBDPC (randomized double blind placebo control studies).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate