Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Retur RO-China

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Vyrgyl93

Vyrgyl93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2012
Am luat o mica "teapa" de vre-o 40 lei de pe eBay cu un card de memorie microSD de 64GB , care , defapt e doar programat sa arate ca are 64GB, el avand doar 7.8 OK si nici pe aia nu ii pot folosi.

Intrebarea mea este urmatoarea:
Eu cand am primit coletul din China , l-am primit ca "gift" de la chinez.
Acum vreau sa-l returnez, iar el imi va da refund tot prin paypal.
Prin Posta Romana, cam cat m-ar costa sa returnez acest colet tot ca "gift" pentru chinez, sau cum trebuie sa procedez pentru coletaria internationala?

Multumesc!

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
In locul tau nici nu m-as complica pentru 40 de lei.

#3
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
nu te mai complica, lasa-i calificativ negativ si aia e.
altfel, cateva zeci de lei... si "gift" nu conteaza nici aici, nici dincolo.

#4
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Pai o sa te coste destul de mult, chestia cu "gift-ul" e irelevanta... va trebui sa platesti ca pentru un colet normal. Dar eu te sfatuiesc sa deschizi o disputa in ebay, sa prezinti dovezile ca ai primit un fake (capturi cu capacitatea reala a cardului si cu mesajele de eroare primite) si sa specifici ca transportul te costa prea mult in raport cu valoarea obiectului. In acest caz vei primi banii inapoi si nu va trebui sa trimiti cardul vanzatorului. Am procedat similar in urma cu vreo 2 ani cand am primit un produs defect, desi specificasem sa fie verificat cu atentie inainte de a-mi fi trimis.

#5
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
deschide caz pe ebay si explica ce se intampla. eventual pui si screen-shoturi. Or sa te lasa sa pastrezi pocnitoarea si iti primesti si banii inapoi. Chiar daca sunt bani putini, sunt ai tai si nu e ok sa ti se fure asa. Pai ala daca vinde 1000 de bucati isi face bani pt tot anul.

Escalate to ebay!

#6
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

 Vyrgyl93, on 12 martie 2015 - 18:25, said:

Am luat o mica "teapa" de vre-o 40 lei de pe eBay cu un card de memorie microSD de 64GB , care , defapt e doar programat sa arate ca are 64GB, el avand doar 7.8 OK si nici pe aia nu ii pot folosi.

Intrebarea mea este urmatoarea:
Eu cand am primit coletul din China , l-am primit ca "gift" de la chinez.
Acum vreau sa-l returnez, iar el imi va da refund tot prin paypal.
Prin Posta Romana, cam cat m-ar costa sa returnez acest colet tot ca "gift" pentru chinez, sau cum trebuie sa procedez pentru coletaria internationala?

Multumesc!
Se poate ca acel card sa fie stricat. Era cumva un SanDisk? Io am patit cu unul asa ca dupa ce se bulise, din 64 de GB imi arata doar o dimensiune minuscula.

#7
Vyrgyl93

Vyrgyl93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2012

 Dares, on 12 martie 2015 - 18:36, said:

Pai o sa te coste destul de mult, chestia cu "gift-ul" e irelevanta... va trebui sa platesti ca pentru un colet normal. Dar eu te sfatuiesc sa deschizi o disputa in ebay, sa prezinti dovezile ca ai primit un fake (capturi cu capacitatea reala a cardului si cu mesajele de eroare primite) si sa specifici ca transportul te costa prea mult in raport cu valoarea obiectului. In acest caz vei primi banii inapoi si nu va trebui sa trimiti cardul vanzatorului. Am procedat similar in urma cu vreo 2 ani cand am primit un produs defect, desi specificasem sa fie verificat cu atentie inainte de a-mi fi trimis.

 bluesnake, on 12 martie 2015 - 18:38, said:

deschide caz pe ebay si explica ce se intampla. eventual pui si screen-shoturi. Or sa te lasa sa pastrezi pocnitoarea si iti primesti si banii inapoi. Chiar daca sunt bani putini, sunt ai tai si nu e ok sa ti se fure asa. Pai ala daca vinde 1000 de bucati isi face bani pt tot anul.

Escalate to ebay!

Am deschis caz, am anuntat ca am primit un produs "counterfied or fake" asa cum spun ei acolo, i-am spus chinezului ce si cum, acum astept sa vad raspunsul lui.

 pv7722, on 12 martie 2015 - 18:41, said:

Se poate ca acel card sa fie stricat. Era cumva un SanDisk? Io am patit cu unul asa ca dupa ce se bulise, din 64 de GB imi arata doar o dimensiune minuscula.

Nu e SanDisk , nu are nume de firma pe el, scrie doar : microSDHC.
L-am testat cu h2testw
[ https://i.imgur.com/ZGVALti.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
Ah ok, am citit eu KO (KiloOcteti) in loc de OK. Poate ca inainte de a deschide caz era bine sa fi negociat cu chinezul, ei in general tin la reputatia lor, si ti-ar fi trimis un altul in loc.

#9
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 08.06.2005
Ai vorbit cu vanzatorul macar? Disputa se deschide dupa ce ai incercat sa iei legatura cu el si nu ai reusit sa rezolvi problema amical.
Cand am avut probleme cu produse de pe ebay am contactat vanzatorul, i-am explicat situatia si mi-a fost trimis un produs nou fara sa mai fie nevoie de a trimite inapoi pe cel defect.
Am avut si caz in care pachetul a fost deteriorat de posta romana si produsul afectat din aceasta cauza, chiar si asa tot mi-a trimis un pachet nou vanzatorul, desi nu era vina lui. Pe pachet inca scria mare cu rosu "DO NOT BEND", dar degeaba daca nu le pasa. La posta am depus reclamatie, dar nu s-a rezolvat nimic. Asa descarca coletele posta romana. http://stirileprotv....neglijenti.html

Edited by deathnite, 12 March 2015 - 19:14.


#10
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
iti spun din experienta. La fel am patit si eu cu niste tricouri vara trecuta

Am comandat 2 tricouri din China, in valoare de 40$. Le-am primit insa marimile nu corespundeau deloc cu cele din tabel. Le-am returnat, insa pana ajunge in china, dureaza 3 saptamani. Dupa 3 sapt. am tot contactat vanzatorul, care culmea, nu mai primea coletul. Am platit, 40$ pe tricouri, 20e pe transportul (returnare) , si degeaba. Cei de la ebay rezolva cazurile care nu depasesc 30 sau 60 de zile. Inafara de un feedback negativ nu ai ce sa faci. Nu returna produsul pentru ca iti iei teapa si cu transportul. Eventual, vinde-l si tu mai departe :lol:

#11
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Strict pe speta mediilor de stocare: chinezii falsifica in draci cardurile, hdd-urile, stickurile...
In urma cu ceva timp erau cazuri in care bagau suruburi sau piulite (pentru greutate) + un card de memorie intr-o carcasa si vindeau ansamblul respectiv ca hard extern.

[ http://cdn.acidcow.com/pics/20110408/flash_03.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img.izifunny.com/pics/20120422/640/portable-hdd-made-in-china-4-pics_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
-Mosul-

-Mosul-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 27.02.2015

 Andreysc7, on 12 martie 2015 - 19:44, said:

iti spun din experienta. La fel am patit si eu cu niste tricouri vara trecuta

Am comandat 2 tricouri din China, in valoare de 40$. Le-am primit insa marimile nu corespundeau deloc cu cele din tabel. Le-am returnat, insa pana ajunge in china, dureaza 3 saptamani. Dupa 3 sapt. am tot contactat vanzatorul, care culmea, nu mai primea coletul. Am platit, 40$ pe tricouri, 20e pe transportul (returnare) , si degeaba. Cei de la ebay rezolva cazurile care nu depasesc 30 sau 60 de zile. Inafara de un feedback negativ nu ai ce sa faci. Nu returna produsul pentru ca iti iei teapa si cu transportul. Eventual, vinde-l si tu mai departe Posted Image
Ai facut subiect pe softpedia? Intreaba bre orice pe forum, indiferent cat de ciudat iti pare.

Apoi sa nu vanda mai departe, este inselatorie si se alege cu dosar penal.
Ce ar trebui sa faca? Imi pare rau pentru el, DAR? Nu prea poate face multe, am luat si eu teapa cu un produs care nu era conform cu pozele, am primit teapa, negativ, era o suma prea mica pentru altceva.

 Dares, on 12 martie 2015 - 19:52, said:

Strict pe speta mediilor de stocare: chinezii falsifica in draci cardurile, hdd-urile, stickurile...
In urma cu ceva timp erau cazuri in care bagau suruburi sau piulite (pentru greutate) + un card de memorie intr-o carcasa si vindeau ansamblul respectiv ca hard extern.
Bestial, eu am cumparat o lanterna din China, in interior avea un mecanism simplu, placa si led, desigur pe langa avea si niste inele de metal... sa cantareasca ca alea originale, a murit ca becul economic...

Edited by -Mosul-, 12 March 2015 - 21:20.


#13
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Nu se merită să-l trimiți retur,taxele sunt mai mari decât valoarea cardului de memorie,și nu cred că chinezul îți va plăti transportul.Posted Image

#14
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Eu am trimis retur o placa de baza de laptop. Sub 500 grame, cu tracking, am dat vreo 70 sau 90 lei.

#15
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
pentru 40 de lei e mai mare deranjul, da-i feedback negativ si restul lasa de la tine

#16
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 Solarcells, on 12 martie 2015 - 22:21, said:

Nu se merită să-l trimiți retur,taxele sunt mai mari decât valoarea cardului de memorie,și nu cred că chinezul îți va plăti transportul.Posted Image

O să-l coste fix 1,60 lei.

#17
Vyrgyl93

Vyrgyl93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2012
Am rezolvat cu chinezul, am primit si confirmarea de la PayPal cum ca s-a efectuat refund-ul . Acum astept sa apara si banii pe card :) . Va multumesc tuturor pentru sfaturi :)

#18
-Mosul-

-Mosul-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 27.02.2015
A mai spus ceva de produsul defect? Ca mai vrea sa trimiti ceva?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate