Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

vindecare colon

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Am o problema cu colonul este foarte foarte iritat datorita intolerantelor care le am (gluten, lactoza, floarea soarelui, piersici, nuci). Tin regim de peste 6 luni dar nu s-a vindecat deloc. Daca mananc un fruct sau o leguma gen struguri, rosii, castraveti, etc 2-3 zile am diaree cronica. Exista vreun tratament pentru vindecarea colonului? Sau doar sa astept 2-3 ani pana se vindeca singur.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Varsta?Ai diagnosticat de colon iritabil?Facut investigatii gen colonoscopie?Alte analize pentru paraziti etc, alergii alimentare?Cum te descurci cu stresul in general?Daca e pe fond psihic?

Vad ca stii ce nu iti face bine, evita-le!Uneori se amelioreaza senzatiile, alteori se exacerbeaza, e de cursa lunga...!Invata sa traiesti cu manifestarile,accepta-le pe cat posibil,stresandu-te iti  faci mai rau!E plin net-ul cu acest subiect!

Edited by arab, 12 March 2015 - 12:22.


#3
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Nu am colon iritabil, am intolerante. Doar ca datorita faptului ca am descoperit abia foarte tarziu ce am colonul a devenit foarte iritat din cauza produselor care ii faceau rau (paine, fainoase, lactate)

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ai un diagnostic clar pentru aceste intolerante, sau ai constat tu singur, ca nu tolerezi unele alimente?Vezi ca si colonul iritabil da astfel de manifestari.

Tine regim...nu gluten, nu lactoza, nu fructe si legume crude etc.

E secret ce varsta ai?

Edited by arab, 12 March 2015 - 12:20.


#5
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Am diagnostic clar. am factut testul York test

#6
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005

 bogdan_world, on 12 martie 2015 - 11:54, said:

Am o problema cu colonul este foarte foarte iritat datorita intolerantelor care le am (gluten, lactoza, floarea soarelui, piersici, nuci). Tin regim de peste 6 luni dar nu s-a vindecat deloc. Daca mananc un fruct sau o leguma gen struguri, rosii, castraveti, etc 2-3 zile am diaree cronica. Exista vreun tratament pentru vindecarea colonului? Sau doar sa astept 2-3 ani pana se vindeca singur.
dar eu cum pot sa ma vindec caci am hemoroid la vuvuzela fir-ar sa fie Posted Image si ma defec cu sange mai mereu...am 31 de ani

hai sa fim realisti este o boala comuna,du-te si mentine-ti regim strict doar cu hrana recomandata de doctor,fa o curatare de colon,spalatura stomacala,si apoi incearca sa consumi mai multe alimente probiotice

#7
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,857
  • Înscris: 11.01.2006
COLONUL iritabil nu se vindeca.TINE regim ca sa ameliorezi simptomele .De obicei insa se agraveaza ,nu se vindeca de la sine,nici pomeneala de asa ceva.
VEZI sa nu dai in BOALA CROHN sau rectocolita hemoragica,insa primul simptom ca boala se agraveaza este aparitia unei anemii.
ARGILA ,ceaiul de menta ,probioticele,regimul alimentar si antiifinlamatoarele intestinale incetinesc evolutia bolii.

Edited by CABLE MAN, 12 March 2015 - 13:14.


#8
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

 CABLE MAN, on 12 martie 2015 - 13:13, said:

COLONUL iritabil nu se vindeca.TINE regim ca sa ameliorezi simptomele .De obicei insa se agraveaza ,nu se vindeca de la sine,nici pomeneala de asa ceva.
VEZI sa nu dai in BOALA CROHN sau rectocolita hemoragica,insa primul simptom ca boala se agraveaza este aparitia unei anemii.
ARGILA ,ceaiul de menta ,probioticele,regimul alimentar si antiifinlamatoarele intestinale incetinesc evolutia bolii.
colonul iritabil nu e o boala si nu se agraveaza, nu mai baga omul in sperieti degeaba.
Ba nene fa mai multe teste sa nu fie altceva, cea mai importanta colonoscopia.

#9
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
Ai dureri la defecație ?
Ai dureri abdominale dreapta jos împrejurul buricului ?
Scaunul mare l ai urmărit,nu e cu sănge ?
Căte scaune ai pe zi ?

Mergi pe naturiste de calitate ,atenție cosță.nu băga chimicale în tine .am dat pe două probiotice pentru colon ,intestine,stomac,180 lei.
Sănătate

#10
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002

 ady69, on 12 martie 2015 - 12:58, said:

dar eu cum pot sa ma vindec caci am hemoroid la vuvuzela fir-ar sa fie Posted Image si ma defec cu sange mai mereu...am 31 de ani

hai sa fim realisti este o boala comuna,du-te si mentine-ti regim strict doar cu hrana recomandata de doctor,fa o curatare de colon,spalatura stomacala,si apoi incearca sa consumi mai multe alimente probiotice
Habar nu ai ce spui....nici 1% din populatie nu are aceasta "boala comuna". Am celiachie, nu colon iritabil!!!!

 CABLE MAN, on 12 martie 2015 - 13:13, said:

COLONUL iritabil nu se vindeca.TINE regim ca sa ameliorezi simptomele .De obicei insa se agraveaza ,nu se vindeca de la sine,nici pomeneala de asa ceva.
VEZI sa nu dai in BOALA CROHN sau rectocolita hemoragica,insa primul simptom ca boala se agraveaza este aparitia unei anemii.
ARGILA ,ceaiul de menta ,probioticele,regimul alimentar si antiifinlamatoarele intestinale incetinesc evolutia bolii.
NU AM colon iritabil. ci am INTOLERANTA la gluten, lactoza, floarea soarelui, piersici si alune. Este o diferenta foarte mare! Si da, tin regimul. Acum m-am stricat la stomac de la 5 boabe (boabe, nu ciorchini) de struguri.

 viks, on 12 martie 2015 - 17:10, said:

Ai dureri la defecație ?
Ai dureri abdominale dreapta jos împrejurul buricului ?
Scaunul mare l ai urmărit,nu e cu sănge ?
Căte scaune ai pe zi ?

Mergi pe naturiste de calitate ,atenție cosță.nu băga chimicale în tine .am dat pe două probiotice pentru colon ,intestine,stomac,180 lei.
Sănătate
Nu am aceste probleme, am INTOLERANTA la gluten, lactoza, floarea soarelui, piersici si alune. Tin regimul, dar vreau ca colonul sa se vindece mai repede, nu in 3-4 ani. Regimul la ce am eu este pe viata, iar boala este ereditara. Si nu este pe vaza nervoasa sau alte chestii (am mostenit de la tatal care avea acelasi lucru, doar ca la el nu s-a manifestat la fel de grav ca la mine)

#11
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Pe langa ce s-a mai mentionat, poti folosi si glutamina, niste enzime digestive cu spectru larg si turmeric organic. Lumea asociaza in mod obisnuit turmericul cu piper negru pentru absorbtie imbunatatita,
dar daca ai probleme cu intestinul, este chiar indicat sa eviti alimentele picante. Atunci turmericul va actiona in special asupra colonului.
Poti verifica daca nu ai probleme si cu fructanii.

Esti consumator de leguminoase gen fasole, mazare sau si mai catastrofic, soia ? Astea fac mai mult rau decat bine, si ar fi de evitat in cazul tau fiindca predispun catre indigestie.

Edited by NelsonMandela, 21 March 2015 - 08:59.


#12
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Nu merge niciun medicament, le-am incercat pe toate.
Regimul alimentar este mama medicamentelor.
Scos din alinentatie fructe si legume crude, lactate, gluten, zahar, condimente, acidulate.
Eu mananc de 10 ani dupa cem-am operat de colecist: orez in loc de paine cu legume la gratar ( dovlecei, telina, vinete tinere fara seminte), soia cuburi ( se gaseste la market, le fierbeti puneti putina sare la fiert), carne puteti manca orice dar sa fie slaba : peste merluciu, vaca, porc slab, pulpe slabe pui, ficatel doua bucatele o data pe saptamana, sare normal.
Nu mancati branza lapte nimic lactat, niciun produs cu zahar, nimic cu gluten.
In felul asta merg inainte.
Depresiile sunt de la colon iritabil.
Nervozitatea insomniile stari de voma...
REGIMUL ALIMENTAR SA VA FIE.MOD DE VIATA.
Apa la 2 re dupa ultima masa, mesele la 3 ore, bila irita intestinele .

Edited by cincicinci, 30 September 2022 - 12:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate