Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Allview V1 Viper S4G

- - - - -
  • Please log in to reply
453 replies to this topic

#1
napalmique

napalmique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.07.2006
La RDS il au la un pret bun daca esti abonat, 270 RON avans apoi cu rate intre 3 si 12 luni, eu am optat pentru 6 rate a cate 106 RON.

Ce m-a incantat la el, memoria RAM, memoria interna de 16, dual sim + 4g.
Ce nu mi-a placut deloc dupa ce am facut cunostinta mai bine: bateria

Inca nu l-am protejat, am avut husa flip la precedentul telefon, acum ma gandesc sa incerc cu capac de spate(cel cu care vine este oribil) + tempered glass.

A avut cineva tempered glass, l-a vazut la lucru, chiar protejeaza ?

Altceva, stie cineva cum il cheama de fapt prin China ? Eu am gasit ceva care arata la fel dar are jumatate din RAM si memorie interna, adica 1GB/8GB si se cheama Gionee Gn715.

Smartphone Android Dual Sim 4G

Model Procesor: Qualcomm Snapdragon 400 Quad Core

Frecventa procesor: 1200

Memorie RAM:2 GB

Memorie interna:16 GB

Tip display:IPS HD

Rezolutie (pixeli):1280 x 720

Diagonala display (inch):5.0

Functii:
OGS (One Glass Solution)
Capacitiv multitouch
Corning Gorilla Glass 3

Rezolutie camera (Mp):8.0
Blitz integrat:Da
Rezolutie video:HD 1080p, 30fps
Camera secundara:5 MP

Capacitate (mAh): 1950
Tip baterie: Li-Polymer

#2
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Ai facut o alegere excelenta! Acest telefon este mult mai bun decat un Galaxy S4 din toate aspectele. Bateria e ok. Te tine si 2 zile daca ii dexactivezi internetul atunci cand nu il folosesti.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Ai dreptate tzaq93, e mult mai bun.
Are ecran IPS LCD in loc de AMOLED, are rezolutie HD in loc de FullHD, e facut de chinezi si vandut la acelasi pret cu un Galaxy S4 Black Edition, poate fi reparat doar inlocuind complet telefonul, are baterie de 1950 in loc de 2600 mAh, are chipset Snapdragon 400 in loc de Snapdragon 600 sau chiar 800 (Galaxy S4 Advance - I9506), nu prea ai certitudinea ca va primi Android 5.0 in timp ce S4 primeste, si e vandut de catre un producator ce are de multe ori probleme cu garantia.
Deci da, e smartphone-ul ideal.Posted Image

Edited by Hider141, 12 March 2015 - 12:16.


#4
napalmique

napalmique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.07.2006
Oameni răi :) Eu l-am ales pentru ca vroiam și dual sim și 4G și bani puțini și avusesem deja o experiență cu Allview, am avut P5 Quad până acum.
Sunt conștient de diferențele față de Samsung sau alți producători de top, dar cred că pentru bugetul meu am făcut cea mai bună alegere.

View PostHider141, on 12 martie 2015 - 12:15, said:

Ai dreptate tzaq93, e mult mai bun.
Are ecran IPS LCD in loc de AMOLED, are rezolutie HD in loc de FullHD, e facut de chinezi si vandut la acelasi pret cu un Galaxy S4 Black Edition, poate fi reparat doar inlocuind complet telefonul, are baterie de 1950 in loc de 2600 mAh, are chipset Snapdragon 400 in loc de Snapdragon 600 sau chiar 800 (Galaxy S4 Advance - I9506), nu prea ai certitudinea ca va primi Android 5.0 in timp ce S4 primeste, si e vandut de catre un producator ce are de multe ori probleme cu garantia.
Deci da, e smartphone-ul ideal.Posted Image


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Imi cer scuze daca ai inteles ca mesajul meu era directionat si catre tine. Eu am dorit sa-i raspund strict lui tzaq93, ce pretinde ca modelul e cu mult peste Galaxy S4.
Inca o data, imi cer scuze daca ai inteles ca mesajul meu iti era destinat si tie.

#6
napalmique

napalmique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.07.2006

View PostHider141, on 12 martie 2015 - 13:20, said:

Imi cer scuze daca ai inteles ca mesajul meu era directionat si catre tine. Eu am dorit sa-i raspund strict lui tzaq93, ce pretinde ca modelul e cu mult peste Galaxy S4.
Inca o data, imi cer scuze daca ai inteles ca mesajul meu iti era destinat si tie.

No offence taken, doar am simtit nevoia sa ma justific Posted Image

#7
mihay941

mihay941

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.03.2012
Am dat comanda la RDS de Viper S dar am primit in schimb Viper s 4G, am decis sa raman la el.
Este un telefon placut la vedere,un design frumos. Se misca foarte bine pentru 1.2 quad core, are un ecran foarte bun, rorul se vede perfect. Cei 2 Gb RAM chiar sunt folositori, am instalat Real Racing 3 si NU ARE PIC DE LAG.
Recomand o husa de protectie fie flip, de silicon, etc. deoarece iti scapa printre degete la cat de subtire, usor si alunecos este.
Una din calitatile pe care la niciun telefon nu le-am intalnit este SUNETUL. Castile pe care le-am gasit in cutie sunt foarte bune. Este fenomenal, in casti rupe bassul. Foarte frumos chiestia cu DTS, cand il dai la maxim imi place ca nu se aude gajiind sau alte nebunii, se aude foarte clar. La un Viper i am ascultat in casti si nu m-a impresionat deloc, dar deloc si eraa aceleasi chesti si la viper i cand intrai in DTS. Sunt curios la HTC One cum se aude, inca nu am avut ocazia sa incerc.
Ce ma deranjeaza pe mine la el:
-camera nu este buna, nu sunt eu mare fotograf dar acolo cat de cat, calitatea cam lasa de dorit
-BATERIA, nu zic sa fi pus vreun 3000 mAh dar macar 2400-2500 mAh sa fi avut, adica la cat de mare este ecranul (cu luminozitatea la minim) cu wifi activat cu descarcari, instalari, joaca, vizionare video pe youtube si pe facebook l-am descarcat de la 100% la 0 % in aprozimativ 4-5 ore.


Deci in concluzie PRO: procesor bunicel, ecran bun, 2 Gb RAM, design frumos si UN SUNET CUM NU AM MAI INTALNIT LA ALT TELEFON.
CONTRA: Camera care ar fi putut si fi mai bunicica si BATERIA care este foarte mica

View Posttzaq93, on 12 martie 2015 - 10:56, said:

Ai facut o alegere excelenta! Acest telefon este mult mai bun decat un Galaxy S4 din toate aspectele. Bateria e ok. Te tine si 2 zile daca ii dexactivezi internetul atunci cand nu il folosesti.
Nu inteleg cum ai ajuns la 2 zile de autonomie cu el...

Edited by mihay941, 12 March 2015 - 19:28.


#8
napalmique

napalmique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.07.2006

View Postmihay941, on 12 martie 2015 - 19:27, said:

Am dat comanda la RDS de Viper S dar am primit in schimb Viper s 4G, am decis sa raman la el.
Este un telefon placut la vedere,un design frumos. Se misca foarte bine pentru 1.2 quad core, are un ecran foarte bun, rorul se vede perfect. Cei 2 Gb RAM chiar sunt folositori, am instalat Real Racing 3 si NU ARE PIC DE LAG.
Recomand o husa de protectie fie flip, de silicon, etc. deoarece iti scapa printre degete la cat de subtire, usor si alunecos este.
Una din calitatile pe care la niciun telefon nu le-am intalnit este SUNETUL. Castile pe care le-am gasit in cutie sunt foarte bune. Este fenomenal, in casti rupe bassul. Foarte frumos chiestia cu DTS, cand il dai la maxim imi place ca nu se aude gajiind sau alte nebunii, se aude foarte clar. La un Viper i am ascultat in casti si nu m-a impresionat deloc, dar deloc si eraa aceleasi chesti si la viper i cand intrai in DTS. Sunt curios la HTC One cum se aude, inca nu am avut ocazia sa incerc.
Ce ma deranjeaza pe mine la el:
-camera nu este buna, nu sunt eu mare fotograf dar acolo cat de cat, calitatea cam lasa de dorit
-BATERIA, nu zic sa fi pus vreun 3000 mAh dar macar 2400-2500 mAh sa fi avut, adica la cat de mare este ecranul (cu luminozitatea la minim) cu wifi activat cu descarcari, instalari, joaca, vizionare video pe youtube si pe facebook l-am descarcat de la 100% la 0 % in aprozimativ 4-5 ore.


Deci in concluzie PRO: procesor bunicel, ecran bun, 2 Gb RAM, design frumos si UN SUNET CUM NU AM MAI INTALNIT LA ALT TELEFON.
CONTRA: Camera care ar fi putut si fi mai bunicica si BATERIA care este foarte mica

Nu inteleg cum ai ajuns la 2 zile de autonomie cu el...

In jocuri sau la trafic mobil nu se incalzeste ?

#9
mihay941

mihay941

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.03.2012

View Postnapalmique, on 12 martie 2015 - 22:10, said:


In jocuri sau la trafic mobil nu se incalzeste ?
Odata mi-a aratat vreo 43-45 grade C. Se cam incalszeste si iti transpira mana si iti aluneca printre degete, e cam nasol la partea asta

#10
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Dar e totusi bun.

#11
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Are 3G/4G switch sau poti instala o aplicatie terta sa faca lucrul asta fara a fii nevoie sa inlocuiesti fizic cartela intre slot-uri ?!

#12
napalmique

napalmique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.07.2006

View Postiulian93, on 15 martie 2015 - 22:21, said:

Are 3G/4G switch sau poti instala o aplicatie terta sa faca lucrul asta fara a fii nevoie sa inlocuiesti fizic cartela intre slot-uri ?!

Cred ca trebuiesc inlocuite fizic intre ele.

#13
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012

View Postnapalmique, on 15 martie 2015 - 22:34, said:


Cred ca trebuiesc inlocuite fizic intre ele.
Asa am inteles si eu din review-uri , dar ma gandesc ca poate cineva care are telefonul poate  a gasit o aplicatie third-party care face asta !
Pacat , fara o astfel de functie e inutil ( dpmdv )

#14
mihay941

mihay941

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.03.2012
Poti sa selectezi ce vrei din setari

Attached Files


Edited by mihay941, 16 March 2015 - 09:18.


#15
napalmique

napalmique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.07.2006

View Postmihay941, on 16 martie 2015 - 09:17, said:

Poti sa selectezi ce vrei din setari

Ok, dar poti face acelasi lucru si pe SIM 2 ?

#16
mihay941

mihay941

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.03.2012
Asta nu stiu.

#17
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Din meniu e clar ca nu merge , mai rămân doar aplicații 3th party care ar putea face lucrul asta ( pt mtk exista , nu stiu pe snapdragon daca se poate )

#18
napalmique

napalmique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.07.2006

View Postiulian93, on 16 martie 2015 - 13:00, said:

Din meniu e clar ca nu merge , mai rămân doar aplicații 3th party care ar putea face lucrul asta ( pt mtk exista , nu stiu pe snapdragon daca se poate )

Am incercat cu MultiSim dar mi-a detectat doar al 2-lea sim.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate