Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

ma poate obliga primaria sa imi fac podisca doar dintr-un anumit material?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#37
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
podetul se face PESTE sant, nu IN sant
un exemplu
[ http://www.afacerist.ro/dbp/magpic/a/kbczs6Fa96dWorhSgMYpcdncABmbbwL.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

View PostNero-d, on 12 martie 2015 - 08:09, said:

pai colegule...
1 nu ti-a ingradit cu nimic iesirea din curte... din ce vad eu de la gard pana la sant e mai mult de 1.5m... spatiu in care te poti plimba nestingherit
2 nu ti-a ingradit cu nimic accesul la drum... nu poti trece cu bicicleta peste sant?!?
5 exagerezi! gandeste-te ca ala e santul, aia e situatia, tu esti cel care trebuie sa te adaptezi noilor conditii
6 daca n-ai fuleu sa pasesti peste sant, poti pune o scandura care sa te ajute... sau treci pur si simplu prin sant, ca nu exista pericol de inec dupa cate vad

View PostNero-d, on 12 martie 2015 - 09:35, said:

daca terenul dintre proprietatea ta si drum e al primariei... poate sa-ti taie accesul la drum oricand vrea ea!!!

Unii ti-au zis frumos, eu doar te sfatuiesc: sa nu faci copii! Sunteti destui pe lumea asta, nu va mai si inmultiti.

@asta de mai sus: sesizezi cumva ceva in neconcordanta intre poza ta si problema omului care a deschis topicul? Gen podete facute de administratorul drumului/domeniului public si podete nefacute de primarie?
Voi sunteti aia care sunteti in stare sa bagati in puscarie niste oameni care-si fac pod unde autoritatile nu fac nimic (vezi cazul de la Suceava).

Edited by matrwe, 12 March 2015 - 10:54.


#39
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai eu vad ca este tot in sant si are un tub mai mare.?!
apropo podetul din foto cel postat de mine are tub +pietre+un strat de pamant deasupra.
dar repet nu este vb de constructia podetului ci de dreptul de a nu mi se ingradi accesul la drumul public.
oricum putini pricep pe aici ..este extraordinar ce ambitie aveti voi pe astia de la sate ca nu isi construiesc ei podete din beton frumoase ...si mai beau si la birt nenorociti...in loc sa manance mamaliga si stranga bani de podete din betoane ....
becali cind si-a construit trotuar din gresie la palat a venit oameni primariei si i lau stricat iau dat o amenda si au turnat la loc trotuarul din asfalt....aici cum sta treaba?
sau astia cu bani trebuiesc lasati in pace ca fac podete si trotuare mai frumoase?

#40
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
Bre, in poza matale nu era niciun podet.

Ai postat o poza cu o teava infundata acoperita de pamant, despre ce vorbim noi aici?

Daca nu ai bani sa stai la tara, muta-te la oras!

#41
GeorgVe

GeorgVe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.12.2014
Dar tie in ce fel ti s-a "ingradit accesul" la drumul public? Nu mai poti iesi cu bicicleta si sa ajungi la drumul public pe alta cale?
Cel mai bine te duci in audienta la primar si ii comunici nemultumirile tale. Chiar daca nu exista baza legala in care tu sa fii nemultumit, primarul (ca muncitor in slujba ta) ar trebui sa te ajute. Daca nu te ajuta, platesti un avocat pentru consiliere, iar daca exista temei legal si primaria ti-a incalcat drepturile, ii poti da oricand in judecata si cu banii iti faci pod din marmura si cu balustrada din inox, sa fii in ton cu lumea buna.

Edited by GeorgVe, 12 March 2015 - 11:50.


#42
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
initiator, talentul la facut podete ti l-am vazut, gardul si poarta din ce se vede in poze stau sa cada de la o clipa la alta, asa, off-topic, nu ne pui o poza si la casa?

#43
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View Postslai, on 12 martie 2015 - 11:59, said:

initiator, talentul la facut podete ti l-am vazut, gardul si poarta din ce se vede in poze stau sa cada de la o clipa la alta, asa, off-topic, nu ne pui o poza si la casa?

Esti de belea ,mi-ai luminat ziua asta mohorata ! Cum ma sta sa cada ,da-o naibii !Posted Image

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003

View PostGeorgVe, on 12 martie 2015 - 11:50, said:

Dar tie in ce fel ti s-a "ingradit accesul" la drumul public? Nu mai poti iesi cu bicicleta si sa ajungi la drumul public pe alta cale?
Cred ca este vorba despre ceea ce se numeste acces auto in proprietate si din proprietate in drumul public de acces. Nu cred ca trebuie prea multa imaginatie pentru a se intelege... sau trebuie ? :)

Edited by andreic, 12 March 2015 - 12:08.


#45
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Ma Slai ,rad ca prostu incontinuu ,ar trebui sa ti se interzica sa postezi  ,omori oamenii ,man ! Auzi tu sta sa cad gardu lu silee!Posted Image

#46
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Ce acces auto? acces auto e la podetele din foto postata de kroghy pagina asta,
initiator nu vezi ca si-a tras un pod lung de nu se mai termina? probabil lui ii trebuie acces cu boeingul...

#47
GeorgVe

GeorgVe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.12.2014

View Postandreic, on 12 martie 2015 - 12:06, said:

Cred ca este vorba despre ceea ce se numeste acces auto in proprietate si din proprietate in drumul public de acces. Nu cred ca trebuie prea multa imaginatie pentru a se intelege... sau trebuie ? Posted Image

Sa stii ca pana se rezolva treaba in felul in care am spus-o, se poate tine autoturismul la prima intersectie(stim cu totii cum este la tara) sau se poate lipsi de el si sa foloseasca bicicleta.

#48
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pe lumea asta mai exista si oameni saraci care traiesc de pe o luna pe alta si care cand au bani au mereu alte nevoi mai stringente decit a face un gard nou sau a face podete din betoane.
de exemplu la orase sant o groaza de oameni care sant datori vanduti la intretinere ,la servicii publice etc....
eu cel putin chiar daca am gardul vechi si podetul din piatra cu pamant nu sint dator la nimeni ,chiar si impozitele la primarie mi le-am platit .da aici vad multi dastia care nu au nimic mai bun de facut decit de a comenta off topic...vai de capul vostru ca din cauza voastra este tara unde este ,din cauza mentalitati.....

#49
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postslai, on 12 martie 2015 - 12:10, said:

probabil lui ii trebuie acces cu boeingul...
ce ai ma, nu stiai ca boeingul face si biciclete?

View Postsilesax, on 12 martie 2015 - 12:15, said:

pe lumea asta mai exista si oameni saraci care traiesc de pe o luna pe alta si care cand au bani au mereu alte nevoi mai stringente
si care fac podete de acces de 3 metri lungime desi ei intra cu bicicleta lata de 60cm?

#50
GeorgVe

GeorgVe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.12.2014

View Postsilesax, on 12 martie 2015 - 12:15, said:

pe lumea asta mai exista si oameni saraci care traiesc de pe o luna pe alta si care cand au bani au mereu alte nevoi mai stringente decit a face un gard nou sau a face podete din betoane.
de exemplu la orase sant o groaza de oameni care sant datori vanduti la intretinere ,la servicii publice etc....
eu cel putin chiar daca am gardul vechi si podetul din piatra cu pamant nu sint dator la nimeni ,chiar si impozitele la primarie mi le-am platit .da aici vad multi dastia care nu au nimic mai bun de facut decit de a comenta off topic...vai de capul vostru ca din cauza voastra este tara unde este ,din cauza mentalitati.....

Ar fi aiurea sa te referi la mine cand spui ca am comentat offtopic. Ideal ar fi sa ne spui daca esti posesor de autoturism sau alt mijloc de transport in afara bicicletei, pentru a vedea necesitatea podetei.

#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003

View PostGeorgVe, on 12 martie 2015 - 12:12, said:

Sa stii ca pana se rezolva treaba in felul in care am spus-o, se poate tine autoturismul la prima intersectie(stim cu totii cum este la tara) sau se poate lipsi de el si sa foloseasca bicicleta.
Se poate sigur, dar poate nu doreste sa nu se poata folosi de accesul auto in proprietate... poate are firma etc... poate intersectia e in comuna vecina din judetul vecin Posted Image

View Postslai, on 12 martie 2015 - 12:10, said:

initiator nu vezi ca si-a tras un pod lung de nu se mai termina? probabil lui ii trebuie acces cu boeingul...
Asta nu stiu... poate vrea terasa acolo Posted Image

Edited by andreic, 12 March 2015 - 12:31.


#52
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Everybody loves Sile  !

#53
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Ba voi sunteti nebuni....
Adica cei care va faceti ca nu intelegeti problema....
Dobitocii ai de la primarie au facut un sant / rigola pe langa drum.
Foarte bine...ziceti voi..incearca sa-i civilizeze pe tarani....Cum sa-i civilizeze?
Sa-i invete sa sara santuri? Sa-i antreneze pentru triplusant ?
Dar taranul ala cum intra sau iese din curte cu caruta, masina, scuter, ATV etc?
Asta inseamna ca i-au ingradit accesul!!!
El si-a facut o improvizatie sa poata intra in curte. Evident ca daca primaria va continua lucrarea, si vor face podete frumoase din beton, atunci se va strica improvizatia...
Dar pana atunci nu au nici un drept sa-l amendeze....sau sa-l OBLIGE PE EL  sa faca alt model de podet.
Si el nu are drept sa-si faca podet betonat de capul lui, pentru ca podetul s-ar afla pe domeniul public.
Podetul din teava+pietre+pamant e improvizat doar ca sa poata intra in curte.
Sfatul meu e sa faci cerere la primarie sa-ti asigure accesul in curte.
Poate intre timp o sa afli ca erau prevazute si podete, dar pe parcurs s-au renuntat la ele pentru reducerea costurilor.

PS: Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, in sensul ca primaria a facut podete, dar le-a facut de calitate slaba si s-au stricat....Acum eu am facut cerere sa se repare, si daca nu se rezolva, o sa fac si eu o improvizatie.
Revin cu poze, ca sa intelegeti.

Edited by "BandiT", 12 March 2015 - 14:59.


#54
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postslai, on 12 martie 2015 - 08:41, said:


auzi, santul e tiganie, podul tau e opera de arta.
E vorba de atitudinea celor de la primărie , în sensul că nu au prevăzut în proiect şi podeţe de acces  pentru locuitori . Mulţi au şi autoturisme  , frumos e să fie toate de o dimensiune .

Când ţii cont de cetăţenii care plătesc taxe şi impozite se numeşte  respect , altfel e ţigănie  pentru că  iscă discordie .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate