Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Radiere/inchidere PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
AngelaPa

AngelaPa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2015
Buna.

Am deschis un PFA in 2011 pe domeniul IT. Ofeream servicii de web design si m-a mancat undeva sa-mi deschid un PFA pentru ca-mi intrau destul de multi bani pe contul ING de pe PayPal.

La vremea respectiva nu stiam cu se mananca. Nu am avut activitate prea mare dar am completat din prostie o declaratie, cred ca in 2012 (nu mai tine minte exact care, cred ca 220) in care trebuia sa zic cat profit am facut pe 2011. Am trecut o suma oarecare. La vremea respectiva estimam ca voi avea 10.000 lei profit. Asta am trecut. Doamna de la ghiseu m-a intrebat de ce suma e rotunda...m-a intrebat daca am completat registru ceva. Din nou, nu stiam cu ce se mananca. Am dat hartia si am plecat.

NU am completat niciodata niciun registru nimic. Nu am nicio dovada ca ofeream servicii, nimic. Pe contul ING intrau bani de pe PayPal si atat.

Contul ING are proprire...in cele din urma a fost inchis. Nu mai am access la el sa-l verific sa vad exact cati bani am primit de pe PayPal. Nici pe PayPal nu mai pot intra, contul mi-a fost blocat in urma unei tepe de 3,700 de dolari. Acum e pe minus.

Am avut un profit modic in anul respectiv...ceva bani primiti de pe Paypal dar nu stiu exact cati (estimez vreo 5.000 de lei). De 4 ani nu m-am mai ocupat de acest PFA. Nu am fost nici la pensii, nici la CAS niciodata.

Mentionez ca imi vin tot felul de hartii acasa. E si normal cu tot felul de plati..in fine. Nu ma mir.

As vrea sa-l inchid. Sunt dispusa sa platesc amenzi si tot ce mai trebuie doar ca as vrea sa stiu o parere.

Cam cati bani ar trebui platiti in cazul de fata ca sa fiu pregatita? Cum ar trebui sa procedez sa incep procedura de radiere, desi am ceva datorii...

Va multumesc.

#20
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View PostAngelaPa, on 15 septembrie 2015 - 16:17, said:

Mentionez ca imi vin tot felul de hartii acasa.
Te-ai uitat macar la ele? Daca ti-au scris cei de la ANAF, iti scriu si cat datorezi.
Spune-ne cum te-ai descurcat.Posted Image

#21
AngelaPa

AngelaPa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2015
Stiu cat datorez.

Pe mine ma intereseaza sa inchid acest PFA cu tot cu datorii...pentru ca nu le pot plati pe toate deodata momentan.

As vrea sa stiu daca si cat trebuie sa platesc la CAS si pensii amenzi, pentru ca nu am fost sa declar nimic in 4 ani.

multumesc.

#22
anyidyoulike

anyidyoulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 14.10.2009
PFA poti sa-l radiezi din ORC competent fara sa prezinti dovada ca esti cu paltile la zi, asa cum se prevede in cazul SRL. Referitor la ce datorezi trebuie mers la AFP de care aparti ca persoana fizica (acolo unde ai rolul fiscal pe CNP) si se solicita situatia debitelor la zi defalcata pe ani. Pentru detalii si suport contacteaza-ma in privat.

#23
mastervip

mastervip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.12.2005
Pentru cei din Bucuresti ce tin de ANAF sector 6 aveti in attach o poza cu cerintele lor la incetarea activitatii pentru PFA-uri (biletelul este din august 2015)!!
Numai bine !!

Attached Files


Edited by mastervip, 02 December 2015 - 09:04.


#24
adrianciocalau

adrianciocalau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.01.2005

View Postutilizator58, on 19 iulie 2015 - 19:37, said:

Am inteles in mare care ar fi procedura la ONRC si ca pe urma trebuie depuse la Finante declaratia 220 si probabil inca vreuna. Dar ce se intampla de ex cu registrul de incasari si plati, se depune la Finante? Am auzit diverse variante ca de ex. ca ar trebui sa ceara persoana in cauza un control, sau ca trebuiesc depuse la Finante toate actele contabile ale PFA si pe urma verificate sau ca din momentul anuntarii la Finante inchiderea/radierea PFA-ului si in decurs de cateva saptamani urmeaza un control. Oare este adevarat? A finanlizat cineva procedura radierii PFA-ului? S-au depus la Finante si actele contabile, a existat control, ati fost anuntati ca urmeaza un control? Sau altceva?

Ce-ai mai făcut cu PFA-ul? L-ai închis?
Și pe mine mă interesează dacă la ANAF, după ce se termină procedura de la ONRC, trebuie să prezinți și registrul de plăți și încasări sau nu și dacă se declanșează sau nu vreun control.

#25
Skoopman

Skoopman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.11.2008
Vreau si eu sa radiez PFA-ul. Am deschis un SRL-D si am astept pana saptamana trecuta cu radierea pentru ca nu eram sigur daca ma pot inregistra ca platitor de tva (e complicat cu dosarul si nu am vrut sa ma risc sa radiez PFA-ul fara sa fiu in regula cu SRL-D). Pana la urma contabila mi-a spus ca e mai simplu sa ma inregistrez ca platitor de tva pentru activitati intracomunitare. In fine, vineri ma trezesc cu decizia de impunere pe 2016. Eu nu am fost sigur daca o sa mai lucrez sau nu pe PFA, asa ca nu am pus declaratia 220 cu venit 0 pe anul asta. Intrebarea este: Mai pot anula decizia sau sa incerc sa radiez PFA-ul direct la registrul comertului?

Edited by Skoopman, 20 March 2016 - 17:59.


#26
pia200821

pia200821

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.03.2012
buna,
eu am urm situatie
-am  depus realizat pe 2015 , dar nu mi-a venit decizia de impunere inca ca sa pot achita impozitul pe venit.
-am depus estimat pe 2016, o suma mica 50 ron pt ca nu stiam daca voi face sau nu ceva. Am primit decizia de impunere pt plati anticipate si am platit sem 1 si 2  cam 4 ron.
-acum vreau sa facturez ceva cu martie si aprilie  2016 ,ceva substantial, si apoi in 30 aprilie vreau sa inchid pfa de tot.
intrebarea mea este daca am nevoie de adeverinta de venit de la ei pe ultimele 12 luni, o sa-mi apara venitul din 2015 dar cel din lunile martie si aprilie 206 o sa-l treaca pe adeverinta????

si de ce cer la inchidere pfa declaratie cu venit estimat, de ce nu cer efectiv realizatul?
mersi

#27
gabi29x

gabi29x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.12.2007
Rugaminte ! Anul trecut (Marţi, 30 iunie 2015), presedintele Romaniei a promulgat o lege prin care firmele care ~ Firmele vor putea fi dizolvate din oficiu daca nu depun situatiile financiare anuale~
Firmele vor putea fi radiate din oficiu sau la cererea ANAF ori a creditorilor daca depasesc cu mai mult de 60 de zile termenul de depunere a situatiilor financiare anuale.
Se va intampla asta daca nu depun situatia financiara si scap de cheltuiala cu radierea firmei cu activitate suspendata de 5 ani?
multumesc, cu deosebit respect, gabi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate