Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Radiere/inchidere PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Salut,

Cine si-a radiat PFA-ul? Care sunt pasii? Costuri? Cat dureaza?

Ms

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Mergi cu actele in orginal la Registrul Comertului si acolo se rezolva. Tarifele sunt afisate la ei pe site, oricum nu mai mult ca la infiintare, dureaza ~1 saptamana. Pe urma la ANAF sa inchei socotelile si acolo.

Edited by neagu_laurentiu, 11 March 2015 - 21:13.


#3
luca.matei

luca.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 08.03.2007
@initiator. Traseul e cel de mai sus, indicat de laurentiu.

Ca sa nu mai deschid alt topic.
In noiembrie anul trecut mi-am inchis PFA-ul, fara a avea vreo activitate in 2014. Deci, incasari zero. Totusi, mi-a venit acasa notificare sa platesc anticipat impozitul pe venitul declarat pentru anul trecut, cu toate ca la inchidere am completat o declaratie (200 sau 220 parca) in care am scris venituri zero.
Din cate stiu, ar trebui sa platesc impozitul, iar apoi sa completez o declaratie (care o mai fi si aia?) prin care sa recuperez de la finante acesti bani. Pot completa vreo declaratie astfel incat sa se compenseze cele doua? Sau cum ar fi mai bine sa procedez?
Multumesc.

#4
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012

 neagu_laurentiu, on 11 martie 2015 - 21:10, said:

Mergi cu actele in orginal la Registrul Comertului si acolo se rezolva. Tarifele sunt afisate la ei pe site, oricum nu mai mult ca la infiintare, dureaza ~1 saptamana. Pe urma la ANAF sa inchei socotelile si acolo.

Din cate am mai aflat intre timp:
-dupa ce merg cu certificatul de inregistrare si cel constatator la orc, trebuie apoi sa merg la anaf sa depun declaratiile 200 si 220. Apoi trebuie sa merg la casa de pensii si casa nationala de sanatate (ce anume trebuie sa fac acolo?)

#5
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
@CountDownMe: te duci cu certificatul constatator, certificatul de inmatriculare etc. la ONRC, completezi 2 cereri, platesti 142 lei si astepti cam 4-5 zile. O sa-ti iasa niste acte cu care mergi la ANAF si depui o cerere de suspendare a activitatii si recompletezi declaratia 220 pe 0 de data asta. N-ai treaba cu casa de pensii si cu casa de sanatate.

@luca.matei: ai cam pus-o daca a apucat sa-ti iasa decizia de impunere. pfa-ul chiar daca e suspendat, trebuie sa depuna 220-ul. In lipsa unei declaratii depuse, se ia din oficiu ultima declaratie 220 cu venit din anul precedent. Sunt niste jeguri la faza asta. Du-te la ei cu actele de la ONRC si incearca sa depui acum declaratia 220. Daca nu se rezolva, platesti impozitele respective iar cam pe la jumatatea lui 2016 vei depune o cerere de restituire (de obicei cand faci o cerere de restituire vine si un control).

Edited by RCG, 11 March 2015 - 22:12.


#6
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012

 RCG, on 11 martie 2015 - 22:12, said:



Ms pt indicatii. Citisem undeva ceva legat de pensii si sanatate si din cauza asta am intrebat.

Urmatoarul text l-am citit:


"1. La ONRC: completat cerere de radiere, achitat taxa 16lei, dosar 1leu; in 2 zile se elibereaza certificatul de radiere.
2. La ANAF: depus declaratiile 200 si 220, copie dupa certificatul de radiere; achitat eventuale taxe ramase.
3. La CASS: urmeaza
4. La CAS: urmeaza
La pensii urmeaza sa ma duc cu copii dupa delcaratia 200, decizia de impunere si certificatul de radiere; fiind sub limita de venit, eu nu trebuie sa platesc nimic aici.
La sanatate presupun ca-mi trebuie aceleasi copii ca mai sus, insa neavind venit pe 2012 nu am nici aici din ce sa dau 5%.

Am fost azi la sanatate si pensii, asa ca iata completarile:
- La Casa de Asigurari de Sanatate: foarte multa rabdare, fiindca e pe baza de coada - eu am stat aproape 3ore azi; aici trebuie copie dupa certificatul de radiere si rezolutie, copie dupa decizia de impunere, copie dupa declaratia 200.
- La Casa de Pensii: comunicare de modificare, solicitare de retragere, copie dupa certificatul de radiere si rezolutie, copie dupa decizia de impunere, copie dupa declaratia 200.
Si gata!
In cazul meu, la Sanatate mi-a spus ca trebuie sa aduc o decizie anuala de la finante, dupa care imi calculeaza suma de plata, dar i-am zis ca nu mai intentionez sa stau vreodata la coada de 3ore, asa ca mi-a calculat pe 1 luna la minim pe economie si am avut de plata 31 lei. N-a pomenit nimic de cele 6 luni retroactive, desi am intrebat-o sigur daca am terminat cu ei si daca mai am sau voi avea altceva de plata - raspunsul a fost negativ.
Cam astia-s pasii de urmat pentru inchiderea PFA-ului, poate mai are cineva vreodata nevoie sa stie. Desi, cred ca un prim pas ar fi sa evitati toata birocratia asta de la inceput si sa nu faceti, deoarece o sa va coste bani, timp si nervi."

#7
luca.matei

luca.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 08.03.2007

 RCG, on 11 martie 2015 - 22:12, said:

@luca.matei: ai cam pus-o daca a apucat sa-ti iasa decizia de impunere. pfa-ul chiar daca e suspendat, trebuie sa depuna 220-ul. In lipsa unei declaratii depuse, se ia din oficiu ultima declaratie 220 cu venit din anul precedent. Sunt niste jeguri la faza asta. Du-te la ei cu actele de la ONRC si incearca sa depui acum declaratia 220. Daca nu se rezolva, platesti impozitele respective iar cam pe la jumatatea lui 2016 vei depune o cerere de restituire (de obicei cand faci o cerere de restituire vine si un control).

Pfuai. Mi s-a facut paru' maciuca. M-am dus sa caut prin acte. In primul meu mesaj de mai sus nu am fost clar.
Situatia sta asa: am fost la ei in noiembrie cu actele de la registrul comertului si am depus cu ocazia asta declaratia 220 cu venituri zero. Prin decembrie mi-a venit decizia de impunere pentru tot anul (pentru 2014). N-am platit pentru ca efectiv nu am bani. Ce solutii am acum? Ar merge sa incerc sa compensez ce am eu sa le dau cu ce vor avea ei sa-mi inapoieze? Exista vreo cale legala?
Merci pentru raspuns.

#8
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
@luca.matei: du-te la ANAF si depune declaratia 220. Declaratia 220 se depune chiar daca pfa-ul are activitatea suspendata. Vezi ca primul termen de plata este 25 martie, deci in 2 saptamani. Daca atingi pragul ala si nu platesti s-ar putea sa te trezesti cu conturi blocate.

Iti spun astea pentru ca stiu un caz care este fix in situatia asta in momentul de fata si e destul de disperat. Alearga pe la anaf in momentul de fata sa conteste decizia de impunere.

@CountDownMe: nu ai treaba decat cu ONRC si ANAF. ANAF se ocupa de casa de pensii, sanatate etc.

#9
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Am depus in februarie declaratiile 200 si 220. Inca nu a venit decizia de plata. Eu as vrea sa inchid pfa-ul. Trebuie sa astept decizia de impunere sau pot merge de acum la registrul de comert pt radiere? Cum trebuie sa procedez?

#10
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
La ONRC nu ai treaba cu nicio foaie de la ANAF. La ANAF poti merge cu hartiile de la ONRC pentru eventuale clarificari.

#11
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Sunt curios de ce nu a venit decizia de impunere deja. Eu am depus 220 si 200 acum o luna. Care este timpul estimativ?

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Se poate nici sa nu vina, mergi tu sa o iei daca esti curios.

#13
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Am mers si mi-au spus sa merg acasa si sa o astept ca vine prin posta :)

#14
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Fa-ti cont pe o anaf.ro si vezi ca-ti poti descarca decizia de impunere direct de pe site.

#15
sgeorgiana83

sgeorgiana83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.03.2015
Buna seara,

sper sa gasesc la voi cateva raspunsuri. In noiembrie anul trecut am deschis un pfa, domeniu de activitate meditatii. Cand am completat declaratiile acelea am scris ca venit suma de 13000 nestiind ca trebuia sa pun venitul doar pe lunile noiembrie si decembrie 2014, eu am calculat un venit estimativ pt tot anul. In ianuarie cand am completat iar declaratia rectificativa am pus venit pe 2014, 1300 ron. Atat am incasat in cele 2 luni. Mi-a venit impozitul si csa ul pe toata suma 13000 ron.  Le-am platit.
Din anumite motive a  trebuit sa inchid pfa ul. Am depus la registru actele. Maine trebuie sa ridic certificatul de radiere. Trebuie sa merg la anaf cu el? ce formulare trebuie sa mai completez? aveti idee?
O alta intrebare este daca voi mai recupera vrodata diferenta de impozit platita anticipat pe suma de 13000 ron, din moment ce in declaratia rectificativa am pus 1300.

multumesc frumos

#16
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Dupa ce obtii certificatul de radiere de la Registrul Comertului, te prezinti la anaf cu acesta si declaratia 200 completata. Mai departe care este procedura? Cat dureaza treaba asta la anaf?

Edited by CountDownMe, 25 March 2015 - 00:45.


#17
utilizator58

utilizator58

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.04.2015
Am inteles in mare care ar fi procedura la ONRC si ca pe urma trebuie depuse la Finante declaratia 220 si probabil inca vreuna. Dar ce se intampla de ex cu registrul de incasari si plati, se depune la Finante? Am auzit diverse variante ca de ex. ca ar trebui sa ceara persoana in cauza un control, sau ca trebuiesc depuse la Finante toate actele contabile ale PFA si pe urma verificate sau ca din momentul anuntarii la Finante inchiderea/radierea PFA-ului si in decurs de cateva saptamani urmeaza un control. Oare este adevarat? A finanlizat cineva procedura radierii PFA-ului? S-au depus la Finante si actele contabile, a existat control, ati fost anuntati ca urmeaza un control? Sau altceva?

#18
mastervip

mastervip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.12.2005

 RCG, on 11 martie 2015 - 22:12, said:

@CountDownMe: te duci cu certificatul constatator, certificatul de inmatriculare etc. la ONRC, completezi 2 cereri, platesti 142 lei si astepti cam 4-5 zile. O sa-ti iasa niste acte cu care mergi la ANAF si depui o cerere de suspendare a activitatii si recompletezi declaratia 220 pe 0 de data asta. N-ai treaba cu casa de pensii si cu casa de sanatate.

@luca.matei: ai cam pus-o daca a apucat sa-ti iasa decizia de impunere. pfa-ul chiar daca e suspendat, trebuie sa depuna 220-ul. In lipsa unei declaratii depuse, se ia din oficiu ultima declaratie 220 cu venit din anul precedent. Sunt niste jeguri la faza asta. Du-te la ei cu actele de la ONRC si incearca sa depui acum declaratia 220. Daca nu se rezolva, platesti impozitele respective iar cam pe la jumatatea lui 2016 vei depune o cerere de restituire (de obicei cand faci o cerere de restituire vine si un control).

Salutare,

Si eu as vrea sa inchid PFA-ul. Am deciziile de impunere. Intrebarea este daca il inchid trebuie sa platesc impozitul pe tot anul sau trebuie sa depun o declaratie cu cat am incasat pe anul asta exact si la acea suma sa platesc impozitul ? Eu am platit in martie si iunie taxele pe baza venitului estimat.

Multumesc frumos!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate