Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ajutor antena SW

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Am un receptor ca cel din imagine este vorba de soft66rtl2, cu 2 intrari de antena pentru US : jack si un SMA female,
in principal il folosesc pt SWL si ceva drm-uri , i-am pus un cablu lung cu conector SMA dar tot ce reusesc sa prind sunt 2-3 posturi intre 6-7 mhz
si mule linii rosii pe waterfall care nici macar nu sunt posturi radio ci diverse zgomote, imi puteti da o idee de o antena chiar si home made pentru acest receptor? , multumesc

Attached Files



#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
salut!
ca sa nu mai deschid alt topic, vin si eu cu niste nelamuriri....
ma intereseaza receptia pe unde scurte. mi-am agatat un fir de 0.75 mmp, de 15 m, de antena radioului si l-am urcat pe bloc. treba merge decent, dar totusi imi pare ca prind mult zgomot de fond.
din cate am citit, o antena care ar mai reduce zgomotul este o "magnetic loop". dar am niste nelamoriri:
cum cuplez antena la la radio? aparatul nu are conexiune de antena, pot numai cu un cleste la antena telescopica. ma gandesc sa pun antena loop pe bloc side acolo sa cobor cu cablu coaxial. cum fac trecerea de la coaxial la cea telescopica?

cam atat pentru incelut, multumesc anticipat.

#3
SniperWolf_02

SniperWolf_02

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 26.03.2019
Te-ai putea interesa si de asa ceva :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ka_PMYcQ4BU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrich1974, on 20 iulie 2019 - 09:45, said:

cum fac trecerea de la coaxial la cea telescopica?
Centralul pe telescopica iar exteriorul la masa aparatului (de regula corespunde cu minusul de la baterie).
Insa inginereste nu ai adaptat impedanta etc. Si grija la traznete!

Edited by neagu_laurentiu, 22 July 2019 - 21:13.


#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
multumesc!
dar nu ar fi mai bine sa adaptez impedanta cu un transformator? cam ce impedanta am la telescopica fata de 75 de ohmi la coazial?
si mai am o intrebare: am vazut ca antena loop are un condensator variabil. il pot lasa intr-o pozitie fara sa il mai reglez? ca ar trebui sa ii fac mecanism cu telecomanda.
in interior imi este imposibil sa pun antena, ca am panouri din beton armat.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Variaza la telescopica, in teorie ar fi de 36 ohmi. Insa mai ai o adaptare si la antena exterioara, daca-i din aia cerc atunci acolo-i 50 ohmi. Condesatorul regleaza el ceva in jurul unor frecvente, nu-i universal. Antena in sine nu-i de banda larga ci dedicata.

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Pai amtena telescopica nu este un fel de long wire? Adica pot sa leg un fir lung direct de ea.
Am citit pe undeca ca un longwire ar avea cam 400 de ohmi.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pai nu e un long wire, e mai degraba Marconi (verticala 1/4): https://www.electron...velength-02.svg
gandita in special pentru FM.
Ca vrei tu sa o lungesti spre unde scurte, da.

Edited by neagu_laurentiu, 24 July 2019 - 01:16.


#9
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Transmisiunile radio au doua componente -  campul electric si campul magnetic ,
Antenele obisnuite , de tip dipol sau fir lung , capteaza campul electric din semnalului radio ,
camp care este afectat si de interferentele (zgomot electric) produse de alte surse
( linii de distributie a energiei electrice , echipamente electronice  ..)


Spre deosebire de acestea ,antena magnetica loop (tip bucla ) capteaza campul magnetic
din semnalului radio, care nu este afectat de interferente - deci utilizarea este recomandata
in situatiile in care receptia radio este afectata de interferente electrice


Antena magnetica loop (tip bucla) este alcatuita dintr-o bucla pentru captarea semnalului ,
(diametrul  aprox 1 m ) conectata la un condensator variabil cu aer , si o bucla secundara ,
(diametrul aprox 20 cm ) conectata la un cablu coaxial care livreaza semnalul spre receptor .
Transferul semnalului intre cele doua bucle se face prin inductie , fara contact electric.


Condensatorul variabil trebuie sa fie ajustat intr-o noua pozitie in situatia in care receptorul
este acordat pe frecventa un nou post de radio , aflat la mai mult de 100 -200 Khz departare
de postul receptionat initial , insa acest neajuns este compensat de eliminarea interferentelor
care altfel ar fi compromis calitatea receptiei .


Cu cheltuieli modeste , am construit si folosit cu rezultate foarte bune o astfel de antena magnetica
in urma cu vreo 20 de ani, neavind atunci  posibilitatea instalarii nici unui fel de antena in afara apartamentului ,
din cauza locatiei nepotrivite ( zona urbana centrala ) si a interdictiei din partea proprietarilor .


Un scurt videoclip informativ despre antena magnetica loop se poate viziona aici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ehjKrJ-TH_w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Mai multe detalii constructive despre antenele magnetice loop precum si despre alte echipamente
si metode de receptie radio pe unde scurte se pot consulta si in paginile interesantului forum
de discutii international Short Wave Listening Post https://swling.com/b...-loop-antennas/

Attached Files


Edited by bowpack14, 25 July 2019 - 19:11.


#10
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 19.03.2006
va recomand aceasta antena pentru unde scurte :
https://www.hagensie...agaloop-mla-30/

antena prezentata de catre @bowpack14 este buna  pentru receptia US mai ales daca locuiti in oras unde nivelui interferentelor este mare
rezultate bune obtin daca antena/roata/cercul este orientata pe axa N-S (ma refer la mine  in zona )
daca se deviaza de la aceasta axa receptie scade indiferent de banda receptionata
cei care folosesc  rtl-usb dongles cu software aferent  la receptia a diferitelor benzi in US pot vedea pe viu cum functioneaza receptia
pentru mediul urban in  oras  este chiar indicata ,iar in mediul rural  nu se pune problema  receptiei
antena loop este mult mai buna in comparatie cu antena fir  intins cu/fara balum 9:1

succes tuturor

#11
007/Ro

007/Ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 27.01.2006
Atentie la MLA 30 !

Quote

MLA-30 performs fairly well on the AM broadcast/mediumwave band, but can’t compete with the Wellbrook otherwise–especially in terms of noise floor.
MLA-30 had a very serious issue with IMD and in some cases, stations that were clearly heard with both the Wellbrook and the ground loop were totally obliterated by IMD when switching to the MLA-30.”.

Link

***

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9oY0VpNXqlo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Link

Edited by 007/Ro, 23 September 2019 - 07:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate