Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intrebare in legatura cu un colet trimis din EU in Ro

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
N1CKH0LAS

N1CKH0LAS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 30.08.2005
Salutare,
Vreau sa-mi cumpar un scaun de pe DxRacer, iar pe site-ul lor scrie:

Quote

Fast Shipping is made from European Union so there are no duties, taxes or any aditional costs. We ship to the following EU countries listed below:
Din ce spun ei, in afara de transportul care costa 19.99€, nu ar trebui sa mai platec niciun fel de taxa. De asemenea, in dreptul pretului fiecarui produs scrie "incl. 23% VAT", deci inteleg ca TVA-ul este inclus. Transportul se face cu ceea ce ei numesc "DPD"

Totusi, tinand cont ca traim in Romania, astept confirmarea si din partea voastra, daca ati comandat de pe site sau cunoasteti legile etc in legatura cu urmatoarele nelamuriri:
1. Pana la urma, chiar nu platesc nicio taxa, in afara de trasportul de 19.99€ ? De ex, daca produsul costa 250€, pretul final pe care il platesc eu va fi 269.99€ ?
2. Trebuie sa ridic produsul din vama sau vreun oficiu postal din alta localitate, in conditiile in care nu am oficiu postal cu asistenta vamala ? Sau pur si simplu il ridic de la oficiul postal de care apartin sau este trimis cu vreo firma de curierat si-l primesc la adresa specificata de mine ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri Posted Image

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
daca-i din interiorul UE platesti exact cat scrie pe site ca ai de plata si iti vine direct acasa, nu trece prin nici o vama.

DPD este firma de curierat door to door, adica vin ei acasa la tine.

Edited by Fane, 10 March 2015 - 19:00.


#3
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Majoritatea acestor site-uri au depozite în Europa, iar produsele apar ca şi cum s-ar livra de pe continentul european. În aceste condiţii, nu se plătesc taxele vamale sau TVA-ul din România. Această condiţie se aplică la transportul gratuit. Puteţi alege un transport mai rapid (3-7 zile), dar pe lângă faptul că este contra-cost, sunt şanse foarte mari să vină direct din ţara de origine a site-ului (China, Singapore, Hong Kong etc.), iar în aceste condiţii veţi plăti TVA.

Cat despre taxele vamale puteti citi mai multe detalii aici http://www.customs.r...rin-colete.aspx

De fiecare data coletele mi-au venit prin posta romana si a trebuit sa le ridic personal.N-am platit niciun leu in plus ptr ca pe colet era scris "Gift-Cadou" !

[ https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/images/cleardot.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by primuministru, 10 March 2015 - 19:07.


#4
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Eu am cumparat de mai multe ori de pe ebay si niciodata nu am platit vreo taxa in afara de ce am platit cand am facut comanda. Nu am platit nici cand a venit in cutia postala, nici cand a venit la posta din cartierul meu, nici cand a venit la vama. Totusi nu garantez ca e asa de fiecare data. Eu iti spun cazul meu. Am inteles ca in vama vine doar cand e din afara UE, dar nici in vama nu platesti daca coletul e mic.

Edited by alexupit, 10 March 2015 - 19:07.


#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
amazon.co.uk, de exemplu, factureaza cu TVA-ul din romania. in cazul tau, daca produsul costa "250€ incl. 23% VAT" ar trebui sa te coste "250€ incl. 24% VAT" + transport
la preturile de pe site aproape sigur vei primi coletul prin curier

#6
N1CKH0LAS

N1CKH0LAS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 30.08.2005
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Poate insa cineva sa confirme faptul ca produsele din interiorul UE vin, ori direct la adresa mea prin curier rapid, ori macar la Posta Romana, dar la oficiul cel mai apropiat de mine, NU CEL VAMAL ?
Maine le trimit si un mail, dar in afara de copy/paste-ul obisnuit, nu cred ca-mi vor raspunde foarte precis, intrucat nu se hazardeaza ei sa garanteze pentru autoritatile din Romania, deci tot mai bine va intreb pe voi, pentru ca aveti experienta practica.

@primuministru - produsele au venit la un oficiu postal obisnuit sau la cel cu asistenta vamala de care apartineai ?
@alexupit - multumesc. Inteleg varietatea situatiilor prin care ai trecut, dar eu nu vreau sa stau la discutii cu niciun vames, pentru ca nu ma tiganesc si nici nu negociez cu ei. Ultima data, cand am fost sa-mi ridic diploma de la facultate au chemat aia paza si tot ce trebuie pentru ca le-am blocat ghiseele nu le-am permis sa faca niste abuzuri. Pana la urma, au facut tot ca mine (varianta legala) cand i-am amenintat cu politia si plimbat pe la sectie, dar incerc sa evit astfel de situatii si contacte cu orice fel de functionar public. Mai degraba fac chargeback daca vine coletul la posta vamala, decat sa-l ridic, dar nu as vrea sa-i pun nici pe cei de la DxRacer intr-o situatie in care sa piarda bani si timp, fara sa fie vina lor.
@Fane - multumesc, sper sa ai dreptate.

Edited by N1CKH0LAS, 10 March 2015 - 23:40.


#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
am vreo 40 colete comandate de pe ebay de la vanzatori din anglia si germania si cateva comenzi la magazine online din interiorul UE si produsele mi-au venit direct acasa sau la posta, n-ai nici o treaba cu vama daca-i din interiorul UE. e buna confirmarea?

#8
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
20euro eu zic ca nu-i mult, nu platesti taxe pentru cele din UE.

#9
N1CKH0LAS

N1CKH0LAS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 30.08.2005
Multumesc inca o data tuturor celor care au postat. Da, confirmarea e buna: deja mai multe persoane au postat si parerile lor converg catre aceeasi concluzie, iar faptul ca unii aveti si experienta cu zeci de comenzi, clarifica situatia. Solved :)

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
pai si cand comanzi de pe aoro.ro sau culorinoi.ro marfa iti este expediata dinafara tarii. la aoro vine din cehia si de la culorinoi din polonia si tot iti soseste direct acasa, n-ai nici o treaba cu vama.

#11
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View PostN1CKH0LAS, on 10 martie 2015 - 23:37, said:

@primuministru - produsele au venit la un oficiu postal obisnuit sau la cel cu asistenta vamala de care apartineai ?

Toate coletele le-am ridicat de la oficiu postal cu asistenta vamala.Daca optam ptr livrare rapida prin DHL probabil ar fi venit door2door.Dar plateam niste bani in plus si nu mi-a convenit.

#12
N1CKH0LAS

N1CKH0LAS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 30.08.2005
Revin cu un update, pentru persoanele care au o nelamurire similara:
- Am comandat si intr-adevar nu a trebuit sa platesc niciun fel de taxa extra. De asemenea, transportul a costat 19.99e si a fost facut cu DPD, care intr-adevar a adus coletul exact la adresa pe care am precizat-o cand am facut comanda, fara nici un fel de interactiune cu vreun vames cretin sau orice alt fel de functionar public.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate