Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ajutor! Ramân cheală si am doar 19 ani!:((

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
Beatryce001

Beatryce001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.03.2015
Buna ziua tuturor, deci, am o problema gravă de vreo 2 ani încoa imi tot cade parul insistent, s-a rărit surprinzător parul meu! Ajutați-mă va rog!
Postez o poza in care se vede clar cat de rar este parul meu, Menționez ca mi-am dat cu ulei de ricin si de asta are acea textura!
Am fost si la medic si mi-a dat vitamine, dar in zadar! Spune-ți-mi ceva leacuri băbești sunt cele mai bune sau soluții orice tratament minune!
Mulțumesc!


#2
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Cred ca este genetic acest lucru, nu prea ai ce sa faci. Ai unul din parinti cheli? dar bunici?

#3
Beatryce001

Beatryce001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.03.2015
Nu, nu am pe nimeni in familie chel! Nu are cum sa fie genetic si chiar daca ar fii asa ar trebuii sa stau sa observ cum ramân fara podoaba  capilară fara sa fac nimic?

#4
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Idea e ca odata ce a cazut parul, nu mai creste la loc. De s-ar gasi un leac pentru 'aceasta boala', n-am mai vedea oameni chelosi. Alternativa ar fi sa-ti faci un trasplant de par, vezi Traistariu.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Daca e genetic, singurul lucru pe care il poti face este sa iti iei o peruca. Nu exista solutii minune care sa regenereze parul...
La ce medic ai fost de ti-a dat vitamine? Mergi si la dermatolog, e posibil sa ai vreo ciuperca la nivelul pielii capului. Nu ar strica sa faci si niste analize complete.

Edited by AlexEn, 09 March 2015 - 17:39.


#6
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Peruca.

#7
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Ti-as recomanda sa consulti si un medic dermatolog.Poate e vorba de o afectiune care nu poate fi tratata cu leacuri babesti.
De cele mai multe ori stress-ul sau lipsa unor vitamine poate produce caderea parului.Probabil acesta a fost motivul pentru care medicul respectiv ti-a recomandat vitamine.

#8
Beatryce001

Beatryce001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.03.2015
@kevlar111

Mulțumesc, nu cred ca are efect la mine, cel mai probabil ar fii bun pentru creierul tau!


#9
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Analize. Amanuntite.
Sa nu cumva sa fie semnul a ceva mai profund.

#10
Beatryce001

Beatryce001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.03.2015
Oameni buni, m-ati înțeles greșit, imi este frica sa nu chelesc, nu efectiv cheală ci cu 2 fire de par in cap, in poza de profil eu sunt.

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostJaJe, on 09 martie 2015 - 17:37, said:

Alternativa ar fi sa-ti faci un trasplant de par, vezi Traistariu.
Eu iti recomand sa nu-ti faci ca respectivul:  cred ca i-au transplantat floci,  arata nemaipomenit de creti si orientati in toate partile!

Eu cred ca esti stresata! Inlatura stresul!

#12
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Sunt si factorii de mediu care pot afecta. Presupun ca prin alte zone pe corp creste bine si des.

#13
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Ideal ar fi să descoperi cauza şi să urmezi tratament în funcţie de asta (poate fi vorba de o boală autoimună,diverse deficite etc) Consultă un dermatolog şi fă-ţi nişte analize de sânge.
Până una alta,poţi încerca creme cu glucocorticoizi (hidrocortizon) sau tinctură de ardei iute,dar nu te aştepta la minuni peste noapte.Rezultatele se văd dupa 3-6 luni.

#14
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008

View PostQuantum, on 09 martie 2015 - 17:46, said:

Eu iti recomand sa nu-ti faci ca respectivul:  cred ca i-au transplantat floci,  arata nemaipomenit de creti si orientati in toate partile!

Eu cred ca esti stresata! Inlatura stresul!
Posted Image

Chiar credeti ca e de la stress? adica 2 ani de zile acea persoana e stresata in continuu incat sa-i cata parul? Si eu am problema asta, dar din fericire nu este grav. Am incercat multe pana sa ajung la concluzie ca totul este in zadar. (In cazul meu este unul genetic).

#15
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
am impresia ca beatrice asta e troll, voi nu?

#16
Beatryce001

Beatryce001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.03.2015

View PostJaJe, on 09 martie 2015 - 17:49, said:


Posted Image

Chiar credeti ca e de la stress? adica 2 ani de zile acea persoana e stresata in continuu incat sa-i cata parul? Si eu am problema asta, dar din fericire nu este grav. Am incercat multe pana sa ajung la concluzie ca totul este in zadar. (In cazul meu este unul genetic).

Într-adevăr sunt foarte stresată, sunt si in ultimul an școlar, atestate, examene, bacalaureat!..:|
A devenit o obsesie parul meu pentru mine folosesc măști si tratamente de cele mai scumpe pana si la ieftine, problema e ca nu prea ma tin de ele...nu cred ca dau randament...

#17
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Ultimul an scolar inteleg, e stresant, dar 2? Nimeni n-a chelit din cauza bacalaureatului

Edit:
Tocmai ti-am vazut profilul de pe facebook, nu vad problema ta cu parul...

Edited by JaJe, 09 March 2015 - 17:59.


#18
Beatryce001

Beatryce001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.03.2015

View PostJaJe, on 09 martie 2015 - 17:49, said:


Posted Image

Chiar credeti ca e de la stress? adica 2 ani de zile acea persoana e stresata in continuu incat sa-i cata parul? Si eu am problema asta, dar din fericire nu este grav. Am incercat multe pana sa ajung la concluzie ca totul este in zadar. (In cazul meu este unul genetic).
Arată ca dracu Trestariu!��

View PostCiuciulete, on 09 martie 2015 - 17:56, said:

Pai in poza de la profil ai parul des si vopsit. Pune o poza clară. Posted Image


Mda, nu prea se vede ca ai parul rar.

Aici!

Attached Files


Edited by Beatryce001, 09 March 2015 - 18:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate