Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

un pic de lumina, va rog !

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
salutate tuturor,

am o aplicatie care foloseste baze de date msaccess si doresc sa trec pe ms sql server 2012.
asa ca am descarcat tot ce am gasit ca si kit-uri de instalare dar am ceva dileme in ce este necesar a fi instalat si unde.
adica:
1. ce trebuie instalat pe server ?
2. ce trebuie instalat pe pc-urile client ?
3. ce ar trebui introdus in kit-ul de instalare a aplicatiei mele (scrisa in vb6), pentru a avea componentele necesare la o instalare de tip new/clean ?

si cum pentru orice nou-nascut, orice film, e o premiera, am sa va rog (cu calm) sa-mi dati 2 exemple pentru string-ul de conectare si anume:
dbCON.Open '"Provider=SQLOLEDB.1; ...
1. conectare prin vpn catre un ip(user+pass), unde gasesc un server \\10.0.0.10\Folder_Aplicatie(user+pass) si o baza de date db.mdf(user+pass)
2. conectarea la o baza de date locala db.mdf(user+pass) cu path de tipul App.Path & "\db.mdf"

multumesc pentru orice sugestie si/sau link-uri catre tutoriale pas cu pas.

Edited by nexusm, 08 March 2015 - 13:52.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Pe server instalezi sql server
Pe client instalezi providerul client pentru sql server si cel ODBC, alaturi de aplicatia ta.

SQL Server 2012 parca nu mai suporta vechiul ADO (folosit de VB6) asa ca nu-ti ramane decat sa te conectezi la el via ODBC.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Merge si ADO, ziceau ca nu mai suporta dar s-au razgandit.
In SQL 2012 canta prohodul:
https://msdn.microso...v=sql.110).aspx
Iar in SQL 2014 e foarte buna tehnologia:
https://msdn.microso...y/ms131687.aspx

Pentru client poti folosi ce are Windows-ul default (doar ca-s pentru SQL 2000 dar merg) sau descarca sqlncli.msi (SQL Server Native Client):
http://www.microsoft...s.aspx?id=35580

String-uri de conexiune: http://www.connectionstrings.com/

View Postnexusm, on 08 martie 2015 - 13:51, said:

1. conectare prin vpn catre un ip(user+pass), unde gasesc un server \\10.0.0.10\Folder_Aplicatie(user+pass) si o baza de date db.mdf(user+pass)
2. conectarea la o baza de date locala db.mdf(user+pass) cu path de tipul App.Path & "\db.mdf"
SQL Server, nu mai vorbim de acces la fisier ca in Access. Exista si SQL Local/Compact (un soi de Access mai dezvoltat la comenzi) dar chiar vrei asa ceva, fara conexiuni externe si tot ce inseamna server ?

Edited by neagu_laurentiu, 08 March 2015 - 14:26.


#4
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
@all, multumesc pt. punctele de plecare.
revin, daca este cazul, cu ceva nelamuriri specifice

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate