Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Energie eoliana 2

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4734 replies to this topic

#3583
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
XTH,
Cum e cu noul regulator de eoliana? Ce parere ti-ai facut despre el?

#3584
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Da, este in regula,chiar l-am exploatat destul de bine cu 2 zile de furtuna.
-lucreaza atit mppt cit si pwm,depinde cum faci setarile
poti incepe ca tensiune de la ce valoare vrei, chiar si 5v doar sa te ajute "tractiunea" palelor.
este interesant cum face 2,3,4 Ah din tensiune sa zicem de 18..14...21v..
poti stabili parametri de frinare functie de :
-turatie
-tensiune max
-tensiune acumulator
-timpul cit sa stea in frinare
amperaj max
....
Mi-a dat ceva de furca pina m-am prins de ce statea pe frinare, exact ce am explicat mai sus, era setata ca tensiune de float 27v si in apropiere de aceasta tensiune a bancului de acumulatori nu o lasa sa se tureze ...neam.
A depasit ca putere, puterea nominala a generatorului, nu am frinat cu nimic, valorile de tensiune/rotatie/amperaj erau mai sus,maximul de putere la atins cam pe la 45..50km /h cam 12m/s cu vreo 3m mai mult decit diagrama generatorului.Adica maxim ce am vazut eu, 1093W, cu siguranta mai urca dar trebuie vint mai puternic.
General, foarte bun ca regulator.
In 24 h de vint/furtuna sau adunat 6kwh, bun, decit nimic?(ma refer la fotovoltaice) , nu discutam de 200..300Wh din foto, alea sunt valori ca si inexistente, pentru mine.
Parti negative:
-dimensiuni cam mari/foarte mari mai ales datorita rezistentelor de sunt, se putea monta separat, nu in interior
-soft-ul cu care vine, nu am reusit sa -l vizualizez pe PC, nu recunoaste portul..bla..bla..bla,pot face toate setarile direct,era mai interesant..dar...asta este.
Trimis in regula, complet,ambalat bine, doar ca la romani....vama/dhl/intirzieri/  2zile china/germania/italia/Romania si apoi 1 saptamina=vama...   astia suntem noiPosted Image
Cam asta in linii mari
Multumesc de pont, parca tu mi-ai dat adresele .
Posted Image

Attached Files


Edited by XTH, 20 November 2018 - 22:19.


#3585
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015
Recomandati-mi un regulator eolian MPPT de 20 A, pe care vreau sa-l folosesc  la un generator hidro. Nu prea scump...
Multumesc

#3586
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Incearca la acest vinzator  
https://www.aliexpre....7477fbf5IX8A9f,
poate gasesti ceea ce te intereseaza
de aici am luat eu regulatorul, sunt ok

#3587
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Topic nou destinat vietii in regim off-grid.

#3588
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005
Salutare tuturor!
dupa o perioada de absenta, am revenit. Ma gandesc sa achizitionez o eoliana cu putere de 1-1.5 kw, controller mppt si dump-loader.
sistem la cheie.

cat de important este controller-ul mppt fata de pwm la eoliana? la fel de important cum era la fotovoltaice?
mentionez ca doresc sa incarc un banc de baterii 24v / 460Ah, pb acid, in paralel cu sistemul fotovoltaic controlat de un midnite

ceva recomandari?
multumesc mult!

ps - exista modele la care pot folosi pe post de dump-loader un boiler sau un radiator electric?

Edited by adrian71, 01 December 2018 - 00:49.


#3589
xcvt

xcvt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.11.2018
Eoliana de 1,5Kw e calculata la 12,5m/s la vanturile din tara noastra e undeva la 150w.

#3590
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Ai tu asa ceva, arata-ne si noua .
Deci la 12,5m/s scoate 1,5kw, ce model este?
Si daca am doar 10m/s  am doar 150w?!
Nu inteleg....

#3591
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005

View Postxcvt, on 01 decembrie 2018 - 01:06, said:

Eoliana de 1,5Kw e calculata la 12,5m/s la vanturile din tara noastra e undeva la 150w.

Corect. Ar trebui sa reformulez. Ma intereseaza o eoliana care sa lucreze cu vanturile din tara noastra si sa produca la viteze mici - medii macar un 300-500w. Probabil ca trebuie sa ma orientez catre 2-3kw putere, cu un buget de 6000-10.000 lei gasesc ceva cu controller si dump loader inclus? Stalpul pot sa il fac si eu. Hipar de 1000-1500 w mi se pare ca se incadreaza in buget, aveti un pdf cu specificatii? Daca nu, o sa le scriu polonezilor ...

Edited by adrian71, 01 December 2018 - 09:20.


#3592
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015
Cel mai eficient generator, ramane axialul cu magneti neodim...

#3593
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010

View Postadrian71, on 01 decembrie 2018 - 00:48, said:

.....cat de important este controller-ul mppt fata de pwm la eoliana?...
....la fel de important cum era la fotovoltaice?

.... pot folosi pe post de dump-loader un boiler sau un radiator electric?
Cind turatia este mica, implicit si tensiunea este mica, atunci mppt -ul scoate ceva curent din acea zona.
La pwm ,pina cind turatia nu asigura o tensiune de +1v peste valoarea bateriilor, eoliana se invirte si ...cam atit
Importanta?!.... cam 50% daca ai vint puternic si 90% daca nu prea stai bine cu vintul

Nu cred ca renteaza sa folosesti boiler sau radiator, intra foarte rar pe frinare, daca ai consum si setarile facute ok, doar la o furtuna puternica, de 10..15 min sa intre in functiune, adica nimic.

View Postadrian71, on 01 decembrie 2018 - 09:17, said:

......sa produca la viteze mici - medii macar un 300-500w. ...
Nu exista asa ceva, "sa produca la viteze mici"  ce valoare sa aiba viteza aia mica ? 3m/s?, nu produce nimic, 5..6..m/s tot mica este dar produce ceva.
  300-500W medie , cred ca trebuie sa urci pe la 5kw...stiu eu...ca bani....

View Postwhlenoi, on 01 decembrie 2018 - 09:20, said:

Cel mai eficient generator, ramane axialul cu magneti neodim...
Cel mai eficient generator este ala pe care-l invirte vintul de peste 5m/s.
Poate sa aiba si mama neodimu-lui, daca nu ai vint , productie  "zero"

#3594
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Xth, ai eoliana ?

Iti pot demonstra ca si la turatie mica se scot tensiuni mari insa daca la  acea tensiune mare intra mppt ul in functiune,  tensiunea cade in bot turatia reducanduse ceva mai putin , la o eoliana sunt ceva calcule si tatonari la pozitie ,
O eoliana calculata corect si proiectata pe o anumita tensiune isi pastreaza turatia aproape constanta indiferent ca ai 3m sau 5m viteza vantului insa amperajul creste considerabil . Vorbesc aici doar de eolienele tip axial hugh piggott, la acest tip de generator apare infranarea doar atunci cand este depasita tensiunea bateriilor  asta e marele avantaj al acestui generator , mppt ul la astfel de generatoare e practic de pomana , o punte zdravana ,trifazica, cu diode schottky isi face treaba cu simt de raspundere.

#3595
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010

View Postmarius_vfp, on 01 decembrie 2018 - 10:54, said:

Xth, ai eoliana ?

Iti pot demonstra ca si la turatie mica se scot tensiuni mari insa daca la  acea tensiune mare intra mppt ul in functiune,  tensiunea cade in bot turatia reducanduse ceva mai putin , la o eoliana sunt ceva calcule si tatonari la pozitie ,
O eoliana calculata corect si proiectata pe o anumita tensiune isi pastreaza turatia aproape constanta indiferent ca ai 3m sau 5m viteza vantului insa amperajul creste considerabil . Vorbesc aici doar de eolienele tip axial hugh piggott, la acest tip de generator apare infranarea doar atunci cand este depasita tensiunea bateriilor  asta e marele avantaj al acestui generator , mppt ul la astfel de generatoare e practic de pomana , o punte zdravana ,trifazica, cu diode schottky isi face treaba cu simt de raspundere.
Si ce faci cu tensiunea mare daca nu ai Curent pe acea tensiune?
Retoric ce ma intrebi tu, pot eu sa te intreb acelasi lucru? Tu ai?Poze /parametri??!
Infrinarea se datoreaza exact faptului ca odata cu cresterea tensiuni, cu aproape +1v peste nivelul acumulatorilor, tensiunea nu poate sa mai creasca ,Dar , creste curentul, odata cu cresterea curentului, si efortul depus de pale este mai mare, consecinta, se frineaza. sau  ca sa nu se frineze, nevoie de VINT.

#3596
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut , urez LA MULTI ANI ! Tuturor romanilor

Xth , retoric vb , vroiam doar sa stiu daca ai eoliana nu ma interesau pozele ,
Prin postul precedent incercam sa ii raspund si lui adrian referitor la intrebarea cat de important e un regulator mppt fata de pwm , din punctul meu de vedere e  zero barat , cu conditia ca eoliana sa fie calculata corespunzator  pentru tensiunea bancului de baterii folosit , exact cum ai zis si tu cand e depasita tensiunea cu 1 v deja creste curentul semnificativ ,
Insa sunt si cazuri cand din varii motive unii utilizatori poate la cade un chilipir si cumpara o eoliana cu tensiuna de lucru mult mai mare decat a bancului de baterii utilizat , de exemplu daca bancul e de 12v iar  eoliana e proiectata pentru 48v  se poate utiliza un regulator mppt  reglat pe 12v astfel va incarca mult mai eficient  si va fi si infranata corespunzator .
La multi ani inca o data tuturor romanilor de pretutindeni.

#3597
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015

La mulți ani! Românule oriunde ai fi!
@adrian71 -ne-a fost dor de tine .Să înțeleg că tot cu TAB -urile pe metereze! Super! ești dovada că și plumbul este foarte Ok dacă știi să îl exploatezi.
La o parte din întrebări au răspuns unii colegi eu doar vreau să adaug o notă personală :încărcarea în pwm cu o turbină face foarte bine unui banc Pb  (experiență personală ):are loc o desulfatare datorită încărcării pulsatorii lucru care mppt-ul nu-l prea reușește.

Ps : am o turbină pe bursă foarte bine realizată dar pentru vânt mai măricel :300 - 500wh pe la6-8m/sec.
Vezi că Hipar începe să producă de pe la 10-12m/s aia de 1,5 kw

#3598
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Roxtm , ai dreptate cu pwm si sulfatarea , cand am vazut ca bateria masinii dadea semne de slabiciune  am schimbat-o apoi am dat-o uitarii , dupa circa 6 luni ma tot loveam de ea prin magazie , am bagato pe regulator pwm la incarcat si am vazut dupa circa 2 -3 zile ca are viatza , am puso iar pe masina si am constatat defapt ca alternatorul nu era chiar in parametri , dati palme nene , am lasat bateria pe fotovoltaic si am schimbat carbunii la alternator , acum bateria isi face treaba pe sistem.

Edited by marius_vfp, 01 December 2018 - 12:02.


#3599
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Eu am eoliana, chiar am mai comentat mai in urma, chiar am 2, una mai mica de teste.
Eu am studiat-o si cu pwm si cu punte simpla si acum mai nou cu mppt., ideea este urmatoarea:
-mppt te ajuta pe plaja de tensiune 8..10v pina in valoarea bancului(la mine 26v) scoate curent "din piatra seaca" , nu mult, dar scoate. si peste aceasta valoare dar acolo este alta ceva.
pwm lucreaza doar peste valoarea tensiunii acumulatorului  adica de la 27+ v in sus pina in 29..30v pe intervalul asta debiteaza curent cit poate generatorul +vintul
la turatie mica ,chiar daca ai mppt, daca palele nu te ajuta, si vintul, o pune in nas,nu o lasa sa se tureze, implicit nu prduce.
incarcare constanta se face cam de la 5..6 m/s in sus, ca ea se invirte si de la 2m/s fisss este nimic, reclama comerciala.
Cam asta este din propriile observatii.
@marius-vfp ce model ai tu?!
Posted Image

Edited by XTH, 01 December 2018 - 12:38.


#3600
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005

View Postroxtm, on 01 decembrie 2018 - 11:38, said:

La mulți ani! Românule oriunde ai fi!
@adrian71 -ne-a fost dor de tine .Să înțeleg că tot cu TAB -urile pe metereze! Super! ești dovada că și plumbul este foarte Ok dacă știi să îl exploatezi.
La o parte din întrebări au răspuns unii colegi eu doar vreau să adaug o notă personală :încărcarea în pwm cu o turbină face foarte bine unui banc Pb  (experiență personală ):are loc o desulfatare datorită încărcării pulsatorii lucru care mppt-ul nu-l prea reușește.

Ps : am o turbină pe bursă foarte bine realizată dar pentru vânt mai măricel :300 - 500wh pe la6-8m/sec.
Vezi că Hipar începe să producă de pe la 10-12m/s aia de 1,5 kw

Salutare si La Multi Ani Romania!

Da, tot cu TAB-urile de acum 6 ani lucrez!!!

In momentul de fata nu am nicio preferinta fata de un anumit model de eoliana. Vreau ceva eficient, indiferent ca e HAWT sau VAWT, home made sau high end,
nu are fix nicio relevanta pentru mine. Ideea este sa lucreze bine cu bancul de 24V Pb Acid, sa aiba dump loader si controller, chiar daca e PWM ...

Am intre 1500 si 2000 Euro ptr proiectul asta si vreau sa ma misc repede. Stalpul il voi face eu.

Am inceput sa citesc topicul acesta de la prima pagina astazi. Probabil imi va lua cateva zile. Colegul CristiBMW mi-a dat ceva sfaturi deja. Inclin catre o HAWT de 1000w
care ar ajunge si la 1600w la vant puternic, 5 pale, controller MPPT care are si boost. Orice alte sfaturi sunt binevenite si apreciate!

Multumesc.

PS - daca am inteles bine, un controller MPPT ar putea in cazul meu (24v la baterii) sa lucreze si cu o turbina proiectata pe 48v?

Ce ar fi mai bine - MPPT si turbina de 24v sau MPPT si turbina de 48v? Stiu ca la fotovoltaic MPPT-ul storcea amperaj mai bine cand tensiunea de intrare era mai mare ...

Edited by adrian71, 01 December 2018 - 15:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate