Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Energie eoliana 2

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4734 replies to this topic

#3493
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Eoliana e necesara intrun sistem off grid dar ea trebuie pusa la cel putin 30 m. inaltime de acolo sint curenti permanenti de vant
daca nu o pui la inaltime mare e cum ai pune panoutile fotovoltaice la umbra
eu acum lucrez sa fac un stalp de 30m. din teava din 5 segmente de 6m. o teava groasa pe mijloc si trei pe exterior cu zabrele
eoliana vreau sa fie cu difuzor de marirea curetilor de aer, aceasta eoliana o face un coleg de forum care a mai facut acest tip de eoliana si se comporta foarte bine, la 30m. inaltime o sa mearga tot tinpul fara oprire.

#3494
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Sa ne arati si noua poze
Cum o ridici si o cobori la acea inaltine?, ca mai e nevoie si de asa ceva.
Chiar si la acea inaltime, depinde de zona geografica, nu este sigur ca va produce constant.
Spor!

#3495
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Sistemul de ridicare o sa fie cu troliu si cu cabluri
eoliana o sa fie pusa pe munte, orcum dupa masuratorile facute cu un anenometru la 12 m. inaltime am tot timpul vant cea mai mica viteza de peste 3.4 m/s 24din 24 ore cred ca la 30 de m. inaltime o sa am peste 4,6m/s plus difuzorul de marirea curetilor de aer va fi undeva peste 7-8 m/s.

#3496
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
@zut1.
Apreciez daca poti sa imparti cu noi Aventura ta...
Si eu stau la poalele muntelui si sper sa complementez panourile solare cu o eoliana, treaz fiind ziua in amiaza mare...
Am posibilitatea terenului sa o arunc cat de sus vreau fara sa deranjez vecinii sau copacii sa ma impiedice.
Ma bate gandul la una verticala decat una cu pale.
Acelasi system cu troliu si cabluri,un support flexibil pe suruburi  care sa imi ofere posibilitatea sa o intretin foarte economic,dand-o jos cand treba.
Nu am idee la optimizari,dar banuiesc ca in cativa ani sa vor inventa multe.

Sunt foarte familiar cu panori solare si tuburi solare ca am instalat DIY dar la moriste nu am atata expunere.
De aceea am intrebat pentru o solutie care ar fi top "dream system" si apoi sa scalez in jos pana cand ating obiectivele mele ca output si ca buget.

Multumesc.

#3497
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
@E.C.H.,
Eu inca astept raspunsuri la intrebarile pe care le-am pus ca sa pot intelege cum gandesti problema "moristii".
In rest, felicitari pentru realizarile tale.

#3498
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Imi cer scuze,ce intrebari,pentru mine !?

Nu am atins o eoliana nici macar cu mouse-ul pe calculator...
Sunt un absolut novice si cred ca nu sunt intrebari stupide ci doar raspunsuri pe masura !??
Bafta

#3499
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
@ECH (scuze, dar ai un nick prea lung),
Daca vrei ajutor, incearca sa citesti posturile scrise in urma ta. Altfel sa nu te mire ca nu vei primi ajutorul scontat.

View Postvast, on 14 octombrie 2018 - 07:35, said:

Detaliaza putin ce inseamna pentru tine "conditii ideale". Cam ce viteza a vantului s-ar incadra la "conditii ideale" pentru tine?


#3500
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Hi Vast,

Nu am intentia de a sti totul dar nu am venit aici la voi pe topic sa ma dau rotund sau arrogant.
Am citit cateva pagini si am iesit mai necunoscator decat inainte.
Prea multe contradictii si design-uri care merg la unii sau nu la altii.Probabil ca asta este partea frumoasa cand te incumeti la asa ceva,nici o morisca nu este la fel si aceeeasi morisca nu se invarte la fel in diferite locatii.

Cand am lansat provocarea,am gandit ca un fel de rezumat ale celor peste zeci de pagini de incercari si reusite sau dezamagiri.
Edison a spus ca a descoperit 1001 feluri de  a NU face un bec dupa atatea incercare nereusite.
Scopul nostrul este de a obtine rezultate in conditii vitrege de vant,cand nu poti avea o predictive de generare DAR ina celasi timp,nu este modul tau principal de a genera current,cum bine s-a spus mai sus.
Acuma,cat este important design-ul la palele rotative ,cat este suportul leviator de magneti,cat este systemul de a cauta directia cea mai buna si apoi sa o mentii acolo in flow cat mai mult timp..apoi,cum este folosit acel motor / generator optimisat la maxim pentru condittii care pot lua diferite rotatii in scurt perioada de timp...apoi si nu ultimul,invertorul ce are sarcina murdara de a converti si sustine un current constant si automatisarea care treba sa inchida morisca la limita de avarie.
Am listat mai sus partile principale ale unei eolienne si asteptam sa se spuna care sunt elementele care aduc un aport mai mic sau mai mare la overall eficienta.Care sunt producatorii si/sau furnizorii care le aduc in tara.
Deci,am inceput bine cred eu si am de munca la cautat raspunsurile la intrebarile mele,voi fi autodidact si sper sa am un resultat pe masura.


Eu am ales un design de vertical si nu de pale.
Din variate motive...si m-am oprit la acest design ca in clipul urmator.
Nu are parti sensibile la vant,nu pierde timpul cautand si alegand unghiul efficient la directia rafalelor, dynamic expunere la vant ca suprafata portanta,se poate inchide cand este rafale prea mari si … este foarte prietenoasa cu mediu (eu am mosia in Natura2000, deci treba sa respect mama natura)

Voi aprofunda solutia in continuare si "keep you posted" ...

Bafta


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RyMraF4DXFI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by EmeraldCountryHouse, 14 October 2018 - 21:15.


#3501
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Hi Emerald,

Ca o paranteza de inceput: dupa cum scrii banuiesc ca ai locuit mult timp in tari vorbitoare de limba engleza. Banuiesc bine?

1. In provocarea pe care ai lansat-o ai spus ca doresti: "Minime cerinte: sa fie capabila sa serveasca un constant minim de 1kwh (in conditti ideale)".
a. Pentru mine este neclar ce inseamna in acceptiunea ta "conditii ideale". Te rog defineste acest termen din punctul tau de vedere, specificand totodata si o viteza a vantului corespunzatoare acestor conditii ideale.
b. Orice generator are o anumita curba de putere in functie de turatie. Deci, pentru a livra o putere de 1kW, atunci el trebuie sa se invarta cu o anumita turatie, care la randul ei este data de o anumita viteza a vantului. De obicei, fabricantul (daca este unul serios) publica curba de putere in functie de viteza vantului sau de turatia la ax. Astfel tu poti alege acel tip de generator care se incadreaza in cerintele tale.

2. Jucaria din filmul postat pare frumoasa ca design, dar nu se deosebeste cu mare lucru fata de un Savonius clasic. Singura imbunatatire este data doar de posibilitatea de inchidere a cupelor.

3. Daca te orientezi spre o verticala, atunci studiaza filmele de mai jos:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cYh7jR4vLQg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QESgfGq1CeA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aKh15ImK-iY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OiRhX6FDCVw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3502
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Mai revin cu intrebarea:
Cine imi poate arata/detalia, indica un regulator MPPT de 2000w sau mai mare pentru eoliana?
Multumesc!
Posted Image

#3503
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
@XTH,

Vezi modelele de mai jos sau ... Midnite Classic 250:

https://www.aliexpre...cf-b305e955e3be

https://www.aliexpre...cf-b305e955e3be

Astea chinezesti au incorporate rezistentele de dumpload.

Edited by vast, 15 October 2018 - 11:05.


#3504
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
@vast

Multam de intelegere si explicatii...
Limba Romana nu este prima limba vorbita sau scrisa dar nu ma pot "lauda" ca am uitat-o ! :)
Am sa ma opresc aici pentru moment pana cand voi fi mai sihgur pe cerintele mele si ale casei si apoi voi cauta solutii.

Multa bafta si vant din toate directiile, optimizat la maxim RPMs ! :)

#3505
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Care este diferenta dintre boost si buck la un regulator Mppt pentru eoliana?
Inteleg ca boost analizeaza plaja de 10.....30v si extrage maximul de curent prin "marirea" tensiunii,
iar buck 30......50....v  prin micsorarea tensiunii si marirea curentului
iar pe intervalul 24...30v incarcarea este PWM
sau gresesc, sau nu inteleg /cunosc exact?
Multumesc de lamurire.
Posted Image
PS nu reusesc sa ma hotarasc la modelul expus de @vast
     m-au zapacit atitea modele

#3506
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Problema celor mai multe regulatoare de incarcare pentru eoliene este ca nu le lasa sa se invarta destul cat sa capete energie cinetica astfel incat atunci cand le conecteaza la sarcina sa nu le infraneze brusc (pe romaneste spus: sa le puna in nas). Astfel au aparut aceste regulatoare cu functiii de boost si buck:

Boost - la turatii mici, cand si tensiunea generata e mica, amplifica tensiunea generata pana la valoarea de incarcare a bateriilor, lasand-o astfel sa se tureze in loc sa o infraneze
Buck - la turatii mari, cand tensiunea depaseste cu mult valoarea de incarcare, in loc sa intre rezistenta de dump pentru infranare, intra circuitul de micsorare a tensiunii pana la valoarea optima de incarcare

... cel putin eu asta am inteles ca fac aceste regulatoare.
MPPT-ul cu care se lauda cred ca e acea functie care cauta sa ajusteze tensiunea generata la valoarea optima de incarcare. Altfel, eu cred ca ele merg de fapt in PWM.


P.S. Vezi ca sunt unii care livreaza si prin PostaNL - prietenii stiu de ce.

Edited by vast, 18 October 2018 - 21:49.


#3507
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Cel mai bun MPPT e suprafata mare maturata de pale, si inperecherea palelor cu generatorul
MPPTul e bun doar daca ai o eoliana de 48v si vrei sa o folosesti la un sistem de 24v.

#3508
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015

View PostEmeraldCountryHouse, on 14 octombrie 2018 - 21:10, said:

Hi Vast,

Nu am intentia de a sti totul dar nu am venit aici la voi pe topic sa......

Voi aprofunda solutia in continuare si "keep you posted" ...

Bafta


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RyMraF4DXFI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La 2m/s se invarte si Lenz 2, pe care am construit-o. La vant puternic se autofraneaza, fara sa aiba automatizare. La 2m/s vant, nu merita  sa faci, orice tip de eoliana, cu orice performanta aerodinamica.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qQMc3wbPEfU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h7Gf72BaoH4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://tmpower.su/w...4-v/tLO54Rd7Tyw

Edited by addysoftware, 08 November 2020 - 07:50.


#3509
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 13.02.2006
@Vast gresesti putin.
De fapt situatia e altfel:
Functia boost se foloseste daca ai o eoliana pe 24V si vrei sa incarci baterii pe 48V. Ca sa incarce bateriile ar trebui sa se tureze dublu decat e turatia nominala de incarcare, adica se cam face elicopter.Cu boostul, cum trece de 24V incepe sa incarce prin amplificarea tensiunii pe iesire.
Buck e invers: Ai eoliana pe 48V si baterii pe 24. Daca ai conecta direct, cum sare tensiunea generatorului de 24V ar incepe sa incarce si nu se mai tureaza, adica nu ajuge la TSR.
Rezistenta de dump intra in functiune la ambele variante, in functie de tensiunea pe baterii(sau alti paramertrii daca regulatorul e destept si permite setarile-turatie generator, curent maxim de incarcare, etc)

Edited by rinaldoparaipan, 19 October 2018 - 08:00.


#3510
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Posibil sa ai dreptate Dane in ce spui, caci eu doar am incercat sa deduc ce a vrut chinezul sa faca. Cred ca in manualul aparatului ar trebui sa spuna ce fac cele doaua functii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate