Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Energie eoliana 2

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4734 replies to this topic

#3043
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
Eu ti-am zis sa nu te joci cu eoliana. E chiar păcat de un Midnițe de calitate

#3044
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Ma gandesc la construcția unui generator axial cu un singur rotor si bobinele lipite pe un suport metalic. Suportul sa fie tăiat in cazul in care in acesta se induc curenți Eddy. Avantajul ar fi ca nu mai trebuie turnat stator, bobinele sunt impregnate cu rășină inca de la bobinarea lor, distanta dintre bobine si suport va fi minim, greutatea rotorului semnificativ redusa, numărul de magneți este redus, rulmenții sunt mai puțin solicitați, statorul fiind lipit pe suport metalic, trepidațiile care apar intr- un stator subțire sunt diminuate, răcirea prin acel suport este mai buna, distanta dintre rotor si suport ar putea fi diminuata si poate ar mai exista si alte avantaje. Dezavantajul ar fi, din cate stiu eu, randamentul redus cu aproximativ 20%, dar asta la jumătate din numărul magneților, ganditi-va ca aceștia ar putea fi mai mari sau numărul de poli mai mare, astfel incat s-ar compensa acea pierdere si mai mult, poate ca la același volum de magneți ca al generatorului cu doua rotoare, randamentul ar putea fi mai bun. As mai adaugă faptul ca prezoanele ar fi mai scurte si prinderea rotorului va fi mai ferma si nu in ultimul rand ca prețul generatorului ar fi mai mic. Si iată cata dreptate avea regretatul inventator Justin Capra, care spunea ca:" Optimizarea s-a născut din saracie."

P.s. Tot gandindu-ma cum sa fac un stator fara rășină, pentru ca nu am se este cam scumpa am ajuns la aceasta soluție. Eu am mai construit bobine impregnate in super glue si au ieșit foarte compacte si subțiri.

Edited by usernamealin, 22 November 2017 - 07:35.


#3045
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Am încercat azi varianta cu suport fix pentru bobine si nu se simte înfrânare. Am făcut si o prima bobina care a rămas pe mașină de bobinat pana mâine pentru a se usca.

Attached Files



#3046
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Eu vad acolo un disc si o tabla de "protectie" ? , Nu crezi ca ar trebui sa fie mai gros discul pe care fixezi bobinele ?

Edited by keta, 23 November 2017 - 01:03.


#3047
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
mi se pare cam firav partea de rulment.
cauta un rulment de fata de masina Adica De MB este ff solid.
Nu de alta ,dar ai sa eviti sa o dai jos repede sa schimbi rulmentul.Nu cred ca ai sa echilibrezi asa de perfect palele.

Edited by goctav2000, 23 November 2017 - 18:57.


#3048
Tyc2000

Tyc2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.10.2017
Salut ,sunt nou pe forum ,am si eu o problema cu eoliana  dacă mă puteți ajuta  ,eoliana istabrezi de 1,5 kw 48v nu bagă mai mult de 600w la cel mai  mare vĂąnt ,acesta este controlerul

Attached Files



#3049
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Asa o fi,dar:
-inaltime  de montare?
-viteza vintului?  masurata/apreciata?
-vint; constant/ in rafale?
-pozitie geografica- de regula bate vintul acolo?
-masurarea puterii cu ce si cum s-a facut?
vezi tu, cite necunoscute trebuie analizate asa, la prima strigare, pentru o minima intuire a situatiei?
deci, detalii cit mai multe, poze si apoi , poate sa primesti si ceva solutii sugestii, altfel....
Posted Image

Edited by XTH, 24 November 2017 - 21:27.


#3050
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Da, e doar o tabla de 2mm grosime, pe care lipesc bobinele pentru a inchide campul magnetic. Rotorul e de 10-12 cm in diametru, are o grosime de 3-4 mm si pe el sunt lipiți magneți de hard,  groși de aproximativ 2-3 milimetri. Deci toată construcția este foarte firava, prefer sa bag cat mai putini bani pentru a experimenta. Rulmenții sunt de la un hard si nu au mai mult de 14mm in diametru.

Discul pare mai gros, dar are si o margine de aproximativ 2 mm.

Edited by usernamealin, 25 November 2017 - 07:59.


#3051
Tyc2000

Tyc2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.10.2017
Are 12 metri înăltime ,viteza vintului 50-60 km h peste viteza aceasta face un zgomot infernal ,masurat cu watmeterul ,care acum nu mai indică valoarea ,m-ia verificato  cineva care bobinează la Bacău sistemenergy ceva ge genul acesta nu mai stiu ,ultima fază a zis că așa scot ele , o am pusă pe un siloz .

Attached Files



#3052
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Magneți neodymium 30 x 5 mm, N50 pentru experiențe și construcția de mici generatoare axiale.Vorbiți în prealabil cu chinezu” se poate aranja cu factură (invoice) de 11$ și primiți pachetul direct acasă, fără ”peșcheșuri” TVA dăruite lu” alde Tudose Posted Image

Edited by Viorelsolar, 25 November 2017 - 12:50.


#3053
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010

 Tyc2000, on 25 noiembrie 2017 - 09:30, said:

Are 12 metri înăltime ,viteza vintului 50-60 km h peste viteza aceasta face un zgomot infernal ,...... ,ultima fază a zis că aşa scot ele ,
Deci concluzia....,atit pot ele (nu "asa scot ele"),
Ca idee,de la nivelul de sus a silozului ,parerea mea sa ai o teava de 6....8m si apoi sa montezi turbina,posibil sa ai turbioane multe si puternice la nivelul care se observa in poza,parca este si int-o parte a silozului,nici macar pe mijloc.
Eu as face un trepied peste gura de umplere a silozului si din trepied as urca 6..8m cu ancorare in 3+3 puncte si atunci sa vezi ce si cum.
Daca faci modificarea expusa sa zici cum merge apoi,bine...sa nu te astepti sa scoata 1,5KW dar pe la 40..50km/h sa ai 1000W cred ca se poate., si fara zgomote de zici ca aterizeaza SMURD-ul
Cine a montat-o nu are nimic viziune de cum lucreaza aerul/turbina.
Atit are sistemul,doar turbina?,ceva baterii,invertor,panouri....Posted Image

#3054
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 Tyc2000, on 24 noiembrie 2017 - 20:18, said:

Salut ,sunt nou pe forum ,am si eu o problema cu eoliana  dacă mă puteți ajuta  ,eoliana istabrezi de 1,5 kw 48v nu bagă mai mult de 600w la cel mai  mare vânt ,acesta este controlerul


Cred ca e normal... La tot ceea ce vezi in aceste zile la vanzare incepi prin a scade la jumatate ceea ce declara si apoi alegi.
In acest fel vei fi "multumit" ,
Se numeste marketing , dar de fapt ar putea fi pedepsit prin lege , ca si inselatorie.
Nu se doreste asta, economia se bazeaza pe asta, nimeni nu munceste, toti se fac ca muncesc, asa ca si produsele rezultate se fac ca muncesc....

Edited by keta, 25 November 2017 - 15:46.


#3055
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Eoliana istabrezi de 2000w? la un vant de 10/ms nu scoate mai mult de 287w testata de mine si atunci aia de 1500w? cam credeti ca scoate...

#3056
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

 aerodinamic_32, on 25 noiembrie 2017 - 16:25, said:

Eoliana istabrezi de 2000w? la un vant de 10/ms nu scoate mai mult de 287w testata de mine si atunci aia de 1500w? cam credeti ca scoate...

Daca ii maresti diametrul la pale,de la 2.10 m  la 2.5m o sa mearga perfect,cum faci asta? faci un alt hub la un strungar priceput din tabla de cel putin 5mm gosime.
La mine asa merge si multi sau miratPosted Image , avantajul ei este ca are coada lunga si sta in vant ff bine
Am avut curent si de 30Amp/48v=1440w pana in 10m/s

@Doega iati o insta de 2000w si iti dau eu hubul din tabla gata taiat,tre sa ii pui numai bucsa de la generator,o poti face la un strungar.Si ai sa ma pomenestiPosted Image

@Tyco 2000,vezi ca nu este echilibarat eoliana ,hubul este de caca,palele bune ,generatorul este acceptabil .
La mine merge fara zgomot,poate din cauza ca am tranatit-o o data de pamant Posted Image Posted Image dar si sa starmbat hubul vechi ,si daca sa strambat a trebuit sa fac altul,su l-am facut mai mare.si ff bine centrat.Si am rezultate ff bune in comp cum mergea inainte.

Edited by goctav2000, 25 November 2017 - 20:04.


#3057
Tyc2000

Tyc2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.10.2017

 goctav2000, on 25 noiembrie 2017 - 19:45, said:

Daca ii maresti diametrul la pale,de la 2.10 m  la 2.5m o sa mearga perfect,cum faci asta? faci un alt hub la un strungar priceput din tabla de cel putin 5mm gosime.
La mine asa merge si multi sau miratPosted Image , avantajul ei este ca are coada lunga si sta in vant ff bine
Am avut curent si de 30Amp/48v=1440w pana in 10m/s

@Doega iati o insta de 2000w si iti dau eu hubul din tabla gata taiat,tre sa ii pui numai bucsa de la generator,o poti face la un strungar.Si ai sa ma pomenestiPosted Image

@Tyco 2000,vezi ca nu este echilibarat eoliana ,hubul este de caca,palele bune ,generatorul este acceptabil .
La mine merge fara zgomot,poate din cauza ca am tranatit-o o data de pamant Posted Image Posted Image dar si sa starmbat hubul vechi ,si daca sa strambat a trebuit sa fac altul,su l-am facut mai mare.si ff bine centrat.Si am rezultate ff bune in comp cum mergea inainte.
Am inteles ,dar nu pot să sudez pe flansa aceia  ,bine centrat palele au 1,5m

#3058
Tyc2000

Tyc2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.10.2017
Bun si la ce lungime treb să ajungă o pală,  ele acum au 1,5m

#3059
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

 Tyc2000, on 25 noiembrie 2017 - 20:33, said:

Bun si la ce lungime treb să ajungă o pală,  ele acum au 1,5m
pai la tine o pala are 1.5m?
asta inseaman 3m diametru
diametru mare inseamna turatie mai mica.
se pare catu nu ai turatie la eoliana

Edited by goctav2000, 25 November 2017 - 21:59.


#3060
docris

docris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 10.06.2009
Ideea cu tripoda din poza lui Octav e bună.Dar trebuie 2 bucăti.Eu am folosit una singură si in vânt puternic a dat palele pe spate,s-au lovit de stalp și s-au spulberat.Am făcut alte pale si am folosit amandoua tripodele.A funcționat perfect.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate