Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Energie eoliana 2

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4734 replies to this topic

#2989
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010

View Postusernamealin, on 29 octombrie 2017 - 10:46, said:


. Intervin cu aceste precizări pentru o înțelegere mai buna a ceea ce s-a intamplat. Astfel iar intervine XTH si ma desființează.

Iar spune ca am făcut pale din bete de chibrit.

Posted Image nici chiar asa, nu a fost cu intentie.
Doar am vrut sa spun ca trebuie sa reziste.
Si ca sa stii sigur ca rezista, se testeaza in gol la o turatie dubla,daca rezista atunci in sarcina nici nu se mai pune problema.
Acum, ca sa comentez ceva si eu din observatiile mele,nu trebuie nici o coada "flexibila" pentru iesirea din vint,mai mult zapaceste eoliana,ea trebuie sa stea "infipta" pe directia vintului si sa produca.Daca productia depaseste asteptarile, este alta poveste,dar cam greu ,de regula se asteapta mult si se obtine putin si rar.
Vint in pale...Posted Image

#2990
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Daca vreti sa auziti un om frustrat, sunati-ma! FMM ei de eoliana, jos se invarte, sus atinge de stator. La 20m/s nu pleaca. Nu o vad bine!

#2991
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Pune o ista de 2kw pe regulatorul ala si o sa fii mult mai multumit. La 8-9 m/s pusa pe mppt atinge puterea nominala.

#2992
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010

View Postdoega, on 30 octombrie 2017 - 02:56, said:

Daca vreti sa auziti un om frustrat, sunati-ma! FMM ei de eoliana, jos se invarte, sus atinge de stator. La 20m/s nu pleaca. Nu o vad bine!
Doar un sfat:
-cumpara-ti o EOLIANA  ,nu mai inventa apa calda ca-ti tocesti nervii si banii ,degeaba.
Macar una ca asta:
adresa:http://www.huayaturbine.com/

Attached Files


Edited by XTH, 30 October 2017 - 10:23.


#2993
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View PostXTH, on 30 octombrie 2017 - 10:17, said:

Doar un sfat:
-cumpara-ti o EOLIANA  ,nu mai inventa apa calda ca-ti tocesti nervii si banii ,degeaba.
Macar una ca asta:
Cand ti-oi cumpara si tu baterii pe litiu promit ca-mi iau!

#2994
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Asta i-am zis si eu, dar el ... Batman.

#2995
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Nu asta-i problema, cumparatul,asta se rezolva imediat, vreau sa vad cit te tin pe tine sa-mi fac o idee daca merita sau nu,
Eu am fost relativ multumit de Banner, raport pret/calitate/exploatare.
Ochesc acum tot experimental ceva tubular de la Caranda.
Pentru moment consider litiu pretentios  si scump sa fac teste , las pe altii...
Posted Image

#2996
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008

View PostXTH, on 30 octombrie 2017 - 10:27, said:

...Pentru moment consider litiu pretentios  si scump sa fac teste , las pe altii...
Posted Image
Ca sa pastram topicul curat, o sa raspund pe topicul de acumulatori in ACEST post.

#2997
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Cum e pe la voi vantu la mine nu scade sub 14m/s-18m/s am o putere de esire de peste 3-4Kw.

#2998
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postaerodinamic_32, on 30 octombrie 2017 - 14:00, said:

Cum e pe la voi vantu la mine nu scade sub 14m/s-18m/s am o putere de esire de peste 3-4Kw.
Tati, eu merg ca Michael Jackson prin curte la 80-100km/h. Am gunoaie in curte de prin alt judet, ca eticheta zice de sc sulea srl din Ialomița.
Am aflat azi ca dau stalpul iarasi jos ca am gasit oameni. Mortii ei, o toc cu toporul daca nu-i dau de cap!

Attached Files


Edited by doega, 30 October 2017 - 15:52.


#2999
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Baieti, se invarte măgăria. Joc in rulmenți, in stator, in pale, in morții ei, dar se învârte. Doar ca nu sta in vant  :)

#3000
docris

docris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 10.06.2009
Două zile am avut vânt năpraznic,am avut ceva timp să urmăresc eoliana mea.Dau dreptate lui XTH,coada generatorului făcută să scoată din vânt,incurcă continuu.Poate nu e suficient de grea,mare,ușoară,lungă.....Dar continuu eoliana stătea la 30 de grade față de direcția vantului,coada sus,pliată către pale,tot nu avea putere să o mute.Cand se potolea vantul,cădea,in poziția de repaus,și destabiliza tot ansamblul.Sambătă dau jos vartelnita,si pun coadă fixă.

#3001
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Daca ai regulator care franeaza doar in functie de tensiunea bateriilor nu se poate fara scoatere din vant.  O sa pierzi turbina la prima furtuna. Iti trebuie controler la care se poate seta turatia maxima a turbinei.

#3002
docris

docris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 10.06.2009
Am regulator identic cu cel pus in video de tine.Franeaza in functie de turatie,tensiune si curent.

#3003
laz123

laz123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.12.2015
Am luat si eu un invertor Ginlong 2 kw on grid pe care l-am montat pe o hidroturbina si as avea nevoie de un regulator eolian care sa-l protejeze la fluctuatii/intreruperi ale curentului eventual cu franare.Sau o schema pt. asa ceva daca nu este gata facut?

#3004
docris

docris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 10.06.2009
Bate vantul din stanga,ridica coada,dar nu are putere sa puna palele in vant,Ramane sus pliata.

Attached Files



#3005
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Si la mine la fel!

#3006
docris

docris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 10.06.2009
Ai scris ceva mai demult,ca nu se invarte dar o scoate din vant.Dar nici la loc nu o pune.Gata,coada fixa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate