Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Energie eoliana 2

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4734 replies to this topic

#2971
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Poate pentru ca dinamul este CC si este costisitoare intretinerea, transformarea si transportul curentului ?

#2972
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postvast, on 18 octombrie 2017 - 12:19, said:

O intrebare pentru cunoscatori:

Care este motivul pentru care la eolienele mari se prefera folosirea generatoarelor sincron si nu a dinamurilor?

La dinam rotorul produce energia de output, sub forma de curent variabil; bobinele sunt in numar destul de mare si sunt conectate la niste segmente cum ati vazut la motorasele universale (aspirator, mixer de bucatarie) si toata puterea generata trece prin carbuni (sistemul perii/colectori).

O eoliana mare are 2-5 si in ultimul timp au aparut si de 7 MW.
Imaginati-va puterea aceea de cativa MW trecand prin carbuni... cat de mari ar trebui sa fie!! comparati-o eventual cu un generator de sudura tip vechi, de tip motor-generator, de vreo 5-10kW.

La alternator in schimb, energia este produsa de stator si merge direct la borne; bobinajul este de tip bara de cupru si nu exista elemente in miscare (perii/colector) in calea curentului de iesire; rotorul (excitatia) este insa alimentat tot prin carbuni, dar nu sub forma de comutator (adica segmente ca la dinam) ci sub forma de inele colectoare; iar puterea necesara generarii campului magnetic de catre rotor este comparativ foarte mica, tipic cateva zeci de volti si cateva zeci de amperi la un generator de cativa MW (ca exemplu un gen de 5.5MW intr-o turbina pe gaz lucra la nominal cu excitatia undeva intre 25 si 30V cu vreo 15 A).

Deci spus simplu, sute de wati prin carbunii alternatorului versus megawati prin cei ai dinamului...

Apoi bineinteles mai este avantajul legarii economice la grid, in curent alternativ aceasta se face pur si simplu direct - fireste, prin breakere de protectie - : pur si simplu turbina se aduce la sincronism cu ajutorul unui pic de vant, cu palele aproape perpendiculare pe vant deci unghi de atac f. mic, reglat a.i. sa se ajunga la frecventa de sincronism; excitatia (campul magnetic din rotor) fiind in tot acest timp la un minimum necesar producerii tensiunii de lucru, de exemplu 7.5 sau 20kV la noi....; apoi se cupleaza breakerul pe ON; generatorul se misca in continuare fix sincron cu linia de la grid; dar inca nu pompeaza nimic. Se ridica tensiunea/curentul de excitatie si generatorul incepe sa produca energie reactiva.. Cam in acelasi timp se modifica unghiul de atac al palelor a.i. vantul sa le "impinga mai tare", si generatorul incepe sa produca si energie activa. Fireste totul este controlat electronic.

Edited by addysoftware, 18 October 2017 - 19:18.


#2973
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Multumesc de raspunsul detaliat. Vedeam ca imi scapa ceva, dar nu reuseam sa gasesc legaturile lipsa.
Prin dinam ma refeream de fapt la alternatoarele asemanatoare cu cele pe care le folosim si la eolienele mici, dar, bineinteles, dimensionate pentru puteri mari.

#2974
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Dinamul E una, alternatorul E alta ..... Am pus un raspuns la modul simplu mai sus, si noroc cu prietenii de pe forum ce au adus si o argumentare stiintifica ca la carte

#2975
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Buna seara! Am si eu mini generatorul asta. Cum as putea sa fac o mini eoliana din el..se misca cam greu din cauza angrenajului, se cam infraneaza. Cu pale mai mari ar merge sa o fac sa se miste bine ca la turatie mica are o tensiune destul de mare.
https://www.ebay.com...353.m2749.l2648

zice ca scoate 20 W.
Nu prea ma pricep foarte bine si de aceea va intreb.

#2976
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Conecteaza-i pe iesire un bec auto de 12V, 20W ,pui si un multimetru in paralel sa masori tensiunea si invarti generatorul cu ceva sa vezi ce scoate.

Acela este de fapt un motor de CC cu reductor planetar cred. Nu cred ca pale de diametru mare ar fi o solutie, axul sau fiind destul de firav.

Edited by keta, 22 October 2017 - 10:06.


#2977
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
In gol a scos si 30 V,in sarcina a aprins o banda de leduri dar nu am masurat si tensiunea, dar se misca si mai greu din cauza asta

#2978
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
@vladuzz7 ,motorașul ăla cu perii este o jucărie pe care o găsești prin toate filetantele cu acumulatori, dacă vrei ceva mai serios pentru experiente caută un motor de ștergător de parbriz de rabă la 24V tot cu perii și poți să obții ceva mai mult montat pe o micro eoliană, binențeles la turații destul de mari !!! Posted Image

#2979
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View PostViorelsolar, on 22 octombrie 2017 - 17:28, said:

@vladuzz7 ,motorașul ăla cu perii este o jucărie pe care o găsești prin toate filetantele cu acumulatori, dacă vrei ceva mai serios pentru experiente caută un motor de ștergător de parbriz de rabă la 24V tot cu perii și poți să obții ceva mai mult montat pe o micro eoliană, binențeles la turații destul de mari !!! Posted Image
da..totusi as vrea sa o incerc pe asta, si nu stiu cum sa o fac sa fie eficienta sa se invarta ok

#2980
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015
"Incearca pe asta" si apoi o iei de la capat, s.a.m.d.

#2981
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Un sunet placut.
Ideea e ca pe la 40v mi-o scoate din vant.
E pe liber acum.
Formatul e m4a dar l-am redenumit in mp3 ca nu il puteam atasa.

Attached Files


Edited by doega, 23 October 2017 - 22:44.


#2982
AdrianVostinar

AdrianVostinar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.10.2017
frumos sunet,eu nu aud asa ceva decat la furtuna

#2983
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,422
  • Înscris: 13.02.2006
Si o productie live aici:
http://free-energy-m...tabela=data_log
Pana la ora asta a bagat 2kW.
Data din graficele anuale e cu 8 zile in urma, au fost ceva probleme cu netul.

Edited by rinaldoparaipan, 24 October 2017 - 16:39.


#2984
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Babaeț, la mine-i moartea! 2 stalpi rupti, cam 100km/h, 57% in baterii ca am dat drumul la aer conditionat 2 ore si 700wh produsi azi solar.
Mi-a rupt sufa de la coada si acum coada e intre pale. E bine ca e frana mecanica. Aștept sa pice curentul ca sa aprind becurile de afara!!
LE Adica asa:

Attached Files


Edited by doega, 24 October 2017 - 18:30.


#2985
AdrianVostinar

AdrianVostinar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.10.2017
naspa cu vanturile astea,,,,,,butoiul meu taiat in doua este la pamantPosted Image dar avand in vedere ca a fost doar un experiment sa ma lamuresc si eu despre cuplul genera, sunt lamurit pe deplin acum, intre timp am facut cablajul pentru controler,,,mai sa montez piesele/ eu sunt pe principiul ca pasiunea sau nebunia asta de face ceva daca tot ma racaie, este sa fac ceea ce imi doresc     Multe experimente esuate ,multa cercetare ,multe cunostinte acumulate si nu in ultimul rand multe realizari

Attached Files



#2986
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Asa arata azi. Insa din cauza mea s-a intamplat.
Cablului care tinea coada la 90 de grade (cu verde) i-am pus un arc in capat care a cedat la solicitarea de aseara si s-a intins pana a ajuns sa loveasca doar metal in metal in partea opusa unde am colorat cu rosu si a cedat coada. Dar la ce vant a fost, ar fi bine doar asta.

Attached Files


Edited by doega, 25 October 2017 - 14:24.


#2987
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Am găsit o firmă poloneză care vinde generatoare PMG neodymium AICI cu prețuri destul de acceptabile ținând cont de ceea ce vând unii șmecheri de pe la Bacău de vreo 3 ori mai scumpe. Au la vânzare și eoliene cu pas variabil ,adică cum 5.5kW ,290 Kg ,300rot/min ??? Trebuie întrebați ce prețuri au polonezii pentru eolienele lor, până una,alta yankeii americani cer peste 6000$ pe faimoasa lor orizontală Skystream 3.7 cu putere de doar 2.4kW și 77 de kile” !!! Posted Image

#2988
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Trebuie sa fac câteva precizări în ceea ce privește generatorul utilizatorului Doega. In primul rand, poza e veche si balamaua aceea de la coada nu mai exista. Cel care afacut generatorul a făcut un ax cu rulmenți in ideea de-a se învârti ușor generatorul in stâlp. Eu l-am dat jos. In al doilea rand coada este făcută din tabla de fier groasa si foarte grea, astfel încât opritorul acela de unde vine băgata coada in axul ei nu a rezistat aproape deloc la câteva reveniri ale cozii. Atunci am luat hotărârea sa sudez doua inele, unul pe coada si celalalt pe generator, in care sa bag un cablu cu rolul de-a opri coada ca nd aceasta ajunge la 90 de grade fata de planul elicei. Ceva de genul curelușei care se punea la usile mașinilor vechi pentru ca vântul sa nu dea usa "peste cap". Doega a vrut sa se asigure ca revenirea cozii se face ușor si a dorit adăugarea unui arc la cablul respectiv. Ei bine, acesta s-a întins si coada nu a stat la pozitie, ajungând pana la pale, fara a le atinge. Intervin cu aceste precizări pentru o înțelegere mai buna a ceea ce s-a intamplat. Astfel iar intervine XTH si ma desființează.

Iar spune ca am făcut pale din bete de chibrit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate