Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Energie eoliana 2

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4734 replies to this topic

#2935
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Încearcă ce spune Aerodinamic sau elice cu doua pale. Da azi noapte s-a indurat Dumnezeu de mine si mi-a dat ațâța vânt încât sau dus dracului palele mele. Le-a adunat fiică-mea de prin vecini, ca eu sunt la Doega.

#2936
bad_user

bad_user

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2017

View PostAdrianVostinar, on 08 octombrie 2017 - 20:14, said:

stiu dar ma roade rau de tot sa o fac,am vazut una,am copilarit cu ochii pe ea era imensa si alimenta statia de releu de la Siria avea cam 4-6 butoaie suprapuse  folosea un generator cu excitatie si multiplicator de turatie cu cardan,am aflat ulterior ca tensiunea rezultata era de 150v inmagazinata in baterii,am vazut toate atunci cand eram pionier dar nu mai exista...Apropo am cautat pe forum pentru ca am fost activ acum 10 ani suficient si am gasit pozele cu palele si generatorul pmg

acum seara 6 v


Poate te ajuta.

Attached Files



#2937
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015

View PostAdrianVostinar, on 08 octombrie 2017 - 19:04, said:

Eu m-am gandit la asta si o sa folosesc in partea de jos un butuc de masina cu tot cu discul de frana la care o sa experimentez un sistem de franare cu doua cozi una orizontala pentru a fi in directia vantului si una verticala  pentru sistemul de franare dar trebuie sa experimentez  si cred ca va functiona.Dar ai dreptate sudurile trebuie sa fie realizate perfect,acum o luna am construit una pentru a vedea eficienta o sa pun doua poze a zburat efectiv din suduri,parca a fost TAIATA cu caterul.Apropo am remarcat ca controlerul de la eoliana facut dupa schema d-lui Tanasa a decedat,am facut cablajul pentru acest controler si zilele astea il calibrez pentru 12 v sunt curios daca va functiona si la panouri solare

Eu m-am gandit la asta si o sa folosesc in partea de jos un butuc de masina cu tot cu discul de frana la care o sa experimentez un sistem de franare cu doua cozi una orizontala pentru a fi in directia vantului si una verticala  pentru sistemul de franare dar trebuie sa experimentez  si cred ca va functiona.Dar ai dreptate sudurile trebuie sa fie realizate perfect,acum o luna am construit una pentru a vedea eficienta o sa pun doua poze a zburat efectiv din suduri,parca a fost TAIATA cu caterul.Apropo am remarcat ca controlerul de la eoliana facut dupa schema d-lui Tanasa a decedat,am facut cablajul pentru acest controler si zilele astea il calibrez pentru 12 v sunt curios daca va functiona si la panouri solare
Regulatorul lui F. Tanasa este foarte bun la inceputuri, ieftin si la indemana orcui. La eoliana este pretabil, deoarece cand intra rezistentele de descarcare la tensiune optima-maxima pe baterii se infraneaza eoliana si curentul este in oarecare masura diminuat. Nu folosii regulatorul la fotovoltaice, deoarece prapadesti bateriile. Cu acest regulator, curentul produs de panouri nu este limitat si indiferent de stadiul de incarcare al bateriilor, acestea nu beneficiaza de limitare de curent. Socul de descarcare  pe rezistente cu amperaj mare, deterioreaza regulatorul si bateriile. Cu acest regulator ajungi la descarcarii profunde foarte dese: pe 12v la minim 11v si pe 24v la 21v. De fapt scoaterea consumului sau conectarea consumatorului o face invertorul. Sper ca am fost inteles.

#2938
AdrianVostinar

AdrianVostinar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.10.2017
bad_user,ma ajuta foarte mult cu germana mai greu dar inteleg si cam la genul acesta de constructie ma raportez
whlenoi multumesc mult,raman pentru solar la regulatorul cumparat dar pentru eoliana fac regulatorul de mai sus

#2939
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

View Postusernamealin, on 08 octombrie 2017 - 21:28, said:

Încearcă ce spune Aerodinamic sau elice cu doua pale. Da azi noapte s-a indurat Dumnezeu de mine si mi-a dat ațâța vânt încât sau dus dracului palele mele. Le-a adunat fiică-mea de prin vecini, ca eu sunt la Doega.
Dar ce pale folositi fratilor,ca la un vint mai profund zboara cite una??
Ce aveti acolo,scinduri de ladite pentru capsuni,cum sa zboare daca ea si produce in acel moment/ ,mai zici, sa pierzi incarcarea si sa se tureze pina ....da/poc pale, dar asa...executie defectuoasa.

#2940
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Pai nu am pus-o in sarcina. La vanturile pe care le am eu nu credeam ca vor face așa urat.

#2941
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Cum adica, o ai ridicata si este lasata la liber,asa, sa o invirta vintul cit vrea?nu inteleg logica?!
Asta ,da, poti sa o faci ,la un test, sa vezi daca in gol nu sare la 15m/s dupa care automat ori o pui la produs, ori o blochezi cu fazele in scurt.Scuzelle sunt tardive,m-as oftica rau de tot.
A mea  a avut virf peste 20m/s de au intratt toate sistemele de frinare in functiune,este de 1000W si la 40A intra pe frinare, nu rezista regulatorul la mai mult de 50A,Dar odata ce este in sarcina nu se mai poate tura foarte mult,ca atunci cind este in gol,creste productia, adevarat, sa te tina ancorele si sa ai consumatori,
Deci atentie data viitoare,paguba vine repede,rezolvarea este mai de durata si migaloasa.

#2942
AdrianVostinar

AdrianVostinar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.10.2017
Dupa toate cercetarile am continuat sa ma inglobez in proiectul acesta,am construit fulia si butucul,suportul pentru butoaie dar din pacate saptamana aceasta cam atat pentru ca am de reconstruit acoperisul casei......am in vedere si suportii pentru solar

Attached Files



#2943
AdrianVostinar

AdrianVostinar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.10.2017
apropo, am cumparat o noua imprimanta laser pentru cablaje inca nu a ajuns acasa dar, pana acum lexmark a fost 100% fiabila pe tiparire pe foiile de calendare si apropo sunt mult mai bune decat foliile pnp calendare oferite la inceput de an....important este sa aiba o parte lucioasa,folia albastra mie personal a adus doar dezastru....am cateva cablaje de facut pentru munca si cred ca transferul termic este mult mai bun decat foliile pnp +economia hmmm cata bataie de cap am avut ....pentru cei ce vor realiza cablaje recomand cu incredere hartia de calendar

#2944
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
@AdrianVostinar
Uite aici o eoliana verticala cu 3 "butoaie" Lenz2 înălțimea 3m/  diametrul 1.40 m, nu a dat randament la mine in zona.Posted Image .
Te sfătuiesc sa pui "Butoaiele" mai departe de orice iți este drag.Posted Image

Spor la bricotat.

Edited by goctav2000, 10 October 2017 - 03:53.


#2945
bad_user

bad_user

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2017
Chiar ca sunt butoaie !  Inainte sa o construiesti ai cautat pe internet cum arata un Lenz2 ?
Exagerat de lung profilul Lenz2 si axul foarte subtire. Nu e de mirare ca vrea sa decoleze !

#2946
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
bad_user,
Nu ar fi fost mai util si instructiv daca ai fi venit cu exemplu concret despre cum ar fi fost corect, in opinia ta, despre realizarea unei eoliene Lenz2 ?

Mi-a placut in schimb faptul ca ai postat mai sus materialul despre Savonius.

#2947
whlenoi

whlenoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 02.11.2015
Pala Lenz2 se construieste functie de diametru. Acest proiect (atsat) este omologat si reprezinta dimensiunea palei pentru viteza de rotatie maxima la anumite viteze ale vantului.

Attached Files



#2948
bad_user

bad_user

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2017
bad_user,
Nu ar fi fost mai util si instructiv daca ai fi venit cu exemplu concret despre cum ar fi fost corect, in opinia ta, despre realizarea unei eoliene Lenz2 ?

Am spus foarte clar : profilul sectiunii aripei pentru portiunea dreapta are o lungime mai mare (se vede la ochi)  decat cea normala (0.4*D-0.1875*D)
Acest lucru duce la scaderea drastica a randamentului
Vezi document postat de "whlenoi"

Edited by bad_user, 10 October 2017 - 13:49.


#2949
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Postbad_user, on 10 octombrie 2017 - 05:28, said:

Chiar ca sunt butoaie !  Inainte sa o construiesti ai cautat pe internet cum arata un Lenz2 ?
Exagerat de lung profilul Lenz2 si axul foarte subtire. Nu e de mirare ca vrea sa decoleze !
Nu decola deloc.
Dar pt a avea randament la viteza mica a vântului tre sa -i pui multiplicator de turație ,pt a atinge tensiunea de 48V dc .Poti sa folosesti un montaj făcut de Pisica Matache.Dar tre sa ai invertor cu tensiune de intrare mare.(ridicător de tensiune cu condensatori)
La viteza mica a vântului nu ai ce sa scoți. In Amp. Numai dacă faci pale de 5 m -6m .cauta un calcul despre lenz 2.si ai sa vezi.
Palele sau făcut conform calculelor înălțime /diametru .
Senzația de a zbura o vezi la toate modelele.Noi suntem conștienți ,dar nevestele intra in panica Posted Image .
Despre ax .stai linistit,era o teava cu perete gros in carne,drept dovada ca nu sa întâmplat nimic la vanturi de 6-8m/s

#2950
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Asta-i pohta de-am pohtit eu!
PS Jur ca poza e portret!

Attached Files



#2951
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003

View Postdoega, on 10 octombrie 2017 - 23:17, said:

PS Jur ca poza e portret!
Inainte sa urci poza deschide cu windows photo viewer si baga rotate si inchide, o sa ramana dreapta pe veci Posted Image

Attached File  20171010_182945.jpg   110.63K   48 downloads

Edited by iullius, 11 October 2017 - 05:51.


#2952
V-VIFOR

V-VIFOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 11.11.2011
Apartinem speciei umane..Avem visuri de construit. Nu va lasati. Toate palele - butoaiele  sus ! (forumul a inceput sa se reanime)

Edited by V-VIFOR, 11 October 2017 - 19:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate