Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

FUJI XF1 sfat urgent

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
Salut am gasit modelul asta pe un site specialiat in comercializarea de camere foto si accesorii la pretul de 700 lei. ce spuneti merita sau mai astept altceva. Bugetul meu ar fi 500 - 800 lei. Va multumesc

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Eu as lua nikon s1 personal cu verificare fata de asta dar daca te convinge ce e mai jos....e treaba ta
afara pare bun, nu stiu low light....

https://www.flickr.c...n/pool-fujixf1/
si un review de pe f64
L-am luat ca un aparat secundar pentru DSLR FF. Am baleiat un range mare de preturi, X100s, Rx100, S110, etc. Pentru mine a fost important modul in care m-am inteles cu aparatul la testare. Are OOF acceptabil, calitatea IQ este chiar impresionanta. Foarte interesant este ca fisierele RAW sunt la rezolutie 2000x1500, in timp ce JPG (L) este la 4000x3000. Realitatea este ca RAW-urile sunt mult mai slabe calitativ decat JPG, nu ma refer aici doar la procesor, care este excelent; pur si simplu raw-ul este slab calitativ - asta a fost o conditie la achizitie din partea mea, intentionam sa trag numai raw. Pe de alta parte aparatul rezolva in software unele limitari pentru care ai avea nevoie de DSLR (de exemplu separarea de fundal la portrete).
Recomdandarea mea este in favoare pentru: controlul manual, inclusiv focus manual usor accesibil, mecanism de zoom mecanic, constructie robusta, calitate IQ, butoane configurabile.
Ce nu imi place: nu pot vizualiza decat cu obiectul deschis, meniul destul de complicat, ia un pic timp sa-l inveti, pozitionarea butonului de inregistrare filmare este prost pozitionat langa grip si il actionezi accidental.
Sper sa va foloseasca comentariul meu.

Edited by xkos, 07 March 2015 - 18:24.


#3
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
nikon s 1 este vreo 12 milioane. ideea e daca gasesc ceva mai bun pana in 800 de lei, sunt amator si nu vreau sa dau banii pe produse pe care le voi folosi doar 50% din ce pot sa faca. eu doresc de la el  poze fara zgomot pt vacante, mai ales la exterior,dar si la interior sa faca fata cat de cat. sincer mi-ar fi de ajuns si o comcapta de 300 de lei, dar totusi mi-am zis ca nu o iau pt un o luna, doua si as dori ceva mai bun.

Edited by geo_fly, 07 March 2015 - 18:38.


#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
si filmeaza prost din ce am inteles. Strict ptr pozat si in mod jpeg se pare ca merita, oricum e peste orice pocnitoare pana in 1200 lei. De la suma aia ai alte variante, inclusiv dslr. Da, asa e, dar a fost si 800-900 lei nikon s1, vad ca au crescut preturile. Deci daca nu filmezi, daca nu faci poze in mod raw si doar jpeg ca orice aparat e f ok. Poti da numele magazinului? poate o avea si altceva ce m-ar interesa

Edited by xkos, 07 March 2015 - 18:36.


#5
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007

View Postxkos, on 07 martie 2015 - 18:35, said:

si filmeaza prost din ce am inteles. Strict ptr pozat si in mod jpeg se pare ca merita, oricum e peste orice pocnitoare pana in 1200 lei. De la suma aia ai alte variante, inclusiv dslr. Da, asa e, dar a fost si 800-900 lei nikon s1, vad ca au crescut preturile. Deci daca nu filmezi, daca nu faci poze in mod raw si doar jpeg ca orice aparat e f ok. Poti da numele magazinului? poate o avea si altceva ce m-ar interesa
e vorba de f64.ro, nu am vrut sa fac publicitate.  oferta e pana luni. nu stiu ce sa fac! sunt in dubii rau de totPosted Image
acesta e aparatul http://www.f64.ro/fu...m-xf1-rosu.html

Edited by geo_fly, 07 March 2015 - 18:51.


#6
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
cumpara-l fara ezitare acum! ca daca nu esti multumit il poti returna in 30 de zile la f64 si iti dau banii.

#7
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007

View Postxkos, on 07 martie 2015 - 18:53, said:

cumpara-l fara ezitare acum! ca daca nu esti multumit il poti returna in 30 de zile la f64 si iti dau banii.
multumesc. asa o sa fac.Posted Image

#8
nicuberbec01

nicuberbec01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.09.2011
Daca mai cauti il gasesti cu 100 lei mai ieftin.Relatii pe privat.

Edited by nicuberbec01, 07 March 2015 - 19:06.


#9
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
a

View Postnicuberbec01, on 07 martie 2015 - 19:06, said:

Daca mai cauti il gasesti cu 100 lei mai ieftin.Relatii pe privat.
ai pm

#10
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
Am dat comanda. Revin cu impresii despre el cand va sosi.

#11
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
A sosit(?) l-ai testat(?) si nimic...

#12
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
a sosit acum ceva timp. am facut cateva poze pe automat ce e drept cu el si am tras cateva concluzii.pozele ies bine spre foarte bine la exterior dar la interior apare destul de mult zgomot in fotografii. poate nu ma pricep eu destul de bine. un alt lucru ce nu am gasit pana acu este activare stabilizatorului optic. am stat ore dar nu am reusit sa dau de el. in rest ce pot sa zic, senzorul ala urias de care se vorbeste e pur marketing, nu am vazut vreo diferenta majora intre pozele facute cu fuji si telefonul meu xiaomi, la exterior ce e drept. poate il dau inapoi daca gasesc altceva care sa ma convinga. o sa ma duc zilele astea prin magazine sa vad la fata locului ce poate fiecare. in rest daca mai vreti sa aflati altceva ma puteti intreba.

#13
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,974
  • Înscris: 09.05.2009

View Postgeo_fly, on 20 martie 2015 - 20:21, said:

in rest ce pot sa zic, senzorul ala urias de care se vorbeste e pur marketing,
Care senzor urias? Ala din Fuji are doar 11 mm diagonala si 58 mm patrati suprafata!

#14
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View Postgeo_fly, on 20 martie 2015 - 20:21, said:

senzorul ala urias de care se vorbeste e pur marketing, nu am vazut vreo diferenta majora intre pozele facute cu fuji si telefonul meu xiaomi, la exterior ce e drept.

Problema este undeva in spatele aparatului ... daca am timp voi trage cateva cadre cu ISO la diferite valori ( am cumparat si eu un exemplar pentru ''mandra mea'' Posted Image ) .

#15
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007

View PostDannyMC, on 20 martie 2015 - 20:45, said:


Care senzor urias? Ala din Fuji are doar 11 mm diagonala si 58 mm patrati suprafata!
urias fata de alte compacte la pret similar

View Postalexx20alexx, on 20 martie 2015 - 20:54, said:



Problema este undeva in spatele aparatului ... daca am timp voi trage cateva cadre cu ISO la diferite valori .
Chiar te rog

#16
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Vezi aici : http://forum.softped...8#entry16901362

#17
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
Cum se activeaza stabilizatorul optic , ca sa nu mai apara blur in poze

#18
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Ai doua metode;

1. Din setari la MOD IS setezi modul de stabilizare.
2. De dimineata pe stomacul gol un paharel de tarie, dar sa nu incerci cu mai mult de un paharel pentru ca stabilizarea devine permanenta si cu probleme de focalizare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate