Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sa construim o casa 2015-2019 Tamplarie si geamuri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
940 replies to this topic

#19
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

View Postrealmandark, on 10 ianuarie 2015 - 15:58, said:

Salut, cu firma asta ai lucrat tu ? Si ti-au rezistat ferestrele 12 ani ?
Mi le-am făcut singur.  

Ia și citește din urmă pe aici că găsești multe informații folositoare.

#20
robyplus2000

robyplus2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.05.2007
Salut,

intrebare: termopane puse in iarna 2013, tripan, veka softline 70 parca, m-am mutat acum cateva luni si se aude aproape tot de afar. cand vorbeste vecinul, cand miauna pisica pe terasa, nu mai zic de caini. Ma gndesc daca ar trece tamvaiul prin fata ce ar mai fi? E normal asa ceva? Multumesc anticipat pt raspunsuri.

#21
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
1. Verifică etanșeitatea ferestrelor cu coala de hârtie, pe toate laturile, sus, jos lateral. Dacă poți scoate foaia ușor, atunci cheamă firma care ți le-a instalat la reglaje.
Ai 2 posibilități. Ori s-au lăsat geamurile, iar asta se poate regla, ori e armătura prea subțire, iar tocul cu cerceveaua nu sunt în același plan.

2. Ai tripan normal? Dacă ai trei foi de sticlă de 4 mm atunci nu ai ce mari pretenții de izolare fonică să ai (asta în cazul în care ferestrele etanșează bine).
Diferența între un tripan și o sticlă simplă  sau un geam termopan (alcătuit din 2 foi de sticlă) e de doar 3 dB dpdv al atenuării fonice.

http://termopan-blog...nteresante.html

Edited by Digix, 20 January 2015 - 16:35.


#22
robyplus2000

robyplus2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.05.2007
mersi de raspuns, este tripan de 36mm, mie tot nu mi se pare in regula. Vlad, tu ce parere ai?

#23
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postrobyplus2000, on 21 ianuarie 2015 - 11:35, said:

mersi de raspuns, este tripan de 36mm, mie tot nu mi se pare in regula. Vlad, tu ce parere ai?

Problema este chiar "tripanul"
Prin grosimea lui f mica, 3 foi de 4 mm=12, ramin 2 spatii de 12 mm intre sticle, adica prea mici.
dar cel mai rau este ca SIGUR ai cele 3 foi de sticla de grosime egala si egal distantate intre ele, deci ai niste perfecte cutii de rezonanta!

Tripanul NU se face cu toate foile de aceeasi gorsime si egal departate intre ele!

Dar la 36 mm NU ai ce face altceva.
Mereu am spus anii trecuti ca decit triplu de 36 mai bine dublu de 24!!!!!!

#24
robyplus2000

robyplus2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.05.2007
cred ca ai dreptate. imi miroase a teapa. pretul cu vreo30-40% mai mare si degeaba. si sincer inep sa imi pun intrebari, nu stiu nici termic cat de bine izoleaza. Conu, tu ce parere ai?

#25
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Din păcate, dpdv fonic nu e deloc important dacă sunt 12 mm, sau 20 mm între foi. Mai bine ar fi să ai foi de grosimi diferite, sau măcar una din foi de 6 mm, nu mai vorbesc de geam antifonic, care e foarte "piperat".  Depinde și ce ai cerut la început.

Oricum, ai făcut proba de etanșare? Un mic spațiu prin care pătrunde zgomotul poate face o mare diferență dpdv fonic.
Adică, întâi trebuie făcute să închidă bine și abia apoi te poți gândi și la alte soluții.

E normal ca să se mai lase geamurile după un timp, mai ales în cazul tripanului. E o chestie care se poate regla relativ ușor de către unul din domeniu.

#26
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 04.03.2014
Buna,

Avem in Romania firme serioase care fac/importa/monteaza  geamuri si tamplarie securizata pentru case, standarde wk3-5?

Ma refer la asa ceva.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OUz8kIrZxb8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu ma refer la geamuri blindate, dar ceva la care sa trebuiasca sa dai vreo 50 lovituri de ciocan pana sa-ti fac o gaura sa intri, cum mi se pare ca prevad standardele wk4

#27
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ionutz de italia.....
Am si eu o intrebare????
De ce sa te chinui ca PROSTU sa spargi tocul, cand ai atata sticla acolo????
Tu chiar nu iti dai seama ca acest videoclip este DOAR RECLAMA 100%????
Daca era o usa plina DA, ziceam, sa te chinui sa spargi tocul, dar asa???

#28
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 04.03.2014
Uita-te mai la urma ca da si in sticla... Si eu m-am gandit "ce naiba face" pana sa dau pe la sfarsit.

#29
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
De ce da cu ciocanelul ala in sticla???
daca te duci la furat te duci cu un BROS adevarat....nu?
Si inca ceva.....cate ferestre ai vazut tu montate asa de fix, adica, intre perete si fereastra sa fie 1mm?????

E reclama 100%, daca vrei sa o vezi????daca nu e treaba bine facuta...cum zici u!

#30
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 04.03.2014
H

Domnul Bod,

Cred ca ati inteles gresit, imi dau seama ca poate sa fie publicitate sau o tampenie, tocmai asta am vrut sa inteleg de la dumneavoastra, daca standardele de tipul celor WK3-5  sunt mai mult marketing decat adevarat.
Evident ma intereseaza sa aflu si daca sunt firme romanesti in acest sector cu solutii pentru siguranta.

Edited by ionutzitaly, 24 January 2015 - 16:16.


#31
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Bineintales ca sunt.....
In romania se fac ferestre de 10 ori mai bune decat ferestrele facute de Francezi de exemlu....
Si asta o spun in cunostinta de cauza!
Nu mai spui ca sunt la  cel putin jumatate de pret!

#32
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 04.03.2014
Vad ca sunt pe aici adevarati experti in sector si cred ca siguranta e o tema interesanta. Gratiile nu se impaca cu estetica de multe ori.

View PostBodCasa, on 24 ianuarie 2015 - 16:30, said:

Bineintales ca sunt.....
In romania se fac ferestre de 10 ori mai bune decat ferestrele facute de Francezi de exemlu....
Si asta o spun in cunostinta de cauza!
Nu mai spui ca sunt la  cel putin jumatate de pret!
Asta vroiam sa aud:)

#33
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

View Postionutzitaly, on 24 ianuarie 2015 - 16:33, said:


siguranta e o tema interesanta.


Da e interesanta, inutila (pentru locuinte) dar interesanta.

Despre cat de grozave sunt ferestrele produse in Romania (din punct de vedere al sigurantei) ce sa zic, majoritatea tamplariilor pot fi deschise in doua minute (parere personala, nu vorbesc "in cunostinta de cauza"), cu un zgomot pe care vecinul s-ar putea sa nu-l remarce.

Multi dintre cei care activeaza in domeniu, e posibil sa inteleaga altceva, daca sunt intrebati de wk 3.






#34
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013
Scuze pentru cele doua minute, probabil 10 secunde sunt suficiente pentru cineva pregatit pentru un wk 1.

#35
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postionutzitaly, on 24 ianuarie 2015 - 16:23, said:

Evident ma intereseaza sa aflu si daca sunt firme romanesti in acest sector cu solutii pentru siguranta.

Normele de siguranta RC (fostele VK in mare) necesita nu doar profile, sticla, feronerie, armatura, suruburi de montaj speciale, ci si producator ATESTAT si montator ATESTAT!

Acestia, din cite stiu eu, nu exista in Romania cu acte in regula, cel putin la pvc si lemn !

Pe de alta parte, majoritatea hotilor prefera sa intre pe usa, pt ca daca este din pvc mai mult ca sigur are cel putin un element din feroneria sa neconform normelor de securitate ( de obicei cilindrii sau balamalele)

De aceea recomand insistent citirea cu atentie a

http://vds.de/en/cer...n&par=120511000

si a

http://www.skg.nl/en...tification.html

La noi, pina ce asiguratorii de case nu vor pune piciorul in prag precum in Germania sau Olanda, jumatate din usile de pvc montate vor fi in 2 canate si cu feronerie de 2 bani!

La ferestre situatia este un pic mai buna!

Ideea este insa ca hotul, in loc sa intre ca prin brinza, sa trebuiasca a se chinui citeva minute, poate se lasa pagubasi!

Pina atunci, vreau si eu publicata aici certificarea RC a producatorului roman de tamplarie pvc care se pretinde asa!Posted Image

Edited by fastcojo, 25 January 2015 - 21:45.


#36
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

View Postfastcojo, on 25 ianuarie 2015 - 21:43, said:


La noi, pina ce asiguratorii de case nu vor pune piciorul in prag


Pana la asiguratori (ar pune ei piciorul in prag, dar numarul politelor este prea mic, la RCA se descurca sa puna piciorul in prag), asadar, pana la asiguratori ar trebui sa intelegem noi ce este aia usa rezidentiala, majoritatea caselor au usa de buda la intrare, iar proprietarii sunt fericiti asa.

Cand vine cineva cu idei de genul: inchidere din cheie+maner fix la exterior+ cilindrii (butuci) cu cheie unica+ balamale adevarate +prag de aluminiu cu garnitura, toti spun ca bate campii si ca asa ceva nu se poate vinde.

Recent discutam cu un producator indignat de parerea mea despre usi (el avand senzatia ca face niste "megausi" ), dupa enumerarea de mai sus mi-a spus ca broasca cu inchidere din cheie pe langa ca e dubla ca pret, pune probleme in timp. Pai daca el nu stie sa faca o usa ca o usa, cum sa nu puna probleme broasca cu inchidere din cheie, daca nu a vazut in realitate un set de coltare sudabile, daca nu stie ca exista armaturi mai groase de 1.5 mm (oricum si 1,5 pune la "pile", cred ca inca mai vin unii cu pachetul de Kent ca pe vremuri), daca stie de existenta profillelor destinate usilor rezidentiale doar din lista de preturi (si exclama, sunt scumpe), in realitate nu stie exact cum arata, despre praguri de aluminiu cu posibilitatea montarii in faltz a garniturii de prag nici nu a auzit.

Asadar, hai sa facem usile rezidentiale ca niste usi, sa transformam "puiutii" inutili in parti fixe (ca arhitectii nostri nu sunt in stare sa propuna un gol pentru usa de intrare care sa se incadreze in limitele unei usi intr-un singur canat), sa intelegem ca usa de intrare este cea mai importanta componenta a unei tamplarii si ca necesita ce mai mare atentie si cel mai mare buget, comparativ cu restul pieselor.

Hai sa nu mai visam ca tripanul si profilele destinate caselor pasive rezolva problemele unei centrale "ieftine" si a unei izolatii la fel de "ieftina".

Hai sa ne gandim, ce ne deranjeaza mai mult, faptul ca prin geam se pierde mai multa energie termica (cu 0,5-0,6 w/mpk), sau ca usa de la intrare se "balangane" de fiecare data cand o utilizam.

Asadar, dupa asta si discutia despre wk sau vk sau rc sau minunatii asiguratori.

Toate acestea se datoreaza faptului ca multi dintre cunoscuti, care stiu ca lucrez in domeniu ma roaga sa le rezolv problemele usilor de intrare (diferiti producatori, diferite profile, feronerii si configuratii), eu nefiind responsabil cu rezolvarea problemelor ci mai degraba cu provocarea acestora.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate