Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

Nu gasesc driver pentru placa de sunet integrata

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
dancsaron

dancsaron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.12.2013
Buna seara!
Am un calculatos pc cu placa de baza asus-k8v-hx-eaykz, 2.CPu AMD SEMPRON 2600+ , DDR 512 mb+ ddr 1 Gb. Am avut pana acuma win xp, dar am pus recent win7 ultimate. Merge bine numai ca nu merge sunetul. Nu se gaseste driver  pentru win7 la modelul asta (K8M800). Ce-mi propuneti? M-am gandit sa schimb lpaca de sunet. Dar nu stiu de care sa cumpar? mi-ar trebiu ceva simplu nu performant, numai sa mearga sunetul cu win 7. Si unde se monteaza pe cel nou si unde conectez? daca cineva poate sa ma ajute. Daca ar fi vreun video cu schimbarea placii de sunet sa vad cum se procedeaza!
Multumesc.

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Intri in Bios-ul placii de baza asus si dezactivezi sunetul onboard.
Apoi cumperi cea mai ieftina placa audio (noua sau SH), o montezi pe placa de baza iar cu cd-ul instalezi driverul ori cauti pe internet driverul.

Alta varianta ar fi o placa de sunet USB==>https://www.google.r...Placa sunet USB  Posted Image

Edited by xxvirusxx, 09 March 2015 - 01:05.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cauta in device manager IDs-ul placii, sigur vei gasi driver potrivit pentru placa de sunet. Si mai mareste-i memoria la 2 Gb

#4
dancsaron

dancsaron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.12.2013
Nu este driver. Am cautat de 1000 de ori. Pentru modelul asta (K8V-MX)  numai la xp este specificat audio driverul. Daca incerc pe aia scrie ca nu este compatibil. Am incercat sa caut si cu si cu ceva program instalat (soft), a gasit ceva a instalat dar tot nu mergea sunetul. Are driver original pentru xp : SoundMax Audio Driver. (nu realtech)(Via ). Nu stiu nu suporta placa de baza? Daca cumpar o placa de sunet si tot nu o sa mearga? A fost instalat windows 7 , mergea, numai ca sunet nu avea.

#5
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
e un motiv pentru ca re nu exista driver pentru windows 8... pentru ca e mult prea veche...

cumpara asta si nu te mai chinui cu aia.

#6
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" A fost instalat windows 7... "
Să înţeleg că ai renunţat la Windows 7 ?

Dacă lăsai sistemul să îşi facă update-uri erau şanse mari să găsească singur ( pe Internet ) driver-ele care scrii că îi lipsesc.
Trebuiai doar să ai răbdare o zi, două.

Edited by Mos_Ilie, 06 March 2015 - 11:42.


#7
patriotul_roman

patriotul_roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 09.04.2014
Incearca-l pe acesta... http://www.driversca...udio-controller

#8
dancsaron

dancsaron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.12.2013

View PostMos_Ilie, on 06 martie 2015 - 11:38, said:

Salut,

" A fost instalat windows 7... "
Să înţeleg că ai renunţat la Windows 7 ?

Dacă lăsai sistemul să îşi facă update-uri erau şanse mari să găsească singur ( pe Internet ) driver-ele care scrii că îi lipsesc.
Trebuiai doar să ai răbdare o zi, două.

Am lasat a saptamina intreaga. De audio driver nu a gasit. Nu avea sunet si trebuia sa-l schimb!
Multumesc

View Postpatriotul_roman, on 06 martie 2015 - 11:44, said:


Am incercat si pe asta, dar nu e compatibil. Cand intreaba , ca daca vrei sa descarci si acolo la nume xp scrie.

#9
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@dancsaron, asa cum a zis si @shmu

Quote

e un motiv pentru ca re nu exista driver pentru windows 7... pentru ca e mult prea veche...
iar solutia este fie o placa audio (noua sau SH) fie o placa sunet USB (noua sau SH) Posted Image

#10
dancsaron

dancsaron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.12.2013

View Postshmu, on 06 martie 2015 - 11:10, said:

e un motiv pentru ca re nu exista driver pentru windows 8... pentru ca e mult prea veche...

cumpara asta si nu te mai chinui cu aia.

Si pentru asta ce driver instalez?ar fi posibil sa mearga sunetul prin USB daca nu este altfel?

#11
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@dancsaron, esti de groaza, omule :lol:

Tot ce trebuie sa faci este sa opresti din BIOS sunetul placii de baza si sa cumperi o placa de sunet PCI (http://olx.ro/electr...float_price:asc) sau o placa sunet USB (http://olx.ro/electr...net-USB/?search[photos]=1&search[private_business]=private&search[order]=filter_float_price%3Aasc) aceasta nu are nevoie de drivere !

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postdancsaron, on 06 martie 2015 - 12:26, said:

Si pentru asta ce driver instalez?ar fi posibil sa mearga sunetul prin USB daca nu este altfel?
iti vine placa cu driver(CD) sau gasesti pe net.
aia e O PLACA DE SUNET, nu un adaptor pe usb.

@tom - esti sigur ca placile de sunet pe usb nu au nevoie de driver???

Edited by shmu, 06 March 2015 - 12:57.


#13
dancsaron

dancsaron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.12.2013
Ok . Mersi mult pentru ajutor! :)

#14
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pune o poza cu CPU-Z, tabul Mainboard

LE. Sau vezi daca merge cel de vista

http://www.sevenforu...888-driver.html

Attached Files


Edited by xxvirusxx, 06 March 2015 - 13:11.


#15
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postshmu, on 06 martie 2015 - 12:57, said:

@tom - esti sigur ca placile de sunet pe usb nu au nevoie de driver???
Unele placi de sunet USB nu au nevoie de driver pe w7 si w8.

p.s.:
daca va cumpara o placa de sunet USB SH ce necesita cd-ul cu driver, poate sa gaseasca driverul pe internet  Posted Image

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@Initiator
Intra in device manager>klick dr. pe sound, video and....>klick dr. pe placa audio, >properties>details>deruleaza in casuta de sus pana la Hardwarw Ids, copiaza ce apare scris in casuta de jos,(ceva de genul :HDAUDIO\FUNC_01&VEN_8384&DEV_7618&SUBSYS_102801ED&REV_1002, sau PCI.....)si da o cautare cu google pe net. Daca nu gasesti driver pentru w7, pune-l pe cel de Vista, va merge  cu acela.Eventual, pune aici acel Ids si te ajut sa cauti .

#17
dancsaron

dancsaron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.12.2013

View Posttom_1133, on 06 martie 2015 - 13:20, said:

Unele placi de sunet USB nu au nevoie de driver pe w7 si w8.

p.s.:
daca va cumpara o placa de sunet USB SH ce necesita cd-ul cu driver, poate sa gaseasca driverul pe internet  Posted Image

acum am sunat la un magazin si are placa de sunet pe usb cu 10 ron. o sa incerc cu aia. nu cred ca are driver.

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
unele codecuri integrate pe placa de baza nu au drivere in windows 7
asta e
o "placa" de sunet pe usb se gaseste si cu 15 lei si isi facea treaba multumitor, probabil la acelasi nivel cu codecul integrat
sau, daca sunt folosite doar casti, poti fi cumparate unele cu usb si nu mai trebuie nimic altceva

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate