Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sfat SSD pe interfața M.2

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Eu zic ca ai putea sa-ti iei asta asa cum e. Avand in vedere ca e primul SSD, vei vedea diferente mari oricum intre HDD si SSD.
Apoi, avantaj faptul ca nu e scump si il poti folosi linistit cativa ani pana cand vei face un upgrade. :)

Pana or aparea mai multe si deveni mai accesibile, cele rapide cu protocol PCI Express... Probabil va mai dura.

#20
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
cam in 1-2 saptamani ar trebui sa apara pe piata si prin ro https://www.alternat...8?tk=7&lk=12361

#21
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Momentan am pus ochii pe un Samsung XP941 256GB
Păcat că nu se vinde în România.
Oricum, aștept să se stabilizeze piața.
LE sau măcar să fie de 128GB dar nu există în România, iar prin DHL mai trebuie să pun încă 60$ în plus și tot nu-mi convine, ca altfel îl cumparam de pe acum.
Nu trebuie să mă grăbesc Posted Image

Edited by Lolopoco, 09 March 2015 - 21:14.


#22
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Observi ca acum discutam de cu totul alte sume, nu 400-500lei, nu? :)

Oricum, asa cum am mai zis, nu pierzi nimic daca cumperi unul acum. Sunt bune, rapide, net superioare HDDurilor si diferentele de viteza intre ce poti lua acum la <400 lei nu sunt atat de vizibile cu ochiul liber, incat sa merite asteptarea. :)

#23
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Poate în viitor vor mai scădea prețurile Posted Image
Ideea este alta: îmi iau acum acel SSD M.2 ADATA și îl folosesc câteva luni, hai un an. Când voi mai face rost de bani pt acel XP941 (sau ceva echivalent), ce voi face cu „vechiul” SSD ADATA?
De vândut este cam greu: majoritatea au/vor SSD pe portul SATA, nu mulți folosesc SSD-uri pe M.2, chiar dacă dispun de acest slot pe placa de bază.
Să-mi iau de pe acum un SSD pe SATA, ar însemna altă complicare: Cablu Sata, cablu alimentare SATA, wire management, spațiu, etc.

Edited by Lolopoco, 10 March 2015 - 13:01.


#24
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Nu il tii cateva luni sau un an. Il tii... Cat poti de mult. Adica pana schimbi placa de baza si nu-l mai suporta (ca marime), pana trece garantia, etc.
Daca te uiti la viteze, o sa vezi ca nu-i diferenta asa mare intre cele cu standard SATA3 si PCI Express mai ales cand e vorba de scriere, si oricum si cele SATA3 sunt f. rapide.

Eu cand am trecut de la un SSD Intel X25-V (170MB read, 35MB write speed) la SSD Samsung 840 EVO (540MB read, 520MB write speed), plus diferente mari la 4KB Random Write/Read, nu am vazut diferente cu ochiul liber la deschiderea unei aplicatii, inchis/deschis PC, etc. In benchmarkuri evident, Samsung-ul este mult mai rapid. Daca scrii fisiere mari pe el si cronometrezi, se vede iar, dar cam toate in ziua de azi sunt rapide si merita mai ales pentru timpul de acces f. mic specific. Asta ca sa ai o idee ca diferenta intre SSDuri complet diferite ca performanta nu este mereu atat de vizibila.

Parerea mea e ca la 380lei, unul precum acel AData merita, mai ales ca acum ai doar HDDuri. In felul asta nu dai acum foarte multi bani, si cand il vei schimba peste cativa ani, probabil vor exista mai multe pe M.2, mai rapide, mai ieftine, o generatie mai noua, etc. :)
http://www.thessdrev...d-review-256gb/

Oricum, faci cum vrei. PC-ul tau, banii tai, alegerea ta. :)

#25
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Ce am găsit pe Youtube despre acel ADATA SP900 m.2
Acum câteva minute am găsit clipul de mai sus.

#26
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Stiu video-ul. Oricum, asta te poate convinge pe tine, daca tot l-ai vazut. :)
E cam ceea ce am zis si eu in posturile anterioare.

#27
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Ce să mai o lungesc, tocmai acum 2 secunde am trimis comanda pe pcgarage.
În total, mă costa 383,91 RON, cu tot cu taxa ramburs.
Sper că până joi, cel târziu, să ajungă comanda.
Cum m-am hotărât: Am gândit că nu contează așa de mult viteza de scriere, citire, că doar nu copiez filme sau jocuri pe el. Contează cel mai mult timpul de acces, să nu mai stau mult să se încarce Windows-ul sau aplicațiile.
Sper că nu o să fiu dezamăgit (cu produsul sau cu magazinul).
Revin cu feedback post cumpărare Posted Image

LE: am luat SSD ADATA Premier Pro SP900 128GB M.2 2280

Edited by Lolopoco, 10 March 2015 - 15:02.


#28
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Pachetul inca nu a fost facut de magazin. A fost doar preluata, cu statusul "in desfasurare". Am mari emotii cu magazinul, mai ales ca le eram client fidel, pana mi-au facut "felul" cu o comanda de 2200 lei, atunci primind un produs sh in loc de unul nou, cum trebuia.
Au refuzat sa returnez comanda/produsul, cerandu-mi taxa de "repunere pe raft", desi legea le interzicea asta si-mi dadea dreptul de retur in 10 zile. Ma rog, la momentul respectiv le-am facut si reclamatie la ANPC.
De atunci, de mai bine de 3 ani ,nu am mai cumparat nimic de la ei. Azi am facut-o iar :D
Sper ca magazinul sa nu fie razbunator (nu de alta, dar nu-mi plac complicatiile).
Revin cu feedback, dupa cum am promis (asta daca va intereseaza si pe voi, bineinteles).

Edited by Lolopoco, 10 March 2015 - 19:59.


#29
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
În urma zecilor de solicitări (adică ce zic eu zeci, sute!) de a face un scurt review la SSD, primite prin PM, am revenit cu actualizări:
Din păcate, comanda ajungea în minim 3 zile lucrătoare la depozitul central. Astfel, produsul ajundea la mine cel mai devreme marțea viitoare...așa ca am anulat comanda.
10 GO TO MESSAGE #23

#30
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
nu stiu unde l-ai comandat tu, dar la un anume mag virtual scrie "stoc furnizor" ceea ce de obicei inseamna ca ajunge la ei in deposit in maximum 1 zi.

iata, insa, ce scrie un domn ce l-a luat de numai 2 zile (si este foarte interesant, pentru ca pe site figureaza cu cifre foarte faine dar usor fanteziste: Random 4KB scriere  85K IOPS max.
Random 4KB citire  86K IOPS max.):

Pro:
Tocmai ce l-am achizitionat si eu si atasat la o placa de baza ASRock Fatal1ty 990FX Killer.

Mic (nici nu sti ca e acolo), usor de instalat si folosit mai ales pe placi de baza cu doar 5 porturi SATA cum e cazul meu, dar...dar cam atat, lucrurile pozitive se cam opresc aici!
Contra:
Dupa ce l-am instalat pe placa de baza (restore windows) si testat:

In comparatie cu SSD Kingston HyperX 3K 120GB SATA3 pe care aveam systemul cu un punctaj in windows de 7.8 pe M.2-ul ADATA am punctaj 7.5 (vedeti si benchmark-urile).
Temperaturi rulare, 26 grade C HyperX-u, 34 grade C M.2-u ADATA, deci ceva mai cald.
In rest aveti benchmark-urile atasate pentru comparatie.
Altele:
Ca si concluzie, chiar daca e un NGFF M.2 de ultima generatie acest model ADATA este sensibil mai lent decat un SSD clasic, poate un Plextor sa fie mai rapid dar cu siguranta si mult mai scump!


#31
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Am vaga impresie că mă acuzi că aș mănânca rahat. Posted Image

Attached Files


Edited by Lolopoco, 11 March 2015 - 16:08.


#32
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
Nu, chiar deloc, scuze dacă așa ai înțeles.
Doar că e posibil să te fi grăbit nițel. Ceea ce ai u acolo e doar un mesaj generic, generat în mod mai mult sau mai puțin automat.
De obicei terminul este mult mai scurt la produsele din stocul furnizorului, iar mesajul dat la lansarea comenzii are un caracter acoperitor eventualelor sincope.

#33
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Orice mesaj/observație cu privire la comandă, este procesată manual de către angajatul magazinului, cel care ți-a preluat comanda de la început. Nu sunt boți, ci persoane reale.Dacă te uiți bine, se poate vedea numele persoanei care a scris mesajul și care mi-a preluat comanda.

#34
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
Da, dar cum ziceam e doar un mesaj standard, distribuit la fiecare comandă, excepție făcând produsele de pe stocul propriu.
Oricum e prea târziu, ai renunțat deja la comandă, dar îți pot arăta și eu mesaje ca cel de al tău, de mai sus, și a doua zi dupămasa produsele comandate erau gata de livrare.
Și nu a fost un caz singular.

#35
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Bre, tu nu înțelegi că acel mesaj nu-l primeam dacă nu trimiteam a doua zi mesaj, de când am dat comanda, ca să-i întreb de sănătate?
Nu este nici-un mesaj stardard trimis la fiecare comandă.
În definitiv, tu ce urmărești?

LE: uite bre, la ei pe site: când scrie că va ajunge comanda dacă dai comandă?

Attached Files


Edited by Lolopoco, 11 March 2015 - 23:21.


#36
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
precum am zis apare in stoc in europa abea in 7 zile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate