Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Radiere ipoteca Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
k0orry

k0orry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.02.2013
Salut, in primul rand....Sa va prezint problema mea:
In septembrie 2011 am achizitionat un apartament cu 2 camere prin intermediul Prima Casa BCR.
Azi am reusit sa achit creditul anticipat integral si am primit de la banca o adresa din care rezulta acest lucru.
Problema mea este ca doresc sa vand apartamentul si sa trec la ceva superior , dar sunt oprit de ipoteca de rang I instituita de BCr in procent de 50% si Ministerul finatelor 50%, cat si de interzicerea vanzarii in termen de 5 ani de la achizitionarea imobilului conform contractului initial.
Intre timp a aparut prin 2012  ordonanta de urgenta OUg 94/2012 care la paragraful 7' 12  spune asa ((7^12) In cazul rambursarii anticipate a finantarii inainte de expirarea termenului de 5 ani, interdictiile de instrainare prevazute la alin. (7), (7^1) si (7^2) se radiaza in conditiile legii." )
Am cerut bancii radierea ipotecii dar am fost trimis la notar si la Ministerul Finantelor.
La notar mi s-a spus sa fac o cerere Bcr (ar fi obligati legal ) in care sa solicit BCR sa faca demersurile legale necesare pentru radierea ipotecii de rang I si anularea interdictiilor de instrainare.
Va rog , sa ma sfatutiti daca sunteti in tema sau ati trecut prin asa ceva , cum sa procedez.
Simt ca sunt plimbat de la Ana la Caiafa si sincer nu stiu cum sa procedez.
Va multumesc anticipat!

#2
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Primul pas este sa faci tu o adresa catre ministerul finantelor in care sa soliciti acordul de radiere a ipotecii, insotita de dovada ca ai achitat integral si inchis creditul

ulterior te adresezi bancii


notarul poate a uitat faptul ca ipoteca de rang 1 e in favoarea statutului roman, reprezentat de MFP


p.s. felicitari pentru plata integrala a creditului !

Edited by Byblos4, 05 March 2015 - 18:26.


#3
cristi1209

cristi1209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 25.12.2009
am avut o situatie relativ similara  , creditul fiind luat prin aceeasi bcr .

la rambursare , mi s-a spus ca banca este cea care se ocupa de toate formalitatile de inchidere . a durat cateva luni ,
pana cand s-a obtinut acordul ministerului de finante ( se realizeaza tot prin intermediul fondului ) , bcr-ul omitand sa
trimita dosarul sau  expediindu-l incomplet .

in baza acestui acord se obtine ulterior si acceptul centralei bcr ( inca 2 saptamani ) , dupa care poti merge la un notar
cu care bcr-ul are parteneriat , pt radierea de ipoteca .

succes .

#4
k0orry

k0orry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.02.2013
Multumesc frumos pentru raspunsuri......
Situatia e cel putin ciudata ....ar trebui sa fie o procedura clara in acest sens.....
Byblos4 spune sa ma adresez Mf si apoi bancii........cristi1209 spune ca se ocupa banca de inchidere......
O sa incerc sa merg pe ambele variante......
Astept si alte viitoare sfaturi de la cei care s-au intalnit cu asa ceva sau care stiu cum se procedeaza....
Va multumesc!

#5
snejinkadan

snejinkadan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.03.2015
Buna ziua dragi forumisti!
Multe informatii utile am aflat urmarind acest subiect.
Am si eu o nelamurire si sper sa ma poata ajuta cineva care cunoaste mai multe in acest domeniu.
Doresc achizitionarea unui apartament care in momentul de fata se afla sub ipoteca (actualul proprietar l-a achizitionat si el prin Prima Casa).
Cumparatorul are optinuea sa inchida ipoteca, dar nu doreste sa faca asta, pana nu are o garantie din partea mea ca voi achizitiona acest apartament.
Asadar vom merge la notar pentru Pre-contract si achitarea avansului.
Ingrijorarea mea este: in momentul de fata Proprietarul inca nu a depus banii sa-si acopere suma ipotecata, asteapta sa facem precontract si sa mergem sa depunem dosarul la Banca.
De la Banca insa mi-au zis ca pana nu avem dovada ca a achitat nu primeste dosarul.
Si acum citesc pe Forum, dureaza pana la 2 luni sa inchizi o ipoteca?

Va multumesc pentru raspuns cine cunoaste.

#6
noooxy

noooxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 13.10.2011
Salut,
Daca aveti de radiat ipoteca la un imobil luat prin Prima Casa , trebuie sa urmati urmatorii pasi:

1.Platiti integral creditul
2.Faceti o cerere la banca , prin care solicitati sa faca demersurile necesare radierii ipotecii , atat din partea bancii cat si din partea fondului de garantare, si deasemenea solocitati si anularea interdictiei de vanzare a imobilului daca nu au trecut 5 ani de la achizitionarea acestuia.
3.Asteptati cam 4-6 sapatamani cat dureaza toata aceasta procedura.
4.Va duceti la notarul care a ridicat ipoteca si ii platiti pentru munac depusa(cam 300-400 ron)
5 Aveti cartea funciara libera de orice interdictii si puteti vinde.

#7
micha69

micha69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.08.2006

 k0orry, on 06 martie 2015 - 09:15, said:

Multumesc frumos pentru raspunsuri......
Situatia e cel putin ciudata ....ar trebui sa fie o procedura clara in acest sens.....
Byblos4 spune sa ma adresez Mf si apoi bancii........cristi1209 spune ca se ocupa banca de inchidere......
O sa incerc sa merg pe ambele variante......
Astept si alte viitoare sfaturi de la cei care s-au intalnit cu asa ceva sau care stiu cum se procedeaza....
Va multumesc!
Buna seara. Ati reusit sa rezolvati cu ridicarea interdictiei? Noi avem 3 ani de la achizitionarea prin prima casa a unui apartament prin PC. Am gasit un cumparator care poate sa stinga creditul cu bani cash...antecontract apoi, dupa ridicarea ipotecii si interdictiilor...contract de vanzare-cumparare. Dar daca dureaza atat de mult (de la cateva saptamani la cateva luni) pana se pot aceste acorduri (sau se poate sa nici nu se obtina,nu?)...nu cred ca se va incumeta vreun cumparator sa "stea cu banii agatati". Va multumesc pentru orice info

Edited by micha69, 20 May 2015 - 18:17.


#8
luckianmet

luckianmet

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2015
Salut,

Pot sa va spun ca dosarul meu de radiere a ipotecii s-a trimis la fond pe data de 4.06.15 si a fost trimis inapoi cu acordul la data de 9.07.15.Asta inseamana aprox 6 saptamani.
De trimiterea dosarului s-a ocupat banca (BCR), am avut noroc cu o doamana de acolo care s-a miscat foarte repede in pregatirea dosarului.
Urmeaza sa fac declaratia de la notar privind radierea ipotecii care mai dureaza cam o sapt si apoi pot sa vand.
Sper sa va fie de ajutor informatiile.

#9
luc1an77

luc1an77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.07.2015

 luckianmet, on 14 iulie 2015 - 14:01, said:

Salut,

Pot sa va spun ca dosarul meu de radiere a ipotecii s-a trimis la fond pe data de 4.06.15 si a fost trimis inapoi cu acordul la data de 9.07.15.Asta inseamana aprox 6 saptamani.
De trimiterea dosarului s-a ocupat banca (BCR), am avut noroc cu o doamana de acolo care s-a miscat foarte repede in pregatirea dosarului.
Urmeaza sa fac declaratia de la notar privind radierea ipotecii care mai dureaza cam o sapt si apoi pot sa vand.
Sper sa va fie de ajutor informatiile.
Buna,
Mersi de informatie.
Si eu am lichidat un credit Prima Casa de la BCR, iar in 12.06.2015 am facut cerere pentru radierea ipotecii (la banca), la care am atasat un extras CF nou si contractele de credit. Dosarul a fost trimis de BCR la fond impreuna cu dovada lichidarii creditului. Momentan n-am niciun raspuns (au trecut 5 saptamani). Poti sa-mi spui ce continea dosarul tau de radiere a ipotecii?

Multumesc.

#10
luckianmet

luckianmet

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2015
Salut,

La dosar a fost pusa cererea de radiere ipoteca si interdictie vanzare, semnata de mine, extras CF, contract credit si contract de garantare, dovada platii extras cont.
Mentionez ca eu am sunat la fond si m-am interesat de situatia dosarului si am aflat ca dosarul merge de la ei la finante(ticalosii verifica daca ai datorii la stat si) dupa care se trimite inapoi la ei cu acordul de la finate dupa verificarea datoriilor.
Poti sa iei numarul de telefon de la Fondul de garantare sa intrebi de situatia dosarului.
Este greu sa iti raspunda dar trebuie sa insisti, le zici ca ai un dosar de radiere si iti face legqatura la biroul care se ocupa de dosare.
FNGCIMM
FONDUL NAŢIONAL DE GARANTARE A CREDITELOR PENTRU IMM-URI
Adresa: Str. Iulian Ştefan, nr.38, Sector 1, Bucureşti
Telefoane: 021-310.18.74, 021-310.19.37
Fax: 021-310.18.57, 021-223.19.21

Bafta si sper sa iti fie de ajutor informatiile.

#11
luc1an77

luc1an77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.07.2015

 luckianmet, on 17 iulie 2015 - 08:07, said:

Salut,

La dosar a fost pusa cererea de radiere ipoteca si interdictie vanzare, semnata de mine, extras CF, contract credit si contract de garantare, dovada platii extras cont.
Mentionez ca eu am sunat la fond si m-am interesat de situatia dosarului si am aflat ca dosarul merge de la ei la finante(ticalosii verifica daca ai datorii la stat si) dupa care se trimite inapoi la ei cu acordul de la finate dupa verificarea datoriilor.
Poti sa iei numarul de telefon de la Fondul de garantare sa intrebi de situatia dosarului.
Este greu sa iti raspunda dar trebuie sa insisti, le zici ca ai un dosar de radiere si iti face legqatura la biroul care se ocupa de dosare.
FNGCIMM
FONDUL NAŢIONAL DE GARANTARE A CREDITELOR PENTRU IMM-URI
Adresa: Str. Iulian Ştefan, nr.38, Sector 1, Bucureşti
Telefoane: 021-310.18.74, 021-310.19.37
Fax: 021-310.18.57, 021-223.19.21

Bafta si sper sa iti fie de ajutor informatiile.
Multumesc mult.

#12
rosseleinesss

rosseleinesss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.01.2009
Buna seara!
Ma confrunt cu o situatie putin atipica si sper ca voi gasi vreun raspuns pe acest forum. Am un credit prima casa, realizat in 2013 si chiar daca nu au trecut cei 5 ani, as dori sa vand apartamentul pentru a ma muta la casa. Stiu ca se accepta rambursarea integrala anticipata si o data cu aceasta s-ar ridica orice interdictie de instrainare, insa eu nu dispun de acesti bani. Eu vreau sa vand apartamentul curent, sa achit apoi restul de credit la banca si cu diferenta ce-mi ramane sa dau un avans pentru credit ipotecar.
Am auzit o mie si una de pareri, majoritatea ca nu se poate acest lucru intrucat chiar daca gasesc un cumparator cu bani cash, nu voi putea semna cu el un antecontract, asadar nu voi avea banii sa sting creditul si deci sa fac contractul de vz-cump final. etc. Exista cineva care s-a confruntat cu aceasta situatie?   Multumesc!

#13
cezar21

cezar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 08.08.2007
Daca vrei sa rambursezi anticipat o suma mai maricica...de genul 20-25 mii lei..banca o sa iti ingreuneze sarcina prin comosioane?

#14
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Nu exista comisioane pentru rambursarea anticipata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate