Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

1 mai in Thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Rog colegii forumisti cu ceva informatii despre aceasta perioada a anului . Daca este OK dpdv termic (aer-apa), pravalii deschise, numar turisti, daca merita drumul sau nu.

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Aer da, apa insa depinde, uneori si in Antalya e prea rece in mai.

#3
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,367
  • Înscris: 25.04.2007
Poate iti vor fi de folos in preajma zilei de 1Mai si nu numai, aceste linkuri: http://www.weatherli...eaders=1&type=0 pentru aer si http://www.surf-fore...Thassos/seatemp pentru apa.

#4
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Multam Cousteau, nu m-as fi gandit :-)
Nu e vorba numai de hazardul climatic....

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu a fost nimeni de 1 Mai ca sa ne spuna ce mai e pe-acolo?

#6
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
In mai este mai totul inchis pe Thassos,abia din iunie incepe sa prinda viata insula Posted Image

#7
ufoman

ufoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 29.05.2007

View PostFreddy12, on 06 mai 2015 - 10:58, said:

Nu a fost nimeni de 1 Mai ca sa ne spuna ce mai e pe-acolo?

Tinand cont ca este si Pastele Ortodox sunt mari sanse sa fie animata insula .

#8
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 11.11.2007
Buna!

Am petrecut un 1 Mai in Thassos in urma cu 2 ani (cazati in Limenas), iar anul acesta repetam experienta 1 Mai/Paste (cazati in Potos) Posted Image . De aceasta data, vom fi mult mai numerosi.
Ce va pot povesti din experienta anterioara? Vremea este putin mai schimbatoare, se innoureaza, se insenineaza peste zi de cateva ori, cred ca am prins si cativa stropi de ploaie. Intr-adevar nu sunt toate tavernele deschise.
Partea frumoasa: nu este aglomerat (sezonul incepe in jur de 15 mai, insa au inceput sa vina tot mai mult turisti in aceasta perioada), in cazul tavernelor deschise, se distribuie mai multa atentie catre fiecare turist si nevoile acestuia, nu este zgomot f mult.
Noi am facut si plaja (am folosit si crema de protectie solara, soarele ardea la pranz), iar copii s-au balacit in apa (mie mi s-a parut prea rece).
Acum 2 ani am facut plaja la Makryammos, Aliki, Paradise, Marble (unde evident erau locuri libereeee!!!).
Am confirmat pe e-mail cu Nikos de la Enavlion Hotel/La Terrasse si ei vor avea deschis, ne asteapta sa petrecem impreuna. Tind sa cred ca anul acesta se vor mobiliza grecii in numar mai mare, avand in vedere ca sarbatorim impreuna Pastele.
O sa revin cu feedback, can't wait to arrive there! Posted Image

#9
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Cred ca si noi ajungem in Potos de 1 Mai, tb sa vorbim intai cu gazda (Stavros) cu Alex la Boomerang daca pune patuiagele, cu Iorgos la Laskarina daca gateste... detalii...Posted Image

#10
t423748

t423748

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 19.04.2007
Salut,
Eu am fost in 2012 si am prins o vreme excelenta, am facut baie si apa era buna pentru inot. Tin minte ca am prins si 30 de grade intr-una din zile. Anul asta se pare ca va fi mai racoare. Daca vrei sa inoti iti poti lua un costum de neopren.
Am fost cazat in Potos unde majoritatea tavernelor erau deschise. Oraselul cu un grad de 30-40% ocupare. In seara sarbatorii pastelui a fost si o procesiune religioasa pe strazile micului oras.
Traficul la dus a fost ok am ajuns normal pe insula. Dar la intors am stat 2 ore in Ruse si am fost norocosi.. Anul asta posibil sa fie aglomeratie la Makaza, cel putin anul trecut in octombrie am stat 1 ora ca sa arat CI-ul si talonul...

#11
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Am vorbit, pentru ca e si Pastele gazda e acolo, au si rezervari deja,  Alex deschide printre pensule. 70% din decizie. Ramane prognoza meteo si de buluceala romaneasca (care poate determina plecarea inca de joi si retur pe marti).Posted Image

#12
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 11.11.2007
@ kesarion111:  cu Alex la Boomerang daca pune patuiagele, cu Iorgos la Laskarina daca gateste.. detalii?!  nu inteleg ce este Alex si nu am auzit de taverna Laskarina pana acum. Sper ca nu interpretez eu aiurea...

#13
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Tu aminteai cu un post inainte de Potos, asa ca am continuat ideea. Alex e proprietarul terasei Boomerang(langa taverna "Irene" a Mirandei si a lui Kostas, unde toti romanasi cer friptura cu cartofi prajitiPosted Image,!!! bucatari albanezi cu unghii lungi, brrr ). Abraham e fiul lui care se ocupa de oaspeti in a doua parte a zile (cam obisnueste cu beutura dupa miezul noptii. Mama buna a lui Abe e peruanca, nu mai e cu Alex). Barbara e actuala partenera a lui Alex, nemtoaica.
   Laskarina e pe colt, langa bijuteria doamnei Chourdaki, la locul de joaca cu caluti , pina in taverna Michalis ( cica mai cu staif, o data am mancat acolo in 10 ani si am vomat toata noaptea).
   Buninteles brutaria-patiseria de vis-a vis de supermarketul lui Iorgos e musai sa fie deschisa. Posted Image
  Daca nu ai mai fost dar te duci, ai sa le afli :-) De exemplu ciorba de peste super OK la "Poseidon", spune-i lui Robert ca te-am trimis eu si iti aduce portii-lighean :-). Sau orice belea de sanatate ai, te duci la farmacia Mariei, in centru, a facut facultatea de farmacie in Italia, vb fluent si engleza si italiana, are 3 copii supraponderali si mereu ii ducem vin de Minis :-)
   Pot insira 200 de pagini despre localnicii din Potos, care, cu cine, cum. Nu ma provocati!

Edited by kesarion111, 01 April 2016 - 13:42.


#14
t423748

t423748

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 19.04.2007
@kesarion111 Vad ca stii multe despre Potos si locuitori lui ......:)))  Asta inseamna ceva ani buni de mers pe acolo.
Imi poti recomanda o cazarea decenta si care sa nu fie in zona de terase-restaurante ?

#15
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Depinde de buget, daca vrei liniste si lipsa mirosuri de bucatarie mergi pe drumul de Theologos, sunt pensiuni cate vrei, daca nu ai greturi sa mergi un sfert de ora pana la plaja. Ajungi si la 15-20 euro "odaia". Si depinde si de varsta. Acum 2-3 ani fiind croiti sa cumparam ceva pamant pentru o casuta am gasit pe drumul amintit mai sus, cam la 20 min de mers pe jos fata de centru, ceva convenabil. Mers cu masina cu agentul imobiliar parea OK. Am facut o proba si de mers pe jos, pe la ora 14:00, mancati-bauti, ca omul. Parca am traversat Sahara, inca 5 min si cadeam la rigola....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate