Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Joomla vs Wordpress

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MBS

MBS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.03.2012
Am observat ca wordpress a devenit si devine din ce in ce mai popular, ba chiar mai mult, multi clienti nici macar nu au auzit de joomla.
Acum vine intrebarea, merita sa renunt la joomla si sa lucrez in wordpress?
este destul de dificil, lucrez in joomla de 8 ani (de la versiunea 1.0.5), il cunosc pana la nivel de cod sursa. Intradevar multe extensii de calitate nu sunt free, ba chiar destul de piperate.
Ofera wordpress un suport mai bun pe partea de extensii ?, este suficient de flexibil sa poata inlocui joomla ? (sa pot folosi custom code, ex: jumi, seo de calitate, user management, front end user acces, multi lingual)

Off:
Da stiu... mai este un topic asemanator, dar nu are nicio legatura cu intrebarile puse de mine, si este foarte vechi.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Tu in calitate de scripter sau proprietar al unui site?
In primul caz, merita sa inveti si web development pe bune.
In al doilea, nu stim ce nevoie ai asa ca nu putem ghici care-i mai bun pentru tine.

#3
MBS

MBS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.03.2012
Nu vad ce legatura are web develop-mentul cu intrebarea mea?
daca nu am lucrat in wordpeess, asta nu inseamna ca nu stiu php, css, mysql, javascript etc

#4
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Ba cam asta înseamnă. „Știu Wordpress/Joomla/Magentoo” în cultura generală echivalează cu „știu să dau click pe tab-ul de plugins, să caut și să dau -install plugin-”...

#5
MBS

MBS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.03.2012
Eu sun pefect de acord ca multi "script kiddies" se dau drept developari, web-designeri, cu template-uri descarcate gratuit.
Totusi chiar si cel mai bun programator, nu cred ca ar concepe un site de la 0, avand in vedere ca poate ajunge la acelasi rezultat cu ajutorul unui CMS, cu un efort minim.

Edited by MBS, 04 March 2015 - 10:51.


#6
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
MBS,  depinde ce clienti ai. Pe cei multi si mici ii coafeaza pretul scazut al unei solutii pe wordpress chiar daca se mai raporteaza probleme de securitate in pluginurile WP.
Amu, daca stii joomla nu cred ca ti-ar fi greu sa inveti WP. Sau orice alt CMS. Important e sa poti oferi solutia potrivita fiecarui client.

#7
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Păi aplicațiile mele sunt făcute de la 0. Din prima am refolosit unele părți într-a doua, și așa mai departe.

Pe mulți îi mulțumește Wordpress fiindcă asta au auzit și nu știu nimic despre tehnologie. Am făcut un blog în două zile, de la 0. Se încarcă în sub 1 secundă. De fapt e undeva la 400 ms. Am un alt blog pe Wordpress care minim-minim ia 1200 milisecunde. Și asta până afișează ceva, că mai durează până încarcă panourile laterale (care, deh, sunt addon-uri standard). Și acest blog mai are doar un plugin de sondaje.

Am văzut magazinul de haine (pe Wordpress - struțocămilă, ce mai?) al unui neamț, doar până ce afișează pagina durează 4 secunde, până încărca restul ajungeai la 10 secunde. Și tipul mai vroia addon-uri.

Edited by RedDev, 04 March 2015 - 11:51.


#8
MBS

MBS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.03.2012
RedDev: Este alegera ta ca vrei sa folosesti un CMS facut de tine, parerea mea este ca un CMS open source va oferi intotdeauna un nivel de securitate mult mai ridicata (lucreaza mai multe creere la el, +update-uri periodice).
Timpul de incarcare nu prea are legatura cu CMS-ul in sine, poate timpul de executie, unde discutam de altceva si aici intervine si  configuratia server-ului.

#9
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Numai aplicațiile mele personale au fost și sunt testate de chinezi la greu pentru vulnerabilități. Primul nivel de apărare este exact faptul că nu sunt Wordpress/Joomla/etc. fiindcă atacurile se îndreaptă în primul rând înspre ele.

Până acum nici WP-ul, nici aplicațiile mele nu au fost sparte de vreun fel. Iar de aplicațiile făcute la servici, cu atât mai puțin.

#10
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

View PostRedDev, on 04 martie 2015 - 12:17, said:

[...]Până acum nici WP-ul, nici aplicațiile mele nu au fost sparte de vreun fel. Iar de aplicațiile făcute la servici, cu atât mai puțin.
M-ai facut curioasa desi e offtopic. Cum ai ajuns la concluzia ca n-au fost hackerite? Analiza la sange a logurilor?

#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Poate nu i-au interesat site-ul tau.....

http://www.cvedetail...mla--3.3.3.html

#12
MBS

MBS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.03.2012
Se pare ca in 2014 Wordpress detine record la vulnerabilitati, 29 la numar, Joomla sta mai bine cu 9

http://www.cvedetail.../Wordpress.html
http://www.cvedetail...la-Joomla-.html

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMBS, on 04 martie 2015 - 10:44, said:

Totusi chiar si cel mai bun programator, nu cred ca ar concepe un site de la 0, avand in vedere ca poate ajunge la acelasi rezultat cu ajutorul unui CMS, cu un efort minim.

In afara unor site-uri simple, strict de prezentare, mai mult m-ar incurca apelarea la un CMS vs de la "0".

#14
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014

View Postshiva, on 04 martie 2015 - 13:58, said:

M-ai facut curioasa desi e offtopic. Cum ai ajuns la concluzia ca n-au fost hackerite? Analiza la sange a logurilor?

Conținutul nu a fost modificat, baza de date idem, nu a fost pusă nici o resursă externă (Javascript), etc. Plus că am urmărit ce fișiere vroiau să acceseze. Și 90% erau Wordpress/diferite editoare de text (WYSIWYG).

Cu siguranță aplicațiile mele scrise 100% în română nu au nu știu ce interes la nivel global. Totuși ce fac la servici e cât se poate de internațional.

---
Iar chestia de „lasă că se ocupă altul de securitate”... O mare parte din vulnerabilități sunt ușor de învățat/practicat/securizat. Că doar nu o să înceapă vreunul să facă un atac de forță brută față de un server aflat în România din China cu un ping de 500 ms.

---
Problema mea cu Wordpress nu e nivelul de securitate, ci viteza mică de încărcare și a unei pagini simple, de faptul că trebuie să scrii cod PHP combinat cu echo '<html stuff>'; și de faptul că lumea îl folosește pentru altceva decât mi se pare mie că a fost construit. Vor magazine virtuale și alte aplicații de nivel înalt când WP abia se ține pe picioare să-ți arate două paragrafe și o imagine.

Eu am trecut pe AngularJS și sunt de acord cu idea din spatele lui. Și anume ai o încărcare a paginii inițială care durează mai mult și restul este rezolvat prin apeluri asincrone. Asta reduce timpul de aducere a resurselor de la 400 ms la maxim 50 ms, la nivel local. Pe Internet timpii cresc, dar cu siguranță simți că lucrezi mai repede.

Pe când o pagină de orice CMS durează încărcarea ceva timp. Mai mult de o secundă. Ceea ce e ok dacă te interesează o pagină. Dar dacă vrei să răsfoiești mai mult conținut, eu unul îmi pierd interesul. Și eu sunt mai tenace decât majoritatea utilizatorilor. Mă uit și la paginile EMag-ului care e ceva platformă independentă și tot agață.

Hm, poate ar trebui să fac un magazin virtual bazat pe Angular...

Edited by RedDev, 04 March 2015 - 14:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate