Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare aplicație pentru editare video

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ciupydci

ciupydci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.10.2010
Bună seara tuturor!

Ştiu că sunt o mulţime de thread-uri pe acest subiect, însă EDITAREA VIDEO cuprinde o plajă foarte mare de aplicaţii - depinde foarte mult de ceea ce vrei să faci.
Mă interesează să realizez filmuleţe de genul celor de aici https://www.youtube....dik?app=desktop - să pot să tai, să măresc viteza, să introduc generice... şi tot ce ar putea implica un tutorial video.
Filmările vor fi efectuate cu un aparat Sony, după care filmul va fi descărcat pe PC spre "montaj".
Sistemul de calcul pe care voi procesa filmele este un laptop de generaţie nouă (Procesor Intel Dual Core, 4GB RAM, 500GB).
Mulţumesc anticipat!

P.S.: Dacă nu am postat unde trebuie, rog un moderator să mute thread-ul în locul cuvenit.

Cu respect,
Daniel Ciupercă

Edited by ciupydci, 03 March 2015 - 20:53.


#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Adobe Premiere Pro , Adobe After Effects

#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Dupa cum ai spus si eu, editarea video cuprinde o mare varietate de aplicatii. In principiu, daca e sa te apuci de editare video, chiar si la nivel "casnic", este bine sa te dotezi preventiv cu 2 tipuri de aplicatii... pentru inceput: un convertor video si editorul propriu-zis.
Unele costa mai mult, altele mai putin, dar ca si in comert, cat dai, atata face. Sunt unele care fac totul, dar iti dai seama ca fiecare isi va face treaba mai bine separat decat 2 in 1.

#4
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,820
  • Înscris: 05.12.2013

View Postciupydci, on 03 martie 2015 - 20:27, said:

Sistemul de calcul pe care voi procesa filmele este un laptop de generaţie nouă (Procesor Intel Dual Core, 4GM RAM, 500GB).
1. Cu un dual core nu faci mare lucru in Premiere si After Effects. Poti incerca Sony Vegas.
2. E GB, nu GM.

Recomandrea mea: Premiere si After Effects.

Edited by Ruben56, 03 March 2015 - 20:41.


#5
ciupydci

ciupydci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.10.2010

View PostRuben56, on 03 martie 2015 - 20:41, said:

1. Cu un dual core nu faci mare lucru in Premiere si After Effects. Poti incerca Sony Vegas.
2. E GB, nu GM.

Recomandrea mea: Premiere si After Effects.
Multumesc mult
Am scris la viteză, am corectat acum :-)

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Editarea o faci cum o faci, caz în care iți recomand ce folosesc eu: Sony Vegas, dar...puterea PC-ului se vede la crearea propriu-zisa a fișierelor video. Daca PC-ul tău nu are mușchi, o sa înnebunești lângă el pana termina de creat fișierul final.

#7
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
Pentru specificatiile calculatorului tau recomand un Video Vegas sau Corel VideoStudio Pro. Adobe Premiere iti merge greeeeu.

#8
marijuan

marijuan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 28.07.2006
Te sfatuiesc sa nu investesti in licente costisitoare, cat timp editarea, montajul si efectele video se pot aplica cu programe gratuite.
Iata un asemenea curs: http://www.softedu.eu/editare-video.html

#9
sorinpoparadu

sorinpoparadu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.01.2013
Buna seara. Va rog, daca poate cineva sa-mi spuna, cum se numeste efectul acela intr-o filmare in care imaginea la un moment dat merge cu "incetinitorul" permitand sa se vada detalii in timpul filmarii (presupun ca este vorba de schimbarea vitezei de filmare) si cum poate fi obtinuta. Va multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate