Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

BlackBerry Leap

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010
Anuntat astazi, un succesor pentru Z 10 (cel putin asa pare), cu un display de 5 inchi,  la un pret rezonabil :


http://blogs.blackbe...linkId=12661479

Attached Files



#2
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
il vreau !

#3
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010
Acumulator de 2800 mah, grosime de 9,5, camera de 8 mp, procesor dual-core qualcomm S4 pro 1,5 ghz, 16 gb storage+128 pe card, la un pret de 275 $ fara contract. Suna bine.

#4
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Asa cum zicea cineva si in comentariile din link, seamana mai mult cu Z3 decat cu Z10.

#5
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010

 prisonbreak, on 03 martie 2015 - 19:55, said:

Asa cum zicea cineva si in comentariile din link, seamana mai mult cu Z3 decat cu Z10.

da, "fizic"seamana cu Z3-ul, dar ca specificatii e apropiat de Z10.

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Tare imi doresc un BB,
Cred ca anul asta voi lua masuri.

#7
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010

 ericmario, on 03 martie 2015 - 20:23, said:

Tare imi doresc un BB,
Cred ca anul asta voi lua masuri.

:) Come and play with the big boys !

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 underrated, on 03 martie 2015 - 20:34, said:

Posted Image Come and play with the big boys !
I will.

Stai sa vedem la ce preturi apare la noi.

#9
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Interesantă jucărie. Undeva între Z10 și Z30 ca specificații. Marele plus pe care îl va aduce Z10 va fi în mod clar bateria. Pentru cei ce vor mai mult, sliderul se anunță genial, cu ecranul double curved de la Samsung S6 Edge, full-touch + tastatură fizică slide, ecran QHD, probabil Snapdragon 820 și alte specificații pentru doritori. Din punctul meu de vedere, acela va fi următorul meu telefon, după ce mă plictisesc de Passport :D

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 chris_t, on 03 martie 2015 - 21:00, said:

Interesantă jucărie. Undeva între Z10 și Z30 ca specificații. Marele plus pe care îl va aduce Z10 va fi în mod clar bateria. Pentru cei ce vor mai mult, sliderul se anunță genial, cu ecranul double curved de la Samsung S6 Edge, full-touch + tastatură fizică slide, ecran QHD, probabil Snapdragon 820 și alte specificații pentru doritori. Din punctul meu de vedere, acela va fi următorul meu telefon, după ce mă plictisesc de Passport Posted Image

Fa-ne in ciuda astora oropsiti de soarta cu Q-uri.
Dapoi, daca va avea acelasi chip Snap vechi de ani de zile, nu asta de care zici, nu stiu ce imbunatatire va fi.
Preferam sa scada pretul la Z30 si erau mai castigati, mie personal fleasca asta de Leap mi se pare de prisos pe piata.

#11
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010

 Ares14, on 03 martie 2015 - 21:53, said:



Fa-ne in ciuda astora oropsiti de soarta cu Q-uri.
Dapoi, daca va avea acelasi chip Snap vechi de ani de zile, nu asta de care zici, nu stiu ce imbunatatire va fi.
Preferam sa scada pretul la Z30 si erau mai castigati, mie personal fleasca asta de Leap mi se pare de prisos pe piata.
Pai daca BlackBerry Leap e fleasca, Z3 ce mai e? :)))

#12
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Mie mi se pare ca Leap e un upgrade la Z3, nicidecum la Z10.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 underrated, on 03 martie 2015 - 22:00, said:

Pai daca BlackBerry Leap e fleasca, Z3 ce mai e? Posted Image))
Daca asa inteleg ei sa tina pasul cu competitia, n-am cuvinte....
Inteleg ca 2Gb RAM pe OS 10 fac cat 3,5Gb RAM la androide, dar rumânu' se uita si la caracteristici camera, stocare, aplicatie dedicata de cloud, media etc. daca se lauda ca e adresat tinerilor care imbina un pic si serviciul cu viata privata.

Daca e adresat celor ce utilizeaza un telefon pentru email, mesaje si confidentialitate(99% ca 100% nimic nu e sigur in lumea asta) se poate folosi si 1Gb RAM.
Folosesc BB de catva ani, uneori in alternativa cu Android, si asa vad eu comparatia.
Poate vor sa ramana targetati doar pentru acel 3% din piata, sau cat or fi avand, si nu are rost sa ma agit. Posted Image
Aplicatiile nu s-au diversificat cu tot Amazonul lor, gasesti inutilitati cat China in acel Store, daca introduceau nativ GooglePlay nu mai aveam ce comenta nici acest aspect.
Probabil nu au voie...


Toate bune,

Edited by Ares14, 04 March 2015 - 12:19.


#14
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Nu au voie Google Play nativ, dar atât timp cât îl poți instala tu, nu vad neapărat unde e problema.

Nu poți compara Leap cu Z30, nu uita că Z30 a fost peste 2000 la lansare. Acum se vinde la 1300 ca lichidare de stoc, cred ca îl dau aproape în pierdere la banii ăștia. Aceeași chestie valabila și la Z10. Chiar când a apărut era 2700, știu că l-am văzut la Quick în magazin la câteva zile de la lansare.

Leap se lansează probabil la preț de Classic, și e clar targetat pe Enterprise, pentru cei ce vor Full touch. Să nu ne mai imaginam că vreodată BlackBerry o să se gândească întai la consumer, pentru ca nu o sa  se întâmple asta. Ei vând în primul rand servicii pentru companii, lângă care pun și puțin hardware, așa, cat de cat. Cine nu vrea Leap, poate sări oricând la Slider.

După părerea mea, strategia lui Chen e foarte buna. Nu se poate bate cu Xiaomi, Szechuan, Gioni Allview și Dodgee Style, și ca urmare nici nu încearcă.

Le-a dat ălora de la Samsung securitate pentru KNOX și WorkLife și în schimb primește ecranul Edge și camera de 16mp cu OIS de la S6.

BlackBerry nu a fost niciodată o soluție ieftina. Primul meu BlackBerry de companie a fost un Curve care era praf comparativ cu alte alea, dar care costa o grămadă de bani, atât ca hardware cat și ca BES pe care îl plăteai ulterior.


Blackberry nu e pentru cei ce își iau telefon cu 500 de euro și apoi se c*c* pe ei să găsească crack pentru IGO, ca nu mai au nici bani de net, nici 35 euro pentru Mireo!

#15
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Erau cu totul alte vremuri, nu pot recrea piata de atunci.

Edited by prisonbreak, 04 March 2015 - 13:59.


#16
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Păi nu o pot recrea pe consumer, și se pare că nici nu vor, orientarea e pe enterprise. Vezi dealurile proaspăt anunțate cu Sprint US, Telefonica și Vodafone Germania.

#17
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010

 chris_t, on 04 martie 2015 - 15:04, said:

Păi nu o pot recrea pe consumer, și se pare că nici nu vor, orientarea e pe enterprise. Vezi dealurile proaspăt anunțate cu Sprint US, Telefonica și Vodafone Germania.
Cu atât mai mult sunt de apreciat, că pe lângă qnx și alte soluții din care iese mălai, ei nu renunță la a oferi terminale decente pt bb lovers.

Attached Files



#18
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Serios acum, mie chiar mi se pare civilizat Leap, având ca mare avantaj fata de Z10 bateria.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate