Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Izolatie curioasa....

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Ca si idee generala, cu cat e mai gros stratul de izolatie, cu atat mai bine. Daca mai vrei sa adaugi adauga pe exterior si pe interior doar tencuiesti, etc.

#20
pnady

pnady

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.01.2014
Am inteles....si eu am vrut sa izolez cu polistiren de 15 dar acum 5 ani nu gaseam decat pe comanda...o sa raman la tencuiala si cine stie...poate peste cativa ani inca un strat la exterior. Multumesc.

#21
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
dar de ce? se simte nevoia unui strat suplimentar de izolatie? Intreb pentru ca si eu am aceeasi solutie 30 cm  BCA + 10 polistiren

#22
pnady

pnady

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.01.2014
Nu se simte nevoia unui strat suplimentar....inca:D...dar eu acum fac interiorul la etaj (cand m-am mutat nu am avut bani decat de parter....poveste lunga...) si am zis ca, daca tot fac interiorul si  se merita izolat sa o fac si pe asta.

#23
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
La etaj mai bine te implici cu izolatia tavanului sau ce ai tu acolo.

#24
nicoletagheorghe1

nicoletagheorghe1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.12.2007
Buna ziua.
Nu stiu daca adresez aici bine intrebarea mea. Acum 2 ani ne-am cumparat un apartament in care peretele de la dormitorul mare fiind exterior a fost izolat pe interior cu polistiren extrudat de 5 cm. Acum prin sedinta de bloc ni s-a pus in vedere noua si vecinilor de la etajul 3 sa ne izolam acest perete exterior si pe afara (noi fiind singurii care nu facusem asa ceva). intrebarea mea este:
Se poate izola peretele dormitorului mare si pe exterior, tinand cont ca pe interior a fost izolat cu poliester extrudat de 5 cm? Ma intereseaza daca in timp nu va mucegai. Asta este cea mai mare temere.
Va multumesc.

#25
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

View Postradurus, on 03 martie 2015 - 23:01, said:

Am lucrat in vanzari materiale de constructii 7 ani si mi-au trecut prin mana multe materiale si prospecte.

Izolatia are rolul de a reduce schimbul de caldura cu exteriorul.
Izolatie cat mai buna pe exterior e necesara pentru a impinge punctul de roua cat mai departe de suprafata interioara.
In acest sens zidul, avand conductivitate mare preia din caldura din interior si... avem inertie termica.
Punctul de roua se afla in izolatia exterioara daca e destul de groasa.

Daca izolezi pe interior nu mai beneficiezi de inertia termica. Punctul de roua se muta in zidarie deoarece peretele nu mai este incalzit. In momentul in care avem un perete rece, umezeala condenseaza pe perete sau in izolatia interioara si creste conductivitatea termica a izolatiei daca e umeda.

Izolatia exterioara poate fi de mai multe tipuri:
- vata casetata acoperita cu panouri
- vata lipita cu adezivi, spacluita
- placi aglomerate din fibre lemnoase cu vata/polistiren intre (seamana cu un wafe)
- polistiren expandat
- polistiren extrudat

Cea mai utilizata varianta este cea cu EPS (polistiren expandat) cu rezistenta la compresiune 80kPa. Trebuie sa aiba cel putin 80mm grosime ca sa aiba ceva efect.
Eu am folosit EPS 100mm grosime dar mi-as fi dorit 120mm.

Trebuie facut un calcul termic pentru a gasi grosimea optima a izolatiei deoarece de la un punct economia de energie la caldura nu mai justifica costul EPS adaugat la grosime.

O alta varianta e XPS (polistiren extrudat). Are rezistenta la compresiune 200-300kPa.
Nu va pacaliti singuri ca daca e mai scump de 3 ori ca precedentul, izoleaza mai bine.
Are alte aplicatii: izolatii la fundatii, sub sape flotante etc.

Cea mai de dorit izolatie e cea cu vata bazaltica cu densitate mult mai mare decat a EPS.
Pretul considerat la volum este mult mai mare comparat cu EPS.
Comparand conductivitatile termice ale EPS si vatei, s-ar putea face o corespondenta de genul cati cm de vata izoleaza la fel ca 10cm de EPS.

Situatia mea:
La parter am finisaj exterior 1cm+EPS10cm+zidarie 25cm+tencuiala 2cm
La mansarda am finisaj ext 1cm+EPS10cm+OSB1.5cm+vata20cm+bariera vapori+perete gipscarton1cm. Trebuie vata 20cm deoarece structura de lemn a peretelui e de 15cm. EPS e lipit cu spuma nu cu adeziv de spaclu.

Am adaugat si 2 imagini legate de punctul de roua. Sunt luate e pe un site si nu am vrut sa pun linkul ca sa nu para reclama.
Buna,
Cazul meu este ca in sufragerie, etajul 7 bloc de 40 de ani neanvelopat, acum, la -10 grade in exterior si 18-19 grade in interior, am peretele interior ud pana la jumatate. Am avut mucegai la inceputul iernii si am dat cu spray, umiditatea in camera este de 50%.
Eu as vrea sa izolez pe interior fiindca nu stiu cand va fi anvelopat si ma dispera aparitia mucegaiului. (am dormitorul pe colt izolat cu polistiren de 5 cm, tin temperatura la 21 de grade, nu prea am probleme cu mucegaiul - insa as vrea sa schimb izolatia cu altceva, nu polistiren).
Din ce am vazut pana acum (maxim 5 cm grosime) ar fi:
- Panourile compozit (polistiren + gips carton)
- panouri sandwich interior
- THERMOTOP
- materiale "exotice", nu stiu cat de bune: aKtivTHERM, Multipor
- gips carton + vata minerala nu prea iau in calcul deoarece ar creste peste 5 cm grosime
Poti sa-mi spui care ar fi mai OK din punctul tau de vedere?
Multumesc

Edited by vRusu, 01 March 2018 - 14:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate