Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Izolatie curioasa....

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009
Buna ziua,

Am vazut un mod mai rar de izolatie la cineva si habar n-am cat de bun este. La o mansarda, peste peretii laterali din caramida de tigan, netencuita, s-a lipit polistiren extrudat de 3 cm, la planeitate perfecta, apoi s-a spacluit si armat cu fibra peste el, la urma s-a dat cu tencuiala decorativa si a iesit foarte frumos, zic eu. totusi, fiindca lucrarea este noua, nu stiu cat de corecta este. Nu stiu nici cat de bine izoleaza chestia asta; desi pe exterior are izolatie tot din polistiren de 5 cm....sa fie bine ? Am intrebat persoana de ce a procedat asa si nu clasic cu izolatie cu vata bazaltica, rigips, etc....si mi-a spus ca din cauza spatiului; intr-adevar vata si rigipsul ii lua din spatiul disponibil, cam mic. Pe tavan insa a pus izolatie clasica cu vata si rigips. Ce parere aveti ?

#2
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Daca isi asuma costurile cu incalzirea iarna si racirea vara e ok.

#3
jafjaf

jafjaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009
Nu se recomanda izolatie interioara cu polistiren extrudat pentru ca nu permite trecerea vaporilor,umiditatea ramane intre materialul izolant si perete favorizand aparitia igrasiei.O solute eficienta este izolatia cu multipor.

#4
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 jafjaf, on 03 martie 2015 - 11:17, said:

Nu se recomanda izolatie interioara cu polistiren extrudat pentru ca nu permite trecerea vaporilor,umiditatea ramane intre materialul izolant si perete favorizand aparitia igrasiei.O solute eficienta este izolatia cu multipor.

Am uitat sa precizez ca si pe dusumea are tot asa, polistiren + parchet laminat; dusumeaua este placa de beton la mansarda. deci nici asta nu este bine, ca nici aici nu au unde sa se duca vaporii rezultati din camera de dedesupt, nu ?

 jafjaf, on 03 martie 2015 - 11:17, said:

Nu se recomanda izolatie interioara cu polistiren extrudat pentru ca nu permite trecerea vaporilor,umiditatea ramane intre materialul izolant si perete favorizand aparitia igrasiei.O solute eficienta este izolatia cu multipor.

Apropo, unde se gaseste multipor ?

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 jafjaf, on 03 martie 2015 - 11:17, said:

Nu se recomanda izolatie interioara cu polistiren extrudat pentru ca nu permite trecerea vaporilor,umiditatea ramane intre materialul izolant si perete favorizand aparitia igrasiei.O solute eficienta este izolatia cu multipor.

La sistemul cu rigips ai folia antivapori. Deci?

De bine, de rau, umezeala din pereti se echilibreaza in timp, asta daca nu ai sursa constanta de apa ce se infiltreaza in pereti.

#6
jafjaf

jafjaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009
Ytong.ro si vezi daca are distribuior pentru orasul tau, sau dedeman.

 leonardusius, on 03 martie 2015 - 11:35, said:

Am uitat sa precizez ca si pe dusumea are tot asa, polistiren + parchet laminat; dusumeaua este placa de beton la mansarda. deci nici asta nu este bine, ca nici aici nu au unde sa se duca vaporii rezultati din camera de dedesupt, nu ?



Apropo, unde se gaseste multipor ?

 Super Chief, on 03 martie 2015 - 11:57, said:

La sistemul cu rigips ai folia antivapori. Deci?

De bine, de rau, umezeala din pereti se echilibreaza in timp, asta daca nu ai sursa constanta de apa ce se infiltreaza in pereti.
Cine a zis aici de sistem de izolare cu rigips?

#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,973
  • Înscris: 01.03.2013

 jafjaf, on 03 martie 2015 - 11:17, said:

Nu se recomanda izolatie interioara cu polistiren extrudat pentru ca nu permite trecerea vaporilor,umiditatea ramane intre materialul izolant si perete favorizand aparitia igrasiei.O solute eficienta este izolatia cu multipor.
Dar daca prin polistiren nu trec vaporii, atunci n-are cum sa ajunga umiditate intre polistiren si perete.
Exact acelasi principiu se aplica si la izolarea cu vata si rigips, dar etansarea se asigura prin folia bariera de vapori.

#8
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 jafjaf, on 03 martie 2015 - 12:05, said:

Ytong.ro si vezi daca are distribuior pentru orasul tau, sau dedeman.
Acolo nu au preturi, iar la Dedeman vad numai Ytong pentru zidarie.

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 leonardusius, on 03 martie 2015 - 10:14, said:

Buna ziua,

Am vazut un mod mai rar de izolatie la cineva si habar n-am cat de bun este. La o mansarda, peste peretii laterali din caramida de tigan, netencuita, s-a lipit polistiren extrudat de 3 cm, la planeitate perfecta, apoi s-a spacluit si armat cu fibra peste el, la urma s-a dat cu tencuiala decorativa si a iesit foarte frumos, zic eu. totusi, fiindca lucrarea este noua, nu stiu cat de corecta este. Nu stiu nici cat de bine izoleaza chestia asta; desi pe exterior are izolatie tot din polistiren de 5 cm....sa fie bine ? Am intrebat persoana de ce a procedat asa si nu clasic cu izolatie cu vata bazaltica, rigips, etc....si mi-a spus ca din cauza spatiului; intr-adevar vata si rigipsul ii lua din spatiul disponibil, cam mic. Pe tavan insa a pus izolatie clasica cu vata si rigips. Ce parere aveti ?
Singurul lucru curios e ca nu ai mai vazut pana acum asa ceva.
Polistirenul a aparut la noi in tara cu mult inaintea placilor de gips-carton. (Nu rigips, cum zic agricultorii, ca nu facem reclama gratuita)

#10
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 ericmario, on 03 martie 2015 - 13:13, said:

Singurul lucru curios e ca nu ai mai vazut pana acum asa ceva.
Polistirenul a aparut la noi in tara cu mult inaintea placilor de gips-carton. (Nu rigips, cum zic agricultorii, ca nu facem reclama gratuita)

Curios era sitemul de izolatie in sine, nu materialu', OK ?

Edited by leonardusius, 03 March 2015 - 13:43.


#11
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009
Deci, totusi cum ramane cu izolatia asta cu polistiren direct pe perete pe interior ? E buna ? E rea ?

#12
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,973
  • Înscris: 01.03.2013
E...mai buna decat nimic, dar ar fi mult mai bine sa fie izolat pe exterior.
Dar 3 cm de polistiren este mult prea subtire.

#13
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Orice izolare e buna, dar trebuie facuta cu cap! Daca o faci pe interior trebuie cu bariera de vapori si nu ai inertie termica. Cum ai oprit caldura cu se face frig.
Izolezi pe exterior beneficiezi si de inertia termica.

#14
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007
Pai si daca o faci si pe interior si pe exterior?

#15
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Atunci ai un  fel de Amvic :)

#16
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Am lucrat in vanzari materiale de constructii 7 ani si mi-au trecut prin mana multe materiale si prospecte.

Izolatia are rolul de a reduce schimbul de caldura cu exteriorul.
Izolatie cat mai buna pe exterior e necesara pentru a impinge punctul de roua cat mai departe de suprafata interioara.
In acest sens zidul, avand conductivitate mare preia din caldura din interior si... avem inertie termica.
Punctul de roua se afla in izolatia exterioara daca e destul de groasa.

Daca izolezi pe interior nu mai beneficiezi de inertia termica. Punctul de roua se muta in zidarie deoarece peretele nu mai este incalzit. In momentul in care avem un perete rece, umezeala condenseaza pe perete sau in izolatia interioara si creste conductivitatea termica a izolatiei daca e umeda.

Izolatia exterioara poate fi de mai multe tipuri:
- vata casetata acoperita cu panouri
- vata lipita cu adezivi, spacluita
- placi aglomerate din fibre lemnoase cu vata/polistiren intre (seamana cu un wafe)
- polistiren expandat
- polistiren extrudat

Cea mai utilizata varianta este cea cu EPS (polistiren expandat) cu rezistenta la compresiune 80kPa. Trebuie sa aiba cel putin 80mm grosime ca sa aiba ceva efect.
Eu am folosit EPS 100mm grosime dar mi-as fi dorit 120mm.

Trebuie facut un calcul termic pentru a gasi grosimea optima a izolatiei deoarece de la un punct economia de energie la caldura nu mai justifica costul EPS adaugat la grosime.

O alta varianta e XPS (polistiren extrudat). Are rezistenta la compresiune 200-300kPa.
Nu va pacaliti singuri ca daca e mai scump de 3 ori ca precedentul, izoleaza mai bine.
Are alte aplicatii: izolatii la fundatii, sub sape flotante etc.

Cea mai de dorit izolatie e cea cu vata bazaltica cu densitate mult mai mare decat a EPS.
Pretul considerat la volum este mult mai mare comparat cu EPS.
Comparand conductivitatile termice ale EPS si vatei, s-ar putea face o corespondenta de genul cati cm de vata izoleaza la fel ca 10cm de EPS.

Situatia mea:
La parter am finisaj exterior 1cm+EPS10cm+zidarie 25cm+tencuiala 2cm
La mansarda am finisaj ext 1cm+EPS10cm+OSB1.5cm+vata20cm+bariera vapori+perete gipscarton1cm. Trebuie vata 20cm deoarece structura de lemn a peretelui e de 15cm. EPS e lipit cu spuma nu cu adeziv de spaclu.

Am adaugat si 2 imagini legate de punctul de roua. Sunt luate e pe un site si nu am vrut sa pun linkul ca sa nu para reclama.

Attached Files


Edited by radurus, 03 March 2015 - 23:14.


#17
pnady

pnady

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.01.2014
Deci nu mai inteleg daca e buna sau nu izolatia si la exterior si la interior. Asa ca....INTREBARE.
Am o casa,  ziduri din BCA de 30 cm, izolata la exterior cu polistiren expandat de 10. Acum vreau sa fac si interiorul. Se merita izolatia la interior???? Daca da de care? polistiren sau vata minerala cu gipscarton. Precizez ca la interior peretii nu sunt tencuiti.

#18
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Este alta mancate de peste BCA-ul. Ar fi fost bun sa fi placat la exterior cu 12 cm dar si mai bine cu 15 cm.

Eu zic sa lasi asa si tencuiesti la interior.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate