Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Sfaturi planseu mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View Post1741010, on 03 martie 2015 - 15:59, said:

Vezi ca si la planseu de lemn ai punti termice : centurile. Casa trebuie sa aiba centuri peste toti peretii.
Crezi ce spui ? :) Cand ajung acasa iti postez o sectiune sa-mi arati si mie unde vezi punti termice :lol:

#20
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010

View PostAnnamaria7, on 02 martie 2015 - 23:29, said:

  • lemnul izoleaza, nu creeaza punte termica precum betonul
  • placa trebuie izolata si ea, devine punte termica
Daca izolezi casa nu mai ai punti termice.
Dar @Annamaria7  are impresia ca daca face planseu din lemn ,nu mai are beton in acea zona (peste ziduri). Cel putin asta am inteles eu din ce a scris .Cred ca se referea la puntea termica formata de planseu si centuri.

Edited by 1741010, 03 March 2015 - 21:20.


#21
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015

View Post1741010, on 03 martie 2015 - 21:19, said:

Daca izolezi casa nu mai ai punti termice.
Dar @Annamaria7  are impresia ca daca face planseu din lemn ,nu mai are beton in acea zona (peste ziduri). Cel putin asta am inteles eu din ce a scris .Cred ca se referea la puntea termica formata de planseu si centuri.

Da, asa intelesesem eu. Ca peste ziduri, daca faci planseu din lemn, vine direct lemn. Uitasem de centuri, intr-adevar. Dar banuiesc ca una e sa ai doar centurile din beton si alta e sa ai si tot planseul din beton, cand vine vorba de punte termica. Nu?

#22
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu cred ca n-ai inteles prea bine ce e aia o punte termica la o locuinta. Cauta mai bine pe google.
Uite o poza, poate te lamureste mai bine.
[ http://www.constructii-neamt.ro/wp-content/uploads/2013/03/montare-corecta-vata-minerala-bazaltica.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010
Asta-i din desene animate. Din Romania sigur nu-i. Asa s-ar face corect. Dar Dorel stie intotdeauna mai bine.

#24
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Am si eu o nelamurire. Vreau sa izolez cu vata minerala planseul de beton dintre etaj si mansarda. Pentru moment tavanul mansardei nu este izolat dar o sa o fac. Intrebarea e daca la etaj cand izolez cu vata si tavan fals mai trebuie sa pun ceva folie de vapori sau doar vata simpla? Mansarda o sa fie si ea izolata si incalzita dar nu acum.

#25
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Teoretic, daca mansarda ar fi incalzita, n-ar fi nevoie de folie, dar atunci n-ar fi nevoie nici de izolatie...
Deci trebuie folie ca altfel iti apare condens pe partea de jos a betonului, se scurge in izolatie si o strica, face mucegai, etc.

De sus in jos:
  • planseu de beton
  • vata
  • schelet metalic rigips
  • folie bariera de vapori
  • rigips

Edited by kolfleading, 05 March 2015 - 16:28.


#26
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Multumesc. Legat de izolare e in plus dar pana sa izolez mansarda imi trebuie un minim de izolatie si chiar si apoi iarna mansarda nu vreau sa o incalzesc prea mult. De aceea vreau sa pun niste vata intre etaj si mansarda, 7.5 sau 10mm sa pastrez caldura cat mai mult jos.

#27
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010

Eu am izolat parterul de mansarda astfel : peste placa am pus 5 cm de EPS 100  si 5 cm de sapa. Astfel , tavanul de la parter este tencuit si izolatia facuta. Izoleaza bine si fonic.



#28
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005

View PostAnnamaria7, on 02 martie 2015 - 23:29, said:

1. Mansarda cu planseu de lemn
a) avantaje:
  • costuri mai mici (?? - aici nu sunt foarte sigura) - greutate mai mica pe structura casei, fiind din lemn, mai putin de zidit, nu trebuie fier/beton

din cate stiu eu regulamentul sau decretul sau ce o fi ala dupa care se fac structurile de rezistenta nu face deosebire intre P+M si P+E cand vine vorba de necesarul de fier si beton. Cred ca nu se face diferenta pana pe la P+3 daca nu ma inseala memoria. E drept ca una e sa ai un stalp de 1.8 si alta e sa fie de 2.8 dar in cea ce priveste placa dintre etaje, structura de rezistenta a parterului si fundatia lucrurile sunt aceleasi pentru P+M si P+E.

in cea ce priveste partea de izolare parerea mea este ca un P+M este mai greu de izolat decat un P+E. Puntile termice se pot elimina in ambele tipuri de constructii dar la un P+M costurile cu izolarea sunt mai mari. Cei 20-30 cm de vata minerala din sarpanta (care sunt obligatorii) costa mai mult decat izolarea podului si ce este extra pe exterior.

Ar mai fi bine sa mai pui pe lista ta si costul invelitoarei care la un P+M trebuie sa fie de o calitate peste medie pe cand la un P+E poate sa fie orice. Deasemenea la un acoperis de P+E nu este obligatoriu sa vi cu astereala si alte nebunii. Poti sa vi cu tigla direct pe capriori .

Si pt ca traim in romania pune si problema lucarnelor care sunt mai greu de executat si in general cu problme de infiltratii.

#29
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
By the way, are cineva experienta cu vata Knauf Ekoroll sau alt tip de vata de la ei? Prefer produselor lor si am lucrat numai cu ele la compartimentarea cu gipscarton dar nu am incercat vata (nici nu am gasit-o prin magazinele DYI). Asta am vazut-o in oferta la Bri... si vad ca are conductivitate 0.044W/mK...

#30
seriisvet

seriisvet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.06.2008
Salutare!
Vreau sa-mi cumpar o mansarda la bloc si m-a uimit faptul ca tavanul este din rigips... Acum, citind pe aici diverse pareri nici nu stiu ce sa mai cred, daca-i ok sau nu... Nu ma pricep deloc in constructii, asa ca daca poate sa-mi zica cineva in baza pozelor atasate daca se merita sa-mi cumpar asa ceva sau nu, as fi foarte recunoscator...
Constructia este la etajul 5, iar tavanul este din rigips, peste care-i pusa/aruncata vata bazaltica iar acoperisul este din tigla ceramica... Mai multe nu prea stiu...
Multumesc,

Attached Files


Edited by seriisvet, 22 March 2015 - 16:25.


#31
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
1. aia nu-i tigla ceramica
2. lemnul pare umed, putred pe alocuri
si
3. aia (cred) ca nu este vata bazaltica ci de...sticla

Edited by alexpet, 22 March 2015 - 18:03.


#32
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Cauta-ti altceva, podul ala deja are infiltratii iar cel mai afectat vei fi tu, locuind in acea mansarda.

#33
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Lemnul pare umed, nu stiu cum pot sa continue sa faca interiorul daca acoperisul nu e in regula...

#34
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
stiu ca e greu pt ca poate nu iti permiti un apartament normal dar mai bine stai cu chirie decat sa bagi bani in rahatul ala si in general intr-o mansarda pe un bloc comunist. Am trecut si eu prin ce treci tu acum si m-am lecuit. Tot ce am vazut in Timisoara spre exemplu sunt facute cu cele mai ieftine materiale, fara a respecta norme in siguranta si repede repede ca sa fie vandute.


View Postalexpet, on 22 martie 2015 - 18:02, said:

1. aia nu-i tigla ceramica
2. lemnul pare umed, putred pe alocuri
si
3. aia (cred) ca nu este vata bazaltica ci de...sticla

perfect adevarat inclusiv 3

PS: a se observa in prima poza cum sta lemnul pe BCA

#35
seriisvet

seriisvet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.06.2008
Multumesc la toti pentru raspunsuri. Se pare ca ezitarile mele in a cumpara asa constructie au fost intemeiate...Posted Image

#36
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Trimite pozele alea la ISC mai bine sa vina sa faca un control pe-acolo. Nicio centura nu se vede peste peretii aia de BCA, sprijina sarpanta direct pe BCA......Vata ori e la second hand, ori e imbibata de apa si mucegaita. Astereala e putrezita.....Nici gratis n-as lua apartamentul ala.
Ce ma distreaza cel mai mult, opritoarele de zapada pe panta aia de 80 de grade Posted Image In loc sa opreasca zapada, ajuta la acumularea ei pe acoperis. Jgheaburile si burlanele din tabla zincata tiganesti combinate cu tabla ieftina....priceless. Posted Image
Asa ceva.......Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 26 March 2015 - 19:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate