Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

CrossClimate, anvelopa de vara, omologata si pentru iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
429 replies to this topic

#343
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Bine faci!

#344
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

 Barboso, on 23 aprilie 2017 - 18:55, said:

Daca zici tu... asa o fi.  Pt tine.
Da' nici pt mine nu-i stres.  Pun rotile-n masina, ma vad la service cu un prieten, mai radem la un pahar de vorba si-o cafea, cat ne schimba baietii rotile... eventual de-acolo plecam la o pizza / bila...

Daca ma duc singur, am tableta cu mine, mai un forum, mai un sudoku, mai un poker, mai un ePub...
Ce sa zic. Daca stai la bloc e super sa te plimbi cu 4 roti pe scari, tur/retur. Sa nu mai spun ca rotile alea nu incap toate in portbagaj, basca trebuie pastrate in anume conditii. Eu le pastrez in huse si evident nu le poti pune oricum; daca mai au si noroi pe ele si pe interiorul jantei, basca praf de la placute, atunci...ce sa zic, placerea e maxima.
Inca ceva; am vazut ce relaxare e, atunci cand vine sezonul inlocuirii anvelopelor, la vulcanizari. Se simte in aer, relaxarea. :D

#345
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Vezi ca blocurile au o "camaruta" cu multe butoane.  Intri in ea, apesi pe-un buton si te trezesti ca esti sus sau jos, dupa caz.
Ca sa nu mai vorbim ca orice service roti care se respecta are si hotel de anvelope / roti.  Dar da, ajunge diferenta de pret la vreo doo'j de lei pe luna...

Iar rotile se spala la demontare, inaintea depozitarii, apoi se pun in saci noi.  Bine, nu la vulcanizarea lui Nea Caisa, in coltul strazii.

#346
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015
In ipoteza ca o anvelopa noua are inaltimea profilului de 7 mm ( asa am citit  si eu pe  Internet....am uitat sa masor  profilul la  roata de rezerva....lene mare... ) dupa  13  luni si  11.000  km parcursi  cu  Michelin Crossclimate, acum am  mediu  6 mm  inaltimea  profilului.
Sper sa le mai folosesc  inca  25.000  km fara  probleme si uzura  excesiva....
Voi ce experiente aveti cu  Michelin CC ?Posted Image

Multumesc  mult !

#347
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
La 1 an ai 11k km si 1 mm uzura - limita medie este 4mm , pana la mediu mai ai 22k km daca pastrezi acelasi stil de condus iar pana la uzura maxima ce este de 2,1mm mai ai 44k km .

Folosesc acelasi tip de cauciuc , prea noi la mine sa spun ceva , acum sunt extrem de multumit . Am avut Conti 3 , acestea sunt mult mai silentioase iar comportamentu doar in bine s-a schimbat .
Vad ca multi discuta de ele dar nu intra pe site-ul Michelin unde daca esti afon la cauciuc ai posibilitatea de a introduce date despre modelul masinii si automat te descurca ei .
E, acolo vei gasi cateva intrebari, una din ele suna asa "circulati iarna : niciodata/ocazional/des" daca bifezi DES nu le recomanda ATUNCI nu inteleg care e motivul comparari cu un cauciuc dedicat de iarna ?
Firma recomanda acest cauciuc pentru soferi casnici , pentru sub 10k pe an , pentru mers normal, pentru drum acoperit accidental cu zapada (efectiv te prinde ninsoarea in drum spre casa desi ai plecat pe soare) si nu in ultimul rand ei recomanda pentru soferi adevarati care nu se sperie ca i-a prins zapada si ei au gume de vara , stiu sa conduca excelent si cu acelea , mai ales cei care vin de pe 1300 aceste cauciucuri sunt nava cosmica Posted Image ( 4 gume de 4 feluri dintre care 2 pe spate ca oglinda si cu 2-3 sarme pe afara pentru aderenta)

#348
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Adrexx, on 30 iunie 2017 - 13:46, said:

In ipoteza ca o anvelopa noua are inaltimea profilului de 7 mm ( asa am citit  si eu pe  Internet....am uitat sa masor  profilul la  roata de rezerva....lene mare... ) dupa  13  luni si  11.000  km parcursi  cu  Michelin Crossclimate, acum am  mediu  6 mm  inaltimea  profilului.
Sper sa le mai folosesc  inca  25.000  km fara  probleme si uzura  excesiva....
Voi ce experiente aveti cu  Michelin CC ?Posted Image

Multumesc  mult !
N-ar fi rau sa mai tina suficient dar nu incerca sa te incapatanezi sa le folosesti si iarna cand ele nu vor mai fi deloc de iarna ci doar de vara. Atunci ar fi bine ori sa le schimbi cu altele la fel desi ar mai avea carne pt vara (altfel, un pic cam ne-economic) sau sa le pastrezi pt vara si sa iti mai iei unele de iar iarna dar vei avea 2 seturi.

#349
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015
Daca  ma  tin fara  probleme  30.000 km ar fi in regula. Adica  cam  3 ani.

In conditiile  unei folosiri normale , fara  demaraje in tromba, derapaje  controlate, frane violente.

Nici nu prea pot sa fac multe cu Loganul, nu imi permite  masina.

Dar se simte calitatea  Michelin.

Isi merita fiecare banut.

#350
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Doar sa nu uitati sa ma treceti si pe la vulcanizare, pentru o echilibrare din cand in cand ca na totusi ....

#351
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,990
  • Înscris: 15.06.2007

 fotbal5, on 04 iulie 2017 - 15:19, said:

Doar sa nu uitati sa ma treceti si pe la vulcanizare, pentru o echilibrare din cand in cand ca na totusi ....
Cica la fiecare 10000km ar merge o reechilibrare ca se uzeaza "diferit"

#352
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pe Logan ar trebui sa tina minim 50 mii km.

#353
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017

 tfmercedez, on 04 iulie 2017 - 18:26, said:

Cica la fiecare 10000km ar merge o reechilibrare ca se uzeaza "diferit"
La 10k eu le rotesc , le echilibrez si pare ca e mai sanatos .

#354
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015
'' Cumparate in toamna 2015. Schimbate in mai 2017. Motiv, deformate, ovalizate. Nu recomand. Bani aruncati. Performante mediocre pe timp de iarna, nesigure. ''

In speta  anvelope  185 65 R 15 , opinie de pe  www.emag.ro
Este prima opinie radical negativa....Oare de ce ?

#355
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
or mai exista si defecte? Nu exista produs defect-free.

Ale mele fac 2 ani in vreo 3 luni. Pana acum nici o problema, ramane sa vad aderenta in noua iarna.

#356
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Vrajeala.
La Michelin cam greu gasesti defecte, sa nimeresti dou sau mai multe trebuie sa fii ghinionistul planetei. In ce priveste performantele pe timp de iarna, pai chiar nu performeaza, o spune chiar si Michelin, este o anvelopa de vara, buna si iarna in conditii de iarna usoara, nu este o anvelopa de iarna.

#357
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017

 Adrexx, on 09 iulie 2017 - 20:14, said:

'' Cumparate in toamna 2015. Schimbate in mai 2017. Motiv, deformate, ovalizate. Nu recomand. Bani aruncati. Performante mediocre pe timp de iarna, nesigure. ''
In speta  anvelope  185 65 R 15 , opinie de pe  www.emag.ro
Este prima opinie radical negativa....Oare de ce ?
Pe aia cu "tigara electronica e mai toxica decat cea analogica " o sti ? , e , sa-ti explic practic cum sta cu vanzari si pierderi de milioane de dolari in ramura si institutii create cu scopul de a lansa astfel de stiri ?Posted Image tot asa si la gume , e vreun comerciant ce s-a dotat cu gume vara/iarna si acum sta cu ele la raft, DOT-ul curge si ramane cu ele blocand magazia . Sa nu uitam ca michelin acorda garantie , cauciucurile dupa cum scrie el inca erau in garantie , din ce motiv nu s-a dus sa le schimbe ? simplu (daca e real), a supraincarcat masina pana a rupt armatura sau e taximann si urca bordurile cu a 4 a .

#358
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015
Cum, un taximetrist  sa urce bordurile cu  a 4 -a, sau sa supraincarce  masina , de necrezut.....acesti  asi si haiduci ai soselelor  s-au nascut  cu volanul in mana.Mai ales cei de la  Pelicanul.

In fine, azi am rotit  rotile , fata cu spate si simt masina ca are o aderenta mai buna si este  mai stabila....

De ce oare ? Asta  dupa  11.300  km.

#359
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Ti le-a si echilibrat? :)

#360
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Pai se recomanda sa le echilibrezi la 10.000km sau mai devreme daca este nevoie. Eu am tinut 30.000km anvelopele pe spate(mixte) fara sa le echilibrez si s-au uzat inegal, una a capatat o usoara "bataie".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate